Gazette van Yperen. yperenT^ vonnis van het Hof van Beroep, verant- woordelyk was verklaerd van alle ongeval len, die by gebreke van noodige voorzorgen te nemen, zouden plaets hebben, heeft nu voor het vredegeregt van het eerste kanton te Gent, eene schadeloosstelling van 100 franks gevraegd. De maetschappy, of liever de door haer in waerborg geropenen hehben den ver zoeker, onder voorbehouding van al hunne regten,eenesom van60 franksaengeboden, als vertegenwoordigende in allen gevalle de volle weerde van het geledene verlies. Deze zaek is van een groot gewigt, om de verantwoordelykheid der maetschap- pyen van yzeren wegen te bepalen. Den zaterdag, 19° september 1857, de genoemden Karei-Lodewyk Spykerelle, oud 22 jaren, daglooner, geboren te Vla- mertinghe, zonder vaste woonplaets, en Karei Demets, oud 26 jaren, deserteur, geboren te Bellein, booden zich aen by Winocus Swaenepoel, ondernemer van werken te Armboutscappel (Frankryk), om werk te vragen. Deze laelsle was afwezig; zy bleven ten zynen huize slapen en 's an- derendags beloofde hun Zwaenepoel werk voor den volgenden dag. In den namiddag van 20° maekten de beschuldigden een lafhertig misbruik van de goedwilligheid van dezen laetsten, want gedurende de afwezigheid van den ondernemer en zyne vrouw, en binst dat de dienstmeid in eenen naburigen gracht water was gaen halen, verdwenen zy met eenige kleedingstukken, twee zakmessen en een zilveren horlogie. In den avond van 21°, kwamen zy te Poperinghe in een logisthuis aen, waer zy 's anderendags 's morgens aen de vrouw het zilveren zakuerwerk voor hun logist en voedsel gaveneenige dagen naderhand gingen zy de eene na de andere naer het logisthuis om de horlogie weder te beko men, maer gelyk zy de bestaende schuld ten vollen niet konden betalen, moesten zy zonder de zelve heengaen. Naderhand werd er vastgesteld dat de horlogie de gene was by Swaenepoel gestolen. Rond de maend van november volgende, werd Spykerelle te Yperen voor diefte aengehouden en uit dien hoofde den 19° der zelfde maend tot 6 maenden gevang veroordeeld; toen M. de onderzoekings- regter hem nopens de diefte ondervraegde ten nadeele van Zwaenepoel begaen, zegde hy dat het Demets was die de voorwerpen gestolen had en dat zy onmiddelyk na de diefte te samen vertrokken waren; Demets op zyne beurt ondervraegd zynde, hield staen integendeel dat Spykerelle de dader der diefte was. 'T is voor dit feit dat Spykerelle en Demets voor het hof van assisen, te Brugge zitting houdende, verschenende jury de beschuldigden pligtig verklaerd hebbende, heeft ze het hof veroordeeld elk tot 5 jaren opsluiting, de tentoonstelling, en na hunne straf ondergaen te hebben, nog gedurende vyf jaren onder de waekzaemheid der politie te verblyven. Na de uitspraek van dit vonnis is de tweede zittyd der assisen voor het loo- pende jaer gesloten verklaerd geweest. Woensdag II. 50° junv, heeft alhier in S'-Marlens kerk plaets gehad de plegtige lykdiensl van Jonker Armandus De Sluers, Staf onder luitenant, te Gend overleden, den 26° dezer in den ouderdom van 23 jaren en half. Zoon van den edelen Heer Lambert De Sluers gewezen kolonel by het Neder- landsch leger, de jonge Armandus had van zyne leedere jaren neiging gevoeld om zynen vader en zyne ooms te volgen in de loopbaen die zy zoo uitmuntende vervold hebben. Na zyne eerste studiën met groote eere volbraglen in het algemeene konkoersder wiskundedeeerste plaets bekomen te heb ben, deed hy zyne intrede nauwelyks 17 jaren oud, in de Militaire school, waer hy gedurig alle jaer de eerste plaets behield. Z.M. Koning Leopold noemde hem den 22° april 1836, Staf onder luitenant en echte hem aen het regiment der Guiden. Eene schitterende toekomst lachte den uitmuntenden jongeling toe; de ziekte overviel hem over een jaer en bedreigde alles te verbryzelen;destaet was on rust ver wekkend, de vreeze ernstig.... en noglans voor de aenhoudende en liefdevolle zoi gen van eene moederlyke opoffering scheen alle gevaer te zyn verdwenende dood was niet vertrokken... zy was, door zoo eene edelmoedige verknogtheid zelf ge- raekt.... wat terug gedeinsd... Zy had den slag weerhouden.... maer schielyk, dan wanneer men het minst verwaglte, heeft zy haer slagtoffer getroffen! Voor zoo eene biltere beproeving, is er hier omlaeg maer eene troosthet gebed en de hoop van het toekomende leven! Jonker Armandus De Stuers die in zyn leven uitmuntte door zyne godsdienstige overtuiging en levenswyze, is in dezelfde gevoelens gestorven, vol van overgeving in den wil des Heeren en van betrouwen ingeboezemd door de hoop der ware kris tenen. By zyne begraving was geheel onze stad vertegenwoordigd; men had het zich eene pligt gerekend aen den edelen Heer De Stuers en zyne beide nog overblyvende zonen uiltedrukken het deel welk iedereen neemt in het verlies hetwelk hun eene regtveerdige droefheid baert. In de zitting van 19° dezer maend, van onzen gemeenteraed, heeft M. de voorzitter de vergadering aengekondigd dat destudie, voor het leggen van eenen regtstreekschen yzeren weg van Moescroen naer Oostende, byna ten einde is. Dezespoorbaen zou langs Meenen, Rousselaere, Thourout met eene aentakking van Yper op Rousselaere daer- gesteld worden. Volgens eenen brief, waer van er in den raed lezing is gegeven geweest, zou men op het punt zyn de vergunning aen het gouvernement te vragen. M. de voorzitter heeft insgelyks eenige bemerkingen aengeboden over den droevi- gen toestand in dewelke de stad zich bevindt, by gebrek aen water. Er is kwestie geweest, heeft het achtbaer lid gezegd, van de waters der doorsnyding van den yzeren weg aen den Verbranden Molen naer het verlaet van den Zillebeekvyver te leiden, om alzoo de spyzing van den Kasteel Gracht te vermeerderen, langs de beek die de waters van den vyver naer de stad leidt. Maer voor aleer deze werken te beginnen, heeft men willen weten welke hoeveelheid water de bronaders van den Verbranden Molen verleenden. Er zyn dus nieuwe beproevingen gedaen geweest onder het beleide van M. den inspekteur Leclercq, oud inspekteur der draineeringswerken, heden inspekteur der beurtwegen, en men heeft door eene juiste meting bestatigd dal al de waterstralen uit de doorsnyding komende, verzameld, door de buitengewone droogte die wy onder- staen, te samen maer 377 hekloliters per vier-en-twintig uren gaven. Sedert deze beproeving heeft de gevallen regen eenige dagen daerna, de meling op nieuw dé hoeveelheid water in vier-en-twintig uren gegeven, tot 1044 hekloliters doen klim men. Men is op den zoek van nog andere bronnen geweest, maer die onbeduidend schynen. Echter heeft men eene weide ontdekt, die, gedraineerd, de aen de door snyding gevonden water zou kunnen ver meerderen. De gemeentelyke overheid, na er met M. den inspekteur Leclercq over beraedslaegd te hebben, is van gevoelen dat het nutteloos is, het eerste ontwerp te volgen, en indien er eene beproeving mag ondernomen zyn, 't is van al de waters der doorsnyding by een te verzamelen en ze regtstreeks by raiddel van buizen naer de stad te leiden. Dit zal eene uitgaef benoodigen van 2,000 tot 2,500 franks. Al veronderstellende dat zy zou mede helpen om drinkbaer water aen een zeker getal inwooners te ver schaffen, zou dit eene weldaed zyn die niet te duer zou kosten. De raed heeft deze beproeving met eenparigheid goedgekeurd en de ter uitvoering noodige som gestemd. Het 11° linieregement dat zich naer het kamp gaet begeven, is aengewezen, om na de krygsverrigtingen garnizoen te gaen houden te Kortryk, Yper en Meenen. Men verzekert dat dit regiment te Brussel zal vervangen worden door het 1° linie. "ARRONDISSEMENT YPEREN. Rousbrugge. Een postkantoor is alhier ingerigt. De gemeenten die van dit kantoor deel maken, zyn Beveren, Stavele, Proven en Haringe. BINNENLA1VDSCII. Tiiourout. Op de peerdenfeest, dins dag alhier gehouden, men een groot getal peerden van alle hoedanigheid te koop aengeboden heeft; de verhandelingen ge beurden aen zeer leege pryzen. Rousselaere. Sedert den 28°° juny laetst, zyn er twee spinneryen alhier inge rigt, by gebrek aen water, genoodzaekt geweest van stil te leggen; eene derde zal het zelfde lot binnen twee of dry dagen ondergaen. Eessen. Maendag morgend is eene diefte van kleedingstukken en mondbe hoeften, by middel van braeken overküm- ming, gepleegd geweest in het huis van STERFGEVAL.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3