-Gazette van Yperen. - bekroond geworden door het uitreiken der pryzen aen de leerlingen die in de onder scheidene vakken der wetenschappen héb ben uitgemunt. Z. H. de Bisschop van Brugge heeft dit jaer de plegtigheden voorgezeten te Rous- selaere, te Brugge, te Kortryk, te Yperen en te Poperinghe. Het ware te lang ons bezig te houden met het verhael van al deze prysdeelingen; wy zullen ons verge noegen met eenige woorden over die der bisschoppelyke kollegien van Yperen en van Poperinghe, aen ons arrondissement toebehoorende. De plegtige uitreiking der pryzen aen de leerlingen van ons kollegie had plaets woensdag lestleden; zy wierd voorgegaen dooreen geschiedkundig treurspel, wel kers slof ontleend was aen de dood van Graef Karei den Goeden. Dit stuk, door de leer lingen der hoogste latynsche school ver- veerdigd, bewyst dal men hun oefent in de goede letteren en hun den schryftrant der ouden en die der hedendaegsche schry- vers ontvouwt. De dood van den heiligen Graef was het voorwerp van dit letterkundig stuk. De geschiedenis leert dat de Graef vol van inedelyden over den pynelyken toestand van zyn volk door hongersnood gekweld, de opkoopers der granen gedwongen had, hunne zolders te openen, en dat deze man nen zyne dood gezworen hebbende, hem in de S' Donaets kerk te Brugge hebben ver moord. Men voeldezicb getroffen op de over weging,dateenigedaden, inhetdrama ver- haeld, in onze stad waren gebuerd omtrent de jaren elf honderd, en dat een der byzon- derste samenzweerders, op onze markt, zyn schelmstuk met de dood had geboet. Dit gedacht, hetwelk de jonge kunstoefe- naers zonder twyffel diep ter herte ging, beeft grooten invloed gehad op het uit galmen van het stuk, hetwelk door de aen- hoorders met geestdrift en aendoening wierd aenhoord en toegejuichd. Dusdanige oefeningen strekken tot eere aen de ver- vaerdigers, lot onderwys en verzet aen de stadsgenooten die eenen aengenamen na middag hebben overgebragt, tot overtui ging aen de ouders dat het bisschoppelyk kollegie een gesticht is, waer hunne kin- ders zoo wel onderwezen als deugdzaem worden opgevoed. Onder de leerlingen dewelke helgrootste getal pryzen bekomen hebben, bemerken wy MM. E. Froidure, G. Begerem, J. Creton, A. Vandevelde, L. Biebuyck, J. Van YVer- veke, van Yperen, Ad. Baekelandl van Ostende, L. Feys en P. Spilliaert van Hoogstaede, D. Waffelaert van Rolleghem, L. Verbaeghe, A. Capoen en II. Vanden Peereboom van Yperen, Ivo en Desiderius de Guypere, G. Van Ockerhout van Lich- tervelde, E. Berghman, A. Dehuyssere van Yperen, J. Huyghe van Moorslede, H. Verbaeghe, G. Van Eecke van Yperen, A. Morel van Houthem, J. Beesau van Hoog- stade, E. Verbaeghe, E. Mieroo, A. iNuytlen, E. Verleure van Yperen, P. Witharn van Norwich in Engeland en M. Kennedy van Nenagh in Ierland. Poperinghe had zyne beurt des anderen- daegs; daer ook hebben wy grooten voort- gang bemerkt onder de leerlingen. De kruisvaerders voois Jerusalem, drama met zang, wierd door de leerlingen gespeeld en gezongen met een allergrootste ge mak en met eene zuivere uitspraek. Wy herinnerden by hetbywonen dezer plegtig- heid dat over een twintigtal jaren, de heer Vrambout vice-gouverneur, op dienen zelf den theater de byzonderste rol speelde in het stuk Les incommodités de la grandeur (De ongemakken eener verhevene plaets) door pater Ducerceau; terzelfder tyd, die lange voorbygevlogene reeke jaren over- loopende, bestatigden wy met innige vol doening dat uit het Poperingsche kollegie er vele ervarene mannen gesproten zyn, die nu uitmunten in de onderscheidene plaetsen en vakken der samenleving. De uitgalming van het drama is voorge gaen geweest door de zang van eene cantate aen Z. HH. den Bisschop toege juichd, en gevolgd door de uitreiking der pryzen waervan hetgrootstegetal isbehaeld geweest door de HH. F. Boucquey van Poperinghe, F. Chomé van Veurne, K. Vandenberghe, C. Boucquey, A. Van Tours van Poperinghe, A. Vanhoulte van Oessel- ghem, A.Devloo van Oostvleteren, A. Lava, A. Debergh, P. Baes, Alphonse Rene en Felix Courlois, J. Jansen van Poperinghe, A. Pharazyn van Oudenburg, A. Baelen, L. Delbove, H. De Badts, C. De Baecker, J. Cnapelynck en J. Van Wtberghe van Poperinghe. EENE NIEUWE SOORT VAN EXPOSITIE. M. Rogier wil, by het vieren der aenstaende september feesten, een aerdig gedacht ten uitvoer brengen die groole man, welke reeds exposilien gedaen heeft van wortels, ajuinen, pataters en allerhande soorten van knollen, als ook van zwyns slieren konynen met en zonder lange oorenheeft nu uitgedacht eene expositie te doen van schooljongens, en ten dien einde heeft hy eenen brief geschreven aen de bestuerders der middelbare scholen zonder zelfs de kollegien te vergelen die gelyk, degenen van Kortryk, Thielt, Oostende, enz., beschermd worden door de sledelyke raden. De minister vraegtin dien brief, dat men tydens de september-feestenzoo veel school jongens naer Brussel zou zenden als mogelijk; de Koning, zegt hy, zou ze in revue passeren! Wanneer men dergelyke gedachten ziet uitkramenzou men wel gelooven dat onze builenlandsche minister van binnenlandsche zaken begint te suffen; wantis toch in geenen gezonden kop dat zulk een vies gedacht komen kan. DRUIVEN ZIEKTE. Een broeder der kristene scholen te Perigueux in Frankryk, heeft eenen mid del uitgevonden om de ziekte der druiven die men oïdium noemt, te doen verdwynen. Maek een zeepzopje van acht lot tien grammen zeep in eenen liter water, dop de druiventros er in en de ziekte zal ver dwynen. De eenvoudigste middels zyn gemeenlyk de beste; 't is niet noodig den stam of de takken te wasschen; met eenen liter die nauwlyks eenen centiem kost, kan men een groot getal druiventrossen genezen. De middel moet maer eens gebruikt worden. Wie zou er peizen dat de Belgen betere wynkennerszyn dan de Fransehen Welnu, M. Jobard van Brussel is voorzitter behoeind van den jury ingesteld om de Bourgonje Wynen te proeven die tot de ten toonstelling va n Dijon gezonden worden. De Belgen zyn gehouden als de beste wynkenners; van waer komt dit? Mis schien om dat onze accisen en douanen ons beletten slechten wyn te drinken. De douanen zyn tog tot iets goed. TYD1NGEN WEGENS DEN OOGST. Wy lezen in de Briefwisseling Havas de volgende inlichtingen nopens den toestand van den oogst van 1858, in de onderschei dene streken van Europa De zon is ons weêrgekomen. Indien deze gunstige weêrsgestellenis nog een achttal dagen blyft voortduren, zal de oogst mogen aenschouwd worden als geëindigd op gansch de oppervlakte des lands. De schattingen zyn verschillend. Indien wy rekening maken volgens de slechte opga ven zou de oogst der wintergranen in Frankryk, in 1858, eerder beneden dan boven het gemiddelde zyn. Wy zyn inte gendeel van gedacht, dat deze zelfde oogst meer boven dan beneden is, en welhaest, wy verhopen het, zal de aigemeene denk- wyze onze berekening komen verregt- veerdigen. Wat er ook van zy, de over-Rhynsche streken Rusland en Duitschland zyn slechter bedeeld dan Frankryk. Daer schat men den oogst der rogge op een vierde, degene der tarwe op eene derde, degene der haver op de helft van eenen gemid delden oogst. In Spanje, Andalousien en Estramadura hebben eenen nog al goeden graenoogst; maer Oud-Castilien, alom beroemd als de zolder van Spanje, levert dit jaer ook maer eenen gemeenen oogstop. Berigten uit Livorno en Genua melden dat in Toskanen en Piernont de oogst minder zou zyn dan dengene van een gewoonlyk jaer. Van al de landen van 't westerlyk Europa schynl Engeland meest begunstigd. De granen zouden wei nig overvloedig zyn in de Polen en Bessa- rabie, gewesten die 't meest Odessa bevoor raden. Doch wy zullen hier byvoegen dat deze inlichtingen ons toekomen langs eenen weg die voordere bevestiging vergt. Deze is. tot verdere inlichtingen het kort begryp der briefwisselingen die wy wegens den europeaenschen oogst van 1858 ontvangen hebben. Wy hebben de overtuiging van hem eerder verslecht dan verbeterd te hebben. Iets wat den anderen moet bewyzen dat de slechtste opgaven nog al slecht onlhaeld worden is dat de afslag blyft voortduren niet alleenlyk te Parys maer ook op het grootste getal markten der departementen. Men mag hem be- grooten op 1 frank voor alle de graen- meelsoorlen per zak van 157 kilogr. De zaken zyn deze week te Londen kalm geweest; de fransche granen worden er gekwoteerd aen 18 tot 21 franks den hek- toüter. Het graenmeel van zelfden oor sprong geldt er 34 lot 38 franks de 100 kilogr., of van 33-50 tot 39-50 den zak van 157 kilogr., zonder zak. Onze eigene inlichtingen melden eenen

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2