Gazette van Yperen. had maer een loopertje was, en geen patroonkant, zoo werd de zaek aen de beslissing van den raed der werkreglers onderworpen,en deze vastgesteld hebbende dat de kant patroon was ('l is te zeggen eigendom van de koopvrouw) zoo wierd deze tot de zelfde straf als de overige ver oordeeld. Vonnis dat door hel hof van cassatie bekrachtigd is. Therese De Breyne, huisvrouw Pieter Lobelle, van Rumbeke, zich op de markt van Iseghem bevindende, verkocht ajuin aen 10 centimen den kilo, terwyl de andere venters denzelve maer aen 12 c. konden geven. Men begon te peinzen dat er look in den meersch was, en zag al spoedig dal zy hare weegschael derwyze had gearrangeerd, dat de schael altyd over helde naer den kant waer zy de lieve ajui nen leid, en dat zy by die voorzorg steeds 1/8 van 't gewigt te kort gaf. De politie bemoeide zich met de zaek, en de ongelukkige ajuinnypster werd ver oordeeld tot 14 dagen gevang, 30 franks boet en de kosten van 't proces, welk von nis door het Hof van appel van Gent is bevestigd geworden. Ter zitting van dinsdag 11. der assisen kamer, is Joannes Govaert bedelaer te Oedelem veroordeeld geweest tot acht jaren dwangarbeid, tot de tentoonstelling en lot byzondere bewakenis gedurende nog acht jaren na zyne straf. Een jongeling bood zich onlangs te Nyvel, met zyne bruid, by den notaris X... van dat arrondissement aen, om er zyn koutrakt te doen opstellen. De vader van den jongeling antwoordende aen den nota ris, die hem naer het bedryf zyns zoons vroeg, bevestigt, dat hy rentenier is, en de notaris, zonder verdere inlichtingen te vra gen, betitelt aldus de jonggehuwde in het kontrakt. Woensdag laetst, verscheen de notaris X... voor de regtbank van Nyvel, beschuldigd van art. 68 van het Handels wetboek, betrekkelyk de te geven open- baerheid aen het huwelyks kontrakt tus- schen de echtgenooten, verzuimd te heb ben, waer van de eene handelaer is. De notaris beproefde te vergeefs zich te ver ontschuldigen, zyne goede trouw inroe pende, en het zeggen van den vader des bruidegoms. De regter, zonder dit in acht te nemen, besliste dat de notaris verpligt is, zich van het beroep der echtgenooten door twee getuigen te verzekeren, gelyk- vormig de voorschriften der wet, en ver oordeelde M. X... tot 100 fr. boet. De E. P. Verkest, van het gezelschap van Jesu, is den 6ea augusty, in het kolle- gie van Onze Vrouw van Vrede te Namen overleden, in den ouderdom van 63 jaren. In 1834, pastor te Iseghem zynde, werd hy door de belgische bisschoppen gekozen om te helpen in het opregten der kalho- lyke universiteit. Na gedurende 6 jaren de godsgeleerdheid onderwezen te hebben, is hy in het orde van het gezelschap van Jesu getreden, waer hy zich met iver en zelfopoffering aen de nederigste oefeningen van zyn heilig ministerie toelegde. YPEREN. De prysdeeiing zal alhier in het kollegie van den H. Vincentius a Paulo den 18e° en deze in het kollegie van Poperinghe den 19en dezer maend plaets hebben. Z. II. den bisschop van Brugge zal deze plegtigheden met zyne tegenwoordigheid vereeren. KONINGLYKE SOCIËTEIT VAN SINT-SEBASTIAEN. Twee honderd en dertien schotiers hebben deel genomen. De pryzen zyn behaeld geweest N° 1. Vier zilveren servitien ter weerde van 144 fr., M. De Gryze, van Meenen. N° 2. Twee zilveren servitien ter weerde van 72 fr., M. Zands, van Dixmude. N° 5. Twee zilveren servitien ter weerde van 72 fr., M. Bartier, van Voormezeele. N° 4. Een zilveren servitie ter weerde van 36 fr., M. De Wulf, van Yperen. N° 5. Een zilveren servitie ter weerde van 36 fr., M. Vandevinne, van Yperen. N° 6. Een zilveren servitie ter weerde van 56 fr., M. Bast, van Poperinghe. N° 7. Eenzilveren servitie ter weerdevan 36 fr., M. Vandebussche, van Poperinghe. Eene verguldene medalje is gegeven aen de kortryksche sociëteit van S'-Sebastiaen als aen de afgelegendste, en eene gélyke medalje aen de konfrerie van Kemmel als aen de talrykste. Dinsdag 11., omtrent 7 uren 's avonds is er een geweldig onweder boven onze stad lorsgeborslen; de bliksem is verschei dene mael met schrikkelyk gedruis ge vallen, en heeft onder anderen de schouw der stoommachien van M. Yerfaillie buiten de Meenenpoort beschadigd en een deel van het dak des gebouws afgeworpen; op verscheidene andere punten is de donder ook gevallen zonder schade te veroorzaken; nogtans op S'-Jacobs toren heeft hy eene balk gespleten en sommige planken afge rukt. ARRONDISSEMENT YPEREN. By koninglyke besluiten zyn medaljen voor dit schoolgangjaer toegestaen Aen de Akadernie van teeken, schilder en bouwkunst van Yperen tien medaljen zes groote dry verguldene en dry zilve ren, en vier kleiner. Aen de teekenkunst school van Wervick dry kleine zilveren medaljen. Aen de teekenkunst school van Pope ringhe eene groote zilveren medalje en eene kleiner. HOPPE. Londen, 9e° oogst. De nieuwmaren zyn min voordeelig; men zegt dat de nachtkoude beletsel is voor de hop zich te erstellen van de schade haer toegebragt op den 25" july. New-York. (America). Daling en nogtans vraeg voor den koophandel. Ver- kogl730 ballen aen 5 1/2 c. en 1Ö0 van 6 tot 7 comptant. B1NNENLANDSCII. Liciitervelde. Een onweder is alhier en in de omliggende streek dinsdag namiddag II. uitgeborsten; de bliksem is op het oudenmanhuis gevallen zonder schade te veroorzaken, maer wat verder heeft hy eene vrouw lamgeslagen. Men zegt dat al de kanten van Zwevezeele twee huizen door het vuer des hemels zyn vernield. Brugge. Yrydag namiddag, 6en dezer, de magistraten der parketten van Brugge en van Korlryk hebben zich in de nabu rige gemeenten van hun onderling kanton begeven, om er opzoekingen te doen aen- gaende zware dieften iD het kanton van Brugge begaen. Zaterdag 14c° dezer, zal omtrent II uren 's morgens, de plaetsing van het kruis op den nieuw herbouwden toren van O.-L. Vrouwe kerk, door het geluid der klokken aengekondigd worden. De laetste werken voor bet plaetsen van het voetstuk des kruis, wordt met volkomen welslagen voortgezet en zullen, zoo men verhoopt voor zaterdag gelukkiglyk voltrokken zyn. Moen. Zaterdag 7e° laetst is er alhier brand ontstaen in den stal van eene hof stede, welke twee aenpalende huizen heeft vernield, het eene behoorende aen den landbouwer Pauwels, het andere aen den heer Noppe, van Kortryk. Alles wat deze huizen inhielden, is de prooi der vlammen geworden. Het geheele verlies wordt op 8,000 franks berekend. Bossut. Zondag 8en dezer, omtrent 10 uren s'avonds, heeft alhier op straet een gevecht plaets gehad, lusschen de genoem den P. De Meulenaere, oud 57 jaren, van Dendoel, en P. Golier, oud 33 jaren, van Baesrode, beide werklieden aen de vaert. Moescroen. In den nacht van zaterdag tot zondag laetstis eene diefte van kleedingstukken gepleegd geworden, ten nadeele van B. Kantaert, werkman alhier. De politie is op het spoor van den pligtige. Gent. Gedurende het onweder van dinsdag zyn er te Laerne, by Dendermonde, dry menschen door het bliksem-vuer dood geslagen. Mechelen. HH. Hoogweerdigheden de Bisschoppen van Belgie, willende aen de studie der oostersche talen in de katho- lyke Universiteit van Leuven eene nieuwe uitbreiding geven, komen een nieuw leeraergestoelte in te rigten te Leuven, door de benoeming tot toegevoegde pro fessor by de fakulteit van godsgeleerd heid, van M. Lamy, licentiaet in godsge leerdheid die met het onderwys der grondbeginselen van de oostersche talen zal gelast zyn. BEITEKLANDSCH. Frankrïk, (Cherburg.) Zondag 8eD augusty, na dat de Keizer en de Keizerin der Franschen de mis te Cherburg hadden gehoord heeflde inhulding plaets gehad van het ruiters- standbeeld dat de stad aen Napoleon I heeft opgeregt. HH. MM. hebben die plegtiglieid bygewoond. Wanneer de doek viel die het standbeeld bedektehebben zich luidruchtige toejuichingen doen hoorenaen welke het geschut van het kanon en het geluid der klokken beantwoord hebben. Na dat de meijer van Cherburg HH. MM. eene redevoering had toegesluerd, heeft de Keizer het woord genomen in de volgende voegen Mynheercn, wanneer ik by miyne aen- komst te Cherburg, u bedankte over uwe warme gelukwenschingen, zegde ik u dat het in myne lotbestemming scheen te zyn van door den vrede, de groote voornemens te zien uitvoeren welke de Keizer, myne oom, gedu rende den oorlog had opgevat. Inderdaed, niet alleenlyk worden de verscliillige iverken die hy had uitgedacht, volledigd, maer ook, in de zedelijke orde, zegenpralen liedendaegs, door het enkel uitwerksel der rede, de principen welke hy door de wapens had willen doen doorgaen. Aldus is eene der kwestienvoor de welke hy krachtdadiglykst gestreden had, de vryheid der zee, door liet onzijdig regt beves tigd, nu met gemeen overleg opgelost, zoo waer is 't dat het nakomelingschap zich altyd belast met de gedachten van eenen grooten man te verwezentlyken. Maer aen den Keizer regt latende weder varen, zouden ivyin deze plaetsde volher- dende poogingen niet kunnen vergeten der gouvernementen die hem voorgegaen en ge volgd hebben. Het eerste gedacht van te STERFGEVAL. SCHIFTING VAN DEN 8en OOGST 1858.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3