Mynheer de Opsteller, 2de Jaergang. Zaterdag 25en September 1858. No 57. HET ARRONDISSEMENT. De Indépendance, gazelle bestierd door Joden, en die de denkwyze voorenhoudt der klubsen en der francma^ons logien, kondigde over eenige dagen aen, dal de wet op het lager onderwys welhaest zou ver anderingen ondergaen, dat het onderwys zou verpliglende worden voor alle Belgen. In andere woorden men zal moeten zyne kinders, willen of niet, tot de Stadsscholen zendenzoo niet, eerst eene boet en daerna het kot voor de ouders. Weg dan met de vryheid!... Men zal geen meester meer zyn van zyne kinderen te doen onderwyzen door wie men wil; men zal hen moeten toevertrouwen aen meesters gekozen en gesteld door het Staetsbestuer hetwelk uit zynen aerd gee- nen Godsdienst inziet, of heter gezeid, denzelven aenschouwt als eenen winkel. Dit zal voor de arme lieden onzer stad geene nieuwigheid meer zyn, vermits onze Stadhuismannen aengeprikkeld door ee nige overdrevene liberalen, reeds alles plegen dat de klubsmannen elders, lot nu toe, maer op het papier zetten. Maendag lestleden 20° dezer, was het prysdeeling aen de kinders der lagere school (de Looije) onzer stad. De dischmees* ters waren daer met hunne listen om de namen uit te roepen der kinderen, wier ouders als behoeftigen onderstand verkry- gen van het Weldadigheids bureel. De pryzen bestonden niet meer als de voorledene jaren uil kleedingstukken. Deze waren er wenig in getalbyna al de pryzen hestonden uit bons van 5, of 10 francs voor het aenkoopen eeniger meubelen. De bons hebben hunne uilwerkinggehad; de kelderkens hebben nooit zoo met veel drinkebroers vervuld geweest als maendag avond. De ouders moesten zelve de bons afhalen,en zich weinigaengelegen vindende of zy eene nieuwe tafel, eenen pot of pan konden krygen, hebben zy de bons uit gewisseld tegen eenige glazen of tinnen meubels bier. Welk inzigt hebben de prysuitdeelers eehad in dezen nieuwen handel? hebben zy willen bewyzen dat de behoeftigen moeten hunne kinders lot de Stadsschool zenden, of wel hetgene reeds is in 't werk gelegd, geene hulp meer van den disch zullen krygen hebben zy willen regtstreeks handelen met de vaders en moeders en hun de les spellen voor het toekomende? hebben zy hun willen aenlokken door geld, altyd aengenamer aen den behoeftigen, omdat hy er mee doet wat by wil? hebben zy, zeggen wy het kort af, hunnen invloed of hun bedwang doen weegen op de arme lieden, en zonder spreken het hevel uitge drukt dat zy zullen hunne kinders doen leeren naer den liberalen zin, of dat zy het stuk brood, dat hun, van wegens de wet toekomt, zullen worden ontnomen? Wy ku i >e dusdanigen handel niet beter brandmerken dan met te zeggen dat hy barbaersch is. Weten onze Stadhuis gasten niet dat het onderwys toch wel iets anders behelst als het a, b, c te leeren en wat cyffers te maken op een zwart bord? De vryheid van opvoeding en van onder wys zyn gewaerborgd door onze grondwet; 'l is omdat de koppige Willem ons deze vryheid ontnomen had, dat het belgisch bloed vloeide in 1830, en hedendaegs ont neemt men die vryheid aen eenen armen werkman, aen eenen behoeftigen mensch, die het ongeluk heeft van een stuk brood te moeten vragen aen den dischraeester, om er mede zyn kind te onderhouden'T is niet alleenlyk onregtveerdig, 't is vreed, 't is, wyzeggen het wederom,'lisbarbaersch! Brussel 2 2,n September. Nooit, sedert dat wy de septemberfeesten vieren, heeft er zoo veel over deze geschr vi n geweest, als van dees jaer. Al de gazelten, van wal kleur die ook zyn, welen er een woordje van te reppen, Het is toch niet wonderlyk dat allen zoo gretig zyn om te handelen over eene exhibition, zoo als de engelschen zeggen, van eerst gebroeide jongens. Wy Brusselnaers zullen wenig profyl trekken uit Rogier's con cept. De jongens zullen hier aenkomen om 11 uren voormiddag; men zal hun een stuk vleesch en brood uitreiken uit den ryffel van den staet; de minister zal hun in oogenschouw nemen en de leute gehouden zynde, zal men de jon gens voor 2 uren na den middag wederom, met een fransch broodje in den vuist op de wagons dryven. Wy rekenen op tien duizend knapen van alle kleuren, van alle gedaenten. Men verzekert dat M. Rogier zal vergezeld zyn in de inspectie door cranologisten, die zullen aenwyzen welke jongens domme en wel ke liberale koppen hebben. Het programma van den défilé is nog niet officieel kenbaer gemaelct; nochtans eenige lange tongen hebben uit de school geklapt en ten zy er eenige veranderingen worden aenge- bragt, zullen de ongeknevelde gasten in dezer voegen in stoel gaen Een detachement kavalery(jongens op bessem steerlen gezeten, loopende met hoepels.) Korps muziek samengesteld uit trommel ken s, fluitjes en trompetjes, met accompagne ment van kleuter-spaentjes. Manneken pies, in groole kosluem, gedra gen door vier dommeryks van Brussel. Signorke van Antwerpengezeten op een kanon, groetende den uilvinder van hel kamp retranché. Groep van gentsclie slraetjongens, dragende a s teeken der oud vermoerde gentsche indus trie, een strop aen den hals. De Mechelsche schooljongens met eene brandspuit gebrakeerd op de maen. De Bruggelingen met het zolje van Momus in de hand. De Yperlingen, (neem het niet kivalyk) met eenen leeband, verbeeldende de getrouwigheid, of wat anders. Daerop zullen volgen allerhande jongens, de eene voortgetrokken op houlene peerden, de andere geleid by de hand door kinder knechten. Dit eerste deel van den stoet zal gesloten worden door bonbons verkoopers, die zullen spekken uitdeelen aen de kwaedivilligen en aen die zullen weenen omdat zy den stoet niet kunnen volgen by vermoeidheid. Het tweede deel des stoets zal wat serieuser zyn. Het wordt samengesteld uit jonge indus- trieelenuit wevers, timmerliedenschoen en kleermakers enz., enz., enz. Alle zullen dragen kleederen door hun geweven of gemaekl. De Zelenaers (vaderland van minister de Decker zullen figureren in emballagie goed. Gent zal er verscliynen in allen kleurigen callicot, Mouscron, in geperkt broeken goed; Rousse laere in dweilen geweefsel. Arlekin en Pail lasse zullen briesschen van woede omdat er zoo velen van hun slach zullen te zien zyn. Om hunne beleefdheid en dankbaerheid te bewyzen aen den minister van de inwendige gekheid, zullen de jongens van den stoet het hoofd buigen als zy voor die hoog verhevene personaedje voor by trekken. De minister zal officieelyk grimlagchen en groeten met de hand. Na den défilé zullen de jongens al te samen roepen, I.eveM. Rogier.en het spelisgespeeld. Men rekent dat dit polichinellespel zal kos ten aen hel land zoo iels dat men noemt honderd duizend francs,(tien francs per jongen) en wat zullen wy, Brusselaers daer meê profileeren? ivat zal hel land daer uittrekken? Eene groole 0. Minister Rogier slaet geern blind ei en hy slaet er altyd nevens, indien zyn onnoozel spel toch geen geld en zoo veel geld niet moest kosten P. S. Nu dat Mynheer Rogier s planeet begint te verbleeken, men spreekt van zynen naem overlezetten aen de nieuwe steert ster die zou komeet-Rogier genoemd worden. Sic ilur ad astra? Men weet dat er te Ruysselede eene hervormings-school door den Staet is opgerigt, tot de beschaving en verbetering der verdwaelde jongelingen die daer opge sloten zyn. Zusters van Liefde zyn uitgenoodigd geweest om daer hare heilige doch pynelyke zending te volbrengen. Alle voor- waerden zyn haer toegeslaen geweest. EREN Dit blad vcrschynt den Zaterdag van iedere week. Prys van iuschryving by jaer Voor de stadFr. 4~°°* Voor de provinciën. Fr. 4*5o. De Jaergang begint met den iea September. EN VAN GODSDIENST EI VADERLAND. BEKENDMAKINGEN r zeventien centiemen den drukregel BrievenBekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1