Gazette Tan Yperen. builengewoonen oogst voor de Vereenigde- Staten. In de Aziatische provintien van Turkye. is de gesteldheid niet zeer gunstig. Een brief uit Aïdan (Anatolien), maekt ons bekend dat de granen, die in 't begin eenen overvloedigen oogst voorspeldenbyna volkomentlyk verwoest geworden zyn door de overmatige regens der laetsle dagen van mei en door het geweld der winden van het zuiden. De geersten heb ben wat min geleden. De andere oogst- vruchten zouden nog al veel beloven wierden zy niet gekwollen door de spring hanen die er groote verwoestingen in aenrigten. De pryzen der granen zyn in die streken 30 per honderd gerezen in weinig dagen tyds. In de omstreken van Trieste mag de tarwe oogst als goed beschouwd worden onder betrekking van hoedanigheid en kwantiteit. Het zelfde heeft plaets voor de rogge. De haver is gemeen. De erwten, de boonen, de natuer- lyke en kunstmatige weiden hebben over vloedigen opbrengst gegeven. De aerdap- pelen zyn volkomentlyk gelukt. In de Romeinsche-Staten heeft de tarwe goede uitslagen opgeleverd. In Lombardien, Yenetien, Hongarien en Croatien, de ver hopingen welke de graengewassen gaven, eenige maenden geleden, hebben zich by het oogsten niet verwezenllykt. In Toska nen zyn de droogte en de noord-winden de verhopingen komen vernietigen welke het bloeisel der granen gegeven had. De landen die laet bezaeid waren hebben byzonderlyk veel geleden. De airen zyn brandig en dikwyls leenemael ledig. De roggegeerst en haver zyn niet beter gelukt. (Feuille du Cullivaleur.) REGTBANKEN. Dezaek der moord van Mariakerke, is za terdag 11. voor het hof van assisen te Brugge geëindigd. Na een laetste morgengehoor, - besteed tot het aenhooren van hel verslag van den scheikundigen expert, gelast met de vlekken des broeks van den beschuldig den VanTieghem teontledigen, en die ver- klaerd heeft dat de ontlediging geene de minste bloedvlek had doen ontdekken, heeft men, op verzoek van de verdediging, nog eenen landmeter van het kadaster aen- hoord, over den staet van de plaets des misdaeds en de afstanden tusschen de advokaten van denbetigtenenhetopenbaer ministerie betwist. De bepleitingen hebben ten dry ure 's namiddags aenvang genomen, en zy zyn zonder onderbreking voortgezet geworden, behalve eene tusschenruimte van eenige minuten, na het aenzoek van het openbaer ministerie, tot elf ure s'avonds. M. Van den Bulcke, en na hem, M. Soenens, heb ben opvolgentlyk de beschuldiging bestre den. M. Soenens heeft de laetste aen de bewering van het openbaer ministerie wedergeantwoord. Rond middernacht, is de jury in zitting teruggetreden en heeft bevestigender wyze op de eerste kwestie van manslag beant woord, en door zeven stemmen tegen vyf op deze van moord; hy heeft ook bevesti gender wyze geantwoord op de kwestie van diefte ter zeiver tyd bedreven. De beschuldigde is tot de straf des doods verwezen geworden. Meer dan twee duizend persoonen be lemmerden de ruime zael van het hof van assisen, en hebben dezelve raaer na de uitspraek van het vonnis verlaten. In het gehoor van zaterdag, van het hof van assisen van Ëraband, is de ge noemde Nikolaes Joseph De Kinder, betigt van te GrootBygaerden, in den nacht van 12e° tot 13e" november 1837, eene vry- willige moord begaen te hebben, op den persoon van Hendrik De Kinder, zynen wettigen vader, tot de straf der vader moorders veroordeeld geworden, al beve lende dat de uitvoering op eene der openbare plaetsen der stad van Brussel zal geschieden. De pligtige zal dus naer het schavot geleid worden, blootsvoets, in zyn hemd en het hoofd met een zwart floers bedekt. Voor de uitvoering, zal een deurwaerder, in nakoming der wet, luid op, aen het volk, lezing geven van het vonnis zyner veroordeeling. De veroordeeldeal dit schrikkelyk vonnis aenhoorende, heeft eenige tranen gestort. Gedurende gansch den loop der bepleitingen heeft hy zyne pligtigheid geloochend. By koninglyk besluit van lle° augusty, is er een pensioen van 524 franks loegestaen aen de weduwe van sieur De Bouck, in zyn leven greffier van het vredegeregt des kantons van Passcliendaele. YPEREN. In alle steden klaegt men over den hoogen prys van het vleesch, terwyl de beesten van alle slach voor klein geld ge- kogt worden. Te lande gaet het er al anders. De land bouwers verslaen elkander; zy slagten overhands eene beest en verkoopen het vleesch aen zoo eenen geringen prys, dat de werkman zelf, des zondags ook al eenen bouilli met zyne vrouw en kinders nulten kan. In stad zyn de beenhouwers ook het eens, maer 't is om den hoogen prys van het vleesch te behouden, niettegenstaende de algemeene ontevredenheid en de regtveer- dige knorring der burgery; is het niet pynlyk dat de arme werkman niet en kan, ingezien de duerte, zelfs eene partie beenen koopen om des zondags wat bouillon soepe te maken? Men weet immers dat over eenige jaren de beenhouwers, uit hoofde der duerte van de beesten, het gewigt beenen zoo duer hebben beginnen te verkoopen als het gewigte vleesch; sedert dien is vleesch en beenenbouillon zelfs, voor den werkman verbodene spys geworden; en nog heden dat de beesten zoo goed koop zyn, blyft het zelfde stelsel nog altyd voort duren. Heeft de regering toch geen middel aen de hand om dezen toestand te verbeteren? Het garnizoen dezer stad is zondag 11. I3en naer het kamp vertrokken langs den yzeren weg met byzondere treins. Woensdag 11. omtrent 8 1/2 uren s'avonds, wanneer eene algemeene verlich ting ter eere der bekroonde leerlingen van ons bisschoppelyk kollegie reeds begonnen was, is een woedend orkaen opgestegen die omtrent eene halve uer heeft geduerd. Men vreesde een schrikkelyk ongeweerte; de bliksem glinsterde ten allen kante in de lucht die met elektriciteit bezwaerd was; de donderslagen hoorde men in de verte. Gelukkiglyk is het onweder vervlo gen en een ligte regen is er opgevolgd. De waeifruilboomen hebben veel geleden. Maendag 11. hebben alhier plaets gehad de kiezingen voor de graden in de halve battery grofgeschut in de burgerwacht dezer stad. De kanonniers kompagnie is 43 mannen sterk. 42 waren tegenwoordig. Zie hier den uitslag Lieutenant-Kommandant M. Joye, Au- guste, herkozen. Onder-LieutenantM. Thibault, Charles, herkozen. Wachtmeesters MM. Decoene, Leo, en Nolf, Pieter, herkozen. Brigadiers MM. Dewildé, Willem, her kozen; Gervoson, Karei, herkozen; Fagel, Napoléon, gekozen in plaets van M. Tack, Franciscus, ontslagnemer; Ilennion Fidele, gekozen in plaets van M. Capron, Jules, ontslagnemer. Allen zyn gekozen ge weest met de byna eenparigheid van stemmen. Uitslag der kiezingen in het bataillon der burgerwacht dezer stad Kapitein M. Verheylewegen, Honoré. LuitenantM. Beke, Eugène. Onder-LuitenantenMM. Podevin, Henri, en Roffiaen, Désiré. Kapitein M. Yandevy ver, Auguste. LuitenantM. Vanden Bogaerde, Hector. Onder-LuitenantenMM. Vandermeersch, Jules, en Sursan, Félix. Kapitein M. Iweins, Jules. LuitenantM. Spilliaert, Louis. Onder-Luitenanten MM. Van Alleynes, Edmond, en Yandevyver, Emile. De opening der jagt is bepaeld voor Westvlaenderen op dinsdag aenstaende 24° dezer. Nochtans zal men maer mogen jagen met brakken en hazewinden te beginnen van 16° september. BINNENLANDSCII. Moen. Zaterdag raorgend 14cn dezer is er alhier, brand ontstaen in eene twee woonst, toebehorende aen den landbouwer L. Violf dezer gemeente, en door werk lieden bewoond. In min dan eene halve uer waren het huis met al wat het inhield alsook eene graen- en eene hooimyt de prooi der vlammen geworden. Het gebouw alleen was tegen brandgevaer verzekerd. Ceurne. Zaterdag, rond den middag, de genaemde August Verhulst, peerde- knecht by M. Vermeulen, te Iseghem, in staet van dronkenschap zynde, is alhier van den wagen gevallen dien hy geleidde, en heeft de schouder gebroken en gevaer- lyke wonden aen het hoofd bekomen. Gent. Maendag morgend, tusschen 9 en 10 ure, is er by de Watermolen-brug te Gent een vierjarig meisje in de Schelde gevallen. Talryke aenschouwers stonden OFFICIEELS AKTEN. lste KOMPAGNIE. 2de KOMPAGNIE. 5de KOMPAGNIE.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3