No 53. HET ARRONDISSEMENT. 1ste Jaergang. BRAND VAN DEN KLEINEN TOREN OP S'-MARTENS KERK. Woensdag II. 25e0 dezer, omtrent kwart voor den negen uren 's morgens, heeft een onverwachte bliksem het toppunt van den kleinen toren in 't midden van S'-Marlens kerke staende, geslagen. De waker had den bliksem zien vallen, maer twyffelde nog of hy vuer veroorzaekt had; nogtans heeft hy inken gedaen; en kortelings daerna zag men al den zuidkant eenen rook komen uit den top juist onder het kruis, en allengskens aengroeijen. Welhaest waren de overheden ter plaets; onder het bevel van M. den schepen Vandenpeereboom, kapitein der Pompiers, hebben deze alle mogelyke middels inge spannen om het verslindende vuer te konnen blusschen en onze schoone kathe drale te bevryden. Het torentje scherp en steil zynde, was het onmogelyk al buiten aen den top waer het vuer was te geraken; men heeft dan zich begeven in het inwendige; om het vuer tegen te houden en te beletten dat er kolen zouden vallen in het leegere deel van het torentje en dat het vuer aldus zou in het dak geraken hebben eenige Pom piers, zoo hoog zy konden, het binnenste van het torentje opgestopt met natte dwylen en sargien die zy gedurig met water besproeidden. Inlusschen betragtte men de waterbuizen der brandspuiten tot op den toren te ge leiden; welhaest zag men dat dit onmo gelyk was; daerom heeft men eene brandspuit tot op de hooge vout der kerk onder het torentje geheven en daerna eene tweede grootere. Deze werkingen vereischten veel tyd, maer gelukkiglyk de zware balken op het toppunt vergaderd leverenden weinig stof aen het vuer die uit dienen hoofde zich maer traeg voortzette. Twee uren vol angst en vrees om dat men niet konde voorzien wat er zou ge- buren, gingen voorby; het vuer onder- mynde het kruis, smol het lood waervan gloeijende druppels eenige Pompiers kwet sen, toen omtrent elf en half het kruis meer en meer begon te plooijen; 't was te vreezen dat dit gloeijende yzer op of door het dak vallende zou brand veroorzaekt hebben; de kapitein der Pompiers dit voorziende, had voor alle gevalmaetre- gels genomeneindelinge, kwart voor den twaelven, is het kruis met groot gedruis nedergevallen; in den val is het gelukkig- lyk gestuikt op den voet van het torentje en van daer op den scheidmuer tusschen de vout der koor en deze der voorkerk; de slag wierdt aldus gebroken; het groot ste deel van het kruis is gevallen in de goot langs den noordkant, twee ermen met den haen in de goot al den zuidkant; terstond heeft men die gloeijende stukken gebluscht, en men achtte het gelukkig aen dit gevaer ontsnapt te zyn. Het vuer op het toppunt van den toren wierd nu heviger; de werkingen voor het opslaen der brandspuiten in de vout, waren geëindigd, en kwart naer den eenen, zag men den watersprong door en door den brandenden top met geweld opstygen. Een algemeen gevoelen van voldoening door liep de menigte en ontloste de herten van eene vrees die ze gedurende dry tot vier uren geprangd had; men was meester van het vuer geworden en omtrent ten dry uren was alle gevaer voorby. De toppen der verbrande balken zyn afgezaegd geworden tot alle verzekering; de oversten der Pompiers hebben een algemeen onderzoek gedaen in de vouten en de goten en daerenboven eene wacht is geheel den nacht in de kerk en onder het dak gebleven; de spuiten zyn allen gebleven waer zy zich bevonden. Aldus is gelukkiglyk verdwenen een gevaer dat een der schoonste gebouwen van het land bedreigde; van den beginne op de gelaetsteekenen der menigte zag men angst en droefheid als of het drei gende ongeluk iedereen zou treffen. Met eenparigheid van gevoelen en uit drukkingen geven al de inwoners den hoogstverdienden lof aen de plaelselyke overheden, en wel byzonderlyk aen den Heer Alphonse Vandenpeereboom en aen het korps Sapeurs-Pompiers onder zyn bevel. Wy achtten ons gelukkig te mogen de tolk zyn der openbare dankbaerheid die hun zoo regtveerdig toekomt. Allen hebben met iever, vlyt en zelfsopoffering aen het bestryden van het vuer en het bevryden voor grootere gevaren medege werkt. Een verdiende lof moet ook gegeven worden aen de HH. brouwers dezer stad, die hunne peerden en werktuigen met bevlytiging ten dienste gesteld hebben; gedurig hebben zy water bygebragt zoo danig dat er geene schaerscheid te vreezen was. Van den beginne van den brand af, waren door den telegraef de pompier korpsen van Poperinghe, Comen, Wervick, Meenen en Korlryk verzocht geweest, zich gereed te maken en te houden om ter hulpe te snellen, indien liet noodig zou zyn geweest. Stoommachienen waren gereed. Ten 1 i/i heeft het korps Pom piers van Poperinghe den afstand af gelegd in negen minuten; en opvolgens zyn aengekomen de korpsen van Comen Wervick, Meenen, en met de grootste vol doening hebben wy ook zien toesnellen de Pompiers van Roncq by Meenen en deze van Fransch-Comen. Dank aen die treffelyke mannen!! Zy waren gereed ons alle mogelyke hulp te bieden; hebben wy het geluk gehad hun niet te moeten aen het werk zien, wy zyn overtuigd dat zy in niets zouden te kort gebleven zyn; worden zy ooit door een gevaer bedreigd, zy mo gen zeker ook op onze pompiers rekenen. De Kortrykenaers waren verwittigd dat alle gevaer voorby was. Eene plegtige Mis ter eere van O. L. V. van Thuyne is heden vrydag gezongen ge weest in S' Marlens kerk, om den Aller- hoogsten te bedanken over de bevryding van voordere ongelukken, en zynen zegen af te smeeken over allen degenen die in het bestryden van den brand hebben mede- gevrocht. Zoo wy het vernemen is er beslist ge worden, van wegens den kerkraed aen de overheden der stad en aen het korps der Pompiers dankbetuigenissen te doen; aen de Pompiers-Korpsen die uit andere steden zyn toegesneld, zal er eene gedenkmedalje, het afbeeldsel der kerk en der stadswapens dragende, als eene hulde van dankbaer heid opgedragen worden. Het vuer heeft maer vyftien tot twintig voeten van bet toppunt van het torentje vernield. Men berekent de onkosten der volle erstelling die zal gedaen worden, op vyf tot zes duizend frankenhet torentje is gemaekt geweest in de jaren elf hon derd; 't is maer later in de jaren veertien honderd dat de groote middenbeuk en de groote toren zyn gebouwd geweest. Men herinnert zich dat in het jaer 1819 en 1829, de bliksem nog het torentje heeft aengerand schaliën heeft afgeworpen zonder brand of voordere schade te ver oorzaken. Het kruis dat afgevallen is, heeft al den hoogen kant van den knoop tien voelen hoog, en van aen den knoop lot op het einde der yzeren bareelen om vast te maken, van acht tot negen. In de fransclie revolutie heeft een kruisduivel de ermen van het kruis afgezaegd die daerna wederom er zyn aengevoegd geweest en woensdag in het vallen zyn afgebroken. de partyen in BELGENLAND. Er zyn in ons land twee pariyen die aen de Grondwet en het Koningdom zyn ETTE VAN YPEREN Dit blad verschyut den Zaterdag van iedere week. Prys van iuschryving by jaer Voor de stadFr. 4~°°* Voor de provinciën. Fr. 4*5o. De Jaergang begint met den icn September. EN VAN GODSDIENST EN VADERLAND. BEKENDMAKINGEN zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden wordeu. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1