HUIS, ZYNDE TWEEWOONST Gazette Tan Yperen. Dl ITT 0= M op oosTHiaiTTrsaRzs, achtige pryzen dit jaer gestegen. Er zyn rneerschen welke men begoten en door aenhoudende zorg als gedwongen had eene goede opbrengst te geven, die tot 250 fr. de party verkocht zyn; vroeger bragt dezelve min dan 100 fr. op. Een rykegrond- eigenaer verwonderd over de grootheid der som tot welke zyn maeigras verhoogd werd, meende de landbouwers te moeten verwit tigen dat het alleen het hooi, en geenszins de grond was die hy verkocht. Een zeker getal huisgezinnen hebben zich tot het Senaet gewend om tydelyke kongés te vragen voor hunne zoons die in het leger dienen en te huis hoogst noodig zyn voor de werken van den oogst. Eenigen hebben de gewenschte voldoening beko men, maer in het algemeen blyft M. de minister van oorlog zich uitnemend gierig toonen in kongés. Alle de farailien die door de afwezigheid hunner leden te lyden heb ben, zullen wel doen, nu dat het Senaet zyne werkingen geëindigd heeft, van hunne verzoekschriften te zenden naer de Kamer der Volksvertegenwoordigers. Wy hebben redens te gelooven dat zy er goed zullen onthaeld worden. ARRONDISSEMENT YPEREN. Lyst der juréen van het arrondissement Ype ren die zullen oordeelen over de zaken gebragt voor het Hof van assisen van West-Vlaenderen, in de eerste serie van het derde kwaertael 1858, welke te Brugge zal beginnen maendag 26eo july. T. Descamps, gemeente-raedsheer te Wervick F. Planckeel,gemeente-raedsheer te Langemarck; J. Delaveleye, grondeigenaer teGheluvelt; H. Iweins, grondeigenaer te Zonnebeke; L. Verleure, grondeigenaer te Yper; J. Lecluyse, doktor, te Poperingbe; C. Maienr, grondeigenaer te Yper; [Yper. H. Verschaeve-Ledure, gemeente-ontvanger te Dickebusch. Een droevig voorval heeft zaterdag 11. deze gemeente pynelyk getroffen. Wy hebben over acht dagen verhaeld hoe in het verloop der voor- ledene week, 's avonds rond 11 uren dieven ingedrongen waren in het huis waer Maer- ten Liebaert, gemeente raedsheer alhier, alleen op de plaetse woonde en hoe de die ven door het schreeuwen van dezen man zyn op de vlugt gejaegd geweest. Niettemin had geheel deze zaek Maerten Liebaert zoo geschokt dat die brave ouderling van 74 jaren, door de vrees scheen als zinne loos geworden te zyn. Men heeft hem dus zaturdag 11. 10en vinden hangen in zynen keuken. Het eerste gedacht was dat men daer eene moord door dieven gepleegd te bestatigen had; maer een nauwkeuriger onderzoek der omstandigheden heeft be toond dat dit ongeluk aen zinneloosheid toe te wyten is. Men is tot nu toe op het spoor dier dieven nog niet geraekt. Hetgene nogtans wonder voorkomt, is dat die mannen dewelke het doode lyk van Maerten Lie baert den nacht tusschen zaturdag en zon dag 11. bewaekten, eene nieuwe pooging van inbrake zyn gewaer geworden; op het gerucht door hun gemaekt zyn de mis- dadigen weg gevlugt. B1NNENLANDSCII. Ghistel. Eene schrikkelyke misdaed heeft het kanton van Ghistel in verslagen heid gebragt. Gedurende den nacht van 11 tot 12 dezer maend, de genoemde Helena Hollevoet, oud 60 jaren, huisvrouw van Francis Van Eenoo, dagloonster te Ghistel, is gedurende haren slaep, met een mes lafhertiglyk vermoord geworden. De pleger van dit schelmstuk is geluk- kiglyk in de handen der justitie. 'T is een genoemde Josephus Proot, oud 64 jaren, bedelaer, het zelfde huis van het slagtoffer bewoonende; Proot is een zeer gevaerlyke kerel die reeds verscheidene veroordee lingen voor diefte ondergaen heeft. Het schynt dat Proot op nieuw zich pligtig had gemaekt aen eene diefte van 30 franks, ten nadeele van Helena Hollevoet; deze kwam van het feit aen de politie kenbaer te ma ken. 'T is om zich hier over te wreken, misschien ook om de byzonderste getuige van kant te maken, die ten zyne laste in regte kon verklaren, dat Proot deze nieuwe misdaed bedreven heeft. De beschuldigde is in volle bekentenis. Men zegt dat de hairen te berge ryzen op het aenhooren van de aenstootelyke onbe- schaemdheid met de welke hy de omstan digheden dezer geheime drama verhaelt. M. De Ryckman, prokureur des Konings, M. Vercauteren, onderzoekingsregter, ver gezeld van hunnen grefïier, M. Boury, en van twee wettige geneesheeren, zyn hier gisteren namiddag toegekomen om de plaets te bezigtigen, het lyk te schouwen en voor de eerste instruktie-akten. Desselgiiem. In den morgend van zondag laetst zyn er dieven gedrongen in het pastoryhuis alhier en hebben twee kris talen vazen en 87 centimen medegenomen. De justitie doet onderzoek. Ardoye. Onze kerk is dezer dagen verrykt geworden met dry nieuwe klokken, komende uit de gietery van den heer L. A. J. Van Aerschodt, oudsten, te Leuven. Derzelver loon is zeer helder en juist; hy durftdefynstemuziekanten oorenuildagen. Ouckene. ln den nacht van maendag tot dynsdag, zyn er dieven gedrongen in het leerwerkhuis alhier en hebben er dry stukken lynwaed medegenomen, te samen 225 ellen metende. De daders dezer diefte zyn nog onbekend. BUITENLANDSCH. Een berigt uit Caen van 10° july, meldt dat het assisen hof van den Calvados uitspraek gedaen heeft iu de zaek der dievenbende waerover het te beslissen had. Pascal en Graft zyn ter dood veroordeeld; Gugenbeim, in wiens voordeel er verzach tende omstandigheden waren ingeroepen, tot eeuwigdurenden dwangarbeid; Bloch en Ulmo, vader, tot 8 jaren gevang. Ulmo, zoon, en zes andere beschuldigden, zyn vrygesproken; Lambert May is verwezen tot 6 jaren dwangarbeid; Pauline Blum en dochter Milice, tot 6 jaren gevang; de dochter Chretien en weduwe Gaul tot 6 jaren gevang; Bernard de Meyer tot 4 jaren en Louis tot 2 jaren gevang. Het hof heeft daerenboven vyftien dui zend franks schade en intrest toegestaen aen de familie Pechard en vyftien duizend franks aen M. Nourrisson-Morel. BURGERSTAND DER STAD YPEREN n Mannelyk geslacht 2 c Geboorten) TT J, t samen o. Vrouweiyk 4 Hüwelyken 5. Lameire, Theophilas, musikant, en Knockaert, Eugenia-Natalia, zonder beroep. Reynaert, Petrus, koetsier, en Trioen, Rosalia-Sophia, kokiu. Ferryn Stanislaus, surnuméraire by de bediening der yzeren wegen van West-Vlaenderenen Boedt, Maria, rente nierster. LiagreAdrianus, koopman, en Boedt, Alina, rentenierster. DevogelDe'sire', dagloner, en Mariocour, Julia, naeister. Sterfgevallen 5. Dedier, Constantinus, 5o jaren, dagloner, echtgenoot van Celestioa Geinders, Houtemarkt. Hoedt, Eulalia 56 jaren, kantewerkster, ongehuwd, Thouroutstraet. Tourlouse, Franciscus, 6o jaren, dagloner, echtgenoot van Regina-Virginia Bosch, Meeoen- straet. Vandoorne, Julia-Virginia, 25 jaren, kantewerkster, ongehuwd, Ravestraet. Blaecke, Julia-Virginia, 21 jaren, kantewerkster, onge huwd, Sint-Nicolaus buiten. Vrouweiyk 4 saraeu 7* BURGERSTAND DER STAD POPERINGHE r Mannelyk 4 Geboorten ■.- - t samen q. Vrouweiyk 5 v hüwelyken 7. Sterfgevallen 8. Vermeersch, Josephina- Francisca, oud 74 jaren. Vergelde, Maria- Theresia, oud 22 jaren. Merlevede, Maria- Theresia, oud i5 jaren. Artois, Pieter-Jacobus, oud 57 jaren. De Kindt, Amelia, oud 33 jaren. Danneel, Catharina-Theresia, 71 jaren. VanheeMaria-Theresia oud 65 jaren. Ameeuw, Barbara, oud 58 jaren. Mannelyk geslacht 2 Vit i i samen rouwelyk 2 PUBLIEK TE KOOPEN. Van we ge de eigenaers, k rag tens Oktroi ert ten overslaen van den Heer vrederegter stelt men met het houden van 2 zittingen openbaer te koophet volgend onroerend Goed, slaende en gelegen op OOSTN1EUWKERKE, ZUID BY DE PLAETS. Eenigen koop. Een HUIS, zynde twee woonst aenkleven en 4i aren 27 centiaren ERF, onder bebouwden Grond, Hovenier- en Zaeiland, palende oost de Slyper-straet, zuid het land van M. Holvoet, west en noord hetgeen van S' Fercruysse, thans gebruikt, de oost woonst en heljt der Erve, door S' Jacobus Vandevyvere en de west woonst en andere helft der Erve, door Ivo Van Overschelde, te zamen mits fr. 152-38, boven de lasten, by de fare, met pacht regt tol den ton October i85<). Dit Goed zal op de vraeg der liefhebbers in 2 koopen verdeeld worden. De zittingen voorde Verkooping zullen plaets li:.: Tan j» n tot IO'" Julius. KINDEREN BENEDEN DE 7 JAREN. Mannelyk geslacht 5 van lcn tot 15 n Julius. KINDEREN BENEDEN DE 7 JAREN. ZUID BY HET DORP

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3