HET ARRONDISSEMENT. Iste Jaergang. Zaterdag 26en Juny 1858. No 44. STAETKIJNDIG OVERZIGT. Het schynt dat de Montenegro niet zal vertegenwoordigd zyn in de handelingen die moeten geopend worden te Constanti- nopelen, tot het bepalen der grenzen tusschen dienen Staet en Turkyen. De Kamer van Engeland heeft gehan deld over den raed der Indien die moet ingerigt worden. Het ministerie vraegt dat op de vyftien leden die dezen raed zullen uitmaken, er acht zouden door den Staet benoemd worden en zeven door de tegen woordige bestuerders der Indiësche maet- schappy. Lord Palmerston heeft gevraegd dat geheel den raed door het ministerie zou benoemd worden. De baron Adelsward, te voren afgezant van Zweden by het hof van S' Petersburg, is nu afgezant benoemd by den keizer van Frankryk. De prinses van Ostrogothien, vrouw van den tweeden zoon des konings van Zweden is gelegen van eenen jongen prins. Men schryft uit New-York dat een wetsontwerp komt aen het Senaet voorge steld te worden waerby men ter beschik king van den President der Vereenigde Staten stelteene som van 50 miljoenen franken en 50 duizend vrywilligers om Engeland tegen te kanten in zyne eischen, van eenen buitengewoneu afgezant naer Engeland te zenden. In de zitting van 15° dezer heeft M. De Cavour aen de Piemonteesche kamer aengekondigd dat hy in het kort een wets ontwerp zou aenbieden strekkende om alle bedrog in de kiezingen te beletten. De minister heeft gezeid dat deze wet zal onpartydig zynwy zullen welhaest zien of dit waer is. Men hoopt dat het geschil ontstaen tusschen Engeland en de Vereenigde Staten van America, een einde zal nemen in het vriendelyke. DE WASCIIVROEW. Ziet gy ze bezig by haer linnen, Die oude met beur witte hair De vlytigste aller wasscherinnen? Zoo beeft ze in 't zweet, ten allen tyd, Haer brood in eer en tucht geëeten, En afgedaen, met trouwe vlyt, De taek door God haer toegemeten. Zy heeft in hare jonge dagen Geleerd, bemind, gehoopt, gehuwd Zy heeft het lot der vrouw gedragen En nooit heeft haer de zorg geschuwd. Zy heeft haer kranken man verraaekt, Zy heeft dry kinderen hem gegeven, Zy heeft by zyne kist gewaekt, En nog is haer de hoop gebleven De kamer van Piemont heeft eindelyk de verslagen ontfangen van het onderzoek gedaen betrekkelyk de misbruiken der kiezingen hebben onregelmatig verklaerd geweest. TeBuenos-Ayres (Zuid America) had de schrik der geele koorts de gemoederen zoo getroffen dat voor den 15° mei 11. de ryke lieden de stad verlaten hadden. Het verschil met Urquiza vergrootte merkelyk en men voorzag den oorlog. Men sprak van eene poging van moord gepleegd op den persoon van den generael Urquiza, die het ontsnapt heeft. BRIEFWISSELING VAN DE GAZETTE VAN YPEREN. Mynheer, Onze dampkring is wat verkoeld; deze van onze staetkundige mannen verwarmd nog alle dagen en hun thermometer zal maer zinken na de worsteling van 5e" july. Het is zeidzaem de liberale gasten te hooren klappenzy zyn het eens gelyk de wolven en de beeren die het kiezingsbeen van den 5eo july betwisten. Het ministerie wilt M. Partoes, omdat hy minister is; de jakobynen van den National, willen Louis Defré, den verdediger van Mazzini. Men gebruikt listen om dezen voor de derde mael van zyne kandidatuer te doen afzien, op voorwaerde dat hy zal het toekomende jaer gekozen worden. Het schynt dat de republikanen niet willen achteruit deinzen en dat zy, kost wat kost, hunnen aenleider zullen voordragen. Meester Defré zal er gestaen hebben, want zyne buize is reeds bereid; de moortelbroeders der logie moeten gehoorzamen aen baes Yerhaegen, die president is der Kamer en die geern, het aenstaende jaer, wederom zou met die heerlykheid bekleed worden;M. Verhaegen moet dan overeenkomen met het minis terie, gelyk de ministers ook M. Verhaegen noodig hebben om hunnen winkel te doen draeijen. Haer kiudren voeden, voedsel winnen Dat greep zy aen met heeten moed; Zy deed hun vroeg de deugd beminnen; De vlyt en orde zyn haer goed. En om haer eigen onderhoud Te zoeken, ging zy zegoend henen Thans staet zy daer, alleen en oud, En toch, haer moed is niet verdwenen. Zy heeft gespaerd, zy heeft verzonnen En vlas gekocht en "s nachts gewaekt Het vlas tot fyneu draed gesponnen, Den draed tot keurig doek gemaekt; Het doek gebleekt, de naeld gevat, Den twyndraed en de beste scheere; En dan een hemd voltrokken, dat Zy toewydt aen den Opperheere. Indien M. Defré en zyn republikaenschen aenhangnu niet gewild zyn van Mynheeren de liberalen der logie Verhaegen en Cie, zullen zy, in Juny 1859, mede doen met het ministerie? Wel ja; als er moet kwaed gedaen worden dan is men het eens; maer wanneer men de koek moet deelen, dan tieren de jonge en de oude knorrepotten tegen eikanderen, en staen zy ora elkander in 't hair te vliegen. M. Verhaegen op voorwendsel der dood van zynen schoonbroeder zetelde voorle- dene week in de Kamer niet. Men stemde de huwelyks gift van de prinses Charlotte en alzoo ontsnapte de moortel baes aen eene stemming, die moest tegenstrydig zyn aen zynen voorigen handel. Onze Kamer is gaen wandelen tot 13en der toeko mende. De vertegenwoordigers des volks weten niet wat doen ora den tyd te versly- ten. Het ministerie geeft hun geene bezig heid; er is niets bereid in de bureelen van het gouvernement en het land zal wederom omtrent eene maend pensioen betalen aen 108 leden der Kamer, waervan ieder 200 guldens nederlandsch temaende ontvangt. De vacantie zal vervolgens omtrent de 45 duizend franken kosten en dit voor niet metal te doen! 'T is de schuld van 't mi nisterie die zyn zot plan van Antwerpen te versterken wilt voordragen in dezen zittyd. A propos van de versterkingen van Antwerpen, er is niet een minister in staet om het wetsontwerp daertoe betrekkelyk in de Kamer te verdedigen. Generael Ke- nard, is benoemd tol koninglyken kom- missaris om het uitzinnig gedacht dier versterkingen voor de Kamer te bepleiten. Men lacht hier met de ministers, die met hunnen koliega van den oorlog geen ver sland genoeg hebben om te bewyzen de politieke noodzakelykheid van eene koop- handelstad te veranderen in een arsenael. Dat hemd, haer sterfhemd plaetste Ze eerbiedig iu haei kleedermaud; Het is haer eersteen ook haer laerste, Haer kleinood, baer bespaerde pand. Zy doet het aen op feestgety Om naer Gods tempel op te trekken Dan sluit zy 't weder in, tot zy Zich eens ter eeuwge rust zal strekken. Och, hadde ik by myne avondstonde, Gelyk deze oude, brave vrouw, Volbragt wat ik volbrengen konde, Dan wachtte my geen naberouw! Dan zoude ik met gelyken iust Des levens beker ledig drinken En met een sterfhemd dan gerust Iu 't rustig graf ook nederzinken. V. D. GAZETTE VAN TREREN Dit blad verschyut den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4"00* Voor de provinciën. Fr. 4~5o. De Jaergang begint met den ien September. EN VAN GODSDIEKST EN VADERLAND. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvrij toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. (Naer 't hoogduitscb.) Bkl'ssf.l, a4rn Juuy 1853.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1