Gazette van Yperen. gegeven van dezelve te doen aenschouwen als gedaen zynde in eenen ministerieelen zin. De Observateur belastte zich daermede en gaf tevens M. Defré uit als een man die zich gelukkig zou geacht hebben van te mogen deel maken der bende van MM. Verhaegen Prévinaire en kompagnie. Maerdeze stoetmoedigheid is aenstonds gestraft geworden door eenen brief in denwelken M. Defré verklaert dat hy blyft wat hy was, 't is te zeggen, republikaen en aenhanger van Mazzini, en hy verstoot met den Observateur, den ganschen minis terieelen boel. VVy wisten het wel, en de ministerieele bladen worden gelogenstraft om dat zy het anderzins hebben willen uitleggen. Maendag heeft te Thourout de provin- tiale wedstryd van voortsbrengende dieren plaets gehadMM. Rogier en de Vrière, ministers van inlandsche en uitlandsche zaken, hebben denzelven bygewoond. Er waren omtrent 300 dieren van alle slach, en onder andere schoone hollandsche en durhamsche melk-koeijen. De stieren, in 't algemeen, waren zeer vet, en meer geschikt tot het slagthuis dan tot de voortsbrenging. Op alle toonen heeft men den lof van MM. de Yrière en Rogier gezongen. 'S mor- gends, 's middags, en 's avonds hebben de redevoeringen en de gezondheidsdronken geen ander doelwit gehad. Zes reken lof voor den Koning, en meer dan 600 voor de ministers die nog eens Vlaenderen kwamen redden. M. Coucke, voorzitter van den provintialen raed, heeft gezegd dat men moest drinken op de gezondheid van MM. Rogier en de Vrière, om den landbouw, de nyverheid, onze liberale instellingen en het geluk van Belgie te bevoordeeligen. Drin ken, zegde hy, en zoo is het inderdaed geschied 's avonds waggelden de beenen van meer dan eene officiële persoonagie, en menigvuldige kromme sprongen in de straten van Thourout gemaekt, betoonden dat de wensch van meester Coucke ten vollen begrepen was geweest. De Belgen mogen dan gerust Jusschen hunne beide ooren slapen de gezondheid van MM. de Vrière en Rogier is gedronken geworden, en nog eens is het land gered. De Provintiale raed van West-Vlaenderen is dinsdag 6en dezer door M. Vrambout in den naem desKonings, geopend geworden. M. Coucke is voorzitter benoemd gewor den en M. Vande Walle-Yermeulen is als ondervoorzitter gekozen geweest. De HH. Merghelynck en graef de Nieu- port zyn geroepen geweest tot de bedie ning van sekretarissen. In de zitting van den 8on july is het ver slag aengeboden geweest over eene vraeg van bygevoegd krediet ten voordeele des beurtwegs leidende, van den eenen kant, naer het gehuchte Luzerne, op den provin tialen steenweg van Yperen naer Dixmude, en, van eenen anderen kant, naer den steenweg des staels van Yperen naer Veurne, en den beurtweg van Poperinghe, langs de Kortekeer naer Westvleteren en Oostvleteren. De kommissie is van voor- nemen een bygevoegd krediet van het derde der uitgaven toe te staen. Vrydag9'm dezer is de vierde kommissie van den provintialen raed vergaderd ge weest ten einde de kwestie te onderzoeken aengaende de groote uit te voeren werken aen den Yser en aen de vaert van Plasschen- daele. In de zitting van I0en, is toegestaen eene hulpsom van 14,018 fr. voor het daerstellen van eenen buertweg van Luzerne naer West- en Oostvleteren. Alsook ten voordeele van den steenweg van Comen langs Houthem naer Hollebeke is een bygevoegd krediet van8,844 fr. 66 c. toegestaen geweest. In de zitting van den 13"° dezer heeft M. Beke den raed eenen voorstel aengeboden, door een groot getal leden onderteekend, 't welk voor oogwit heeft den wensch uit te drukken dat het gouvernement ten zynen koste den belangryken waterweg zou voltrekkenom de provintie van Henegouwen aen de Noordzee te verbin den, 't is te zeggen de verbinding der Leije met de Yperlée. Van dezen voorstel, door verscheidene leden ondersteund, heeft M. de sekretaris lezing gegeven en de opsteller is verzocht geworden dezelve uit te leggen. M. Beke heeft eene redevoering afge lezen in dewelke hy in 't lang zynen voor stel uitbreidt. In naem der 4e kommissie, is het ver slag aengeboden betrekkelyk de aen den Yser en aen de vaert van Plasschendaele langs Nieuport en Veurne groote uit te voeren werken. De beraedslaging wordt hier over tot eene toekomende zitting uitgesteld. In de zitting van den 14en dezer, heeft M. Van Outryve d'Ydewalle, in naem der 2° kommissiehet verslag aengeboden op de vraeg der gemeente van Reninghe, strekkende om hare wekelyksche markt van mondbehoeften weder te mogen her stellen, die voortyds den dynsdag van elke week gehouden werd. Het verslag der kommissie besluit niet tot de toestemming voor wat den dynsdag aengaet, om dat de markt van mondbehoeften op de naburige gemeente van Oostvleteren op den zelfden dag gehouden, er door zou kunnen te lyden hebben. De dringendheid der beraedslaging door verscheidene leden gevraegd zynde, wor den de redetwisten na het dagorde der zitting van heden geplaetst. M. Van Dromme biedt het verslag aen over een ontwerp van steenweg van Eessen naer Vladsloo. Het verslag besluit tot het toeslaen van een derde der uitgaven. Aen het dagorde is nu de beraedslaging over het verslag op den voorstel der be stendige deputatie, van gedurende dry jaren, te beginnen met 1839, eene som van 3,000 franks toe te staen, voor het daer stellen van schoolgebouwen. De eerste kommissie stelt voor 1° van een ontkennend advies te gevenbetrek kelyk het wetsontwerp, strekkende om in éénmael de materieele organisatie te vol trekken; 2° van een buitengewoon krediet van 13,000 fr. te stemmen, by derden op de dienstjaren van 1839, 1860 en 1861 te nemen, voor de onkosten die uit het bou wen van scholen zullen spruiten. Na eenige opmerkingen van MM. Vram bout, Buyse en Roels, wordt het verslag in stemmen gelegd en met eenparigheid aengenomen. Na eenige opmerkingen van MM. Van- dromme, Merghelynck, Roels en Vrambout, wordt het verslag betrekkelyk de vraeg der gemeente van Reninghe, aengaende het houden op den dynsdag eener wekelyksche markt van mondbehoeften in den zin der kommissie aengenomen, en M. Vrambout verklaert dat de regten der gemeente van Reninghe blyven bestaen als voren, mits eenen anderen dag der week te kiezen. M. Van Hee, pastoor te S'-Joris is pastoor benoemd te Houcke. M. Coopman, onderpastoor te Stavele is pastoor benoemd te S'-Joris. M. Galley, onderpastoor te Crombeke, is onderpastoor benoemd van Stavele. By ministerieel besluit van den lleü dezer, gisteren door den Moniteur afgekon digd, zal, ingezien den toestand van zaken, door de buitengewoone droogte veroor- zaekt, de aflating der waters in de vaerten van Gent naer Brugge, van Brugge naer Oostende, van Brugge naer Sluis, van Plasschendaele naer Nieuport en van Yper naer den Yzer, door ministerieele besluiten van 4en en llcn juny laetst voorgeschreven, geene plaets hebben. REGTBANKEN. Door arresten uitgesproken door het hof van appel van Gent, zyn veroordeeld In zitting van 30en juny, de genoemde Francies Clarysse, oud 40 jaren, timmer man te Bixschote, tot 3 maenden gevang, wegens vrywillige mishandelingen en won den toegebragt aen Pieter Detrez, te Bix schote. Het hof van kassatie heeft in zyn verhoor van maendag de voorziening ver worpen van Ratharina Van Damme, wedu we Bulcke, oud 28 jaren, landbouwster, en van Leonard Peeters, oud 30 jaren, dienstknecht, beiden geboren en woonach tig te Merckem. Het hof van assisen van Brugge heeft hen ter dood veroordeeld, de eerste om haren man, Petrus Bulcke, in den nacht van den 2In en 22° november 1837, vermoord te hebben, de tweede als medepligtige aen dit schelmstuk. De straf uitvoering moet te Dixmude plaets hebben. STERFGEVALLEN. M. Van Tieghem, onderpastoor te Vive S'-Eloi, is den llen dezer overleden, in den ouderdom van 33 jaren. Te Nieuport is overleden de heer De Reuwer ondernemer van openbare werken. M. P. Ryckeboer, uitgever van het Advertentie-blad, is zondag te Veurne over leden. YPEREN. Het hooigras, door de ongewoone langdurige droogte gekrenkt, is tot fabel- PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. OFFICIEELE AKTEN.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2