Gazette van Yperen. BE1V1GT. 5. Halle, Leuven en Rousbrugghe j. 6. Bassevelde j. en p. Maldeghera j. 7. Nevele en Wetteren j. en p. Ronsse j. 8. Ronsse en Ruysselede p. S' Gillis (Waes) j. en p. Ursel en Vynckt j. en Valencin foire. 9. Audenarde j. en p. 12. Bouchaule j. Men laet het publiek weten, dat er nog eene groote hoeveelheid D R 0 O G E N DARIN K te bekomen is op het daring- stuk van Pieter Annoot brouwer te Nieucapelle, aen den prys van 14 fr. het 1,000; heel gemakkelyk voor den vervoer langs den steenweg en op het water. (s) Brugge. Op de veemarkt van 51°" oogst telde meo -liv hoornbeesten; er waren nog al veel koopers en de verhandelingen gebeurdeo gemakkelyk- Antwerpen. In zyne laetste zitting heeft de gemeente raed zich bezig gehouden met de kwestie der erbouwing van de Beurze; er is bezon- derlyk gehandeld geweest wegens de verkiezing der plaets; tot nu is er geen besluit genomen. Brussel. Men weet dat alhier ieder gaz- lanteeru een uetkadran op de ruiten geschilderd heeft en dat de wyzer door de elektriciteit bewo gen wordt, laogs eenen draed komende uit het Stadhuis. Over eeuige dagen viel de bliksem op den koer van het Stadhuis, eri plotselings stonden de gansche stad door, de uerwyzers stil, en teeken den allen te gelyk t uer en minuten. Een schrikkelyk ongeluk komt eene achtbare familie der hoofdstad te treffen Mev. X.. had eenen zeer grooten tuaer zachtaerdigen hond,'waer voor zy eeue byzondere genegenheid had; zondag laetst hein volgens gewoonte eten dragende, is hy al in eens woedend geworden en heeft zyne meesteres den neus en een gedeelte der linker kaek verslonden, ook verscheidene gevaerlyke beten aen haren arm toegebragt; onmiddelyk heeft men dit dol dier afgemaekt; Mev. X.. verkeert in doodsgevaer. JAER-, PEERDE EN VEEMARKTEN. SEPTEMBER. J. beteekent jaer, P. peerde, en V. veemarkt. BIJITENLANDSCH. Frankryk. By keizerlyk besluit zyn be noemd tot officieren van het Eere Legioen, hunne HH. Cceur, bisschop van Troyes, Wicart, bisschop van Laval, en de heer Suchet, vicaris-generael van Alger. De fransche Keizer heeft benoemd tot major- generael der zeem3gt te Brest en te Cherbourg den contre-admirael Larrieu en deo zeekapitein Robin Duparc. Marshalk Pelissier zal in huwelyk treden met Juffrouw Sophia-Valera, markiese van Paniega, die toebehoort aeu de familie der fransche keizerin. M. Adolphe Barrot, afgezant van Frankryk by het hof van België, gaet in dezelve hoedauig- heid over naer Madrid. De markies de Turgot is afgezant benoemd te Berne in vervanging van M. De Poligoac, Fénélon, die overgaet naer het afge zantschap van Frankfort. De graef de Montessuy, afgezant te Frankfortvervangt M. Barrot te Brussel. Marseille. Alhier is de aenvoer van granen aeozienlyk. In die haven zyn niet minder dan 8o schepen, daermede geladen, biuuengekomen. Algerien. Een reusachtige leeuw, sints verscheidene maenden den schrik der Arabieren en der ingezetenen van Mondovi, is den i5a dezer gedood door M. Frechon, bestuerder der hofstede van Monjol. Eiken nacht kwam de leeuw zich ophouden in een bosselken van borstbezieboomen digt by de gebouwen alwaer hy, eene maend geleden, eenen os had verslonden. Den 15°, by een helder manelicht, had M. Frechon zich op wacht gesteld in eenen kleinen toren van de hofstede; na verloop van twee uren zag hy den leeuw verschy- nen die aengelokt was door het lyk van eenen dooden muilezel hetwelk men daer opzettelyk had gelegd. Eene eerste scheut, op eenen afstand van vy ftien stappen gelost, vermorzelde de ruggegraet van den leeuw, die, na vooreerst op zich zeiven te zyn doorgezakt, ondanks zyne zware wonde, briesschend naer den toren vloog van waer de scheut was gekomeD. Een tweede kogel, die zyne longen doorboorde, bragt hem ter dood. Het is maer als het klare dag was, dat de Ara bieren in groot getal ter plaets zyn gesneld om hunnen bevryder te bedanken. Sints zes maenden hadden zy voor ruim 8oo fr. aen vee verloreo. Dan heeft men zich kunnen overtuigen dat de leeuw, in zyoe razerny, zyne nagelen had afgebeten men beeft ze teruggevonden in zyne ingewanden. Het dier, na gestroopt te zyn, woog nog 48o kilos. Engeland. Frankryk heeft aen Engeland gevraegd waerom de bombardering van Djeddah door de Eogelschen alleeu is geschied, wier kanon ballen kwaden invloed hebben gemaekt op de Araben, die geheel het Oosten door uitstrooijen dat de westersche Mogendheden het voornemen hebben genomen naer Mekka te gaen om het graf van den propheet Mahomet te vernielen. Turkyen. In weerwil der pogingen van het staetsbestuer is de rust nog niet gansch ersleld in de provinciën, waer, boven de onlusten van Bosnië en Herzegowine, er tusschen de Musulmaus en de Kristenen gevechten onlstaen waren. Eene verandering van ministerie komt alhier plaets te hebben. Mehemet-Ruchdi-Pacha, die minister van oorlog was gedurende den oorlog van den Krim eu sedert dien belast was met de artillery, is minister benoemd zonder portefeuille. Riza-Pacha vervoegt by het mioisterie van oorlog het bestuer der artillery. Men meldt uit Griekenland dat eenige onlusten uitgeborsten zyn in het eiland Candie, en dat tien Kristeneo zyn vermoord geworden. Het turksch staetsbestuer heeft het voor nemen genomen de versterkingen van Kars weder op te regten. Portugael. Hier is er eeoe party, dewelke zoo wel als het liberalismus in België, tracht het godsdienstig gevoelen van het volk uit te roeijen. Zusters van Liefde waren uit Frankryk geroepen geweest om de armen, de weduwen, weezen en verlatene kinders bygevolge der verwoestingen door de geele kortseu veroorzaekt, te helpen en by te staeo. Wie zou het geloven? dn de straten der hoofdstad Lisabon, zyn die goede Zusters, door eeue bende achtervolgd geweest met geschreeuwen en steenen; zelfs, o schaude! boeven bebben mis dadige haodeo gelegd op die aerdsche Engels die de Turken zelfs eerbiedigeu. 'T is nog troostelyk dat er stemmen zich verheven hebben om dusda nige misdaden teschandvlekkeneen verzoekschrift ten dienen einde door de doorluchtigste handtee- kenen vervold, is den Koning opgedragen geweest. Mexico. De -generael Baer is wederom benoemd tot voorzitter der republiek van Mexico. China. Het staetsbestuer heeft aen de Amerikaners den oorlof toegestaen alle jaren een gezantschap Daer Peking te zenden. De andere mogendheden zullen hetzelve regt en voordeel bekomen hebben, dat een der bezonderste uitslagen zyn zal der gedane oorlogspoogingen. Volgens brief van den baron Gros, in date van den 19"1 juny uit de stad Thien-Tsiu in China, naer Parys gezondeD, is dit uitgestrekt keizerryk geheel aen het kristendom en gedeeltelyk aen den europeeschen koophandel en nyverheid geopend; de missionarissen zullen in vrvheid overal zich mogen begeven. Een chineesche afgezant zal Daer Parys komen. De moorder vau den eerw. missionaris Chappe- delaiue zal gestraft wordeD; de wetten tegen bet kristendom zullen zyn afgeschaft, en de bekeerde chinezen zullen niet worden vervolgd. Rusland. De Keizer Alexander heeft eenen akt daergesteld die zynen naem zal doen Zegenen door degenen die er het voorwerp van zyn. Voor aleer zyne hoofdstad te verlaten om met de Keize rin een omreis te doen in de midden-provintien zyns ryks, heeft hy de volkomene vrymaking bevolen van de boeren der keizerlyke sloten welker getal tot ruim de 200 duizend beloopt, en die men niet moet ondermengeu met de boeren der keizer lyke lyftogten, die nog veel menigvuldigcr zyn eu voor dewelke dezelfde welhaest reeds in beraming ligt. Noord Amerika. Eene groote betooging van roomsch katholyken heeft den i5n augusty, te New-York plaets gehad, voor het leggen van den eersten steen der nieuwe kathedrale kerk van den Heiligen Patricius. Verscheidene duizenden IerlaD- ders eu andere persoouagien woonden dezelve by; een sermoen is door den aertsbisschop Hughes uitgesproken geweest, en de plegtigheid heeft een levendig belang opgeleverd. De som van to3,ooo dollars is voor het opbouwen van gezegde kerk ingeschreven geweest. BERGERSTAND DER STAD YPEREN Van 8i«" Augusty tot 4en September. n Mannelvk geslacht 12) Geboorten) 1T J. - t samen 27. Vrouwelyk 10 Huwelyken 4. - Coffyn, Joannes-Baptiste, daglooneren Talon, Amelia-Catharina kantewerkster. - Vanmack eiber gh, Leonardus daglooner, en Houssen E udoxia-Silvia kantewerkster. - Ceuninck, Luduvicus-Jose- phus, daglooneren Durnez, Idakantewerkster. - DecockRomanus, daglooneren Aernout Pelagia - Constancia, kantewerkster. Sterfgevallen 12.- Devicq, Alexander, 91 jaren zonder beroep weduwaer van Maria-Louisa Debois, Dixmudstraet. - Van- caeyzeele Amelia 44 jaren dagloonster echlgenoole van Petrus-Jacobus Delobel Thouroulstrael. - Alleman, Jocobus, 52 jaren, gepensionneerden soldaet echtgenoot van Benedicta Degris Almoesseniersstrael. - Cambien, Virginia 3i jaren, kantewerkster, echtgenoote van Joannes- Baptiste Mote, Mee- nenstrael. - Merechy Josephus 22 jaren soldaet by het 2da ligne regiment, ongehuwd, soldaet HospitaelVleeschhouwersslraet. - Oormander, Maria44 jaren dagloonster, echtgenoote van Petrus Descamps, Thouroul strael. - Poot, Joannes - Gabriel91 jaren, hovenier, weduwaer van Barbara-Francisco Baque Sint Jacobus buiten. - Vanblaren Antonia-Josephina, naeister, 60 jaren, echt genoote van Edouardus-Philippus Buy&se overleden tot Parys den 15en juny i854. - Polderman, Joanna- T/ieresia, jaren, dag loonster weduwe van Felix Josephus Liej- ooghe, Klaverstraet. - Letten, Pelagia-Sophia t 48 jarenzonder beroep echtgenoote van Joannes-Franciscus Amlmann, overleden tot Parys den 11°° October i854. Bolle, Hortensia - Josephina 27 jaren, naeister, ongehuwdoverleden tot Parys den a5°a december i854. - Hacke, Ivo-Franciscus, 3i jaren, gewezen soldaet, overleden tot Toulon den 28°° maerte t855. KINDEREN BENEDEN DE 7 JAREN. Mannelyk geslacht 9 t>sameu j5_ Vrouwelyk b

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3