Gazette van Yperen. YVekelyks wordt er uil België naer Engeland voor-400 duizend franken groen sel, vruchten, boter en eijers verzonden. Deze koophandel groeit noggeduriglyk aen. Kruis stiuet. Zondag aenstaende, 26" dezer, zal er, om twee uren des namiddags, voor de herberg de Vier Koningen, plaets hebben eene groote ringsteking op peer den, muilen en ezels. De uit te looven pryzen bestaen 1° uit eenen schoonen engelschen rytoom met walertoom, welke deel heeft gemaekt der pryzen in de ring steking onzer stad en welkers weerde beloopt tot 30 fr.; 2° een engelsche rytoom, gebruikbaer voor peerdenmuilen en ezels, weerd 15 fr.; 3" eene cravache, weerd 7 fr., en 4° een paer spooren, weerd 5 fr. ARRONDISSEMENT YPEREN. Yeurne. Het gerucht loopt dat het fransch gouvernement de aenvraeg zou afgewezen hebben, van eenen yzeren weg te leggen van onze stad op Kales, langs Duinkerke. Voorledene week heeft de trein van onzen yzeren weg op Dixmude, eene koei die op de spoorbaen lag, letterlyk den steert afgereden. 27". Drongen j. en p. Doornyk p. 28°. Ertvelde j. en p. Kieldrecht p. en v. 29°. Nieupoort j. 30°. Eecloo j. en p. Dixmude p. Luik j. Nieuwe maen den 7°. Eerste kwartier den 15°. Volle maen den 23°. Laetsle kwartier den 30". Paiiu, Pfokureur des Koniiigs, in zyne boedanig- iieid van voorzitter van S'-Maertens kerkraed, hebben het woord genomen, 0111 de tolk te zyu van de openbare hulde en dankbaerheid die onze stad verpligt is aen de vreemde Pompiers-korpsen, over hnnnen vlyt waettnedezy beantwoord hebben aen de vraeg die hun is gedaen geworden wanneer een groot onheil ons bedreigde. Warme toejui chingen hebben hunne woorden onthaeld. De gedenkmedaljen zyn dan overhandigd ge weest aen de HH. burgmeesters en Kommandanten der Pompiers. Om deze plegligheid te sluiten heeft het muziek het volkslied van O. L. V. Van Thuyne met varianten gespeeld. Om te betoonen welke zelfsopofferiug de Pompiers bezielt, heeft M. Alph. Vandenpeere- boom iu zyne aenspraek een voorbeeld bygebragt. Een pompier die gedurende al den tyd van den brand niet was gezien geweest, kwam ten voor- scbyn, toen allegevaer voorby was, bleek, afgemat, krachteloos, Van waer komt gy? «Uit den top van het torenken; 'k ben er den eersten inge klommen en 'k hebbe de spuitlancie gehouden.» «Gy zyt moe? 'k geloof hel wel; 't was tyd dat het een einde nam; 'k en kon nie meer. Waeroin zyt gy niet afgekomen? 'K had mynen post verloren! Die man was vyf uren lang blyven staen onder eene hagelbui van vier, eenen regen van vloeijende lood, waervan hy Dog de glorieryke lykteekens draegt, en hy zou liever bezweken hebben danzynen post te verlaten! Deze woorden, in den mond van eenen werkman, met vrouw en kinderen, zyn verheven door hunne eenvoudigheid, kracht en kloekmoedigheid. Ons dunkens verdient deze pompier wel meer dan eene medalje. De troepen die moeten alhier garnizoen hou den zyn van het kamp van Beverloo toegekomen. Een bataljon van het i i!l° is donderdag laetst, ten 2 uren namiddag onze stad binnengetreden de muziek aen hoofd; een tweede bataljon is aenge- korneo, ten 3 t/4 uren. .-. In de zitting van den i8° september heeft de gemeente raed zich onder anderezaken bezig ge- houdeo metdekwestie van het Slagthuis te bouwen op het einde der Koeijeinarkt boven de Yperlee. Een plan en divis door M. Cropuison, proveucialen bouwmeester, verveerdigd is aengeboden; de onkosten moeten beloopen op fr. 72,000; de raed had reeds besloten dat zy niet hooger mogten zyn dan op fr. 65,000. Daerom is de zaek uitgesteld geworden tot wanneer M. Croquison in persoon zal komen inlichtingen geven. Ter gelegendheid der September feesten heeft de groote klok van den Hallen toren geluid en het karillon dry mael daegs gespeeld. Het nationael vaendel wappert op S'-Martens toren. Een koninglyk besluit van i4n september keurt goed De aenkoop door de besturende kommissie der burgerlyke hospicien, van tien huisjes en hunne afhankelykheden in deze stad gelegen. Poperinghe. M. Willay, oud pastor van Zande is godvruchtelyk den 1 7" dezer alhier over leden, waer hy sedert tien jaren verbleef. M. Willay, die altyd een voorbeeld vau priestelyke deugden wa» geweest, beeft met stichtende onder werping de moeijelykheden verdragen van eene kwynende ziekte waer aen by komt te bezwyken. Waesten. Diosdag 21", omtrent 9 uren 's avonds, ten gevolge van eeue diefte van groen hout, hebben langs den weg van S' Ivon alhier, Karei Brun Fraucies Girardiu en Catharina Heudrikx tegenstand geboden aen Fraucies Bos- saert, boschwachter van den heer Vauder Buyssen, groudeigenaer te RysselBossaert heeft negen messteken op verschillige deeleu des lichaems ge kregen; eenige wonden zyn nog al zwaer. De misdaders zyn aengehouden. Oostvleteren. M. de Gouverneur van West-Vlaenderen brengt ter kennis van het publiek dat, uit hoofde van hel gedeeltelyk ver nieuwen van den duiker gezeid Gansbrug bestaende iu den weg van eerste klas n" 8, seklie van Veurne naer Elzendamme, op den waterloop gezeid Kromme Gracht, de passagie op die plaets zal gestremd zyn gedurende i5 dagen, van den 5oen dezer maeud tot en met den i4°n october aenstaende. BINNENLANDSCH. Kortryk, i6n september. Een gevecht beeft plaets gehad te Sweveghera, tusscheu de gebroeders Van der Hauwaert eu de gebroeders De Keyser. Iu de worsteling, hebben de gebroeders Van der Hauwaert zoo hevige stampen op het regter been van Josephus De Keyser toegebragt dat het lid gebroken is. Heden beeft het vliegend vuer zich iu dit gedeelte van het lichaem verklaerd, en heeft zoo grooten voortgang gedaen, dat de wettige geneesheeren bevolen hebben den zieke te doen beregten. Op het oogenblik dat wy schryven, is bet niogelyk dat de gekwetste reeds bezweken is. Dezen morgen, hebben de gendarmen de gebroe ders Van der Hauwaert naer het gevang van Kortryk geleid. Brussel. Eene maetscbappy van bankiers heeft zich alhier gevormd, onder de firma Oppen- heim eu kompagnie; zy heeft voor doel alle de schulden der steden en gemeenten van gansch België af te koopen. De voorwaerden zyn zeer eenvoudig. De maet scbappy verpligt zich, met het teekenen van het kontrakt, de gansche schuld, hoe groot zy ook wezen moge, met eens af te leggen, op voorwaerde dat de verkoopers van hunnen kant zich verpligten, gedurende de 55 opvolgende jaren, den intrest van het kapitael te betalen tegen 5 p. c. Reeds heeft de stad Oostende hare schuld aen gezegde maetscbappy verkocht, ten kapitale van een miljoen. Die stad heefe maer 700,000 fr. schuld, maer heeft er nog 5oo,ooo fr. by ontleend, om eenige belangryke werken te doen uitvoeren. M. Oppenheim is insgelyks te Kortryk geweest, en het bestuer dezer stad is met hem in besprek getreden om ook de stadsschulden te doen aflossen. Alveringhem.Iu den namiddag van vrydag laetst heeft een brand het hoofdgebouw in asschen gelegd van de hofstede bewoond door sieur Francis Serryn, landbouwer alhier,eene hoeveelheid tarwe, rogge eu andere zaden, die zich op den zolder be vonden, als ook gansch den huisraed zyn de prooi der vlamnte geworden; men rekent de schade op 4,5oo fr. en niet was tegen brandgevaer verzekerd. Den zelfden dag, te Leysele, is het vuer vry- williglyk in eene graenmyt gesloken geweest, die 5,5oo schoven inhield en de eigendom was van den landbouwer P. De Waele. Beveren by Rousbrugghe. Onlangs hebben kwaedwilligers een dertigtal jonge eiken afgekapt, geplant op een stuk land deel makende van de hofstede, gebruikt door II. Hersoen en de eigendom zynde van sieur H. Buyssen, greffier van het vrede geregt des kantons van Harioghe- Rousbrugghe. Nyvel. De peerdemarkt, laetst in deze stad gehouden, niet zeer levendig is geweeat. De ver handelingen waren, om zoo te zeggen, nietig. Nauwelyks telde men vyf tig peerden ter markt. Lennick S'-Quentin. Een groot ongeluk komt deze gemeente te treffen. Vrydag laetst is het vuer uitgeborsten in de hofstede van den land bouwer Van Caulaert en heeft zich met eene rampspoedige rnelheid voortgezet. Voor den nacht, had het reeds zes buizen en de kerk verslonden, waer van Diets anders meer overblyft dan mis vormde puiuhoopeu. Het vuer is door een aen de hofstede vreemd kind van M. Van Caulaert ge stoken geweest, die er met fosfoorstekjes speelde. GeeD een der vyf in asschen gelegde huizen waren tegen brandgevaer verzekerd. Het totael verlies wordr op een half miljoen geschat. De ketk alleen was tegen brandgevaer verzekerd voor de som van 196,000 franks, hierin het pastoryhuis begrepen, door de Algemeene Kompanie van Vetzekering. Gits. In den namiddag van 1 5en dezer, zyn er dieven in de wooning gedrongen vaD sieur A. DeCeuninck, landbouwer alhier, en na eenen koffer opengebroken te hebben, zyn zy vertrokken eene som van 100 franks medenemende. De daders dezer diefte zyn nog niet gekend. JAER-, PEERDE EI* VEEMARKTEN. SEPTEMBER. J. beteekent jaer, P. peerde, en V. veemarkt. MAENLOOP VOOR SEPTEMBER. BtllTENLANDSCII. Frankryk. De droogte die sedert den voorledenen winter geheerscht heeft, had groot nadeel toegebragt aen den oogst der voeragie, en met rede vreesde men dat er groot gebrek zou ge weest zyn aen voeder voor peerden en vee. Gelukkiglyk zyn weldoende regens alle de ongerustheden dies opzigte komen stillenzy heb ben in de meerschen den wasdom weelderig doen herleven, en aen de herfstvruchten eenen schoonen oogst doen opleveren, die aldus het te kort der voeragie zullen kunueD aenvullen. Eindelyk heeft de oogst der haver meer opgebragt dan men het in den eerste geloofd had de koers dezer waer ondergaet eene merkelyke daling op alle de markten. De zusters van S'-Vincentius a Paulo, die

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3