Gazette van Yperen. verdere uitleggingen te geven, vermits de justitie de zaek in handen heeft. M. Coomans antwoordt dat hy het onge luk aen hetStaetsbestuer niet wil toewyten, maer dat dit bestuer het toezigt heeft over de toegestane yzere banen. M. de minister van justitie zegt dat eenige gazetten met onregt gezeid hebben, dat de yzere weg, waer het ongeluk is voorgeval len, aen den staet toebehoorde. M. Coomans. Dit gezegde is eene zotheid. De minister van justitie, zekerlyk en men zegt er dagelyks tegen het staetsbestuer. M. Coomans. Wy moeten ons daer mêe hier niet bemoeijen. Dan valt de minister uit tegen dezen die het kabinet durven tegenkanten. M. Coomans. Spreken wy van het voor gevallene ongeluk. M. de minister van justitie (in gramschap). Ik moet de les door M. Coomans niet ge- daen worden ik weet zeer wel wat ik moet antwoorden op de vraeg die my toege- stuerd is. (De minister drinkt een glas water om zyne hitzigheid te koelen.) De Kamer heeft maendag geene zitting ge houden. De vergadering was in geen genoeg- zaem getal. Alleenlijk hebben er een veertigtal leden aen de naemoproeping beantwoord. Het schtjntdat de reden bestael in het weinig belang dat de wet op de bereiding der artsenijmiddels aen het meestendeel der Vertegenwoordigers oplevert, die de vereischte kennissen niet be zitten om over deze wet nuttiglyk te beraed- slagen. Er is gehandeld geweest over het wets ontwerp aengaende het in brengen eener nieuwe officieele leerwys der toebereiding van apothekers middels. Na de algemeene betwisting zyn er ver- schillige artikels aenveerd geweest. Ter gelegenheid van de dood van M. Anspach, deken van ouderdom van de Ka mer der Volksvertegenwoordigers, wordt eene deputatie van 11 leden door de Kamer benoemd,om donderdag de begrafenis van den achtbaren volksvertegenwoordiger by te woonener wordt ook dien ten gevolge beslist dat er donderdag geene zitting gaet plaets hebben. De tabakkweek in België, levert schoone uitslagen op, en verdient verspreid te wor den, onder het dryvoudig opzigt der alge meene belangen des lands, des landbouws en der werkende klassen. De invoer van vreemde tabak in België bedraegt jaerlyks eene som van acht mil joenen franken, terwyl de uitvoer tot twee miljoenen niet en beloopt. Dat is dus een tol van meer dan zes miljoenen dien wy aen vreemden betalen en aen denwelken wy moeten trachten ons te onttrekken. Men bemerkt elk jaer, in België, omtrent zeven honderd hektaren tabak, welke na genoeg twee duizend franken per hektaer, of een miljoen-dry-honderd duizend fran ken opleveren. Wy bezitten byna tweeduizend vyf hon derd gemeenten. Zoo wy gelukken alleen twee hektaren tabak in elke gemeente op te doen, zouden wy voor vyf duizend hek laren, eene opbrengst verkrygen van tien miljoenen, hetgenegenoegzaem is voor ons. De tabakkweek zuivert en verbetert de akkers; zy verzekert eene vaste winst aen de landbouwers, die er zich op toeleggen, zelfs wanneer de granen goed verkocht worden; maer zy is byzonder voordeelig, even als de beet, de suikery en alle nyver- heids-planten, wanneerdegranenin daling zyn: zy wordt dan een kostbaer hulpmiddel voor eene menigte landbouwers. Nochtans moet men zich niet te veel inbeelden en denken dat deze kweekery op eene groote schael kan worden gedaen in de landelyke ontginningen die eene zekere uitgebreedheid hebben. Neen, de zorgen welke zy vereischt, even als de groote lokalen die er noodig zyn om den tabak in den lommer en onder dak te droogen te leggen, zyn moeijelykheden welke men niet ligt overwint. Deze kweekery wordt, met goed gevolg, bewerkstelligd door talryke huisgezinnen, waervan al de leden, volgens hun ouderdom en vermogen, kunnen dienst bewyzen; het is vooral voor deze klassen dat de tabakkweek nuttig is. Wy hebben gezeid dat de opbrengst dier plant omtrent 2,000 franken per hektare bedraegt. Volgens geloofweerdige inlich tingen, schat men de onkosten van arbeids loon, tot op den oogenblik dat de tabak in den handel wordt gebragt (de beploeging niet mede begrepen), op 1,300 franken per hektare; datzouden dan op de 10 miljoenen franken, opgeleverd door de kweek van 3,000 hektaren, eene som van zes en half miljoenen maken, uit te deelen onder de werklieden als de loon van hunnen arbeid. De belgische, en voor af de Werviksche tabak, is voortreffelyk wanneer hy eenige jaren oud is; veel rookers vinden dien zelfs beter dan den vreemden tabak. Hy groeit welig op in zandigen grond. Op zekere plaetsen, byzonderlyk langs de Ley plant men sedert lang veel tabak; op andere begint men ook de voordeelen te verstaen welke men by deze kweekery verkrygt, en men zegt dat er omstreeks de stad Nyvel jaerlyks omtrent 40 hektaren geplant wordt. By vele landbouwers van ons arrondis sement, plant men tabak voor het gebruik van 't huis; indien men begon met eene dubbele voorraed op te doen, men zou kunnen aenstonds schatten welke de zui vere opbrengst jaerlyks kan zyn. Het ware de middel om de tabakkweekery in alle onze gemeenten te zien aengroeijen. Een beer wordt zelden ouder dan 20 jaer; een hond leeft 20 jaer, als ook de wolf; een vos van 14 tot 16. De gewone ouderdom der katten is 13 jaer; die van eenen haes of van een konyn7 of 8 jaer; de peerden konnen 72 jaer bereiken, maer zy leven gemeenlyk maer 23 tot 30 jaren; de kemels somtyds 100 jaer; een arend stierf te Weenen in den ouderdom van 104 jaer; de kraeijen leven tot 100, de zwanen tot 300 jaer. Eene schildpad heeft meer dan 190 jaer geleefd. De pelikanen en de herten leven lang. Een schaep leeft door- gaens niet langer dan 10 jaer en eene koei niet meer dan 13 jaren. Te Parys stierf er over twee jaren een der vermaerdste dieven van geheel Fran- krykenNavarre. Om zynentyd in de gevan genis te verslyten, hield die man zich bezig met een werkje te schryven over de kunst van zich te behoeden voor de dieven. Wy trekken er de volgende voorschriften uit 1Wanneer gy op straet zyt, laet u door niemand aenspreken. Gaet gauw voort. Indien gy een zakuerwerk by u hebt, ver berg het. Mistrouwt u van de dronkaerds in de herbergen; gebaert dat gy verkoud zyt, en houdt uwen hoed op uw hoofd. 2. Doe uw geld niet in een borzeken, maer in uwen zak. 3. Aenveerd geene koopwaren in bewa ring, indien dezelve in uw huis moeten vernachten. 4. Wanneer gy in een herberg moet logeren, slaep opde kostelykste voorwerpen die gy met u draegt. 5. Wanneer men u voorstelt gouden geld te geven voor zilvergeld, zend naer eenen winelaer of bankier. 6. Mistrouw u van de lieden die u hun geld toonen en u willen beschinken. 7. Koop nooit iets aen de rondleurders; het is voordeeliger en zekerder zich te doen gerieven door menschen die gesteld zyn. 8. Laet nooit de sleuter op uwe kassen zitten en nog min op uwe deur. 9. Onderzoek uwen winkel na dat hy gesloten is; laet hem 's nachts niet zonder eenen goeden hond; leen uwen sleutel aen niemand; heur geene kamers in het huis van eenen kommissionaris, van eenen avoué, van eenen deurwaerder, of van eenen berg van bermherligheid. 10. Zie er nooit uit gelyk 'nen onnooze- laer, anders gyzoudt geëxploiteerd worden door schurken. Mistrouw u van de orgelspe lers, van de voddenkoopers en schooijers die aen uwe deur kloppen. 11. Wanneer gy te lande gaet of wan delt by nachte, doet noeit uw geld klinken. BEGTBANKEN. Sedert woensdag houdt het hof van assi sen onzer provintie zich bezig met eene bende dieven die sedert 1830 menigvul dige dieften van konynen, kiekens, boter, vlas, enz. in de gemeenten van Deerlyk, Waereghem en Vichte bedreven hebben. Het getal der gestolen konynen beloopt tot niet min dan 73 en dit der kiekens tot 23. De beschuldigden zyn 1° Frederik De Laetere, oud 18 jaren; 2° P. De Laetere, zynen broeder, oud 13 jaren; 3° Ivo Bie- buyck, oud 37 jaren; 4" Pieter De Vos, oud 49 jaren, wevers, allen te Deerlyk gehuis vest; en 3° Karei Terryn werkman te Vichte. Een zesde beschuldigde Jan Lauwers genoemd, van Deerlyk, in deze zaek gewikkeld, is vlugteling of verdoken. Het getal dieften beloopt tot 36. De beschuldigden De Laetere en Bie- buyck zyn, voor wat eenige feiten hun op gelegd, in schuldbekentenis. De zaek zal nog eenige gehooren ver vullen. YPEREN. Vrydag 11" dezer. Om 6 uren 's morgens is over onze stad een groot onweder uit geborsten met bliksem en donder. Wy hebben tot nu toe van geene ongelukken gehoord; in tegendeel de regen heeft veel goed gedaen, en wy rekenen het een ge luk; het water ontbrak, de regenbakken waren droog, de pompen der stadswateren waren stil, en dinsdag 11. had men voor de laetste mael kunnen water uit den Dic- kebusch vyver steken. De Zillebeek vyver is om zoo te zeggen geheel droog. De re gen van dezen morgen zal eenige dagen verleng geven aen de vrees van te moeten dorst lyden. De pryskamp voor trekmerrien zal dit jaer alhier plaets hebben den dinsdag 29° Juny op de Groote Markt om 8 uren 's morgens. Zittingen van den 8en en ©en Junius. DE TABAKKWEEK IN BELGIE. OUDERDOM DER DIEREN. GOEDE RAEDGEVING VOOR BRAVE LIEDEN DIE NIET GEERN BESTOLEN WORDEN.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3