Welke zyn nu die Zusters lot welke het ministerie zynen loevlugt heeft genomen? Met zyn die zelve nonnen die vroeger het ouden manhuis van Rousselare be stierden en door de knevelaryen van de hospitien dier stad genoodzaekt zyn ge weest het zelve te verlaten; 't zyn die zelfde nonnen die M. Frère in de Kamer, den 19° mei 1857, afschilderde als onmen- schelyke, baetzuchtige dochters!! 'T zyn die zelve nonnen die door de liberale gazellen groot en klein, door hetypersche Progrès en zyns gelyken, gelaekt, beleedigd en gehoond zyn geworden! En nochtans het ministerie roept ze om mede te werken in het bestuer van een der Staetsgeslichfen, om de hand te leenen tot verbetering van verdwaelde jonge lingen!! Welk eenen neus voor de dischheeren van Rousselare! Welke een vernedering voor Meester Frère en al degene die aen zyne leugens geloof gegeven hebben. De deugdzame Nonnekens van Rousse lare zyn door hare vyanden zelfs gevroken geworden; hunne eer is, kost wat kost, door dezen hersteld die ze zoo onregt- veerdig hadden aengerand. Wy zyn kurieus wat de ypersche hoon- bladeren 'daervan zullen weten te zeggen. M. De Haullevilledie in de genlsche Universiteit belast was geweest met den leergang van natuerlyk regt komt op eene brutale wyze afgesteld te worden door M. Rogier en kompagoie. Waerom? Er kan geeneandereoorzaek by- gebragt worden ten zy dat M. De Haulleville de kalholyke religie l3elydt, dat hy naer de mis gaet en tot de II. Sakramenlen nadert! Had M. De Hauleville in de Universiteit schandael gegeven, had hy geleerd dat Christus geen God is, had hy gepoogd de krislelyke gevoelens in het hert der jeugd te verdooven, had hy aenleiding gegeven tot alle slach van baldadigheden, verre van algesleld te worden, zou hy de minis- terieele gunst verworven hebben en hooge bedieningen waren hem te beurt gevallen. Men beweert dat de leergang van M. De Haulleville gaet gegeven worden aen M. Wocquier, die M. Gallier den demokrael, den verdediger der kassei werpers tot opvolger hebben zou! De ezelooren steken uit! M. Rogier heeft ootmoedig den wil der genlsche roomutsen volbragtü DE AERDAPPEL PLAEG. Sedert dat de regen gevolgd is op de groole hitte zyn de aerdappelen wederom aen de plaeg gekomen. Doch de ziekte heeft zich niet verklaerd op alle punten des lands te gelyke. Ons arrondissement is, volgens wy vernemen, meest door het kwaed aengedaen. Eenige pariyen zyn ganseh en geheel verloren andere zullen maer een derde goede vrucht opleveren. Integendeel, zyn er pariyen waer byna geene slechte aerdappelen worden gevon den. In de omstreken van Gent en Eecloo rekent men dat het verlies zal zyn van twee ten honderd. De pryzen der aerdap pelen zyn niet groot; voorledene week wierden zy verkocht op de verschillige Gazette van Yperen. markten aen 5 fr. tot fr. 5 50 c. het 100 kilos. ZULLEN DE PRYZEN DER EETWAREN VERMEERDEREN? Deze vraeg wordt gedaen door iedereen sedert dat de aerdappel ziekte wederom verschenen is. De graenenoogst is over vloedig geweest en er blyfl op de zolders der landbouwers nog eene groote hoeveel heid graen van den oogst van 1857. In tegendeel ontbreekt het voedsel voor de beesten. De boonen zyn in evenredigheid duerder dan de tarwe; de haver ontbreekt voor de peerden; het strooi is kort en het hooi allerkostelykst. Sedert dat, na de groote hitte, wy wel doende regens gekregen hebben, de aerd appelen, die tevoren geene knollen schenen te willen schieten, zyn in overvloed aenge- groeid. De burger gelyk de landbouwer had zyne hoop van goedkoop leven ge vestigd op de overvloedige inoogsling van de aerdappelen, toen plotselings de plaeg zich verklaert en overal de wanhoop doet uitbersten. Gemeenelyk roept men het kwaed meer der als het is, en wy denken dat het dezen keer ook aldus wezen zal. Wel is waer de aerdappel is door de plaeg aengedaen; doch hoe verre het kwaed zal gaen, kan men nog niet verzekeren, vermits het meerdere deel der aerdappelen nog in het land is en dat men nergens weet of de plaeg zich heeft verklaerd op alle streken van ons land en ook in vreemde landen. Indien het kwaed algemeen is, dan, zonder tvvyffel, zullen de gevolgen erg zyn is het maer plaetselyk, dan zyn de verliezen in evenredigheid der wonderlykheid der plaeg. Wy zeggen wonderlykheid, want op een en het zelve stuk land, waer verschei dene soorten van aerdappelen geplant zyn, vindt men de eene slechten deanderegoed. Rinnen drie weken zal men zich stel liger kunnen uitten op de ondergane verliezen, dan nu. Indien wy eenen gemeenen aerdappel oogst hadden zouden wy mogen in deze omstandigheid, ons gelukkig achten, want nooit zyn er meer aerdappelen geplant geweest als dit jaer. In de veronderstellingdat de aerdappelen komen teonlbreken,zouden wy nog mogen hopen aen redelyken prys het brood te verkrygen. Dit bewyzen wy door den over vloed van granen dien wy welen in alle gedeelten der wereld te zyn opgedaen. Te Marseille, de granen stapel van Frankryk, zyn op eenen dag zes-en derlig schepen, met granen geladen, binnen ge komen; volgens de prysbladeren van die stad is er byna geene aenvraeg van granen gedaen, omdat in alle gewesten de oogst gelukt is en beantwoordt aen de noodzakelykheid der plaetsen. De granen, te Marseille iugevoerd, komen van de Zwarte zee en van de kusten van Afrika. Te Parys, is voorledene week, de prys van hel meel gedaeld van 5 centiemen; de prys stond op francs 50 en 63 centiemen de honderd kilos. De bakkers rekenen aldaer op eene vermindering van prys. Te S'-Petersburg en te Dantzig was er, over acht dagen, geen vraeg in de granen. In tegendeel zyn de pryzen op de markten van België een weinig gerezen. De speku- latie, veroorzaekt door het gerucht der aerdappel plaeg, is er de oorzaek van. Te Londen zyn de pryzen zonder ver andering en er is veel graen aengebragt. Doch de granen zullen niet afslaen omdat de levens middels voor de beesten hoog in prys zyn en dat de eene gebruikt worden by gebrek aen de andere. Hier uit besluite men dat de pryzen der eetwaren, wat er ook geschiede aen de aerdappelen, zoo verheven niet zullen zyn alsde voorledene jaren. Indien de nazomer gunstig is voor de rapen en voor de gras- singen, dit zal eenen merkelyken invloed hebben op de pryzen van verscheidene eetwaren, omdat er zoo veel te meer, gelyk de boer zegt, in den graenzak zal gespaerd worden. Nooit hebben er meer fabrieken van suikery-kofïy bestaen als heden. De koffy is gerezen in prys en de werkman vervangt dien in zyn huishouden door de suikery. Wy moeten onze medeburgers waer- schouwen over eene misdaed welke onlangs door den Gouverneur van Braband wierd aen zyne onderhooringen kenbaergemaekt. Yele suikery-koffy wordt vervalscht en ondermengeld met stoffen die nadeelig zyn aen de gezondheid. Het ware te wen- schen dat degenen die belast zyn met de politie een nauwkeurig onderzoek deden in de fabrieken en in de winkels om te ontdekken een kwaed dat misschien meer als eenen mensch tot het graf geleidt. Er bestael eene wet betrekkelyk het ver- valschen der eetwaren; wy vernemen zel den dat die wordt toegepast; nochtans men spreekt dikwils van vervalsching van eetwaren. Onder andere nieuwmaren des wegens, lezen wy in de fransche nieuw- bladeren dal in een jaer, 12,529 betigte van eetwaren vervalscht te hebben, in Frankryk, voor de reglbanken zyn be trokken geweest. Wy zyn verre te willen begeeren dat men de kooplieden vervolge; maer die de gezondheid der menschen hinderen, door nadeelige stoffen te mengelen in hetgene moet dienen tot voedsel, verdienen groo- lelyks te worden gestraft. YPEREN. Zondag i9° dezer is eene gedenkmedaije besteld geweest aen de verschillige Pompiers- korpsen die lot onze stad toegesneld zyn wauneer de donder op het klein toreken van S'-Martens kerk den 25" oogst II. gevallen zynde, het vuer dreigde onze schoone kathedrale te verslinden. Om twaelf uren middags zyn de Pompiers van Yperen door den heer Kolonel Plaelskommandant in oogenschonw genomen geweest. Daerna hebben de burgerlyke en militaire overheden zich tot het Stadhuis begeven. De gemeente raed onder hel voorzitterschap van M. Alp. Vandenpeereboom, de Ketkraed van S'-Martens, de Burgemeesters en de Kominandanten der Pompiers van de steden wier hulp was gevraegd geweest, en een groot getal andere aenwezige, waren daer tegenwoordig. De Pompiers onzer stad stonden van achter. De Muziek der Pompiers heeft de zitting geopend. M. Alph. Vandenpeereboom en na bem M. De T—TPi riT~-fi VERVALSCHING VAN DEN SUIKERY-KOFFY.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2