Gazette van Yperen. Heer Rogier en zyne liberale gezellen hebben altyd hunne verschyning in het ministerie kenbaer gemaekt door groote verkwistingen; zy hebben den geldduivel in het lyf, en als zy niet kunnen wat mil joenen verbuisschen zy en leven niet. Mon sieur de wael Frère had eenige miljoentjes noodig om de luikerwalen uit het slyk van de zydvaert der Maes te trekken; hy wist niet hoe dit spel aen boord leggen om het sommeken af te snuiten. Wacht maer een beetje!! eene leening moet men doen om Antwerpen te versterkenzoo dan zal men by het boeltje eenige oortjes meer zetten, daer voor het verdiepen van eene vaert, hier voor het maken van een sluis, ginder om eene provintie of eene stad te paeijen; en in tussehentyd zal men zonder opspraek ook de waelsche intresten voldoen. Ja maer! de heeren Rogier-Frère en Cifl rekenden zonder de Kamers, of, anders gesproken, zy dachten dat de meerderheid der Kamers bestond uit knikkebollen; wanneer er nu te stemmen was over de versterkingen van Antwerpen, twee en- twintig van Rogiers oude en jonge knor repotten keerden kazak. Rogier kreeg den herteklop, Frère gevoelde wat rommeling in de darmen, minister Devrière die stom men ambacht speelt, stond met zynen mond vol tanden; allen schoten in eene fransche colère en zonden de Kamer naer buis. Politieke kwakzalvers zyn geraedpleegd geworden wat er te doen staet; eenige zeg gen dat de ministerserzullen doorkruipen, andere dat men zal genoodzaekt zyn eenige lidmaten af te snyden en die te leg gen in liberael sterkwater; andere eindelyk zyn van gedacht dat er voor de dagen van gansch het ministerie te vreezen is. Wat er van zy, wy wenschen de ministers geen het minste kwaed, maer wy begeeren dat zy het land gerust laten en het geld uit onze zakken niet halen, om het te ver kwisten op zoo eene liberale wyze gelyk zy het te wege waren. Bezwyken zy onder hunne portefeuillen, wy wenschen hun goede reize en aen de schatpligligen vele ruste en voorspoed. EENE LANGE BUIZE. De liberale gazetten zyn verlegen met die lange buize die zy in de Kamer van hun eigen volk gekregen hebben. Zy weten niet hoe zich draeijen of keeren. Te vooren opgeblazen als kalkoenen waren zy verze kerd dat de miljoenen gevraegd om Ant werpen ongelukkig te maken, gingen gestemd worden bedrogen in hunne ver- waende hoop, welen zy niet op wie de schuld van hunne nederlaeg werpen. Och arm! zy zoeken troost in hunne deernis! Zy beschuldigen en vermaledyden hel klerikael om dat het niet gestemd heeft voor Mynheer Rogier; zy beschul digen ook eenige knorrepotten, die niet hebben gekuikt zoo als Rogier schuifielde. Zy vinden troost met te zeggen dat het ministerie moet blyven zetelen, uit reden dat de stemming van 4e" oogst geen staet- kundig belangen had. Wat belangen had die stemming volgens de liberalen? Geen ander dan een belang van geld. Zy vroe gen miljoenen, men heeft hun die gewei- gerd; zy wilden het land nieuwe schulden ophangen, men heeft er den veto op gesteld; zy wilden het vertrouwen der kamer te leur stellen, de kamer heeft door hare stemming geantwoord dat zy in de minis ters geen betrouwen had. Toen hel gerucht der ministerieele buize in de ooren van den grooten liberael onzer stad kwam klinken, wierd er gezeid dat de ministers hun ontslag moesten geven wel neen »,antwoordede klubspresident, zy zullen zich wel uit die moeijenisse trekken Inderdaed de ministers trekken zich er uit zoo even als een hond, die zich meester gemaekt hebbende van een been, grolt en de tanden toont aen dezen die hem eenen schop geeft op dat hy het been verlate, en terstond zich op zyne prooi werpt met heviger gretigheid. Het ministerie is, volgens de liberalen, meer beproefd dan verflouwd. M. Rogier wilde de versterkingen van Antwerpen niet, hy had eertyds zich daer tegen geuit, zeggen altyd de liberalen. Wy vragen hun waerom wilde M. Rogier nu, hetgene hy eertyds niet wilde? Omdat hy een weêrhaen is die draeit naer alle winden, omdat hy twee maten en twee gewigten heeft, omdat hy altyd buigt naer dienen kant alwaer er meer geld te verkwisten is. Dat de liberalen zich troosten met hunne buize! Antwerpen zal blyven slaen gelyk te vooren; het liberael kamp heeft eéne groote bres op den nek gekregen, en de ministers staen daer nu te kyken gelyk uilen; 't is wel besteed! WAT HEEFT DE KAMER GEDAEN IN DAREN Z1TTYD VAN 1857-58. Wy vroegen onlangs aen eenen volks vertegenwoordiger wat doet de kamer? het antwoord was er ontbreekt geen werk,wy zyn overlast in de seklien». Zeer wel; de sektien zyn overlast, de helft van den zillyd is overgebragt geweest in vacan- tien; een derde der leden is byna gedurig afwezig geweest. Om kort te spreken, men heeft bykans niets uitgericht. Nu was het Kersdag, dan Nieuwjaer, dan Karnaval, dan Paesschen, dan kiezing voor de Provin- tiale raden, dan speeltyd omdat het minis terie niets bereid had, en een buikvuilings- ken moest gaen doen naer Thourout. Alzoo vergaet de kostelyken tyd eener zitting die zoo veel geld kost aen het land zonder dat deszelfs belangen er in zyn be handeld. Wy hebben menigmael gezeid dat de kamer vermoeid wasgelyk de engel- sche wyfsvan niets te doenwy hebben bewezen dat de liberalen hunne zaken en niet die van het land doen, en heden moe ten wy bewyzen dat wanneer het liberael aen het roer is, het zich weinig aengelegen lael hoe de zaken gaen, als het maer aen het schotelken zit. De zitting van 1857-58 der wetgevende Kamers zal merkweerdig te vooren komen in de geschiedenis van België, die zal aen- stippen dat men gedurende elf maenden is hetaeld geweest aen 200 vette guldens, of 422 franken te maende, terwyl men geen zes maenden heeft gezeten. Zy zal zeggen dat de Redder des lands, de Pater patriae, de groote Rogier, die een franschman en daer by een liberael was, 's lands zaken zoo wist te bestieren, dat België in plaets van voorwaerts te gaen, achteruitkroop. By drie maenden zal de zittyd der ka mers erbeginnen; doch hy zal zoo lang niet duren als dit jaer. De kiezingen zyn op handen tegen juny aenstaende, en de ministers, welkdanige zy alsdan zullen zyn, zullen voor de kiezingen de kamers naer huis zenden. Yerwagt u, kiezers, om de liberale trompet welhaest te hooren bla zen en uitbazuinen dat hetdeliberalen zyn die het land hebben gered. Nog eenige maenden, en de gazetten betaeld uit den liberalen pot, zullen tuiten tegen het kle rikael; zy zullen hun eigen kwaed op andere werpen om zich te verschoonen over hunne verkwistingen; dan zullen zy van deschynheiligen spelen en zich roemen over de bewezene diensten door de libe rale kliek. Die alsdan zal verblind zyn over den toestand der liberale pogingen, zal het zyn door zyne eigene schuld. Ont houdt wat de liberale uilgeregt hebben in de kamers en elders, en gv zult genoeg weten wat er u zal te doen staen. REGTBANKEN. De tweede serie van den derden zittyd van het hof van assisen dezer provintie, is dinsdag begonnen ouder het voorzitter schap van M. Vande Velde. Zie hier de rol van de te onderzoeken zaken Dinsdag, 10eO augusty. Jan Govaert, landlooper geboren en woonende te Oedelem, beschuldigd van diefte. Woensdag, l len augusty. R. Houtte- kint, in 1857 by verstek voor diefte ver oordeeld, met Verbeke en consoorten, en waer van men sedert dien de aenhouding gedaen heeft. Donderdag, vrydag en zaterdag 12"", 13eo en 14eo augusty. Cornelis Van Tyghem, werkman, beschuldigd van den 18"" april 1858 te Mariakerke den genoemden Hen drik Goes vermoord te hebben. Men weet dat de moord binst de hoog mis is gepleegd geweest by middel van eene spade. Men heeft zes doodelyke won den op het slagtoffer bemerkt. Maendag 16eu augusty. Anna There- sia Van Eenooghe, dienstmeid, te Brugge, beschuldigd van diefte. Maendag 166D ibid. Jan De Ruyter, werkman te Brugge en Pieter De Busscher, schoenmaker te Jemmapes, beschuldigd van diefte, te Westkerke begaen. Dinsdag 17en augusty. Pieter Bohez, oud 20 jaren, werkman te Zedelghem, beschuldigd van diefte, te S'-Andries ge pleegd. De Koning komt in eeuwigdurenden dwangarbeid zonder tentoonstelling te veranderen dedoodstraf voor kindermoord tegen de genoemde Eugenia De Maegdt door het hof van assisen dezer provintie den 29en juny laetst uitgesproken. Eene kantwerkster, van hare koop vrouw, te Brugge, een francyn verkregen hebbende om er eenen kant op te werken, ging den zelve verkoopen aen eene winke lierster; wanneer zy er twee ellen van ge maekt had, werd de kantwerkster vervolgd voor misbruik van vertrouwen, en tot 2 maenden gevang 30 fr. boete en de kosten veroordeeldde winkelierster, staende hou dende dat de kant welke zy aengekocht

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2