Gazette van Yperen. Haest u dan, burgemeesters! haesl u, landbouwers, en komt allen naer Thou- roul! hier zult gy etenvoor uw geld! en men zal aen den redder van Vlaenderen zeggen datgy allen liberaelgezindezyt,dat gy loegedaen zyl aen het nieuw politiek en dankbare herten in uwen boezem draegt voor al de weldaden die M. Kogier over ons land heeft doen nederdalen, met onze kontributien te vermeerderen, met zich te stellen tegen de afschaffing der militie, met ons geld te verkwisten in de boere scholen en in andere onnuttige uit vindingen die maer dienen om platte beurzen te maken. M. Rogier komt naer Thourout!het zal kurieus zyn, de verslaefde zielen, die een plaetsken bekomen hebben, of een plaetsken verhopente zien de twee knien buigen voor den minister. Daer zal meer als een liberale slaef bukkeu in het stof en roepen: Vivat Rogier! daer aen zal men kennen wie verbasterde Vlamingen, wie lage slaven zyn geworden. De slryd lusschen de ministerieele kan- didatuer van M. Parloes en de radikale kandidaluer van M. Defré, wordt van dag tol dag heviger. Geheel de liberale party is er door in oneenigheid geraekt, en in den tegenwoordigen slaet van zaken is het moeijelyk om te zeggen wie de overhand behalen zal. Eenige ministers, namelyk MM. Frère en Rogier, meenen voorzeker dat hunne ambtgenoot, M. Partoes, het door zal dragen, dewyl MM. Tesch, de Vrière en Berten van een ander gedacht zyn en betreuren dal men M. Partoes tegen M. Defré heeft gesteld, zoo dat de oneenig heid zich vertoont tot in het ministerie zelve. Wat er ook gebeure, het gouvernement zal niets uit die worsteling winnen, ten zy oneenigheid in hare party en minachting voor zich zeiven. Wordt M. Partoes geko zen, de gevorderde party zal meer dan ooit verbitterd wezen, en de oneenigheid zal veld winnen. Niels zal er verwaerloosd worden door het jong liberalismus om zich over die nederlaeg te vreken. Wordt, integendeel, M. Defré gekozen, dan is de oneenigheid niet minder; maer de stoutmoedigheid der gevorderde party wordt grooler. Zy leerde overwinnen tegen het ministerie en men mag er zeker van zyn, meermaels zal zy van hare magt gebruik maken. De Indépendance verklaert dat het minis terie zich ootmoediglyk onderwerpt aen de uilspraek van den brusselschen klub! Zag men wel ooit eenen dergelyken af stand van alle weerdigheid? DE VRUCHTEN TE VELDE. De landbouwers aenschouwen meest altyd de inoogsling der vruchten volgens de streek die zy bewonen. In het arrondissement van Yperen gelyk in dit van Veurne heeft men min vogligheid gehad als in andere deelen van België en men oordeelt dat de vruchten overal gelyk zyn in onze omstreken. Om de burgers te verzekeren over de verschillige nieuwe maren, zoo goede of slegte, die in omloop zyn belrekkelyk den oogst geven wy een verslag over den toe stand der vruchten geheel ons land door. De droogte en de hitte hebben veel doen vreezen voor het meerderen deel der vruchten, doch deszelfs toestand is zoo slegt niet als men het roept. De rogge is overal allerschoonst en zal zeer zwaer zyn; reeds ziet men er die ge pikt is. De tarwe, voor welke men zoo zeer vreesde is meer als uitgebloeid; hel graen is gewassen en de koornaren zyn wel voor zien. De stam blyft groen en de zoedele luchts gesteltenis is voordeeliger als de groole warmte. In de goede landen is de tarwe gewassen op eene gewoone hoogte; in de gemeene landen zal er weinig strooi zyn. De gerst is ryp en van goede voorhrengst. De haver is goed waer zy regen heeft gehad en gemeen waer er geen water is gevallen. In hel algemeen zal de oogst van dit graen maer middelmatig zyn. De velderweten zullen weinig opbrengen indien het welhaesl niet regent. Het kool- zaed, waer het niet uitgeroeid was, zal redelyk opbrengen, doch het graen is niet zwaer. De klavers, die reeds sedert den herfst geleden hadden door de droogte, hebben nog in het algemeen verloren door den winter en brengen weinig op door de droogte welke ook zoo nadeelig is aen het hooi waervan deopbrengst in het algemeen maer het derde zal geven van een goed jaer. Dit jaer zyn er vele aerdappelen geplant. Tot nu toe is deszelfs opbrengst nog niet verzekerd. In de streken waer het heeft geregend zullen zy in overvloed geven; daer het niet of weinig geregend heeft en bezonderlyk in de zandachtige landen zyn er byna geene knollen aen den struik, die tot nog toe geene teekenen van plage aen- duidt. Gelukkige streken die nu en dan eene voordeelige regenvlaeg krygen; daer zal den oogst van alle vruchten best uitval len. Het vlas is klein en van byna geene weerde. De handelaers laten het in han den van de landbouwers die niet weten wat er mêe doen. By gebrek aen water is het hun onmogelyk het vlas te roten. Ten slotte moeten wy zeggen dat men nooit heeft geweten dat al de vruchten wel gelukken en dat doorgaens de drooge zomers beter zyn als de natte. Een deel onzer provintie lydt veel meer door de droogte als de andere provintien. De landbouwers zullen vele verliezen on- dergaen in hun hoornvee, dat zy moeten, by gebrek aen voedsel, aen leegen prys verkoopenofzelveslagten. Veurne ambacht wordt daer in buiten alle andere streken beproefd. Het water en het gras ontbreken te gelyke. De beesten, in plaetsvan te vetten, vermageren. Hopen wy dat het God zal believen ons welhaest eenen vruchtbaren regen te schen ken, die zoo als het voorleden jaer, toen een ieder jammerde en klaegde, het aen- schyn der velden veranderde, de weiden deed vergroenen en de vrees in hoop en in overvloed veranderde. OVER DE TEGENWOORDIGE DROOGTE. Wy ontleenen de volgende bemerkingen aen een gevrochte van M. Bobinet, lid van het fransch insliluet. Sedert verscheidene maenden groeit de uitdroogirig der rivieren, der beken, der fonteinen en der waterputten aen. Deze droogte, die scheen voor te komen door hel gebrek aen sneeuw en aen winterwaler, vermeerdert sedert eersten juny door eene groole en onvoorziene hitte. Zie hier eenige natuerkundige aenmer- kingen die kunnen dienen om te geleiden in het gebruik der put en fonteine waters voor het gebruik der menschen en der dieren. De zomerregens, hoe menigvuldig die ook zyn, dringen nooit dieper in den grond dan tot 15 of 20 centimeters. In den zomer is de uitwaesseming vyf, ja zes mael meer der als in den winter en zy geschiedt in eenen dampkring die bekwaem is vyf keeren meer damp te behouden als in den winter. Daer uit spruit die dappere uit- drooging die volgt na den regen gedurende den zomer. De sneeuw smelt zonder groote uit waesseming en al hel water dringt in den grond. Daerdoor worden de bronnen en de waterloopen gespysd. In de lente kan men gemakkelyk voorzien of gedurende den zomer de waterloopen zullen gespysd zyn of niet. Indien de winter en de lente droog zyn geweest dan zullen, gedurende den zomer de waterloopen onvoorzien zyn. Tegenstrydiglyk aen hetgene men zich inbeeldt, valt er veel meer water in den zomer dan in den winter. Dit wordt bewe zen door de getuigen dienende om dè hoeveelheid regen water te melen in de observatorien; maer dit zomer water, zeer nuttig voor het wassen der planten, gelyk ook de dauw, dringt in den grond niet en spyst geenzins de bronnen. Men heeft menigmael al lagchende ge- zeid dat dit jaer de wyn gemeener zal zyn als het water; en inderdaed de wyngaerden belooven overvloediglyk druiven en wyn in evenredigheid. Men spreekt van den wyn in steenputten te bewaren by gebrek aen vatpn. De kwestie der kleedingen in betrek met de lochtsgesteltenis is van alle tyden en van alle streken. De zwarte kleederen laten gemakkelyk de warmte der zon indringen, zy zyn koud in deschaduween warm in de zon. De witte kleederen bewa ren de warmte des ligchaems en beletten het uittrekken der stralen van de zon. Indien men by het kleur der kleederen de stof voegt, men zal gansch het geheim der kleederen der verscheidene volkeren overwegen die de warme of koude locht- streken bewonen en men zal zich schikken naer de ondervinding en de noodzakelyk- heid van iedere streek. REGTBANKEN. By de inhuldiging van den yzeren weg van Veurne op Lichtervelde, werd een zwyn door een vooruitloopend Iokomotief verpletterd. De eigenaer, jegens wien de naemlooze maetschappy reeds door een

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2