Gazette Tan Yperen. Beveren, by Rousbruggiie. Dynsdag laetst, om elf ure 's morgens, is de ge- naemde Xaverius Lecomte, werkman, oud 83 jaren, levenloos, door de hitte verstikt, langs eenen gracht gevonden geweest. iMMMaiHTOBIh ARRONDISSEMENT YPEREN. Voormezeele. Den 13" dezer maend, is eene som van omtrent 330 fr. alhier gestolen geweest, ten nadeele van sieur L. Mahieu, dienstknecht in deze gemeente. De justitie is volgens dat het schynt op het spoor der dieven. Dickebüscii. De kermis beloofd zeer levendig te zullen zyn. Een groot concert gegeven door de sociëteit van philharmonie zal plaets hebben den woensdag 30° juny. Een programma behelst de verscheidene muziek-stukken die zullen uitgevoerd wor den. De pryzen der plaetsen zyn vastge steld aen 30 c. per hoofd. Poperinghe. Terwyl de hoppe overal geweldig lydt in de kantons Poperinghe, Aelst en Assche, staet zy uitnemende schoon in de antwerpsche heiden bebouwd door M. den advokaet Merlens, een onzer ervarenste landbouwkundigen. Brugge. Maendag ten achture's avonds, by de Kapucienen-brug, in deze stad, deden zich de geschreeuwen hooren vaneen kind in 't water! Een heer van Brussel, waervan het ons spyt den naem niet te kennen, by geval ter plaets zynde, en niets dan zyn moed en zynezelfsopoffering raedplegende, heeft zynen jas uitgetrokken en is in het water gesprongen, herhaelde malen naer het kind duikelende; hy is er uit gekomen met de verzekering dat de veronderstel lingen der omstanders maer inbeeldingen waren. Vrydag avond 18n dezer, de genoemde Joseph Stoock, oud 17 jaren, in dienst op de bargie van Brugge naer Gent, was in eene schuit gegaen en vischte in de vaert, by den Paling Pot. Ten gevolge van eene te schielyke beweging die hy deed om eenen visch te vangen, glipte hy van het vaertuig en verdween onder het water. Twee andere werklieden hebben vruchteloos getracht hem te redden. Zyn lyk is zaterdag in den voormiddag uit het water gehaelt geweest. /^Uitslag der aenbesteding diewoensdag in het gouvernements-hotel heeft plaets gehad De uit te voeren werken voor het ver diepen der leege kom van de vaert van Yper naer den Yser. Het bestek beliep tot 10,600 fr. Heeft aengeboden M. L. Gerste, van Yper, 13,550 fr. Blankenbergiie. Z. K. 11. de hertog van Braband, rekent zyne belofte ten uit voer te brengen, die hy verleden jaer aen eenige leden van den gemeenteraed van Blankenberghe gedaen heeft, van binnen kort eenige dagen in deze aengename badplaets te gaen overbrengen. Steene. Donderdag 17", is alhier een werkman die op eenen mesthoop arbeidde, door den bliksem piotselyks dood geslagen geweest. Eenige oogenblikken voor zyn overlyden, had hy te drinken gevraegd en 't is vooraleer men aen zyne begeerte had kunnen voldoen, dat hy ge vallen is. 'T was een kloeke en struische jongeling. Kortryk. Men kondigt aen dat er een verzoekschrift aen de Kamer der Verte genwoordigers in omloop is, door dewelke de nyveraers, kooplieden in mest en land- vetten, in kolen, enz., die op de Leije varen moeten, aen de Kamer de opening van den sluitboom van Deynze en gevol- genllyk de scheepvaert op de vaert van Schipdonck vragen. In de Sle-Calharina kapel der O.-L.-V. kerk, komt men van belangryke ontdek kingen te doen. Al eenige gedeelten witsel afnemendeheeft men verscheidene por tretten van de oude graven van Vlaen deren en van Koningen van Spanje ont bloot waer van eenigen wel bewaerd schynen te zyn. Men verzekert, zegt de Union van Kortryk, dat er zondag laetst een twist heeft plaets gehad te Moorseele, en dat een der vechters zyn scheutelbeen ver- bryzeld is. Hetzelfde dagblad verhaeltdat er den zelfden avond eene pooging tot moord in het gemeente-huis van Gulle- ghem is gepleegd geweestdoor den brigadier der douanen, op den luitenant der zelfde administratie. De justitie, als ook het bevoegd bestuer heeft een onder zoek begonnen. Meenen. Eergisteren morgend, is het lyk van den genoemden Karei Vermeesch, oud 27 jaren, wever, te Ledeghem gehuis vest, langs de baen van Halluin, buiten de Rysselpoort, te Meenen gevonden geweest. Men schryft zyne dood aen de dronken schap toe. Reningiie. M. Van Overbeke onder pastoor alhier en M. Pattyn onderpastoor van Slype verwisselen van plaets. Dixmude. ln onze omstreken be merkt men, sedert eenige dagen, in de maeigrazen en in de vette weiden, eene zoo groote massa springhanen, dat men met regt vreest dat het weinige gras, dat zich in onze Yeurnambachtsche weiden nog opdoet, door dit gedierte zal afge- knaegd worden. Ook hoort men dat ver scheidene landbouwers, door de schaers- heid aen voeder, zich verpligt vinden verscheidene hunner koeibeesten te ver- koopen, of de eene ofandereteveld staende vrucht te gebruiken lot voeder voor hun vee. De voortdurende droogte, die wy hier hebben, brengt nog veel by tot het ver slechten van dien toestand. Voor wat de andere vruchten betreft, tot nu toe beloven zy nog eenen tamelyk goeden oogst te zullen opbrengen. Giiistel. Eergisteren heeft het parket van Brugge, vergezeld van twee wettige geneesheeren zich naer Couckelaere be geven om er den genoemden August Van Craeynest, slagter, te bezoeken, die onlangs in een gevecht eene messteek ont vangen heeft. Het slagtoffer verkeert in doodsgevaeren de genoemden Jan De Reeper, Louis Van de Casteele en Hendrik de Poortere, allen landbouwers in gezegde gemeente, beschuldigd van de aenvallers te zyn, heeft de justitie, na eene lange onderhooringdoor de gendarmery doen aenhouden. Isegiiem. Gedurenden den festival die zondag alhier heeft plaets gehad een dronke persoon heeft met een bierglas aen eenen jongen eenen slag op het hoofd toegebragt die eene groote wonde veroor- zaekt heeft. Toen de veldwachters dezen woesten kerel wilden vastzetten, heeft hy ze in hunne handen gebeten. Reeds zit dezen kwast te Kortryk achter de grendels. Doornyk. Op ons grondgebied begint men reeds de wintergeest af te pikken; de landbouwers rekenen dat met half july al de granen die allerschoonst staen, zullen ingeoogst zyn. Men leest in eene besturende afkon diging De fransche overheid maekt het bel- gisch publiek kenbaer dat een groot getal belgische werklieden en algemeenlyk van regelmatigepapierenonvoorzien, in Frank* ryk langs binnenwegen komen en hunne plaetsen op de tusschenstatien gaen nemen om zicli naer Parys le begeven. Gelyk deze werklieden noodzakelyk in België zullen terug gezonden zyn, her innert men aen de gemeente besturen dat de belgische werklieden die zich naer Parys willen begeven, van een werk boeksken in regel moeten voorzien zyn, door eenendiplomatischen agent of bemag- tigden konsul in België geteekend, en daer- enboven bewyzen, dat zy le Parys door eenen franschen patroon geroepen zyn. Lyons. De tydingen van den zyden oogst zyn goed, en zonder er van thans al de belangrykheid van le kunnen bepalen, mag men zeggen dat hy verre den oogst van het voorleden jaer zal overtreffen. De hoogste prys dien de zydepoppen op de markten van hel Zuiden bereikt hebben was 5 fr. 50 c., en hy is niet gedaeld onder de 5 a 4 fr. 20 c. BURGERSTAND DER STAD ÏPEREN Den DONDERDAG 8e° JULY 1858, ten 2 uren namiddag, ter herberg van sieur Merlevede-Van Recliem, in den Westbroek, te Reningiie, zal den Notaris LAiïBUV, t'Yper residerende, openbaerlyk verkoo- pen, voor den ontbloot dezesjaers, omtrent 10 hectaren allerbeste Maeigras. (t) B1NNENLANDSCII. BUITEN LAN DSCII. Van f®"> tot «5rn Juny. 0 Maiinelvk geslacht 7 Geboorten) J, t samen 11. Yrousvelyk 4 Huwei/yken 2. Pers, Joannes, sloven- maker en Marcel/is Maria dagloonsier. Sieuw, Petrus, zager, en Fer schoort, Maria- Theresiadagloonster. Sterfgevallen 4. Deltour, Désiré, 20 jaren, soldaet by het 2do ligne regiment, gehuisvest lot Watervliet, Fleeschhouwerstrael. Tulpinck Karolus-Ludoviciis bleeker 47 jaren, echtgenoot van Firginie-Joanna Fallaeys, Meenenstraet. BraemAnielia- Theresia, 4o jaren, kanteiverksler, echlgenoole van Karolus Hoste, Luikstraet. Hosdy, Benedicta.iy jaren, kantewerksler,echtgenoote van Michiel Ferschoore, Meenenstraet. KINDEREN BENEDEN DE 7 JAREN. Mannelyk geslacht 5 tWn Vrouwelyk 6

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3