Gazette van Yperen. ondervinding spreken wil, zal zonder aerzelen met ons bevestigen. 'T is niet dat wy willen miskennen de groote diensten dagelyks in dit punt door de gendarmen te lande bewezen; want deze zyn uitgekozene mannen, de puik onzer legermagt, die al waer zy zich bege ven, de weldoen eerbiedigen; maer wat toch konnen voor de bewaking der velden, in een kanton soms uit vele gemeenten bestaende, vier of vyf gendarmen die in alle rigtingen belast zyn met de briefwis seling van hun bestuer en de overlevering der gevangenen van brigade tot brigade? Indien by hun, iever en dienslveerdigheid nooit te kort blyven, hebben zy daerby ook den tyd? Waerom moeten zy altyd dienen uniform behouden die hun van verre doet kennen, en die zware uitreeding die hun belet dikwyls de vlugtende roovers te achtervolgen? Verbetering in dit punt en vermeerdering in het personeel der gendarmerie, zyn zonder twyfl'el noodig. Wat de veldwaglers aengaet, dezer 'dienst is ongenoegzaemimmers de bevol king vermeerdert, en de werkingen der besturen groeijen alle dagen meer en meer aen; in sommige plaelsen woont de sekretaris en de ontfanger op verschillige gemeenten dikwyls uren afgelegen, zoo danig dat de veldwachters ware kommis- sionarissen zyn gedurig bezig met de brief wisselingen of de orders der burgmeesters over te dragen; de roovers weten dit maer al te wel, zy hebben de oog in 't zeil en strafloos bedryven zy hunne daden. Bywylen gebuert hel ook dat de burg- meestersof schepenen een misbruik maken van den dienst der veldwachters die zy aenschouwende als aen hunnen persoon vastgehecht, voor hunne eigene zaken doen dienen, tot bewaking hunner eigen dommen of jagten, ten nadeele van den dienst der gemeente. In de volkryke gemeenten ware het noodig ten minsten twee veldwachters te hebben, waervan de een zou belast zyn met de bestuerlyke diensten en de wacht ter plaetse, en de ander met de bewaking ter velde. Onder geen hoegenaemd uit- vlugsel Zou het hun geoorloofd moeten zyn den gemeente omtrek uit te stappen; dat verbod zou moeten volstrekt en zonder uitneming zyn; de afwezigheid der veld wachters is altyd bemerkt en de misdadigen nemen ze waer om zich aen dieften en andere buitensporigheden zonder vrees over te geven. HET POLICHINELLE SPEL DER SCHOOLJONGENS. Wy beklagen bitlerlyk de jongens die gedurende de septemberdagen te Brussel moeten gaen paradeeren voor M. Rogier. De rol die zy daer zullen spelen gelykt uitnemende wel aen die van Polichinelle. Men zal hun doen gaen, doen loopen en doen springen volgens lust en grillen van den heer minister; en als de groote redder van Vlaenderen en van nog wat provintien daerby, zal zyn aengezicht getoond hebben, zullen de meesters gebieden Regis om, keert! en men zal mogen naer huis gaen; het spel zal gespeeld zyn en de leute gehou den. Het is toch te onnoozel om peizen dat men zooveel onkosten smeedt, zooveel geld verteert voor zoo een kinderspel. De onkosten zullen niet klein zyn voor de schatkist en voor de gemeente budjetlen. Men zal de jongens met den yzeren weg vervoeren, gratis; men zal hun den kost geven, gratis. De gemeenten zullen de slecht gekleede verpluimen, gratis. De jongens der werkhuizen zullen hunne gescheurde broeken zien vernieuwen, gratis. Gratis, dat wil zeggen dat een ander alles zal betalen voor de jongens en dat die ander zyn zal De schatpligtigen. Wat geluk te leven onder een ministerie dat zoo vele zorge draegt voor de school jongens! wat genoegen te mogen bestierd worden door het nieuw politiek dat zoo schoone middels uitvindt om het geld uit onze zakken te doen dansen en het vruch teloos te verkwisten. DRUIVEN ZIEKTE. Een onzer ingeschrevenen meldt ons Wanneer ik in de Gazette van Yperen den middel om de druiven legen de ziekte te bewaren gelezen had, heb ik dien ter stond in mynen hof gebruikt voor meer dan dry honderd trossen; dat heeft my niet meer dan eene halve uer tyds gekost; en heden zyn ze allen in volle gezondheid en schynen zelfs kloeker en schooner te worden. Zie hoe ik er my toe genomen heb ik heb 15 grammen witte zeep geslegen in eenen liter en half regenwater, in eenen bloempot die van onder met een kork gesloten was, en hebbe daerna iederen tros eens in het zeepzopje gedopt. Waerlyk indien iemand eene medalje of een kruiske van eer verdiend heeft, 't is wel broeder Trophilus van Dijon die dienen eenvoudigen middel heeft uitgevonden. REGTBANKEN. Karei Waeynaert, landbouwer te Vladsloo aengeklaegd van zynen stier in geene be- slotene weide geplaetst te hebben, en welke het beest, op den 17" augusty verliet, om in eene andere ie brekenalwaer koeijen en kalveren graesden, is, naer art. 14 van het reglement provinliael van 51" january 1849, dat luidtDe stieren mogen maer in eene opene weide geplaetst worden, van 15" maert tot 15" oogst medebegrepen, en dan nog moeten zy een' yzeren ring in den neus hebben en goedgekeurd zyn. Op andere tyden van het jaer moet de land bouwer dezelve op stal of in eene nauw afgeslotene weide houden, veroordeeld tot 50 franks boete en de kosten. Colela Van Thyne, dagloonster, te Werken, is veroordeeld lol 16 franks boete en de kosten, om, op 19° july laetstleden, Francisca Van Ryckeghem, jonge dochter, aldaer, meteen'hoop scheldwoorden beje gend te hebben. Eene der getuigen ver- klaerde, dat eerstgenoemde vrouw zoo veel gebabbeld had in eenige minuten tyds, dat het niet op duizend bladen papier zoude kunnen beschreven staen! Mag dat eene tonge van lintjes heelen? M. JdD-Pieter Behaeghel, ridder der Leopolds orde, oud kolonel der schuttery van Yper, oud lid vau den proviniialeu raed van Oost-Vlaeuderen en kommissaris by de Bank van Vlaenderen, is den 3o" angosiy op zyn kasteel van Culmonl, by Ronsse, overleden in den ouderdom van 70 jaren. YPEREN. Er is eene ware die allermeest gebruikt wordt onder de kleine burgery en de arme klas; 't is de chicuré, dewelke meestendeels het grootste ge deelte uitmaekt van de sloffe die in den koffyzak wordt gedaen ora den drank te maken die men koffy noemt. Wel nu de chicoré is gemeenlyk vervalscht; meD gebruikt er in geelen ocre, brikenpoeder, eikels, rot bout, zand, enz., dewelke zonder vergif te behelsen, nogtans aen de gezondheid hoogst nadeelig zyn. 'T is de pligt der overheden daer over te waken; de wel van deu t7dcn maert j 8.56 geeft hun de magt deze pligtige vervalsching te straffen; zy mogen in het uitoeffenen hunner pligt geen het minste persoonlyk inzigt hebben de behoudenis der openbare gezondheid is een belang voor het welk al ander wyken moet. De kleine debitanten de schuppewinkels moeten wel inzien by welke fabrikanten zy hunnen chicoré nemen; anderzins stellen zy zich in 't gevaer zelf de straffen en de boeten door voormelde wet vastgesteld te moeten onderstaeo. ARRONDISSEMENT YPEREN. PoPERiNGHE. Men schryft uit Londen De maren wegens den hoppe oogst zyn voortdurend voordeelig, zoodanig dat de handel bykan onbe duidend is. De pryzen der laetste week zyn Door koninglyk besluit van den 23"'oogst, is eene som van 5oo franken toegestaen aeo het leerwerkhuis alhier om te voorzien in de onkosten vau hei jaer i85y. Maendag, 3o°n dezer, was het alhier peer- denfeest. Het getal der aengebodene beesten over trof veel dit van andere jaren. Wy hebben bemerkt dat nog al een groot getal is onverkocht gebleven, alhoewel de pryzen leeg waren. Elverdinghe 3otin oogst Gisteren heeft onze jaerlyksche peerden- en veemerkt plaels gehad. Nooit hebben wy zoo veel peerden en bezouderlyk kachtels van alle slach zien verkoopen. De land bouwers,ziende dat het voedsel voor hunne beesten zal ontbrekentrachten zich bezonderlyk v»n hunne kachtels te ontmaken. De pryzen waren vervolgens in daling. BINNENLAIIDSCH. Thielt. Vrydag27'" oogst, is alhier de genaemde F. Tanghe, van zyn peerd gevallen en blyven ter plaets dood liggen. Heule. De eerw. Heer Huys, bestierder van het klooster der Zusters van den H. Joseph, is alhier vrydag lest, na eene langdurige en pynlyke ziekte overleden in den ouderdom van 52 jaren. Glercken. By koninglyk besluit van 2in augusty,is eene hulpsom vau 555 franks toegestaen aen de kommissie van opzigt van het leerwerkhuis alhier, otn in de onkosten van deze werkplaets binst hel jaer i858 te komen. Mkenen. Maendag avond, heeft alhier, een gevecht plaets gehad tusschen een tiental vlaemsche wevers, te Halluin (Frankryk) werkende en waerin de genoemden b. Someliane en E. Donckers, van Ledeghem, gevaerlyke wonden bekomen hebben. Vier der aenvallers zyn aengehouden. Luingne. In den nacht van 3on lot 3i™ augusty, de genoemde Karei-Lodewyk Nys, alhier gehuisvest, is op heeter daed van dief:e van kle dingstukken betrapt geweest door de dienstboden in het peerdenstal van J.-b. Mnllier-Delbecque, landbouwer (e Mouscroen; Nys is in de handen der justitie. STERFGEVAL. Nieuwe Mid en East Kent fr. 8;-5o tot ,40 de 5o kilogr. Wéalde70-00 tot 87-50 Sussex62-00 tot 78-75

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2