HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang. Zaterdag 21en Augusty 1858. No 52. STAETRUNDIG OVERZIGT. Men heeft maren uit China van 21en juny. De onderhandelingen tusschen de Europe anen en de afgeveerdigden des Keizers had den nog niets te wegegebragt. De Chinezen weigerden Me vreemde afgezanten te aen- veerden in de hoofdstad van hun ryk. Lord Elgin had hulptroepen gevraegd, om in alle geval te trekken tegen Peking; men kon hem geene zenden, omdat de ziekten te Kanton heerschten. Het schynt dat de Chinezen zich lot den oorlog Wenden en dat zy schrikkelyke vreedheden doen on- derstaeu aen al de Europeanen die in hunne handen vallen. De maren uit Indië leveren niets op. Men weet dat de engelsche troepen weder gekeerd zyn tot hare kwartieren en dat men niets te verwachten heeft tot dat de tyd der regens voorby is. Men zegt dat de cholera uitgeborsten is te Calcutta. De gazetten van Konstantinopelen melden dat eene samenzweering tegen de kristenen ontdekt is te Smyrna. De pligti- gen, die zich hadden voorengesteld de kristenen om hals te brengen, zyn vastge houden en gezonden naer Konstantino pelen. Men had dit slegt nieuws ontvangen op het oogenblik dat de turksche keizer zich op weg begaf naer Smyrna. De geele koorts is uitgeborsten te Ferrol (Spanje). De koningin zal daer door hare reis verkorten en welhaest naer Madrid wederkeeren. M. Du Mas, senateur, is voorzitter benoemd van den raed der stad Parys in vervanging van M. De Langle, die benoemd is tot minister-staets-sekretaris by het departement van het inwendige. STILSTAND VAN WAPENS. Het ministerie slaept sedert dat het de kamers naer huis heeft gezonden, omdat zy niet meer wilden knikken. Wat gaen de ministers doen gedurende dien stilstand van wapens? Wandelen, eten en drinken en wat nieuws uitpeizen om hunne poli tieke tegenstrevers te bestryden na eene rust van drie maenden. M. Rogier heeft alreeds een uitstapje gedaen naer Antwerpen, hy is gaen kyken naer de expositie van schilderyen; de ant- werpenaers, hebben hem over deschouders gezien en hebben hem laten loopen. M. De Vrière zal wat gaen rusten te Zedelghem, alwaer hy den boeren stiel uitoefent; daer zal hy kiekens, kalkoenen, kalverkens en zwyntjes kunnen bewon deren en het hoog buitenlandsch politiek gerust laten met niet te doen, gelyk hy te vooren deed. M. Erère zal zyne luikervrienden gaen troosten en gaen advies vragen om een miljoenje af te snuiten in den zittyd der kamer van het aenstaende jaer, tot zuive ring der rioolen, privaten, etc., etc. der stad Luik en omstreken. M. Tesch zal nu tyd hebben om regters te benoemen by de rechtbanken, die zoo lang zitten te wachten naer voorzitters, onderrigtingregters en andere, die moeten de veragterstelde zaken op voet zetten. M. de generael Berten, zal nu tyd hebben om te vertrekken naer de waters tot her stelling zyner gezondheid. Er is overal vacantie in de lucht; het ministerie, dat zoo veel vruchteloos poeder verschoten heeft gedurende eenen zittyd die niets heeft voorlgebragt, moet ook rusten; het heeft zoo eenen zwaren schok gekregen dat het geheel ontschutteld is en hoogst noodig heeft op vasten grond her steld te worden. HET MINISTERIE GAET ACHTERUIT. Het straetministerie, gesproten uit de kasseyen van mei 1858, wikkelt en wag gelt; het kruipt achteruit. Niet wetende van welk hout pylen maken heeft het zich geworpen in de ermen der demokraten; Verhaegen heeft Defré omhelsd, en deze wangedrochtige verbroedering brengt reeds vruchten voort. Wat is er gebeurd in de liberale associ atie leBrussel? Defré isergekozengeworden en aenstonds de broeders van den National zyn toegevloeid om aenveerd te worden als leden van den klub. De demokratie glin stert in de associatie; Mons Verhaegen deinst achteruit, hy geeft zyn ontslag en de venerabel groot-meester wordt miskend van zyne truvveelgasten, omdat hy volgens hun te zeer gematigd is, omdat hy aen het ministerie gekleefd is. Wy voorzeiden dat het spel alzoo zou geëindigd hebben; want waer men handelt tegen regt en reden, kan er noch goed ver- staen, noch goed order zyn. De venerabel Verhaeghen heeft dan den krak gekregen; hy is buiten gekuischt door zyn eigen volk. Wat zal het ministerie nu doen? Toonen dat het wys is, juist gelyk een droeve jongen die, wanneer hyis ge straft geweest, niet meer durft roeren. Hoor wat mama de Indépendance ratelt De werken die goedgekeurd waren door de middensektie en die ook waren goed- gekeurd geworden door de kamer, zullen wederom worden aengeboden en uitge- vrocht naer mate dat de finantieele toestand eri de middels van het budjet dit zullen toelaten. Waerachtig M. Frère heeft adem geschept sedert dat de ministers het beleg van Antwerpen hebben opgeschorsd; hy heeft zynen moed herno men om geld le yragen voor zyne wel ge- benedyde Maes, die onze miljoenen eertyds inslokte en nog inslokken zal. Houdt het dan voor gezeid, schatplig- tigen! gy zult betalen voor het uitvoeren van werken welke gy nooit zult noch zien, noch kennen. Frère riep in de kamer uitAlles of niet. Nu, dat hy alles niet heeft verkregen, is hy vergenoegd met iets, indien hy Luik uit hare vuiligheid kou trekken; voor het overige houdt hy er zich weinig aengelegen. De dappere ministers zitten daer nu te Brussel, niet wetende wat doen om aen het roer te kunnen blyven. Zy worden miskend door hun eigen volk, dat zy niet kunnen voldoen met het uitdeelen van piaetskens; zy worden versteken door de republikanen, die hun geholpen hebben om aen het beheer des lands le geraken; de bewarende party heeft in hen geene trouw; niemand wilt meer van het nieuw politiek, het is versleten gelyk eene oude slaffer. Alzoo vergaet, eilaes, de glorie der libe rale overdrevenheid! Rgzonïiere ktcfrotsseling. Mynheer de opsteller Volgeern zou ik uwe nieuwsgierigheid voldoen, doch hier niet meer als elders weet men wanneer de plaets van Gouver neur onzer provinlie zal vervuld worden. De plaetsvervanger van M. De Vrière houdt stelliglyk aen een Gouvernement. Hy zegt aen wie het hooren wil, dat hy diensten in overvloed heeft bewezen, zoo wel aen het ministerie als aen M. De Vrière zelve, om nu, op zyne beurt beloond te worden. Men heeft den Vice-Couverneur te Brussel ontboden, hem eene plaets van distrikt kommissaris te Gent aengeboden, hy heeft geweigerd en zyne preien tien houden staen. Uwen dislrikt-commissaris is ook ver lekkerd geweest op het gouverneurs postje; hy de sekretaris van het liberael kongres, hy de voorstaender van Rogier, hy de vriend van Verhaegen en zyner logie, doet ook zyne titels geldendoch het troetelkind van M. De Vrière heeft meer kans als uw, yperschen kommissaris. De aluien staen daer door zeer leeg onder de twee mede dingers, die eikanderen de tanden toonen en luid op van eikanderen vele dingen vertellen die niet zeer lief zyn. Aldus gaet het liberael om zeep; de twistisontstekenom plaetsen te verkrygen; wie het beste broksjezal verkrygen en wie zal mogen de beenen knagen, weet ik nog niet. X. X. DE PRYSDEELINGEN DER KOLLEGIEN'. Het schooljaer dat komt te eindigen, is dezer week in de kollegien onzer provintie GAZETTE VAN YPEREN Dit biad verschynt den Zaterdag van iedere week. Prys van iuschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4-°°' Voor de provinciën. Fr. 4"5o. De Jaergang begint met den iea September. EN VAN GODSDIENST EN VADERLAND. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel BrievenBekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. Brugge, i8en Oogstmaend 1858.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1