HET ARRONDISSEMENT. fste Jaergang. Zaterdag 3én July 1858. I\° 45. In zyne zitting van 21" juny heeft de gemeentéraëd der stad Ryssel eenen voor stel gestemd betrekkelyk de vermeerdering dezer stad. De voorstel handelt over de inlyving in de stad der gemeenten Esquer- mes, Wazemmes en Moldins LiIle. De onkosten te spruiten uit deze inly ving beloopen tot 30 miljoenen franken. De stad neemt ten hare laste de onkosten van onteigening, beloopende op zes mil joenen 400 duizend franken; voor het opbouwen van den nieuwen omtrek, zy zal daer en boven aen den Staet vyf mil joenen zes honderd duizend franken beta len. De stad zal ontvangen 58 hectaren grond nu uitmakende den omkring der stad en van eene weerde van honderd tot honderd vyflig duizend franken per heklare. Er blyft nog over de overeenkomst te bekragtigen door eene wel die aen het wetgevende korps moet worden voorge steld. Door keizerlyk bevel van 24" dezer is Z. K. H. prins Napoleon minister benoêmd van Algerien en der uitheemsche bezittin gen. De minister zal het Palais-Royal be- woonen. De fransche Monileur kondigt aen zyne lezers de benoeming van M. de Vienne als voorzitter van het keizerlyk gerechts hof le Parys. M. De Vienne was te vooren pro- kureur generael by het hof van Lyons. De lord-meyer van Londen heeft voorledene week een gastmael opgedischt, aen hetwelk de hertog van iVlalakolf heeft deel genomen. Deze heeft uitgedrukt door eenen toast, zyne rechtzinnige wenschen voor hel behouden der eendragt welke de twee natiën vereenigt; hy heeft er by gevoegd dat hy gelukkigen fier was gezon den geweest te zyn lot het engelsch slaels- hestuer als zendeling der vrede en der eendragt. In de drymaendelyke vergadering der Oost-Indische maetschappy le Londen is er laelst besloten eene jaerlykscbe jaer- wedde van 2 duizend livers (50,000 IV.) te geven aen sir Colin Campbell en een van duizend livers (25,000 fr.) aen den generael Outram. De zevende conferentie die te Parys voorledene week moest plaels hebben, is voor eenen onhepaelden lyd moeten uiige- sleld worden ter oorzaek eener zware on- passelykheid waer van de gevolmagtigde van Turkye aengedaeu is. Euad-Pacha lydt sinds eeuige dagen aen eene keelontste king; de ziekte had zoodanigen voortgang gedaen, dat men eene raedhouding van achlgeneesheeren noodig geoordeeld heeft. Dekeizer doetdagelyks inlichtingen nemen nopens den toestand van den zieken, door lusschenkomst van M. den minister van buitenlandsche zaken. De staet van Fuad- Pacha is verbeterd en de conferenlien worden nu voortgezet. Uit China meldt men dat er zeer ernstige ongerustheden te Canton heer- schen. De inwooners verlaten de stad. Het laelste nieuws uil Indië meldt niet veel goeds voor Engeland. De kouin- gin van Oude, aeu het hoofd van 25 dui zend Indous wilt Lucknow,alleen verdedigd door twee duizend Engelschen, weder- nemen. De keizer van Rusland is vertrokken naer Arkhangel. Het Senaet van Turin heeft, in zyne zitting van 22" juny eene leening van 40 miljoenen franken gestemd Onder het ministerie De Decker sprak men van eenigeboere scholen af le schaden omdat zy le veel kostten aen den Staet en dat zy niet beantwoordden aen de beloften die men er had van le verwagten. M. Rogier, de redder van Vlaenderen, de uit vinder der boerescholen is wederom in den zetel van hel ministerie geraekt; hy, die de boerescholen heeft uitgevonden, wilt niet dal zyne troelelkinders vergaen! Onze stad heeft ook eene hoere .school, waer men alles leert uilgenomen boeren om eer te kunnen doen aen zyne zaken en om, als het Baefmisse is, zynen pacht te kunnen betalen.Opden voorstel van zynen kollega M. De Vriere, die ook al boert en durhamsche zwyntjes kweekt, gaet M. Ro gier dan naer Thourout komen; T is M. Vramhout, de vice-gouverneur diede trom pet gesleken heeft en door de distrikt kom- rnissarissen de burgemeesters en zelfs de landbouwers heeft doen aenwakkeren orn in te schryven voor het buikvullingsken dat alhier zal plaets hebben ter gelegen heid van M. Rogiers's bezoek. GAZETTE VAN YPEREN Dit blad ver.schynt den Zaterdag ran iedere week Prys van iiischryving by j*er Voor de stad Fr. 4-r»o. Voor de provinciën. Fr. 4*5o. De Jaergang begint niet den iea September. EN VAN GO»N»IË\§T EN VADERL.1ND. BEKENDMAKINGEN: zeveulitu centiemen <i«ii d'rnkregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen (ten uil gever l'rcichtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. STAETRÏII*niG OVERZ1GT. .I-a Igr-TT. DE GILDEN VAN YPEREN IN 1767. (Bjr een vergaderd uit verscheidene handschriften.) - Op tg" januarius heeft de gilde van Sinte- Sebas:iaen in 5inte-Maertens kerk met groote piegtigheid de relikwie van haren patroon ver heven. 'S anderen dags wezende Sinl-Sebasliaen's dag, zyn de gilde broeders ter mis gegaen met Standaerd, trommels, vaendels en litubalen, allen gekleed in nieuwen uniform, bestaende uit eene blauwe kazak, met roode veste, rooden broek en witte slafkoussen die iedereen aengekogt had ten zynen koste. Sedert dien hebben de leden dezer gilde altyd eenen uniform behouden. Op i5°n mei heeft de gilde van Sint-Sebastiaen eene gaei-persse opgeregt op bet plein, tusschen de oude en de uieuwe Tempelpoort; op den 23en schoot men voor den eersten keer tiaer dry vogels. Er was voor iederen vogel te winnen eene zilveren inedailje. Op 5i" mei trok deze gilde naer Roesbrngghe om er pryzen te schieten. De opperpryzen wierden niet afgeschoten; men verlotte ze op ien juuy 's morgens. De gaei-persse wierd opgeregt achter de pastory, in de weide genaemd de Hooge-Weide. De koninglyke gilde van Sinte-Barbara had op 38°° july verscbeide gilden uitgedaegd tot het schieten van pryzen die bestonden uit twee zilvereu kandelaren ter weerde van 120 guldens en twee zilveren schink teljooren, te samen weerd 60 guldens; en vour alle de audere vogels achttien P"Dd tin. Daeretiboveu loofde men uit eene gou- dene medailje voor de gilde die den prachtigsten intrede zou doen en eene gelyke medailje voor de meest afgelegene. De oppergaei wierd niet afgeschoten maer verlot op den volgenden dag. De gilde van Btx- schote won by loting de twee zilveren kandelaren. Tot deze schteling had de gilde korts te vooren eene gaei-persse opgeregt op het plein van de vestens, aen de westzyde der Boesinghepoort. Eene ner voor dat de gilden om prys gingen schieten, heeft de zot der gilde van Veurue al lagchende gezeid Kout, 'k ga eens zien, of ik met myn karabyn den oppervogel kao treffen. En op zyn karabyn een lood gesteken hebbende, schoot by met de eerste scheut den oppergaei af. Dit wierd door de gildebroeders zeer kwalyk afgeno men en men sprak van den zot in de gevangenis te steken en hem af te stelleu vau zyn ambt. In deze schieting hebben al de gilde broeders van Sinte-Barbara van Yperen voor de eerste mael gekleed geweest met eenen nieuwen uniform bestaende in eene groene kazak, met witte bava- roozen en witte opslagerseene witte veste en eenen groenen broek; deze wierd naderhand ver anderd in eenen witten broek met slafkoussen eu eenen geborduerden hoed. BRIEFWISSELING VAN DE GAZETTE VAN YPEREN. Thouroüt, 3oen juny 1S58. Op 3oen mei, is de gilde van Siote-Mïchiel, omtrent den avond vertrokken naer Gent met hun vaendel en trommels, dragende ieder eenen blooten degen in de hand. De gilde van Sinte-Michiel van Gent had de gilden der schermers uit andere steden genoodigd ter gelegenheid van den zevenhonderd jarigen jubilé van den heiligen Macharius en had dry zilveren pryzen uitgeloofd. De gilde van Yperen heeft zich aldaer zeer deftiglyk gedragen en behaelde den tweeden prys, bestaende in een paer zilveren kandelaers ter weerde van 12 ponden grooten. Zy zyn zegevierend op den Sinxendag avond in de stad binnen geko men. De confratersdie naer Gent getrokken waren voor dezen pryskamp waren Jacobus Buseyne koning der gilde, Joseph Ryckasey Pieter Bussche, Anionics Pilgrim, Joseph Raude- wyn, Jacobus Van Zoydt, Pieter Debuf en Joannes Letten. Men ziet door deze aenmerkingen dat onze gilden een nieuw bestaen bekomen hebben in het jaer 1767 onder het bestier van de keizerin Maria-Teresia, welkers geheugen aen de Vlamingen nog zoo aengenaem voorkomt. Sint - Sebastiaens gilde leeft nog, maer de andere zyn nu allen over leden. De barbaristeo hebben onlangs hunne gilde begraven met een buikvullingsken, in hetwelk 7j alles dat zy bezaten opgesmuld hebbeu.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1