HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang. Zaterdag 12en Juny 1858. No 42. De zaek van Montenegro schynt eene betere gedaente aen te nemen. Men koes tert te Ronstantinopel de hoop dat zy in het vriendelyke zal kunnen geeffend worden. De fransche schepen gezonden in de adriatischezee zyn nog niet teruggeroepen. Wat het engelsch schip te Gravosa aen- gekomen betreft, het schynt niet te moeten gevolgd worden door andere deel makende van de vloot van admirael Lyons. Men verzekert dat het dekreet der herinrigting van Algerien eerst daegs in den Moniteur zal verschynen, zonder dat het Senaet er zich mede bezig houde. In dit dekreet wórdt behouden de plaets van eenen staets minister, gesteld tusschen den keizer en zynen luitenant. M. Disraëli heeft geweigerd kenbaer te maken aen het parlement van Engeland de stuks betrekkelyk de doorgraving der landengte van Suez. Lord Elgin heeft van hel engelsch staetsbestuer volle magt hekomen om te handelen tegen de Chinezen. Men zal wel- haest 70 schepen en tien duizend mannen zenden om den Keizer van China te doen de voorstellen der vereenigdemogendheden aenveerden. Brieven uit Berlin melden dat de prins van Pruissen het koninglyk ambt zal uitoefenen tot october aenstaende en dat, indien op dit tydstip de koning nog in staet niet is om zyn ryk te bestieren, men eene regentie zal aenstellen. Men meldt uit Lisabon dat de jonge koningin overal met geestdrift is ontvangen in. geworden. Op 27° mei heeft de portu- geesche koning het eereteeken van het order des koussenbands ontvangen uit handen van sir Charles Young, daerloé door koningin Victoria gezonden. De groote raed van Berne heeft om deel te maken van het staetsbestuer zeven liberalen en twee van de bewarende party gekozen. Eenezaek van allergrootste belang houdt thans deaendachl onzer medeburgers bezig. Hebben de heeren van den disch het regt de ouders der huisgezinnen door hun on dersteund, te verpligten hunne kinderen tot de school te zenden? en wat nog meer is hebben zy het regt die ouders te verpligten hunne kinders tot de kommu- nale school (de Looije) alléén te zenden, en hun le verbieden dezelve tot eene andere school b. v. deze in de S' Jakob's straet opgerigt, te laten gaen, waer zy ook de onderwyzing voor nieten konnen bekomen? Die zaek is van de allergrootste aenge- legenheid; er is kwestie om te weten, of een vader, omdat hy arm is en door den disch moet ondersteund zyn, het regt ver liest hetwelk hem door de grondwet is herkend, ja, 't welk hy van de natuer zelf heeft ontvangen, van aen zyne kinders zyn eigen bloed, de onderwyzing te geven gelyk hy het begeert, en in die school, dewelke hy kiest omdat zy best aen zyn gevoelen beantwoordt? in een woord of een vader, omdat hy arm is en van den disch krygt, geen vader meer is gelyk andere? Wy verstaen, dat een dusdanig vader, wanneer hy aen de Dischheeren of aen die van 't Stadhuis vraegt, datzy zouden zorgen voor de onderwyzing zyner kinderen, deze zenden moet naer die school (de Looije) dewelke die heeren hem aenwyzen om dat alsdan die heeren deze kinders tot geetie andere, van wetswege, mogen zen den; maer wanneer die arme vader, aen de heeren die vrage niet en doet, en dat hy zyne kinders zendt tot eene andere school waer zy ook voor nieten een goed onderwys bekomen, wat regt hebben de besluerders van den disch daer lusschen te komen, en uit dien hoofde alléén, aen dusdanig huisgezin allen hystand en hulp te weigeren en hetzelve van de Iysten af te doen? 'T is nochtans hetgene nu beslaet. Ziet hier ter welker gelegendheid Ten koste van omtrent zeven duizend fr. s'jaers betaeld door de stad, de provincie en den Staet, is er alhier te Yperen eene lagere komraunale school, de Looije ge noemd, in dewelke, volgens de wet, de kinderen der armen moeten op de vraeg hunner ouders, voor nieten aenveerd en onderwezen worden; er bestaen nog hier en daer, eenige kleine scholen, waer som mige arme ouders hunne kinders 't zy voor nieten,'t zy mits eene kleine betaling, naer toe zenden; dat de Dischheeren die arme ouders dewelke iets betalen, en in het algemeen al de armen, opwektenhunne kinders na de kommunaleschool te zenden, waer zy kosteloos het onderwys konden verkrygen, er was niemand die daer op sprak; wel in tegendeel alle verstandig mensch was vergenoegd te zien dat men voor de onderwyzing der armen zorgde; dit vergenoegen groeide nog aen, toen men vernam dat dit onderwys nog eene meer- GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verscbynt den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4~°0' Voor de provinciën. Fr. 4"5o. De Jaergang begint met den ien September. EN VAN BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukreg ;l GODSDIENST EN VADERLAND. BlievenBekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrcichtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. STAETRUNDIG OVERZIGT. HEILIGSCHENDENDE D1EFTE GEPLEEGD IN DE KERK TE IIARINGHE, TEN JARE 1773. (Vervolg en einde. Ziet ons nummer 4'-) Men sprak weinig of Diet meer van de kerkdiefte waooeer in september een geruclit ontstond dat de dieven aengehouden waren. Iuderdaed men zag welhaest commissarissen toereizen van wege het magislraet van Gent, die kwamen onderzoekingen doen en den yzeren krans mêe droegen waer aen de zilveren roozeu, waer van wy hooger gesproken hebben, vast gehecht geweest waren. Deze roozen, verbeeldden de vyftien mysteriën van den heiligen Roozeokrans en waren by gift gegeven aen de kerk vao Hariughe door de familie De Latre van Veurne. De krans was korts voor Sint-Josephs'dag van Oostcappel naer Haringhe weder gebragt. De pastor van HariDghe had die uit vreeze van diefte doen verbergen by den heer pastor van Oostcappel. Gelykerwys het magistraet der kasselry van Veurne, aertstonds na de diefte, al de magistraten der Nederlanden, als ook de bezondere zilversme den had verwittigd en dat Van Egroo en zyne tnedepligtigeo veel zilver bezaten toen zy vastge nomen wierden, bad men aenstonds achterdenken dat dit zilver voortkwam van de diefte van Harin ghe. Van Egroo wierd ondervraegd en loochende alles. Leocadia Piek erkende de verscheide dieften en by sententie van igen november wierd Van Egroo op bet rad gesteld om gepynigd te worden. Na eene uer lydens erkende hy alles en verklaerde dat Werlé zyn medepligtige was. Beide wierden veroordeeld door de schepenen der keure van Gent om op eene horde claievao op de Koornmerkt tot aen het Stadhuis gesleept, aldaer op een schavot geworgd en verbrand te worden en hunne ligchamen vervoerd te worden naer bet galgeveld. De sententie wierd uitgevoerd op 7° december 1775, dat is acht maenden en achttien dagen na de gepleegde kerkdiefte. Leocadia Piek, geboortig van Waton, wierd veroordeeld tot eeuwigdurende opsluiting; zy heeft hare straf ondergaen in het gevangenhuis te Gent. Van Egroo heeft oog bekend voor de regters dat by eene diefte met brake bedreven had in dé herberg de Zwane, buiteD de Petercelle poorte te Genl. Eene andere diefte met brake bad hy bedre ven in de Paeschdagen des jaers 1772 in de herberg de Kroone, te Rousselaere, In 1770 had by gestolen iu de herberg de Paling Pot, te Steenbrugge by Brugge. In 1771 had hy den ganschen winkel uitgestolerj van Ambrosins Leniere te Watou en deze bad nog by bet volk den naem van de diefte uilge vonden te hebben om zyne schnldeisschers niet te moeten betalen. In 1770 had Van Egroo eene diefte bedreven in eene herberg tot Kapelle-ter-Sneenw gelegea niet verre van Bergen-Sint-Winocx. Het vol gende jaer had hy gestolen in de herberg de Nieuwe Wereld te Belle, alwaer hy logeerde met Leocadia Piek, waerom deze gebannen wierd en Van Egroo by contumace, op 5" october 1771, veroordeeld wierd om gegeesseld en gebrandmerkt te worden en daerna te worden gesteken op de galeijen voor twintig jaren. In mei 1772 had hy eene keikdiefte bedreven te Contich, eene andere met brake in een herberg te Zierickzee en eene derde in het Weibuis te Sint-Jan Steen, alwaer by Leocadia Piek tot het begaen detzelve had doen logeeren.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1