HET ARRONDISSEMENT. Islc Jaergang. No 47. STAETRUNDIG OVERZ1GT. Koningin Victoria zal op 5en oogst een bezoek afleggen aen den franschen Keizer te Cherbourg. Men verzekert dat de engel- sche Koningin ook een bezoek zal afleggen omtrent 8en oogst aen de koninglyke fami lie van Pruissen te Iioblentzen te Stolzen- felds. Het Groot-ilertogdom Mecklenburg- Schwerin heeft eene verandering van mi nisterie onderstaen. M. Von Oertzen, gewe zen afgezant by de Diète van Frankfurt is voorzitter benoemd van het ministerie in vervanging van M. Bulow. M. Schroter heeft het departement van het inwendige en dit der uitheemsche zaken aenveerd en M. Levetzowditderünanlien. Deadjudant- generael van den Groot-Hertog is belast met de zaken van den oorlog. De sluiting der Kamers van Hesse- Darmstadt heeft plaets gehad op 3ei1 dezer, door de Groot-Hertog zelve. De aertsbisschop van Weenen heeft algemeene gebeden in gansch het oosten- ryksch Keizerryk geboden, voor de geluk kige verlossing van H. M. de Keizerin van Oostenryk. De graef de Harrington heeft het engelsch Parlement verwittigd dat met de derde lezing van den bill, betrekkelyk de aenveerding der Israëliten in het Parle ment, hy eene wyziging zou aenbieden, voor oogwit hebbende hun te ontzeggen van te stemmeu op de kwestien die den kristenen godsdienst betreffen. De Koning van Griekeland is op 5en dezer ontscheept te Venetien. Hy is den volgenden dag vertrokken naer Cattaro in gezelschap der Hertogin van Modena. De tweede Kamer van Hanoveren heeft het wetsontwerp gestemd door het welk de politie der zeven byzonderste ste den van het ryk overgegeven is in de han den van het Staetsbestuer. DE TEGENWOORDIGE TOESTAND VAN BELGIE, België, ten allen tyde vastgekleefd aen de zuivere stelsels van godsdienst en met herte toegedaen aen zyne grondwetten, worstelt nu, gelyk eertyds, voor godsdienst en vaderland. Begiftigd, door de grondwet van 1831, met eene onbepaelde vryheid, heeft België nauwkeuriglyk de besluiten door het Kon- gres vastgesteld, onderhouden; en zonder de poogingen van vreemden die zich ge voegd hebben met eenige goddeloozen en ontaerden van ons land, zouden wy onder de schaduw onzer grondwet gelukkig ge bleven zyn. Wat is er geschied? De katholyken en de liberalen, die voor en in 1830. eikanderen de hand hadden gedrukt, zyn geheel en gansch afgeschei den van die eendragt die alsdan de ware magt uitmaekte: zy zyn zoodanig uit een gescheiden dat zy eikanderen den oorlog aendoen. Maer aen wie het gelyk? Aen wie het ongelyk? Gelyk het dikwils gaet in alle partydigheidin allen twist, beiden schryven zich het gelyk en aen hunne tegenstrevers het ongelyk toe. De katholyken, nu genaemd de bewa rende party, zyn getrouw gebleven aen hunne eisschen; zy willen de vryheid ge lyk het kongrès ons die geschonken heeft, in alles en voor allen. De liberalen, weinige uitgezonderd, zeggen opentlyk, aen wie het hooren wil, dat de katholyke party, die den godsdienst is aengekleefd, moet aen de liberalen onderworpen zyn; zy mag hare voorregten niet verdedigen zonder revolutionnairlyk om verre geworpen te worden. Sedert mei 1857 hebben wy ondervonden dat die bedreigingen geene enkele woorden waren, terwyl zy in daedzaken overgegaen zyn, die wezentlyk een blad onzer grond wet hebben aen stukken gescheurd. De redevoeringen der liberale geleiders hebben, in de Kamers, in de klubs, gelyk de nieuwsbladeren en de schriften van allen aerd, bewezen dat het aen den gods dienst en aen niets anders is, dat de liberalen den oorlog doen. Gekleefd aen de vrymetselaers logien, aen de demokraten en zelfs des noods aen derooderepublikanen,hebben de liberalen alle middels goed gevonden om aen het roer des lands te mogen pryken. Ziet de algemeene kiezing van 10en de cember 1857; waer by komt het dat de liberalen hebben gezegevierd? Zy hebben de hand gereikt tot de fransche uitwyke- lingen, die te Brussel en elders gazetten schryven, de jongheid onderwyzen, of boeken uitgeven om hunne stelsels van wanorder uit te breiden; zy hebben tot in de minste steden de hand gegeven aen de republikanen,aenalleslach van menschen, die zy na 10e° december over de schouders zagen en niet meer wilden kennen. Ja maer, deze werktuigen, die tot het zegevieren der liberale party kop en han den aenbooden, hebben hunne eisschen doen gelden en zy hebben gezeid Wy ook moeten vertegenwoordigd zyn in de Ka mers, wy oqk moeten doen hooren aen het land dat wy bestaen en dusdaniglyk be- staen dat wy zullen groeijen en bloeijen, en eindigen met later in den ministerieelen zetel te pronken en het land te regieren. De aenhangers van den National, die de vaendryk is der roberspiersche republi- kanen, houden voor vast dal het ministerie van Frère-Rogier een achteruitkruipend ministerie is en dat het zich moet voegen naer den goeden wil en de stelsels van 1793, of dat men het moet weg kuisschen. Hoort gy dat, liberalen? verstaet gy de beteekenis van de kiezingen gepleegd te Brussel, alwaer men Boniface, alias Louis Defré, gekozen heeft? verstaet gy den stap gedaen te Gent op 5en dezer maend, alwaer men voor den gemeente raed mannen gekozen heeft die republikaensch gezind zyn? Wy weten wel hoe gy, die nu over meesterd zyt door het gespuis hetwelk gy ter uwer hulpe hebt geroepen om de over hand te bekomen op 10aD december, u troost met te zeggen dat die mannen welke M. Verhaegen daegs te vooren onweerdig verklaerde om te zetelen in de Kamer, mannen zyn van een liberael koleur weinig verschillig van het uwe. Zy zyn bloed-rood en gy, integendeel zyt nog maer rood, 't is te zeggen dat uw koleur nog wat moet schieten om gelyk te zyn aen dit van Defré en konsoorten. De oorlog aen de Kerk, het verdedigen van stelsels die alom de wereld stand winnen, omdat zy de begeerten van het gespuis streelen, de demokratie met de gemeenzaemheid van goederen.... daer zyn de ongelukkige zaken welke de libe ralen voorenstaen! wanneer het kwaed ten hoogsten zal gestegen zyn, dan zal men de oogen open doen; de omwenteling, die gy bereidt, liberalen, zal de overhand hebben! gyzult er de eerste slagtoffers van zyn.... en dan indien het niet te laet zal zyn, zult gy uwe dooling erkennende de hand uit reiken tot die bewarende burgers die gy nu met hoon en laster overlaedt, om met hunne hulp te konnen overwinnen die demokraten die gy nu gekoeslert hebt en hemelhoog verheven; dan nog zal de bewarende party gelyk altyd edelmoedig zyn om alles te vergeten en niets anders ter herte te nemen dan het welvaren van Godsdienst, Vaderland en Koningdom. Men had algemeenlyk gedacht dat het ministerie den zittyd der Kamers zou geslo ten hebben; maer de Moniteur kondigde zondag aen dat de Kamer dinsdag hare werkingen zou hernomen hebben. Men zal zien wat er van die ministerieele hoofdigheid geworden zal. De Kamer dinsdag vereenigd is wederom uiteengescheiden tot binnen veertien da gen. Kostelyk komedie spel! Nog een steen die op den kop van het ministerie valt! Na de kiezing van M. Defré had het aen zyne dagbladen bevel GAZETTE VAN TPEREN Dit blad verschynt den Zaterdag Van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. Voor de provinciën. Fr. 4*5o. De Jaergang begint met den iCI* September. EN VAN GODSDIENST EN VADERLAND. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden wordeu. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1