Gazette van Yperen. dere uitbreiding ging bekomen door het inrigten van. eene andere kostelooze school. Over eenige maenden deed Z. H. de Bisschop van Brugge, wier bezorgheid voor het goed onderwys en de katholyke opvoeding der jeugd aen allen bekend is, den aenkoop van het huis van M. De Codt, gelegen in de Rlierstraet; aldaer is ingerigt geworden eene lagere school waer het onderwys ook voor nieten gegeven wordt, en noch aen de stad, noch aen de provintie of den Staet eene enkele eentieme kost. (1) En wat is er gebuerd De bestuerders van den Dischbemagtigd en daertoe opgewekt door de heeren van 't Stadhuis, hebben al de vaders en moeders der huisgezinnen die zy helpen, bedreigd hun van de lysten af te doen, indien zy hunne kinderen niet en zenden naer de Looije, en wat onverstaenbaer is, indien zy dezelve zenden tot de school in de Sl Jakobs straet; deze bedreiging is, zoo wy het vernemen, reeds uitgevoerd geworden. Deze handelwys van het weldadigheids bestuer, verwekt eene algemeene opschud ding; zelfs hebben wy daerover mannen die aen die heeren verknocht zyn, hooren hunne verontweerdiging uitdrukken; men vraegt welke redens dit bestuer heeft om aldus te handelen ten opzigte van eene inrigling die toch maer goed kan doen voor het onderwys der armen; men is zoo veel te meer verwonderd, omdat er zaken be- staen waeraen die heeren, willen zy waer- lyk het onderwys der jongens bevorderen, moeten hulpe toebrengen; by voorbeeld: 't is gekend dat er verscheide speldewerk- scholen bestaen waer niet meisjes, maer knechtjes van zes tot twaelf en nog meer jaren oud, van 's morgens tot 's avonds, op het kussen zitten, zonder ooit eenig letter kundig onderwys te ontvangen; wy weten stellig dat er onder die speldewerkers jon gens zyn die toebehooren aen huisgezinnen door den Disch ondersteundwaerom wordt dan die bedwangmiddel aen deze Hy heeft uog bekend dat by ten jare 1769 had geschreven eenen valschen wisselbrief en eeDen anderen brief waer door hy van eenen koopman van Kortryk verscheide stukken Siamoise had afgetroggeld. Op 5n februarius 1771 wierd Van Egroo door de wet van Duynkerke veroordeeld tot een balling schap van vyf jaren als betigt over diefte. Eenige dagen voor de kerkdiefte van Haringhe had Van Egroo met Werlé eene diefte begaen te Boesinghe in de herberg het Schatters Hof, alwaer zy twee spaeuscbe sargien ea eenige andere voor werpen hebben genomen welke Leocadia Pick is gaen verkoopen. Jan-Francis Van Egroo was zoon van Francis, meester kleermaker, te Rousbrugghe. Hy wierd geboren in 1773 en was vervolgens 4o jaren oud, toen hy de regtveerdige straf zyner schelmstukken onderstond. Paolus Werlé was geboortig van Gulik en was 27 jaren oud wanneer by gedood wierd. Van Egroo was van jongs af een boosaerdig en lastig jongen geweest, altyd zyne ouders veel verdriet aendoende. Tien jaren oud zynde ontnam hy eene beurze werkschooltjes niet toegepast? waerom ge bruikt men hem alleenlyk tegen de koste looze lagere vrije school in S' Jakobs straet ingerigt? (t) Zoude het misschien zyn, omdat dit laelste gesticht aen de geestelykheid toebe hoort en door dezelve bestuerd wordt? Is er te Yperen voor de 9dischgenoten nog vryheid van onderwys? Op die vraeg zal men konnen antwoor den indien men het volgende leest Joseph Vlamynck, M. J. Buijle zyne huis vrouw en hunne vyf kinderen, zyn afgezet van den disch, omdat een dezer kinderen gaet naer de school in S' Jakobs straet. Deze afstelling is geschied in gevolge van het verbod door de Dischmeesters gedaen aen de dischgenoten van hunne kinders elders te zenden dan naer de Looije, en wel bezonderlyk, van ze te zenden naer die voorzeide school in S' Jakobs straet. Wy wakkeren alle onze medeburgersaen, dit arme huisgezin wonagtig in de Hond- strate n° 80, door hunne aelmoessen te ondersteunen en aldusrykelyk te vergoeden het verlies dat deze ouders onderstaen omdat zy de kosteiyke vryheid willen behouden van aen hunne kinders een on derwys en eene opvoeding te geven zoo zy het verstaen. Onze ministers zoeken verlicht te worden. Daerom wenden zy zich tot de Zwitsers. Wondere mannenliet licht dat voor hunne oogen schynt, willen ze niet zien, en ze zoeken om duisternissen te vinden. Ziel hier een betuig er van Men schryft uit Berne2en juny Ingevolge den wensch betuigd door den minister van inlandsche zaken van het koning rijk Belgie, komt het bonds-gouvernement aen de overheden van al de kantons den volgen den omzendbrief toe te sturen Mynheeren, geliefde en getrouwe bondgeuooten, De belgisclie minister van binnenlandsche zaken wenscht inlichtingen te bekomen nopens den toestand van het lager onderwijs in Zwit serland, namelijk nopens de volgende punten geld uit eenen winkel. Omtrent zyn twintigste jaer ging by reizen met Pieter Van Huysse en Francis Vandenbogaerde. Deze laelste keerde weder naer buis toen by te Amiens kwam. De tweede wierd soldaetdeserteerde uit verscheide legers en geraekte eindeling te Oran, in Afrika, van waer hy het ook ontsnapte. Later was hy in dienst van Denemerkeu, waer hy trouwde; wedu- waer geworden zynde, keerde hy weder naer Rousbrugghe en oeffende er den stiel uit van meester schoenmaker. Van Egroo eenigen tyd gezwierd hebbende, keerde weder naer zyn vaderland hy ging den huwelyken staet aen woonde eenigen tyd op Westvleteren en oeffende niets anders uit als den stiel.... van stelen. Hy wierd eens vastgegrepen ïd het Brugsche- Vrye en stond om aen de galg te waeijen, toen hy het ontsnapte door de tusschenkomst van den heer Bambeke, pastor van Bovekerke. Hy had in het rasphuis te Brugge gezeten, doch hy was niet gebeterd en ging altyd voort van de eene euvel- daed tot de andere, tot wanneer hy eindelyk, gelyk wy het gezeid hebben, de regtveerdige straf zyner euveldaden heeft onderstaen. 1° Is het lager onderwys verpligtend vol gens de bepalingen der grondwet van uw kan ton? 2° Welke zijn de wettelijke of bestuerlyke schikkingen bestemd om de uilvoering te ver zekeren der grondwettige verordeningen? 3° Welke zyn de bekomene uitslagen üaer gemelde minister er veel prys aen hecht in het bezit gesteld te worden dezer inlichtingen, ten spoedigste mogelijk, verzoeken ivy u dat gy ons uw verslag zoudet doen toe komen met al den spoed die gy in deze zaek kunt werkstellig maken. Wondere zaek! groote liberale gazetten als de Observateur willen van het verpligtend onderwys nieten ziet de ministers die deze gazetten ondersteunen zoeken middels lot in Zwitzerland toe, om de vryheid van het on- der ivy s in Belgie te krenken! in echt vlaemsch noemt men datdobbeliiertigiieid. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. De Kamer stemt by naemoproeping en aenveerdt met eenparigheid van stemmen (71 leden) 1° Het wetsontwerp dat aen het depar tement van justitie een bygevoegd krediet opent van 1,000,000 fr. 2° Het wetsontwerp 't welk bygevoegde kredieten van 6,500,000 franken inhoudt, voor het voltrekken van werken van open- baer nut. Daerna geeft M. Tack verslag over eeni ge verzoekschriften by welke de afschaf fing gevraegd wordt van het doorgangs- regt eener brug op de Leye te Harelbeke. De minister van 's lands werken zegt dat hy deze zaek onderzogt heeft en dat er regt zal gedaen worden aen de verzoekers een koninglyk besluit die de gemelde af schaffing vaststelt is nu reeds verschenen. M. H. Dumortier spreekt tegen de tol- regten die men eischt op de brug te Esca- nafïle en aen twee bureelen daer van maer op eenen kilometer afgelegen. M. Vanderdonckt geeft verslag over eeni ge verzoekschriften. MM. d'Ursel en Van Beninghe andere ver slaggevers, leggen den inhoud uit van ver scheide verzoekschriften, die aenveerd worden zonder bemerkingen. Het dagorder schikt alsdan het onder zoek van eenige vragen gedaen om het inboorlingschap te bekomen. De Kamer is in geen getal meer en gaet uit een om 4 1/2 uren. M. Coomans vraegt aen de ministers eenige inlichtingen betrekkelyk het onge luk voorengevallen op den yzeren weg van Mons op Manage. M. de minister der openbare werken zegt dat dit ongeluk vreemd is aen 's lands be stuer, vermits dat deze yzeren weg toege- staen is aen eene byzondere kompany; het ongeluk is groot, ja zeer groot; doch het is door de nieuwsbladeren verhaeld op eene overdrevene wyze. Een onderzoek is bevolen en de justitie is er mèe bemoeid. M. de minister van justitie. De gazetten die het ongeluk hebben aengekondigd, hebben er bygevoegd dat de prokureur des konings en de onderrigtingsregter ter plaels gegaen waren. Dus is het onnuttig (i) ÜKie sclioul is nauwelyks sedert dry maenden geopend, en reeds zes eu negentig kneclitjesontvangeu er het onderwys; klaer betuig dat deze instelling aen eene noodwendigheid voldoet. (1) Men misgisse zich niet over onze inzigten; wy vragen niet dat men dezen middel aen die speldewerkscholen toepassej wy weten te wel hoe kostelyk de vryheid is! wy vragen maer, of het regt is twee maten eu twee gewigten te hebben? Zitting; van 3en Junius. Zitting van 1'» Junius. Zitting; van 5en Junius.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2