Gazette van Yperen. Vlaenderen heeft onlangs eenen uitval ge- daen tegen de kantwerkscholen; hy heeft die vergeleken aen de werkhuizen,(ateliers) alwaer uien het weven of andere wer ken leert. Wy betwisten hier niet het meer of min nut der werkhuizen, die ongeluk- kiglyk meest allen zedeloos zyn; maer wy kunnen niet vatten dat M. de toeziener en de liberale schryvelaers het brood misjon- nen aen werkmans kinderenwy kunnen niet verdragen dat men een vyandig gevoe len uitte tegen gestichten, zonder welke duizende huisgezinnen van hongersnood zouden zyn bezweken. 'T is de haet legen den Godsdienst, tegen de persoonen die den Godsdienst in de jonge herten planten, die de liberalen dusdaniglyk doet handelen. Zou de redder van Ylaenderen, de groote Rogier, misschien een ander middel uitvinden om de kinders van den werkman te spyzen? Wy verwagten hem aen het werk. HET VLASROTEN IN DE LEY. In de zitting van den 15en dezer is er gehandeld geweest over het verderf der Leye waters, door de Gentenaers aen het vlasroten toegeweien en door de inwoners van Rortryk, Meenen, Wervick, Comen en Waesten aen de bedorvene waters die uit de Deule komen. Eene kommissie tot onderzoek dier zaek benoemd gaet in hare werkingen voort, en zal in korte dagen, zoo het M. Tack gezegd heeft, haer eerste verslag aen- bieden. De minister van het inwendige, zonder te willen over die zaek een oordeel stryken denkt nogtans dat het verbod van vlas te roten in de Ley, schadelyk en krachteloos zyn zou, aengezien men wat hooger zou gaen om het vlas te roten te weten in Frankryk waer dit verbod niet zou onder houden worden en dat aldus die nyverheid voor ons zou verloren zyn en in Frankryk alleen zou worden uitgeoeffend. Wy durfden zeggen, na de kiezing van 10 december 1857, dat de liberalen, die de potten niaer dikwyls de beurs van den landbouwer vullen; maer dat men ruime uitgestrektheden lands van mindere klas gebruikeom aen de eischen der nyveraers te voldoen, dat men aen dezelve wortels, struiken, bladereu en granen doe opbrengen, zonder er ooit de overschotten van te behouden, dat is de dwaesheid ten hoogste dryven. Wy nebbe in Berry met duizende landbouwers die hunne velden dry graensoorten achtereen doen opbrengen, en zulks, om dat er van de granen veel geld komt; zy willen niet hooren spreken noch van wortels, noch van kunstweideu, en zy vinden zich zoo verre gebragt dat zy hun hooi moeten koopen in de vallei van den Indre. 'T is opregt ongeloofelyk. Wy hebben alhier landbouwers die een groot deel van hun strooi verkoopen, en die, om hunne beesten niet te veel te moeten strooijen en voede ren, dezelve naer de heiden zenden binst gansch den deur van het schoon saizoen. Dat ook is ongeloofelyk. Wy hebben in Picardien landbouwers die bitteraven opdoen voor de suikerfabrieken van het Noorden en van thans af niet meer weten waer zy het mest moeten gaen zoeken om hunne landen te vetten. hand uitgereikt hadden tot de republika- nen, (beter gezeid Jakohynen), om den zegeprael te hekomen over de bewarende party, welhaest zouden door het republi- kaensch gespuis bevogten worden. Zes maenden zyn voorby en ons gezegde wordt bekrachtigd door hetgene overal en byzonderlyk te Brussel geschiedt. M. Anspach, liberale volksvertegenwoor diger van Brussel is overleden. Een kie- zingstryd gaet plaets hebben om den over ledenen te vervangen. Dezen keer zal de stryd niet bestaen tusschen de bewarende en de liberale party. Dal is een oude stryd. Nu zullen de liberalen het perk binnen treden met de knapen van den National, die opentlyk de leeringen van Robespierre en van Mazzini voorenstaet. Het ministerie heeft de oogen geworpen op zynen confrater M. Partoes, minister van 's lands werken; daer in tegendeel al de kiezings klubs der hoofdstad en harer voorsteden M. Louis Defré, bygenaemd Boniface, zullen verdedigen. Wie zal er gezepralend uit de kiesbus kruipen? Dat is een raedsel. Hoe zal de moortel baes Verhaegen zich in dezen twist gedragen? hy die voorzitter is van de Kamer en van de francmatjons logien, hoe zal hy tusschen twee waters kunnen zwem men? zonder eenigen twyffel zal hy een komedie spel spelen, gelyk hy het al te dikwils heeft gedaen. Indien Defré, de loftuiter van Mazzini, te Brussel gekozen wordt, dan zyn de jonge knorrepots zegevierend over de oude. De Republiek zal beginnen adem scheppen. M. Rogier heeft schoon toegevende te zyn aen de klubsmannen, hy zal eindigen met overmeesterd te worden. Wanneer de klubsman Wanderpepen zyn ontslag van volksvertegenwoordiger gaf, hy deed het alleenlyk omdat de ministers te gematigd waren, omdat zy niet genoeg toegevende waren aen de party der republikanen. Wanneer dan zullen onze staetsmannen de oogen openen en zien dat ons land door de verderffelykste grondstellingen die het ondermynen, ten onder staet te gaen! De gemeente raed van Gent heeft dezer dagen een werk gedaen van onverdraeg- zaemheid en domme gramschap die het karakter zyn van het kasseibeheer onder het welk wy leven; eene som van acht Wy hebben er anderen diekoolzaed, beulzaed, lynzaed opdoen meer dan het redelyk is, en die zelfs de koeken niet bybouden, niet meer dan degenen die de geerst en de spelt aen de brouwe ryen leveren zonder er zich den draf van te behouden. Altyd nemen en nooit weergeven, ziedaer het aengenomen stelsel. Waer zal het heenleiden? Men zal schoon hebben ons te antwoorden dat men met het geld der nyverheids-opbrengselen guano en allerhande soorten van vette kan bezorgen; hierop antwoorden wy weêrdat het stalmest slechts door de andere soorten kan geholpen doch nooit vervangen worden; dat het stalmest het eenigste is dat werkelyk den grond verbetert, kortom, dat het deze alleen is die aen den grond nauwkeurig en juist weergeeft het geen de land bouwer er uit getrokken heeft. De overschotten en afvallen der vruchten niet benuttigen onder de gedaente van mest, in de hofstede ten gronde helpen, noch min noch meer. Zyne tarwe, zyne spelt, zyn strooi, zyne olieza den verkoopen zonder de koeken te behouden, zyne betteraven zonder het merg te behouden, zyne geerst voor de brouweryen, zyne rogge voor duizend franken voortskomende van de inschryving geopend om aen den generael Capiaumont eenen eeredegen op te dragen, was geofferd geweest aen de stad Gent tot het stichten van twee bedden voor twee kranke soldaten. Het bestuer der burger- lyke godshuizen had hel berigt geuit dat deze gift kon aenveerd wordenmaer de Regentie, gedreven door den blinden haet die zy opgevat heeft tegen alles wat de beteugeling betreft der wanorders die in mei 1857 de stad bedreigden, heeft die gift van hand gewezen. Is 't niet altyd met schade voor de be langen van 't volk ën wel vooreerst van den armen, dat de liberalen hunne driften van haet en vraek voldoen? Aldus is het dat de gentsche liberalen op den rug der armen zich vreken over de platte sabel slagen die hunne aenhangers met geele handschoenen en witte hoeden, in mei 1857 van generael Capiaumont ontvangen hebben. DE MILJOENEN-WET. Geheel het land door klaegt men van de leening welke de heeren ministers Rogier- Frère-Tesch staen te doen. De wet is aen de Kamer voorengedragen; zy is nog maer gekomen in de sektien en daer wordt zy alreeds beknibbeld en bestre den. Wy geven hier eenige gevoelens geuit in de sektien der Kamers, om alzoo onze lezers te doen waerdeeren wat er op ons hoofd hangt. M. de graef DeMuelenaere, oud-minister, staetsman van groote ondervinding, heeft gesproken tegen den handel der ministers, die in een willen smelten eene uitgaef van 62 miljoenen en half, beschikt voor ver scheidene werken die met eikanderen geene betrekking hebben; hy heeft gespro ken tegen den voorstel gedaen door de ministers, om met het loopende jaer 1858 te verteeren al de overschotten der jaer- lyksche budjetten tot 1865 toe. Dusdaniglyk dat de ministers willen beschikken over alle de inkomsten van de zeventien navol gende jaren en na dat alles zal verteerd zyn, zullen zy nieuwe contributien vragen. Deze handelwys maekt alle andere minis- de stokeryen zonder den draf te behouden dat is eveD zoo veel als of men zich overleverde aen eene reeks vernielende bewerkingen, dat is zoo veel als of men bewees dat men volstrekt geene kennis had van het bedryf des landbouws. De afvallen buiten de hofstede voeren of er dezelve niet doen terug naer toe brengen, 't is de moeijelykheden te ge- moet loopen. Waermede zal men het vee voeden Waermede zal men mest maken? De man die kennis heeft van de zaken eener hofstede, denkt eerst en vooral aen het beesten voeder en verkoopt het niet. Daerna denkt hy aen strooi, eu verkoopt het even min. Indien hy betteraven naer de suikerfabrieken voert, moet hy er den afval van terugbrengenindien hy zaed naer de stampery voert, moet hy er de koeken van weêrbrengenindien hy rogge naer de stokery, geerst naer de brouwery voert, moet hy er den draf van terug brengen. Merg, koeken en draf zullen dienen om het vee te voeden, en mest voort te brengen dat des te meer zal weerd zyn om dat het aen de aerde teruggeven de grondstoffen die er uit voortkomen. Feuille du Cultivateur DE JAKOBYNEN EN DE LIBERALEN IN DEAENSTAENDE KIEZING TE BRUSSEL.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2