Gazette \an Yperen. DE SPAERRAS DER GEMEENTE SEKRETARISSEN. In de zitting der Kamer van 15° dezer heeft de minister van 't inwendige, een wetsontwerp ten bureele gelegd waerby er eene aigemeene spaerkas tot onder stand der gemeente sekretarissen zal wor den ingerigt. In de uitlegging der beweegredens ge voegd by het gezeide ontwerp, zegt het Staetsbestuer waerdoor het komt dat de gemelde wet zoo lang is uitgesteld ge weest. De moeijenissen van onderscheiden aerd, zegt de minister, hebben dien uitstel veroorzaekt. Men moest vooraf middels vinden om de spaerkas te voorzien en men mogt die aen de sekretarissen alleen niet vragen. Men heeft gevat dat de goede uitval afhing van de medewerking van den Slaet, Pro- vintien, gemeenten en van al de sekreta rissen. De wet is dan gemaekt in dien zin en bepaelt het aendeel van een ieder. De le artikel verpligt de sekretarissen hun aendeel in de spaerkas te betalen. Artikel 2, handelt over de gewone in komsten der kas en deszelfs uitdeeling. Men heeft gecyfferd dat er eene jaerlyksche som van fr. 66,192 noodig is. De mededin gers zullen in gemelde som betalen in deze evenredigheid. De sekretarissen zullen be talen 2 1/2 ten honderden van hun jaer- lykseh pensioen, de gemeenten zullen ook 2 1/2 0/0 betalen, de provintien 1 0/0 en de Staet 2 0/0. Daerenboven zal elke sekretaris by zyne benaming, de eerste maend van zyn pensioen afstaen ten voordeele der spaerkas. Niets zoo regtveerdig als dat de Staet en de provintie bun aendeel betalen, vermits de sekretarissen genoeg voor beide deze administralien werken. De artikel 3 bepaelt de lasten van den Staet; het art. 4, laet aen den Staet 'de zorg om de kas te besturen. Art. 5 zegt dat deze spaerkas geen last is voor den Staet, doch dat deze verantwoordlyk is over de fond sen hem toevertrouwd. Het art. 6 geeft magt aen het Staetsbe stuer om de spaerkas der sekretarissen van Westvlaenderen te vereffenen en deszelfs fondsen te storten in de aigemeene kas. De regels der spaerkas zullen geschikt worden, volgens die der kas welke reeds in Westvlaenderen bestaet. Dusdanig is dit wetsontwerp. Wy hopen dat de fondsen, toebehoorende aen de sekretarissen van onze pro vin tie, zullen aen dezeaengerekend worden in evenredigheid van hetgene iedereen in dezelve reeds gestort heeft. De kontribulien hoogen altyd meer en meer het aensiaende jaer zullen wy, dank aen onze liberale ministers, nog wat frankjes meer mogen uitschudden om de schulden gemaekt door het straet minis terie te helpen betalen. Om te antwoorden aen de vraeg dooi de schatpligtigen gedaen Wat doet men met ons geld? zullen wy hun voor oogen leggen hoe de waelsche ministers het waelsche luikerland met ons geld begif tigen. Wy hebben menigmael gesproken van de miljoenen door den minister Frère gebruikt om de waters van de Maes af te lossen, om die rivier op alle stonden des jaers bevaerbaer te maken en alzoo de kolen van het luikerland, die gedeeltelyk aen minister Frère, of aen zyne familie toebehooren, naer Holland met schepen te vervoeren. Om dit al te doen hebben de liberale ministers negen miljoenen van het geld der aigemeene schatkist reeds gebruikt, zonder dat men nog weet wat er verder noodig zal zyn om dit werk ten einde le brengen. Neen, men weet niet wat er noodig zyn zal om den wil van minister Frère en consoorten te voldoen; hetgene men nog- tans zeker weet, is dat men genoodzaekt is een deel der uitgevrogte werken af te breken om die te veranderen. De sassen die opening geven op den bassin van Avroy, le Luik, zyn zoo smal, dat de schip- vaert er grootelyks door gehinderd wordt. Men zal vervolgens eenen nieuwen bassin en nieuwe sassen maken. Wederom dan miljoenen in de Maes geworpen! Het oude werk is al smout aen de galge en de boer zal het wederom al betalen. Denkt niet, schatpligtigen, dat het daer meè al is. Sedert dat men aen de Maes eenen nieuwen loop heeft willen geven, blyven de vuiligheden, die te vooren in de rivier spoelden, liggen en zyn oorzaek dat eenige kwartieren der stad met eenen onverdragelyken stank besmet worden. In tegendeel komen, op eenige andere plaet- sen der stad, de waters zoo hoog dat zy de vuiligheid der riolen doen wederdryven ongemak dat le vooren niet bestond. De Luikenaers schreeuwen tegen den onge zonden staet welken men hun doel onder- gaen; zy zeggen dat men hun wilt in hunne vuiligheden doen vergaen. M. Frère stelt nu dan voor, om zyne zotte ontwerpen te verbeteren, een aflos- sings kanael te doen graven langs de Maes, te Luik. Dit werk alleen moet een half miljoen, en zelfs meer, kosten. Wie zal dit al betalen? De Luikenaers niet alleen, maer wy allen te samen. Ziet daer een straeltje der liberale uit zinnigheden van ons tegenwoordig minis terie; M. Frère is minister van finantien, dat is te zeggen dat hy ons breedelyk doet betalen en met ons geld de belangen der Luikerwalen voorenstaet. Weest dan libe- rael gezind! zyl genegen voor een minis terie dat onze beurzen zuivert en allengs- kens het land plat trekt als een sesje. Spaert g' het uit uw mond, 'T is voor de kat of hond. Men komt jaerlyks ons geld afperssen door alle slag van contribuliën, abonne menten en patenten. Iedereen vraegt hoe het komt dat onze liberale ministers altyd geld te kort komen; men is nieuwsgierig om te weten wat men met ons geld al doet. Niemand weet dit beter als ons liberale minister Rogier. Over eenige dagen kreeg die man in 't hoofd een uitstapje te doen met den yzeren weg van Brussel na Ber gen. Men zou peizen dal hy te vrede zoude zyn van een rytuig van Ist8 classe voor hem alleen te behouden; maer niet met al, hy moet een buitengewoon konvoy hebben, 't geen tot nu toe aen de koninglyke fami lie alleen was voorbehouden. T' spreekt van zelfs dat dit ten koste is van 't land! Maer wat baet zulks voor meester Rogier; hy past zich al lacghen dit spreekwoord toe Die zyn eigen zelf vergeet ls een zot die weinig weet. 'T voorledene jaer kondigden wy den goe den uitval aen der pryzen behaeld door de leerlingen der Broeders van Liefde te Brugge, die gekampt hebbende met de leerlingen der stads arme scholen, byna at de pryzen bekwamen. De bladeren van Dinant geven een nieuw hewys dat het onderwys gegeven door de broeders zoo slegt niet is als de liberalen het wel zouden willen doen gelooven. In het konkoers dat op 10e" juny 11. plaets nam tusschen de leerlingen van al de scholen van het kanton van Dinant, hebben de vier jongelingen deel makende van de school der Broeders van Liefde, de vier eerste pryzen behaeld. Dit is toch een bewys dat het onderwys gegeven door de eenvoudige broeders, die den godsdienst tot grond des onderwys aennemen, zoo slegt en zoo erg niet is als de gazetten der logien het dagelyks uit roepen. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. In de zittingen van 15°, 16° en 17° dezer hebben de beraedslagingen plaets gehad over het budget van 's lands werken, hetwelk in de zitting van den 17° met eenparigheid van stemmen is aenveerd geworden. Daerna is de huwelyks gift der Prinses Charlotte beloopende tot 258,620 franken, door de Kamer gestemd geweest. De zitting van 18° en 19° dezer zyn vervold geweest door de beraedslagingen over het budget van inwendige hetwelk is aenveerd geworden door 56 stemmen tegen zes onthoudingen. Daerna wordt het koophandel traktaet met Rusland gestemd door de 65 tegen woordige leden. Alsdan wordt er beschikt dat de Kamer zal speeldag hebben tot den 158° July. REGTBANKEN.- De volgende zaken zullen voor het hof van assisen dezer provintie, gedurende de tweede serie van den tweeden zittyd, van het jaer 1858, geroepen worden 24 juny, Hendrik Claus en medeplig- tigen, zware diefte. 25 juny, Pieter De Rycke en medeplig- tigen, zware diefte. 26 juny, Sophie Zwertvaegher, kinder moord. 28 juny, Desid. Verdonck en medeplig- tigen, moordpooging. 29 juny, Eugenia De Maegt, kinder moord. 50 juny, Karei Spyckerelle en consoor ten. zware dieften en medepligtigheid. II 1ST GELD DER SCHATPLIGTIGEN VERDRONKEN IN DE MA.ËS. PRYZEN BEHAELD DOOR DE LEERLINGEN DER BROEDERS VAN LIEFDE.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2