Gazette Tan Yperen. minister Rogier te verstaen, die wilt de jongens naer Brussel doen dansen. Men vraegtwat goeds kan er daer uit komen voor de jongens?... Zy zullen Rogier zien. En dan wat voordeel daer uit te bekomen?... Zy zullen hooren zeggen dat zy de gepri vilegieerde kinders zyn van het liberael; men zal hun doen verstaen dat er maer in het liberael geluk te verkrygen is en dat het niet gegeven is aen allen dit geluk te genieten. Indien de ouders eene halve once ver stand gebruiken zullen zy de weerdigheid van hunne familie, van hunne kinders ge noeg eerbiedigen om deze't huis te hou den en om hun niet te doen dienen tot zotten van Rogier's gilde. Allengskens steekt de ezel de ooren regt en men ziel uit de liberale gazetten wat het inzigt is van den minister, in die jon gens expositie. De klerikalen verheffen de processien van den Godsdienst door de te genwoordigheid van menigvuldige kinde ren en jongelingen. De minister vreest den klerikalen invloed over de kinders; hy wilt dat zy zynen liberalen invloed gevoe len en daerom moeten zy gaen eene libe rale processie doen te Brussel, ten koste der contribuabelen. De klerikalen deelen aen de kinders sedert eeuwen zantjes en beeldekens van heiligen; meester Rogier sedert eenige ja ren is daer over afjonstig; hy heeft ook beeldekens en zantjes doen maken, waer op niet heiligen staen maer schilders, apen, beesten, planten enz. enz. Zyn win kel had tot nu geenen trek; de liberale zantjes en beeldekens liggen daer op een gestapeld in het ministerie totde aenstaen- de september feesten. Alsdan zal meester Rogier aen de jongens beeldekens uitdee- len en wederom wy zullen die onnoozele trekken moeten betalen. Destyds had zekere Barnum, in de Ver- eenigde-Staten, eene expositie geopend van kinderkens liggende in de wieg. Heer Rogier jaloers over de glorie der vernufte mannen van Amerika, kon niet meer sla pen sedert dat Barnum's roem altyd in zyne heersenschimmen draeide. Wat ge- daen? Barnum navolgen! Dat ware niet nieuws. Maer het staetsonderwys in België kost jaerlyks miljoenen aen de schatplig- tigen! Ah! deszelfs kweekelingen zyn kos- telyke beetjes. Oh sa! dan zal men eene nieuwe soort van expositie openen van jongens in blousen gekleed, die hebben leeren hunnen broek alleen aendoen. Wat groot, wat verheven gedacht! Leve Rogier! de uitvinder van alle mogelyke expositien. Men wist tot nu niet wie den kost zoude geven aen de jongens die in de september dagen naer Brussel moeten gaen om den doorluchtigen Rogier te bekyken. De jongens zullen den kost krygen ten laste van den budget. Meester Rogier heeft het vergelen te zeggen in zynen omzendbrief, maer het bureel administratif heeft aen die vergetenheid voldaen met aen de gouver neurs der provintien kenbaer te maken dat de jongens zouden te Brussel eten ten laste der schatpügtigen. Is het wederom niet de boer die alles zal betalen. YPEREN. Maendag 23" dezer, eene koei toebehoorende aen F. üe Wille, slagter alhierin de stad komende heeft haren band gebroken en heeft beginnen in de straten te loopen; jongens hebben de zelve achtervolgd al tierende; de koei is in eene razerny geraekt, heeft haren wilden loop voortgezel eenige voorbygaenders omver werpende en kwetsende;welhaesl eenige mannen hebben ze achtervolgd met geladene geweeren; en toen zy binnengeloopen was op den koer der gebroeders Geloen in de Elver- dinghe straet, heeft men ze dood gescholen. Ue laetsle /communale feesten hebben 6,416 franken 99 centiemen gekost, waervan er af te reken is fr. 1,025; blyft dan te be talen fr. 5,393 99. Er is in tweemael eene som gestemd geweest beloopende lot fr. 4,700; zoo dat men nog op eene andere rekening zal moeten fr. 693 99 vinden. De gemeente raed heeft een gunstig ver slag gegeven, wegens de gift van vyf duizend franken door Mevrouw douairière Cardinael aen de kerk van Sint-Nilcolaes gedaen. De rekening der werken aen Sint- Marlens kerk is vastgesteld in ontfang op fr. 14,082 72 cent. en in onkosten op fr. 10,926 27 cent.; zoo dan met een baetslot van fr. 3,156 45 cent. die zullen gebruikt worden tot het verveerdigen van eenige buitengewoone noodzalcelyke werken. ARRONDISSEMENT YPEREN. Ylamertingiie. By koninglyk besluit van den 18e° dezer wordt de bestuerlyke kommissie der burgerlyke godshuizen van Vlamertinghe gemagtigd de begiftiging te aenveerden gedaen ten voordeele van voor melde hospitien, door Mev. Euphemie- Theodora-Valyntiene markiezin van Har- chies, hertogin van Montmorency, te samen met haren echtgenoot, Messire Anna-Lo- dewyk Raoul-Victor hertog van Montmo rency, grondeigenaers, woonende te Parys, van eene hofstede met afhankelykheden, koer, hoving, vyver, boomgaerd, weiden en bouwlanden, te samen metende vyf hektaren 47 aren en 52 centiaren, gelegen te Vlamertinghe. Voormeld bezet is gedaen, onder andere, mits de volgende besprekken 1° Gemelde gebouwen zullen moeten in staet gesteld worden orner in de behoeftige en ongeneesbare ouderlingen der beide geslachten van Vlamertinghe op te nemen en te huisvesten, als ook de persoonen die dezelve zullen moeten bezorgen. 2° De bystand van den Godsdienst zal er toegediend worden door den pastor of desservitor der kerk van Vlamertinghe of door deszelfs gedelegueerden onderpastor. 3° De bezorging der ouderlingen in het hospitie opgenomen zal toevertrouwd wor den aen hospitaliere zusters die door de bestuerlyke kommissie moeten aenveerd zyn. 4° De begifster voorbehoudt zich haer leven lang, en na haer aen den hertog haren gemael, het regt van eenen vyfden der ouderlingen die in het hospitie, zullen aengenomen worden aen te duiden, zoodat de begifster of haer gemael twee persoonen zullen mogen aenduiden of benoemen indien het hospitieertien bevat, vier indien het er twintig bevat, en zoo voorts, al dezelfde evenredigheid volgende. 5° Andere armen, toevalliglyk ziek of krank, zullen er in mogen bezorgd worden tydens gansch den duer hunner ziekte. Het hospitie mag ook, volgens de omstandig heden, en krachtens met de kommissie voor eene som aen te gane schikkingen, tot schuilplaets dienen aen weduwen of be- jaerde dochters die hetoverige haers levens in ruste zouden wenschen over te brengen. Kemmel. Zondag toekomende 5en Sep tember is het kermis alhier; boven de gewonelyke plegtige schieting, zal er dees jaer eene luisterlyke Gaeibolling plaets hebben in het gildenhof den Engel, be woond door Pieter De Raedl op den Speel- dries; tot deze worden al de liefhebbers uitgenoodigd op de voorwaerden by rond gezondene brieven gemeld. Pryzen zullen te winnen zyn, te weten Daerenboven eene schoone medalje voor de schoonste houding en voor het grootste getal. Zoo wy het vernemen zal de kermis van Kemmel dit jaer met vollen uilslag be kroond worden. Poperinghe. Men schryft ons uit Aelst: In het vooruitzigt dat de hoppe in vele landen zalschaersch zyn, zenden de Engel- schen ons hunne hop die reeds gebruikt is geweest in het brouwen van ale of porter die hoppe gedroogd en wederom ingepakt, wordt verkogt van 7 tot 10 fr. de 50 kilog. op de markt van Antwerpen; 't is nauwe- lyks den vrachtprys; maer het engelsch gouvernement staet de regten in aen de uitvoerders, en aldus verstaet men hoe er bate is op dienen handel. BUITENLANDSCH. Oostenryk. Zaterdag avond 21° dezer isdeKeizeringelukkiglyk van eenen jongen prins bevallen. De moeder en het kind zyn welvarende. De blydschap,schryft men uit YYeenen, is algemeen. Men verwacht zich aen eene kwytschelding van straffen. De kardinael-aertsbisschop beroept eene provintiale kerkvergadering die omtrent op half October in de metropolilaensche kerk van Weenen zal geschieden't is reeds sedert drie eeuwen dat zulke gebuerlenis in Oostenryk plaets heeft gehad. Spanje. Men denkt te Madrid dat zoo haest de Koningin van hare reis zat terug zyn, er eene vloot met troepen zal gezonden ivorden naer de kusten van Maroc om de schelmstukken door de zeeschuimers van den Riff te dempen. Rusland. Toen de Keizer Varsovien zal bezoeken, zal hy daer twee ukasen teekenen waerby de verdeeling van Polen zal gebragt worden op den voet door het Kongrès van Weenen bepaeld. De verdeeling zal acht gou vernementen of provinciën begrypen. Arabien. Men weet de moordenaryen door de Turken te Djeddah op eenige engelschen en franschen gepleegd; eene regtveerdige vraek is genomen geweest; Djeddah is gebombardeerd geworden, en Ismaël-Paclia buitengewone kommissaris van den turlcschen Keizer heeft twaelf moordenaers doen onthoofden. Yereenigde-Staten van Amerika. De i° Voor den Oppervogelfr. *i5-oo 1° Voor iedere Zydvogrli2-5o 3o Voor de Maetschappy die de meeste loteu zai inleggen10-00 4° Voor Verslafgelegene 5-oo

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3