Gazette van Yperen. den minister van oorlog bewogen oin regt te doen aen deze billyke eischen. By omzendbrief van 5° dezer, heeft hy aen de militaire overheden doen kennen dat hy besloten heeft van hel zenden der troepen naer het kamp uit te stellen, en hy heeft de korps-oversten gemagtigd om kongés van twee maenden te vergunnen aen de militiens welker tegenwoordigheid voor de werken van den oogst onmisbaer zou zyn. Het getal der toe te staene kongés is door den minister niet bepaeld geworden; het zal aen de korps-oversten zyn van in deze omstandigheid de noodwendigheden van den dienst met de belangen van den landbouw te bevredigen. De kongés zullen by voorkeur aen de oudste militiens toe- gestaen worden; deze der verlofgangers die deel maken van de regimenten aenge- wezen om in de krygsoefeningen van het kamp van Beverloo deel te nemen, zullen den 45" augusty onder de wapens moeten terug zyn. STERFGEVAL. Mevr. de baronnes d'Anethan, moeder van M. den baron d'Anethan, sekretaris van het kabinet van Z. M. den Koning der Belgen, komt te Brussel te overlyden. YPEREN. Den 21en dezer viert men in Belgie den 27eD verjaerdag van 's Konings aenkomst op den troon van Belgie. Als naer ge woonte zal er dien dag in onze hoofdkerk en den zondag nadien in alle de kerken der plattelandsche gemeenten, een plegtig Te Deum gezongen worden. ARRONDISSEMENT YPEREN. Dickebusch. In den loop der voorle- dene week, heeft er in de volgende omstan digheden, eene diefte gepoogd geweest. De genaemdeMartinLiebaert,lid dergemeente raed, bewoond alleen een huis op weinig afstand van de plaets. Rond 14 uren 's avonds, vverdt hy ontwaekt door het ge rucht die in zyn huis werd gemaekt, op het zelve oogenblik onderscheide hy licht. Op zyn vraeg wie is er daer, ontving hy geen antwoord. Plotselings, springt hy uit 't bed, tast eene vork aen en plaetst zich voor de deur en roeptmoord! Eene stem antwoordt hem Zwygt of ik dood u! Door deze bedreigingen verschrikt, hield Liebaert niet op van schreeuwen. Zyne geburen kwamen toegesneld om hem hulpe te bieden. De dieven hadden geradig gevonden te vlugten. Het schynt dat zy in 't huis gedrongen waren, door het inslaen van eene vensterruit. Zy zouden al eene kas opende, papieren van nog al merke- lyke weerde in handen gehad hebben, maer zy zouden dezelve door onwetendheid niet mede genomen hebben. Tot heden zyn de dieven nog onbekend. Boesinghe. In den namiddag van don derdag laetst, zyn er dieven gedrongen in de wooning van Karel-Louis Baert, werk man alhier, en hebben er uit eenen koffer eenen gouden keten en ring, alsook 3 fr. 50 in specien genomen. De daders dezer diefte zyn nog niet gekend. BIANENLANDSCIl. Alveringhem. Alhier en omstreken slagen de landbouwers zeiven de koei- beesten, die zy niet kunnen houden, by gebrek aen voeder, en verkoopen het vleesch aen 40 centiemen den halven kilo. Oostende. De reizigers, die zondag laetst met den pleizier-trein, bestaendeuit een vyftigtal wagons en voortgetrokken door twee stoomslepers, de zeewyding van Oostende bezochten, hebben byna een groot ongeluk te betreuren gehad. Het eerste locomotief, in de statie alhier over eenen plateforme loopende, is uit de riggels geworpen en heeft daerdoor aen al de rei zigers eenen nog al geweldigen schok toe- gebragt, van welke er verscheide zyn ge kneusd geworden. Eergisteren, ten 7 ure 's avonds, is de stoomboot de haven van Oostende binnen gevaren, die uit Londen den Koning en zyne doorluchtige familie terug bragt. Hunne aenkomst is door een-en-twintig kanonscheuten begroet geworden. De bur- gerlyke en militaire overheden bevonden zich aen de haven om Z. M. en HH. KK. HH. te ontvangen. De Koning en de koninglyke familie zyn gisteren, ten twee uren en half, door Brugge getrokken, zich naer Laeken bege vende. Een groot ongeluk is maendag in den namiddag te Oostende voorgevallen een dezer renspelen in hout die men op onze jaermarkten en kermissen ziet, was in vol len gang, toen eensklaps een houten peerd zich losrukt en in volle borst een negen jarig meisje treft, Rosalia YVullaert ge noemd, dochter eens bakkers van dien naem. Het arme kind is op den slag dood gebleven. Gent. De peerdenloopen die tydens onze feesten op het S'-Denys plein zullen plaets hebben, beloven allerluislerrykst te wezen; nooit waren de inschryvingen zoo talryk. Voor den derby continental, prys van 10,000 franks, zyn er reeds 26 peerden ingeschreven; het getal peerden voor den prys der stad handicapbeloopt tot 13, en alle de andere loopstryden zullen in even redigheid zyn. Ook zal de renbaen van S'-Denys dit jaer het vergaderingspunt wezen der nolabiliteiten van den sport en men zal er de beste peerden van Frankryk zien te voorschyn komen. Zaturdag heeft alhier plaets gehad de kiezing van zes leden des gemeenleraeds. De kandidaten voorgesteld door de logie zyn zonder tegenkanting gekozen gewor den. Allen zyn roode republikeins. Slechts 500 kiezers hebben gaen stemmen; 3,000 zyn 't huis gebleven. Brussel. Men denkt dat de sluiting van den zittyd der Kamer eerstsdaegs door den Moniteur zal afgekondigd en het Par lement buitengewoonlyk zal byeenge- roepen worden omtrent het midden van October. Wy gelooven het volgende te mogen verzekeren de minister van 't inwendig verleende over eenige dagen een gehoor aen eene antwerpsche deputatie; in ant woord aen een van de leden dezer depu tatie, die het gevoelen inriep van M. den generael Goblet ten voordeele der alge- meene vergrooting, zegde M. Rogier een weinig verbitterd en zyne stem buitenge woon verheffende Zoo lang ik minister zal wezen en welkdanige gevolgen er voor my kunnen uit voortskoinen, zal Antwer pen nimmer de algemeene vergrooting bekomen. Deze woorden vereischten geene verdere uitleggingen. De deputatie ging henen. BIJITENEANDSCH. Een hollandsch dagblad geeft de vol gende byzonderheden over de bediening van scherpregter te Amsterdam, en over de winsten er aen gehecht. De stad Am sterdam, den scherpregter van Haarlem werkstellig makende, had de reiskosten willen sparen door dezen gevorderd; men trachtte dus zoo veel slrafplegingen moge- lyk op eenen dag te stellen. In de archieven van Amsterdam heeft men eene nota gevon den van den scherpregter van Haarlem, die voor den dag van 17° december 1712 de volgende kosten opgeeft Een veroordeelde met het zweerd ont halsd, 15 guldens, een anderen opgehangen, 6 guldens; eene radbraking in 9 slagen, eiken slag dry guldens, te samen 27 guldens, en den zelfden persoon opgehangen 6 gul dens; twee andere opgehangen en het zweerd boven het hoofd gezwaeid, 18 gul dens^ andere opgehangen aen 6 guldens, 24 guldens; een jongeling opgehangen met zwaeijen van het zweerd, 3 guldens; twee anderen opgehangen met opschrift op de borst gehecht, 12 guldens, 24 persoonen gegeeseld, aen 3 guldens, te samen 72 guldens;3 andere gegeeseld en het zweerd boven hun hoofd gezwaeid, 9 guldens; een man gebrandmerkt, 6 guldens; verschillige onkosten 24 guldens; voor de assistenten, 12 guldens; koorden om de lyken te begra ven, enz., enz., 276 guldens. Dit was de rekening van den beul voor eenen dag werkens voor hetstadhuis van Amsterdam. Totael 516 guldens of fr. 1,092-06 c. Parys, 5e"july. M. de graef Walewski, minister van buitenlandsche zaken in Frankryk, heeft aen al defransche gezanten in vreemde landen eenen brief gezonden om te protesteren tegen de ongerustheden welke Europa ten opzigte van Frankryk schynen te bevangenhy geeft de stelligste verzekering dat de meeningen van Frank ryk vreedzaem zyn, en dat de woorden van den Keizer te Bordeaux Het keizerrijk is den vrede, niet zullen gelogenstraft worden. In den tegenwoordigen toestand der gemoederen, is die verklaring zeer belang- ryk. Wy vernemen uit goede bron dat er aen het belgisch gouvernement, namens het fransch bestuer, uitleggingen gevraegd zyn geworden nopens het wetsontwerp betrekkelyk de versterking van Antwerpen. Het gouvernement van Keizer Napoleon ziet in die versterking een behoedmiddel die tegen Frankryk en ten voordeele van Engeland gerigt is. De reis van den belgischen generael Renard, die uit Brussel naer Parys ver trokken is, schynt met deze zaek in betrek king te zyn.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3