Gazette van Yperen. genwoordiging uitmaken die gansch bui ten de (constitutie is, die het konstitution- neel Parlement geweldig beheerscht en die zoo het koning Louis Philippe aen koning Leopold destyds schreef, een gedurig ge- vaer is voor den troon en voor de onafhan- kelykheid van Belgie; de radikalen deden eene laelste pooging om zich te organise ren, toen zy in mei 1857 hielpen de Ka mers overweldigen, de volksvertegenwoor digers verjagen en de meerderheid der Kamer met geweld ontbinden. Van dan af is de radikaele party wel en duidelyk inge- rigt en in vollen gang. Eerst was zy maer de steert van het liberalismus, maer sedert 5 july lestleden is zy het hoofd geworden, te Brussel in de kiezingen van Defré tot volksvertegenwoordiger, en te Gent in de buitengewoone gemeentekiezing; dat zy nog eenen slap vooruit ga, en dit zal zy doen, zy zal volstrekt meester zyn over liet liberalismus. Reeds is zy in de Kamers gedrongen, waer zy het uiteinde der lin- kerzyde uitmaekt; alreeds heerscht en ge biedt zy in de liberale associatien der groote steden en voornamenllyk te Brussel waer zy den grootmeester Verhaeghen en konsoorten onlangs om zoo te zeggen aen de deur heeft gesteld; zy vindt hare voorvech ters, hare geleiders in eenige van onze Uni versiteiten, waer de jongheid leert profes sors toejuichen, welke den Kristenen Gods dienst opentlyk durven loochenen endieby gevolg den grondsteen verwerpen waerop de godsdienstige, burgerlyke en politieke maetschappy gevestigd is; zy maekt de meerderheid uit onder de jonge advokaten; zy zoekt hare ingevingen by de radikalen die ons van Frankryk zyn overgewaeid, by de bannelingen die Frankryk uit zynen schoot heeft weg geworpen, by die mannen die, uitgenoodigd om in de letterkundige vergaderplaetsen en zelfs in de stadhuizen bet woord te voeren, alles overhoop wer pen waerop de samenleving rust en allyd gerust heeft, en in Belgie eene demokratie willen invoeren die men met volle regt mag Revolutie noemen; in de drukpers is zy byna zoo maglig als in het hooge onder- wys en in de openbare en geheime associa tien; reeds heeft zy fransche en vlaemsche dagbladen niet alleen te Brussel maer zelfs in de provintien, in de arrondissementen, tot in de kantons toe. Klaer en onbetwist- baer is het dat de stroom der demokratie gedurig klimt en dat de stroom van het doctrinaire liberalismus in evenredigheid daelt. Dusdanigisonze tegenwoordige toestand. Hoe die dreigende toestand onder ons is ontstaen zullen wy verder onderzoeken. IÏE SCHOOLJONG EMS TE 3RCSSEL. De minister-schoolmeester komt eenen nieuwen omzendbrief uit te geven, om de schooljongensdie onderwezen worden ten laste van de schatpligtigen, te verma nen over hetgene hun te doen staet om gedurende de september feesten te gaen kyken naer M. Rogier. Vooraf wil de minister maer die jongens zien, die voor de alhenëen ten minsten 13 jaren en voor middenbare scholen ten minsten 11 jaren oud zyn. Degene die jonger zyn moeten t'huis blyven. 'T is pynelyk! maer 't is toch voorzigtig! Wie immers zou er zyn om in geval van nood hun den b.... aen te doen? Men zal de leerlingen onderscheiden door de balsdoeken van hun vaendel. Dit der athenëen en burgerlyke kollegien zullen eenen geelen halsdoek dragen, dit der middenbare scholen eenen blauwen en dit der lagere scholen eenen groenen halsdoek. Men spreekt niet van of de jongens ook eenen gekleurden halsdoek moeten aendoen, noch of zy moeten hand schoenen hebben. Wy raden den minister aen de jongens een present te doen van elk een paer geele; dit zou doen peizen aen de dagen van mei 1857. M. de minister zegt in zynen brief dat zyne uitvinding van onze jongens naer Brussel te zenden algemeenhjk in het land wordt goedgekeurd. Zoo zegt het M. Rogier en 't is troostelyk voor hem te mogen zich zei ven dat wysmaken en zynen eigen lof aen geheel België te mogen ver kondigen. Iedere school moet nog een vaendelken hebben. Dit wisten wy al van over lang. Het eten te Brussel is bepaeld op twee keeren. Eerst zullen de jongens eten ten laste der stad Brussel en de tweede keer ten laste van geheel het land. Zoo men zegt zal de tafel opgedischt worden in den dieren hof alwaer de jongens zullen leeren apenmuilen maken, om, na de vacance, hunne meesters te verlustigen en te doen... bisqueren. Gelukkige jongens! opgevoed onder de schaduwe van het liberael, gy wordt reeds op uw speelvoyageken gevoed en gekweekt ten laste van het budjet. Wat zal het zyn toen gy gekneveld en opgewassen in de scholen der avenir militie, voor goed eens zult knouwen aen den kant der budgets- koek? Lykrede uitgesproken op het graf van den Observaleur, door zynen confrater den National. «Heeft het leveu van den O bservateur iets anders geweest als eene aeneenschakeling van ongestadigheden, van politieke lafher- lighedenen van verraderijen zyner vyanden en zyner party? heeft hy niet verdedigd alles dat hy hadt aengerand en dit onder voorwendsel van nieuwe studiën? lshethy niet, die door zyne onbeschaem- de beledigingen, zyne versmadelyke be schuldigingen legen bet meest gevorderde deel der liberale partyten deele de verdeeling heeft getracht te brengen in het lalryk leger dat in december het klerikael heeft overwonnen? Is het hy niet, die door zyne slavelyke gekleefdheid aen hel minis terie, het kabinet heeft aengemoedigd in den gevaerlyken weg, welken het moet verlaten, volgens de Indépendance in de aenstaende maend september? Het ver- dwynen van dusdanige gazelle is een algemeen geluk, wy verklaren het. Zy sterft ellendiglyk gelyk zy heeft geleefd. Weerdig einde van dusdanig leven Wy hebben het bovenstaende letterlyk vertaeld uit den National, opdat onze lezers een gedacht zouden hebben van de liberale boterpapieren. Wanneer zy den oorlog doen aen Kerk en Vaderland, dan zyn zy het eens; maer wanneer er kwestie is van persoonelyke belangen, dan gaet men aen het kyven, dan spouwt men het fenyn uit tegen eikanderen. Men bemerke dat de Observaleur onder steund wierd door M. Verhaegen die dit blad met 't geld der logien deed leven. M. Verhaegen heeft M. Defré omhelsd in de liberale associatie. M. Defré en de Nalionael geven den Observaleur een schop in de b.... 't is kurieus, maer 't geeft de mate van den tegenwoordigen toestand. DE DRYMASTER LEOPOLD. Zie hier het versleg van den geredden matroos De Clerck door de Schipping Gazelle medegedeeld In den morgend van 12eD april was de kapitein in zyne kajuit en de stuerman op wacht. De wind blaesde geweldig uil het noord-oosten; de Leopold vaerde 10 knoo- pen per uer. Ten 5 ure strandde het schip op den grooten Jason. Het was zeer donker en het regende geweldig. Wy konden niets onderscheiden, en met angst zagen wy het daglicht te gemoet. De golven sloegen over boord en voerden onze dry booten mede. De matroos Leop. De Jonghe poogde de kust te bereiken by middel van eene louw, doch verdronk; een andere had hetzelfde ongeluk. Ten 7 ure wierd het schip aen stukken geslagen. Wy stonden met elf, met den kapitein, op den voor steven. Ik bevond my aen den voet van den boegspriet; 't is daer dat ik voor de laetste mael myne gezellen zag, tot als het schip zonk en ik op de kust geworpen wierd. Ik klom op de rots met handen en voeten en ik zag niets meer van het schip. Ik bevond my sedert 23 dagen op het eiland toen ik opgenomen wierd door den schooner van kapitein Smiley. Ik had vuer gekregen door vyf uren met een stuk touw op een stuk hout te wryven. Ik had solferstekken op my, maer zy waren nat en ik kon er geen gebruik van maken. Als het hout door de wryving verhit was, vatte het liglelyk vuer. Ik voedde my met vogelen, zeekalvers en pengouynen. Ik heb aen kapit. Smiley de lyst gegeven van de manschappen wier namen ik my herinnerde. Toen ik op de kust geworpen wierd, had ik slechts eene oude vest en eene oude onderbroek op my. By het verlaten van Oostende, waren wy ten getal Ie van 21, den kapitein mede- begrepen; maer te Swansea is een matroos gedeserteerd. Gedurende verscheidene dagen ging ik te vergeefs rond het eiland, in de hope van iets van het schip te ont dekken. De zee heeft ook geen enkel lyk op de kust geworpen, gedurende de 23 dagen die ik op het eiland doorbragt. YPEREN. De stadsontvangsten voor hei-jaer 1857 hebben beloopen op fr. 2i4,653-oo c. en de uilgaven op fr. ig5,432-64 c. Zoodan de! rekening van dit jaer is vereffend geweest met efn batelyk slot van fr, 19,200-36 c. De rekening der pensioene kas voor de stadsbe- dienden voor hetzelfde jaer geeft in ontvangsten fr. 6,556 92 c. en in uitgaven, bestaende in pen-

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2