Gazette van Yperen. ARRONDISSEMENT YPEREN. sioeneo gegeven aen bedienden in retraite en aen weduwen van overledene bedienden, fr. 5,oy5 Ay belopende Ie samen met bet te kort komen van het jaer 1856 te weten fr. 5o2-oo c. op de soin van fr. 5,575-47; dus een batelyk slot van fr. 781-45. Er valt hier te bemerken dat die pensioene kas verre is van haer eigen last te dragen; om te konnen voorzien aen de pensioenen die moeten betaeld worden, is de Regende verpligt alle jaren eeue merkelyke som uit de gemeente kas er in te storten, dewelke voor het jaer 1857 belopen heeft op fr. 5,i00-00. Eene steertster is alle avonden zichtbaer in het noordwesten; de steert, oogschynelyk zigtbaer, schynt eene lengde te hebben van omtrent eenen meter. Wy lezen in verscheide gazetten dat Barnum te Amsterdam ontscheept is met den dwerg Karei Stratten, bygenaemd Tom Pouce. Deze personna- gien worden te Brussel verwacht voor de september feesten. Geen twyffel of M. Rogier zal de reis van Barnum waernemen om hen raed te vragen wegens de jongens expositie. Wie weet of Barnum niet zal toestaen dat Tom Pouce verschyne in den stoet van 25" september. Zondag laetst, tegen den avond, heeft men een zaeger in deernissen staet na het hospitael onzer stad gebragt. Dien werkman, bevond zich te Meteren (Frankryk) bezig aen het zagen eener balk toen dezelve plotselings op hem neerviel en hem de leenden instorte. Het slagtoffer van dit treurig ongeluk is, zoo het schynt, een vader des huisgezin met 7 kinderen. .•.Men verwacht binnen korte dagen, om alhier garnizoen te houden, de twee batailjons van het 11° linieregiment waerover M. de kolonel Thiebault het bevel voerd. Men schryft ons uit Langemarck De groote regens, die gevolgd hebben op de groote warmte, hebben de plaeg onder de aerdappelen ontsteken. De leegste landen zyn meest aengedaen van de kwael en alhoewel men nog niet ten vollen den aerdappel-oogst heeft beginnen, wy mogen zeggen dat de helft der aerdappelen alhier zullen verloren zyn. Zonnebeke. Eene diefte van omtrent 24o franken is den 6n dezer maend alhier gepleegd geweest, ten uadeele van A. Vyndevogel, land bouwer. De dief is nog niet gekend. Poperinghe. De inzameling der hoppe is beginnen. Omstreeks eene halve uer onzer stad zal die plant meer als de helft eener goede teelt voort brengen. De aenpalende gemeenten zullen nauwe- lyks een goed derde van een goed jaer bekomen. De ploktyd der hoppe trekt ten einde; een allerschoonst weder heeft veel bygebragt om hem spoedig vooitezetten. Dit jaer zyn er weinig vremde werkliedeu toegekomen orn medelewerken in den plok. De mislukking dezer vrucht is in onze omstreken zeer merkelyk geweest. Men rekent op een derde der gewoonen oogst. Meu schryft uil Londen, ion september. De aenkomst der hoppe blyft voortduren, maer de pryzen zyn noch weinig vastgesteld. De oude hoppe zonder aenvraeg. BINNENLANDSCII. Dixmude. De dader der diefte, kortelings gepleegd te Handzameten nadeele van den diamantzetter Geldof, is in de handen gevallen der justitie en geleid naer het gevang van Yper. Naer men zegt, is het een arme vent van Clercken die betrekkingen had met dieven van Meenen, Thielt, Voormezeele, Staden, en deze laetsten zouden insgelyks de daders zyn der dieften, sedert eenigen tyd in die omstreken gepleegd. Er is gestolen goed, voortkomende der diefte te Handzame, gevonden geweest in de wooning van den aengehoudene, alsook in Houthulst-boschdat voortkomt van andere dieften. De justitie is op het spoor van nog zes dier gevaerlyke mannen, Oostende. Er zyn inschryvingslysten in omloop voor het regelen van een groot concert ten voordeele der weduwen en weezen van de schipbreukelingen van den Leopold, en bekomen zeer veel haudieekens; dit concert zal waerschy- nelyk maendag toekomende in dén Casino plaets hebben. De beweging der haven van Oostende is in 1857 zeer levendig geweest. Het voorgaende jaer waren er maer 398 schepen, metende te samen 57,509 tonnen, in deze haven binnen gekomen, in 1857 was de beweging van 55g schepen inhoudende te samen 82,857 tonnen. De inge voerde koopmanschappen beliepen tot eene som van fr. 6,459,216, waervan fr. 4,236,667 uit Engeland alleen. De uitgevoerde koopwaren bedroegen fr. 13,946,844; byna alle waren ter bestemming van dit zelfde land, aengezien deszelfs aendeel beloopt tot fr. 13,931,285. Eene koop- waer alleen, de boter,komt in deze som te voorschyn voor fr. 6,o49,4go; en het geslagt vleesch, voor fr. 2,100,095. Deze cyfers zyn een klaer bewys van de hulpbron die de verbruiking in Engeland aen onze landbouwkundige nyverheden oplevert. De beweging van doorvoer langs de haven van Oostende was van fr. 10,086,567; 'l 's wederom Engeland die voor het grootste deel in dit cyfer voorkomt; de doorvoer uit dit land naer Bruisen alleen heeft 9,841,593 fr. opgebragt. Gent. Otn een einde te stellen aen de twisten onlstaen tusschen de burgery en de gar nizoenen van Gent eu Antwerpen heeft de minister van oorlog bevolen aen de militaire overheden strengelyk te straffen de soldaten die zich tot de dronkenschap zullen overgeven, of, by bevolg van deze, buitensporigheden zullen be- dryven. Wy vernemen dat een scheikundige, na ontleed te hebben de waters der Leije, den middel heelt uitgevonden om het vlas op eene kunstige wyze te rotten. De beproevingen gedaen in tegenwoordigheid van deskundige mannen, hebben eenen goeden uitval gegeven. Meu zegt dat eene Sociëteit reeds by een gekomenisora deze nyverheid werkstelligtemaken. Kortryk. De koolzaedolie is in ryzing; het koolzaed wordt gezocht en de koeken behouden hunne pryzen. Hasselt. De inwooners dezer stad hebben, niet zonder groote aendoening, over eenige dagen zien Jufw. Aldegonde Brillouet aen hare ouders komen een bezoek afleggen. Deze juffrouw nu Zuster van Liefde, is eeue der vier Zusters, die gedurende den oorlog van den Krim, hunne zorg en hulp bewezen hebben aen de gekwetsten van het fransch leger. Deze eerbiedweerdige Zuster droeg op hare borst het kruis van het Eer Legioen, welk zy ver kregen heeft voor hare edele en manhaftige toedoening van hel lydende menschdom. Geboren te Hasselt Juffw. Brillouet bestierd nu een huis van krankzinnigen te Charenton by Parys. Haer portret heeft met dit van drie andere Zusters van Liefde gelythografieerd geweest, ten koste der soldaten van het leger, uit dankbaerheid der gedane diensten. Dendermonde. Monsignor Casarelto, abt van het klooster van den H. Julianus te Genua en gewezen voorzitter van het klooster des bergs Cassino is in onze stad aengekomen, drager van eeue.bulle van Z. H. den Paus, waerby de abtdy van Afflighera gevestigd in onze stad, geaffilieerd wordt met die van den berg Cassino. Mgr. Casaretto heeft voorledene week in de kerk der abtdy van Afflighera pontifikalyk geofficieerd. De kelk en de krots welke hy in de mis gebruikte zyn dezelfde welke bezigde de H. Bernardus toen hy, in 1160, de oude abtdy kwam bezoeken. Brussel. De Koning der Belgen is aenge komen op zyn kasteel gelegen langs het Cóme- meêr, alwaer Z. M. eenige dagen zal verblyveu en dan zynen weg voortzetten naer Milanen. In onze omstreken herinner! men zich het tydstip niet dat den oogst der aerdappels zoo overvloedig was dan op dit oogenblik. Ook ver minderen de pryzen merkelyk. De Moniteur kondigt aen het hoofd van zyn officieel gedeelte de schikkingen af der September feesten, die den 23°°, 24°°, 25°" en 26°° dezer maend in de hoofdstad zullen plaets hebben. Wy treffen er in dat het op zaterdag 25°" september is dat de kinder-tentoonstelling van M. Rogier zal plaets hebben. Doornyk. In een hevig gevecht, heeft een meisje oud i4 jaren, uit het voorgeborgle van Ryssel met een mes den neus en de regter hand afgesneden aen een harer medegezellen, omtrent 17 jaren oud. Een bloedplas overdekte de plaets waer deze ongehoorde vreedheid bedreven werd, en de kleederen van het slagtoffer droegen de merkteekens van dezen barbaerschen akt. Deze jonge furie heeft reeds proeven van vroege ondeugendheid gegeven. In een gevang van Namen geboren waer hare moeder gevangen zat, schynt het dat zy zich van haren oorsprong herinnert. BUITEALAADSCn. Parys. Mgr Forchez, bisschop der Martini que is alhier aengekomen met den abt Mouning, oversten van het seminary der Martinique. Zy zyn beide afgestapt in het H. Geest seminary. Men zegt dat Frankryk zal een kleen leger onderhouden op de kusten van China. De kanon- booten zullen er blyven meteen regiment soldaten der zeemagt. Le Puy. De inschryving voor het opregting van een Standbeeld ter eere van de H. Maegd, onder der aenroeping van O.-L.-V. van Fraukryk, bereikt reeds de som van drie honderd duizend franken. Vriesland. (Holland.) Het getal hoorn beesten, door de longziekte aengetast, beloopt in onze provintie, sedert i" january, tot drie duizend, vyf honderd en zestig. Rusland. De buskruid fabriek te Okhta is gesprongen op 12° september. 33 werklieden hebben er het leven verloren, 37 andere zyn gekwetst. Vier peerden zyn aengekomen. 39 dui zend kilos buskruid, dat men deed droogen, hebben vner gevat en dit schrikkelyk ongeluk veroorzaekt. Engeland. Om een gedacht te geven der armoede van ons land, wy moeten melden, dat op i" july, in de provintie Galles, er 8i5 duizend 833 arme menschen ondersteund wierden door de openbare liefdadigheid. Men hoort dik wils spreken van den landbouw der Eugelschen. Om eeu gedacht te hebben van eene engelsche hofstede wy schryven hier over den inhoud van eenen plakbrief aenkondigende eene Venditie der roerende goederen eener hoeve gelegen te Covenithe (Graefschap Suffolk). Men zal er te koop bieden 48 merrie en 5 hengste peerden, 6 rvpeerden, 17 kachtels, 4 stieren, 99 koeijen en ossen, 1,092 schapen van zuiver bloed, 64o andere schapen, 555 lammers, 37 rams; te samen 2,5o5 beesten. De mekaniek dienende tot het graen te desschen is van eene sterkte van 8 peerden. Allen nchtend der verkooping zal er kosteloos

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3