Gazette Tan Yperen. wet die den godsdienst uit de weldadigheid zal sluiten, die zal den priester verwyderen van den ouderling en van den kranken, toen hy hem zou willen troosten. In tusschen lyd dat wy onze liberale knapen in de Kamer aen het spel zullen zien om de liefdadige werken te secuta- riseeren, wat zien wy geschieden door M. Tesch, den minister der justitie en door zyne onderhoorigen? M. Delsaute had by testament geschikt dat een hospitael voor acht ouderlingen en eene school voor arme kinders zou ingerigt worden en dal dit gesticht zou worden bestierd door drie of vier religieusen. M. de minister keurt dit niet goed; de uitree der van het testament betrekt het gouver nement voor het tribunael van Luik, hetwelk oordeelt dat de uitreeder, M. Pho- lien, in 't regt is om het testament te doen uitvoeren. Wat schande voor de ministers te moeten hunnen handel zien door de regtbanken veroordeelenDe ministers schrikten van te zien een kloosterken van oude mannen en arme kinders oprigten, en daerom zyn alle middels goed om het te beletten. Denkt niet dat wanneer het tribunael van Luik zyne uitspraek gedaen heeft, alsdan allesgeeffend isendat hetminislerie zal overkomen. Verre van daer; men zal regts en links middels gebruiken om het ontworpen kloosterken tegen te gaen. De bestendige deputatie van den provin- tialen raed van Luik, springt voor het ministerie en opgemaektdoor hunne kliek, beslist zy dat M. Pholien moet, door een ander koninglyk (lees ministerieel) besluit, bemagtigd worden om het testament Del saute te mogen uitvoeren. Dit is een zotten spel spelen en den uitreeder noodzaken een ander proces in te spannen. Het is gemakkelyk voor minis ters, voor deputatie heeren, testamenten aen te gaen; zy betalen met het geld der schalpligtigen en wanneer zy verliezen, zy winnen nog, ten zy dat zy de schande ondergaen van hunnedaed. Maerschande... Spreekt van schande aen overdrevene libe ralen.... alle middels zyn hun goed als zy maer aen het scholelken zitten en al wat eenigzins klerikael is, konnen den duivel aendoen. Zie hier de ligging van ons leger, na dat het kamp van Beverloo zal opgebroken zyn Regiment karabiniers Staf, le, 2e en 3e bat. te Brussel4e bat. en depot te Mechelen. 2e jagers te voet Staf, 1°, 2° en 3" bat. te Antwerpen; depot te Dendermonde. 5e jagers le voel Staf, 26 en 3" bat. te Antwerpen; depot te Lier. 1" linie Staf, le, 2e en 3e bat. te Brussel depot te Hasselt. 26 linie Staf, 1% 2" en 5" bat. te Door- nyk; depot te Namen. 5e linie Staf te Namen; 1" bat. te Namen en Bouillon; 2" en 5e bat. te Namen; depot te Hoei. 4" linie Staf te Gent; 1" bat. te Gent en S'-Nikolaes; 2" bat. te Gent; 3" bat. te Ath; te Alh; depot te S'-Nikolaes. 5" linie Staf te Arlon; 1" bat. te Diest; 2" bat. te Dinant en Hoei; 3" bat. te Arlon; depot te Hoei. 6' linie Staf te Brugge; 1" bat. te Nieuport; 2e en 3" bat. te Brugge; depot te Mechelen. 7" linie Staf, i", 2° en 3' bat. te Luik; depot ie Gent. 8' linie Staf, 1", 2' en 3" bat. te Bergen depot te Luik. 9' linie Staf, 1" en 2° bat. te Oostende; 3' bat. te Audenaerde; depot le Antwerpen. 10° linie Staf en 1° bat. le Bergen; 2" bat. le Charleroi; 3" bat. te Bergen; depot te Dendermonde. 11" linie Staf, 1" en 2° bat. te Yper; 3° bat. te Kortryk en Meenen; depot te Hasselt. 12" linie Staf en 1" bat. te Gent; 2" bat. te Dendermonde en Aelst; 3" bat. le Gent; depot te Audenaerde. Regiment grenadiers Staf, 1°, 2" en 3" bat. te Brussel; depot te Leuven. l'sedentairekompanie le Aelst;2'komp. te Vilvoorde. 1" jagers te peerd Staf, 1", 2", 5" en 6" eskadron en depot te Namen; 3" en 4" eskadron te Gent. 2" jagers te peerd Staf, 1", 2% 5" en 6C eskadron te Bergen 3° en 4" eskadron te Audenaerde; depot te Aelst. 1" lanciersStaf teThienen2 eskadrons te Thienen; 2 eskadrons te S'-Truijen; 2 eskadrons in het kamp van Beverloo depot te Yper. 2" lanciers Staf en de 6 eskadrons te Doornyk; depot te Thienen. Guiden Staf, de 6 eskadrons en depot te Brussel. 1" kurassiers Staf, de 4 eskadrons en depot te Brugge. 2" kurassiers Staf, de 4 eskadrons en depot le Leuven. 1° artillerie Staf, 1", 2" en 4" battery te peerd en depot le Mechelen; 1" en 5° ves ting-battery te Charleroi; 2" en 3" vesting- battery te Namen; 4" en 6 vesting-battery te Bergen. 2" artillerie Staf, 5", 8" en 9' rydende battery te Gent; 6" en 7° rydende battery te Brussel; 7C en 9' rydende vesting-battery le Oostende; 8° en 10' rydende vesting- battery te Gent; 11" en 12" rydende vesting- battery te Doornyk; depot te Gent. 3" artillerie: Staf, 10", 12", 13" en 14" rydende battery le Luik; 11" rydende battery te Luik; 13", 14", 15", 16", 17" en 18 rydende vesting-battery en depot te Luik. 4" artillerie Staf, 15", 16", 17", 18" en 19" rydende battery, 19", 20", 21", 22" ves ting battery en depot te Antwerpen; 23" vesting-battery te Antwerpen en Sinte- Marie; 24" vesting-battery te Lillo en Liefkenshoek. Kompagnie pontonniers en kompagnie ariilleurs-wapenmakers te Luik, en kom pagnie artillerie te Antwerpen. Trein-divisie 1" kompagnie le Luik; 2" kompagnie te Beverloo. Regiment genie Staf, 1", 2" bat. en depot te Gent. Het 4" en 5" reserve-batailjon der regi menten infanterie en der jagers te voet ondergaen geene verandering. De brillen wierden omstreeks de veer tiende eeuw voor het eerst gebruiktzy zouden, naer men meent,uitgevonden zyn door Roger Bacon. Het is tusschen dertig- en veertigjarigen leeftyd dat het gezigt eene verandering begint te ondergaen. Gedurende dezen overgang ondervindt men menig ongemak en schynt geen enkel bril geschikt om het gezigt te verbeteren. Gelukkiglyk eventwel duert dit twee of drie inaenden, en zoodra de overgang plaets heeft gehad, ziet men helder en goed by middel van met zorg uitgezochte bol-geslepenglazen. Gedurende den overgang moet men vooral de oogen niet sterk inspannen en voor zyne gezond heid in het algemeen de meeste zorg dragen. De brilglazen moeten geslepen zyn uit zeer goed glas of liever uit rots- kristael en zoo dun mogelyk. Die ver af kan zien, zal meestal gedurende tien of twaelf jaren alleen eenen bril noodig heb ben om te kunnen lezen of werken, doch op meer gevorderden leeftyd zal hy be hoefte gevoelen aen eenen anderen bril, om voorwerpen op grooter afstanden te kunnen onderscheiden, en dan is het een vereischle twee of drie brillen te bezitten, waer door rnen op verschillige afstanden kan zien. Het is eene groote dwaling te beweren dat men het gebruik van kunsthulpmidde len voor de oogen zoo lang mogelyk moet vermyden. Het inenschelyk oog is van te teeder maeksel dan dat men het zonder nadeel lang kan inspannen; het best is dus eenen bril te gebruiken zoodra men er beter kan mede zien. M. Knockaert, professor in het kollegie van Kortryk, is onderpastor benoemd te Slype. YPEREN. Yrydag laetst 24° dezer is alhier in den ouderdom van 75 jaren en half, na eene pynlyke ziekte, overleden den Eerw. Heer P. Verschraege, director van O. L. V. Hos pitael. In zyn leven had hy zelf zyn graf schrift gemaekt in dezer voegen Iodien iemand doet de vraege Waeroni hier een kruiske staet, 'T is het graf van Petrus VerSchraege Priester van den leegsten graedj In geringen staet gebooren Wierd hy al werken opgevoed; Niets heeft hy verkwist nochte verloren, Eu stierf zonder geld of goed. De groote schildery van Nikolas Van- develde, verbeeldende de Triomf der H. Kerk, is in het verloop dezer week erplaetst geweest tegen den zuiderlyken muer van den transept van S'-Martins kerk. Het gevrochte van Nikolas Vandevelde dat zes meters hoog en elf meters breed is had veel geleden in den tyd der sluiting van de kerken alsook door de onverstandige klak- potteryen die het stuk vroeger verbasterd hadden. M. Frans Bohm heeft de erstelling on dernomen en, zoo als alle kenners het getuigen, wonderlyk wel er in gelukt. PRIESTEKLYKE BENAMING. R. I. P.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2