HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang. No 43 STAETRUNDIG OVERZIGT. De uitbreiding door Frankryk aen zyne krygsmagt gegeven maekt de Engelschen ongerust en ontrouwig. Onze geburen van over zee zeggen dat het Staetsbestuer, zon- der uitstel, de militien moet inroepen en de vloot der Manche op goeden voet zetten. Frankryk, zeggen de engelsche bladeren, vermeerdert dagelyks zyn leger in 't mid den der vrede; het stelt zyne kusten in verdediging tegen eenen aenval, en ver mits niemand dit land bedreigt, zonder twyfïel is er in deszelfs staetkunde een nagedacht tegen een algemeenen vrede die in Europa nu heerscht. Toen de engelschen dit schryven en zeggen, zyn zy niet indach tig dat, om den vrede te behouden men den oorlog moet bereiden. Deopperbevelhebbervan hetengelsch leger in Indien heeft wederom hulptroe pen gevraegd hy zegt dat het leger in den Rohilcund eene gansche herstelling noodig heeft. De zaek van den Cagliari schynt eenen grooten stap gedaen te hebben tot eene eindelyke vereffening. Maren door den telegraf van Turin aengekomen melden dat de koning van Napels toestemt in het terug geven van dit schip. De laetste moei- jelykheid die er nog in deze zaek bestond was de vergelding door de engelschen ge- eischt voor de gevangzetting der twee mekaniekbestuerders van hetgemeld schip. M. d'Israëli heeft het Parlement aengekon- digd dat Napels 75 duizend franken aen die twee mannen toestaet. Men meldt uit Konstantinopelen dat dry turksche schepen, geladen met solda- HETGEEN UIT DE AERDE KOMT MOET ER IN TERUGKEEREN. De landbouwers zyn ahyd genegen oni zoo veel mogelyk uit de aerde te halen en er zoo weinig mogelyk naer toe te dragen. Dat is eene noodlottige helling, tegen dewelke men zich niet genoeg zou kunnen verzetten, en deze neiging wordt des te sterker daer de inenscheo meer verstand krygen. Een oogst zal vele opbrengen, men zal er vele soortgelyke vragen en altyd achtereeu aen den zelfden grond, tot dat deze eindelyk protesteert en weigert. Byzonderlyk hecht men zich aen de voortbreng selen die vele opbrengen en geraakkelyken aftrok hebben. Men zegt gemeenlyk dat men daermede geld maekt en dat men met geld zich altyd kan uit de moeijelykheden trekken. Dat is niet volstrek- telyk waer, maer 't is eene wyze van zien., welke wy eenvondiglyk aenhalen zonder nogtaDS in dezelve mede te deelen, wel te verstaen. Volgens onze meening, is er meer verdienste, meer profyt gelegen, in zake van landbouw met mest te maken dan met eerst en vooral geld te verwezentlyken. Met mest, zal het geld vroeg of ten, vertrokken zyn naer Raguse en dat, indien de beweging te Canea uitgeborsten niet eindigt, Aehmet-Pacba het eiland Can- dia zal blokeeren. Eenige bladeren hebben aengekon- digd dat de twee takken van het stamhuis van Bragance in overeenkomst stonden te komen. Dit gerugt is valsch; Don Miguel wilt geenzins de regten, die hy zegt te hebben, afstaen. De conferentien van Parys schynen op goeden voet te zyn; men verzekert dat men zoo veel tyd niet zal moeten besteden als men het dacht om tot eene vredezame overeenkomst te komen en aldus de danu- bische Vorstendommen eene vaste inrig- ting te geven. Generael Espinasse die sedert den aen- slag van 14en january minister van het inwendige in Frankryk was, heeft zyn ont slag gegeven, hetwelk door den Keizer, aenveerd is; generael Espinasse is sena- teur benoemd en in het ambt van minister vervangen door M. De Langle voorzitter van het keizerlyk geregtshof te Parys. DE KANTWERKSCHOLEN EN DE LIBERALEN. Toen in voorledene eeuw men in Vlaen deren verscheide gestichten zag opsiaen om aen de kinders het brood des lichaems en des geests te verschaffen, aenzag men de kantwerk- en de spin-scholen als den eenigsten middel om den kost te doen verdienen aen menigvuldige kinders die broodhonger leeden en aen de beschaefd- heid onttrokken waren door de bedelary tot welke zy zich begaven. Hetgene op het einde der voorledene eeuw wierd gepleegd, hebben wy over laet bykomen; met geld, komt het mest niet altyd by gelyk men het zou willen. Zulks tot aenvangspunt nemende, durven wy zeggen en verzekeren dat boeineer de voort brengselen uit de hofstede trekken om er in terug te keeren onder vorm van geld, hoemeer de hof stede moet verarmen, en ook, hoemeer de voort brengselen ter plaets zelve benuttigd worden, hoe ryker de hofstede zal worden. Hetgeen uit de aerde komt, moet er in terugkeeren, 't is eene wet der natuer die men niet straffeloos met de voeten trappelt. Men zegt ons dat de nyverheid overgroote diensten bewyst aen den landbouw door hem zyn vlas af te koopen om lynwaden te weven, zyne aerdappels om er bloem van te maken zyne betteraven om er suiker uit te trekken, zyne rogge voor de stokeryen, zyne geerst om bier te brouwen, zyn kool-, raep-, rammenas- en heulzaed om olie te persen, zyne meekrap, wouw, pastel om te verwen zyne kaerdendistels om de lakens te kammen enz.enz. In zekere gevallen dit is wanneer de landbouwers, die nyverheidsplanten kweeken, te doen hebben met zeer ryke gronden en dezen rykdom niet misbruiken bewyst de eenige jaren op eenen breetleren voet zien daerstellen, wanneer door het vallen der linnen nyverheid, het handgespin ten onderen ging, en de aerdappelplaeg den hongersnood onder de werkende klas ver- oorzaekte. Wy zagen dan, in byna alle onze gemeen ten, kantwerkscholen inrichten door kloos terzusters, of door eenige dochters die, aen de wereld niet gekleefd zynde, hunnen tyd, hunne gezondheid, ja hun bestaen besteden om de kinders een stuk brood te doen winnen en om hun dikwyls te ont trekken aen eene langzame dood by gebrek aen levensmiddelen welke hunne ouders onbekwaem waren te verschaffen. Allen mensch, door eenige menschlievendheid bezield, zag in deze kleine gestichten eenen middel om gezondheid en zeden van eene zekere schipbreuk te redden. Nu is de kans veranderd de liberalen, die gedonderd hebben tegen de kloosters, die ze met kasseijen hebben aen stukken gesmeten en gelyk zy te Jemmappes over een jaer deden, de broeders onderwyzers van arme kinders, wilden verbranden, de liberalen dan hebben vastgesteld den oor log te doen aen de kantwerkscholen. Weg dan met de kantwerkscholen! Deze is de kreet der liberale gazetten. De kantwerkscholen zyn meestendeels bestuerd door religieusen, of door geeste- lyke dochters, die de kinders van jongs af onderwyzen in de grondregels van den katholyken godsdienst; men plant hun de gevoelens van deugd en zeden in, en daer- om wordt de oorlog verklaerd aen deze gestichten. De toeziener der werkhuizen van West- nyverheid ons inderdaed echte diensten; maer indien zy sonityds den toestand verbetert van eenige honderde landbouwers, brengt zy er daer- entegen met denzelfden slag duizend anderen ten onder. Wy zullen er de oorzaek van aen haer alleen niet toeschryvenhet is meest de onwetend heid der landbouwers die er de schuld van is. Zy zaeijen en verkoopen, men koopt en men belaelt, niets is juister. De nyverheid beeft zich niet te bekreunen met hetgeen er uit voortkomt. Degenen die zich aen hun beroep overleveren moeten het kennen; degenen die hunne vruchten leveren tegen geld op tafel, zyn voorzeker wel tot hnn jaren van verstand gekomen en moeten weten wat zy doen. Weten zy het niet, zoo veel te slechter voor hen, des te meer dat zy de pretentie willen hebben van alles te weten. Dat is onze meening niet; de pretentie scbynt ons op eene zonderlinge wyze misplaetst. Dat men van langs om meer van eenen grond, die ten uiterste vet en vruchtbaer ligt, eenen oogst ver- eische dien men heel en gansch zal verkoopen zonder er zich den minsten afval van te behouden, daeraen is weinig of niets gelegen. Een ligt geweld al voorbygaende zal den grond niet kunnen uit- GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschyiit den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4"°°» Voor de provinciën. Fr. 4*5o. De Jaergang begint met den iea September. EN VAN GODSDIENST EN VADERLAND. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel BrievenBekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden wordeu. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegeaouden worden. i. 1 in ii uw

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1