Gazette Tan Yperen. YVy zullen in een naeste nummer hier over wydloopiger handelen. De sleertsler, die reeds zoo duidelyk te zien is in het noordwesten en noord oosten, zal eerlang volgens de slerre- kundigen een'grooteren glans verwer ven, en nog meer de openbare aendacht opwekken. Den 50" september zal zy het digtst by de zon zyn; haer glans zal dien der grootste sterren overtreffen, en hare steert zal meer dan tienmael langer wezen. Den 5" october zal zy digt genoeg by Arturus komen, om tot belangryke waer- nemingen aenleiding te geven. Van den i8n tot 19° october zal zy boven Antares staen, en in ons werelddeel zigtbaer zyn tot in het begin van november. Zy zal eerst t'einde january totael verdwynen. Er zyn dit jaer buitengewoon vele eikels de oude boeren zeggen dat dit een teeken is van eenen harden winter. /.Zyn benoemd tot ridders der Leopolds* Orde: de heeren Renier, inspekteur der leerwerkhuizen van West-Vlaenderen; Na- vez, professor van wiskunde by het kollegie te Yperen; Brans, bestuerder der Staets- midclenbare school, te Brugge; Rodenbach- Mergaert, katoen-fabriekant en spinner te Rousselaere. By besluiten van M. den gouverneur der provintie zyn dwangbeveldragers ge noemd geweest voor de kontrol van Meenen, sieur F. Rouzé-Lecomte, woonende te Wervick, in vervanging van wylen M. Deltombe; voor de kontrol van Oostvle- teren, M. H. Croigny, woonende te Loo, in vervanging van sieur Cambron, ontslag gever. ARRONDISSEMENT YPEREN. Dickebusch. De werken tot de ver breeding der calchiede van de Kruis-straet na Dickebusch zullen beginnen met den maend Mei aenslaende. De afmeting be- paeld de breedte op 9 meiers 50 c. Nog andere verbeteringen zullen aen den steen weg gedaen worden. Het veld genaemd Exercitie-plein zal doorsneden worden en op vele andere plaetsen zal eene nieuwe regting aen de baen gegeven worden. Die veranderingen zullen van eenieder goed gekeurd worden en den steenweg groote- lyks verbeteren en vergemakkelyken. M. G. Decat komt zyn ontslag te geven van burgemeester dezer gemeente. Poperinghe. Een koninglyk besluit in dagteekeningvan27°september, bemagtigt de fabriek van de O.-L. Vrouwe kerk te Poperinghe, den byzondersten voorgeve! gedeeltelyk en de zygevels dezer kerke geheel te doen herstellen. Locue. Een koninglyk besluit van 25° september behelst dat er in West- vlaenderen, ten koste van den Staet en met de medehulp dezer provintie en de er in belang hebbende gemeenten, eenen steenweg zal gelegd worden, te Poperinghe beginnende, de gemeenten van Reninghelst en van Westoutre doortrekkende, en op het gehuchte Locre-Kruysstraet,den steen weg van Yperen naer Belle langs Dicke busch verbindende. BINNENLANDSCH. Passciiendaele. In den nacht van zondag tot maendag laetst, zyn er dieven in de wooning gedrongen van sieur J. Delraotte, koopman in stoffen alhier, met de hoop van er goeden buit te maken; maer de onbehendigheid en het gerucht diezy maekten trokken de vrouw Delmolte uit haren slaep, die opstond, en de dieven werden in aller haest genoodzaekt het hazepad te kiezen. Veurne. Zondag II. is, by het afstoomen van het konvooi van Veurne op Dixmude, een ezel letterlyk in twee gesneden te Avecappelle, Het dier, den burgemeester Zwaenepoel behoorende, was uit de weide gebroken en bevond zich op de spoorbaen, wanneer het konvooi kwam aengereden. Men zegt dat de eigenaer van het veron gelukte beest de vervallenheid van de afsluitingzynerweide, slechts eenige dagen geleden, den heere Directeur der Maet- schappy had doen opmerken, en dat deze hem had beloofd dezelve, in 't kort, te doen verzekeren. De reizigers hebben, door dit voorval geen letsel bekomen; slechts een schok deed hun op het denkbeeld komen dat de trein een beest overreden had. De drie koeijen die donderdag laetst, by het aenkomen van het konvooi, zich ook op dien weg bevonden, waren niet uit de weide gebroken. De eigenaer derzelve had ze, op een stuk zaeiland te grazen gesteld, zonder iemand te zetten om ze te wachten. Nieupout, 23° september. Dynsdag laptsleden zyn de twee laetste vaertuigen onzer vloot, komende van de Islandsche visschery, binnengezeild; alhoewel de op brengst van deze jare niet zeer groot is, achten wy ons nogtans gelukkig te kunnen melden, dat wy geene verliezen of onge lukken te betreuren hebben. Brussel. Zaturdag, tydens de school- revue heeft hetrevolutionnaireliberalismus te Brussel overal een laeg en schaemteloos lied verspreid, 't welke getyteld is Bambins en crétins, en van het begin tot het einde niets anders behelst als revolutionnaire gedachten. Luik. Men heeft de pryskamp der kallen niet vergeten die laetstmael alhier is gegeven geweest. Alhoewel deze prys kamp wezentlyk heeft plaets gehad, zoo als wy het verhaelden, hebben eenige per- soonen nog getwyfeld over de uitslagen in dezen pryskamp bekomen. 'T is dat deze persoonen zekerlyk niet wisten dal eene der byzonderste hoedanigheden van de kat is, hare verkleefdheid en hare getrouwheid. Ziet hier voor het overig, een feit die ze geheel en al zal overtuigen en dat gansch tot eer strekt van het kattenras. Wy lezen in de amerikaensche dagbladen Over twee jaren gaf een inwooner van Boston eene kat aen eenzyner vrienden die naer Groot-Indien vertrok. Na de reis van Calcutta gedaen te hebben, zeilde het schip naer Liverpool, vertrok van daer naer Bombay, daerna begaf zich naer Char- leslown en keerde eindelyk naer Boston terug. Daegs na zyne toekomst in deze haven, zat de oude eigenaer der kat te onlbyten, wanneer hy al met eenen keer het dier zoo gerust zag binnentreden dan het nooit het huis verlaten hadhet beeron zyne oude wooning te doorloopen, en na zyne inspeklie geëindigd te hebben kwam het zich, volgens zyne oude gebruiken, op de kniëen van zynen ouden meester plaet sen. Dit feit is eene nieuwe en nog al zeldzame proef van de wonderbare ver kleefdheid die de katten aen hunne eerste wooningen dragen, en ter zeiver tyd van haer uitnemende goed geheugen. Antwerpen, 29° september. Gisteren avond ging een engelschman op den toren onzer hoofdkerk, en zette zich voor eene wedding op het hoogste punt neer, om er gedurendeongeveer3 uren te blyven zitten en middelerwyl de steerster in oogen- schouw te nemen de flegmatieke cljek heeft de wedding, die nog al belangryk schynt, gewonnen. BUITEN LAN DSCII. Frankrvk. Luidens al de berigten is de wyn dit jaer zoo overvloedig, zoo goed van kwaliteit en zoo goedkoop, dat de oudste lieden zich niet geheugen zulk een wvnjaer beleefd te hebben. Te Roussillon was de prys 15 fr. den hektoliler. De beroemde pater Lacordaire is lot provinciael der Dominikanen gekozen. De welsprekende kloosterling had reeds sinds de herstelling van het predikheeren-orde in Frankryk, lot op het einde van 1854, het bestuer op zich genomen. De inschryving om een kolossael standbeeld aen de H. Maegd op te rigten, onder de aenroeping van O.-L.-Vrouw van Frankryk, beloopt reeds by de drie honderd duizend franks. Parys. Het getal der verschillende talen, welke in de bekende wereld ge sproken worden, beloopt, volgens de op- gaef van een tydschrift, tot 8,004, waervan 587 in Europa, 896 in Azia, 276 in Afrika, en 1,264 in Amerika. Het aenlal mannen op gansch den Aerd- bol is byna gelyk aen dat der vrouwen. Een vierde deel der mannelyke bevolking sterft, alvorens den ouderdom van zeven jaren bereikt te hebben; de helft voor het zeventiende jaer. Op duizend persoonen is er één eeuweling. Op een honderdtal menschen, telt men er zes van over de zestig jaren; op elk halfduizend is er één van tachtig jaren. De Aerde is, in rond cyfer, bevolkt met duizend miljoen menschen elk jaer ster ven er 333,333,353; iederen dag sterven er 91,534; elk uer 3,780; iedere minuet 60, en 1 per sekonde. Die sterfgevallen wor den vergoed doorbetaental der geboorten, 't is te zeggen dat er ieder sekonde een kind ter wereld komt. Verleden donderdag moesten er twee luchtballen te Parys opstygen, de eene in den Hippodrome, bestierd doorM. Godard, oudsten de andere in het park van Sint- Cloud, bestierd door M. Godard, jongsten. Het slecht weder heeft de opstyging van den luchtbal in den Hippodromme belet; doch M. Jules Godard, die verpligt was zyne verbindtenis te vervullen, was ge dwongen om te midden van den rukwind, niet de zee maer wel de lucht te kiezen. De toeschouwers dier gevaerlyke lucht reis waren sterk bevreesd, en die vrees werd byna verwezenllykt. Toen M. Jules Godard zich boven Sint- Denis bevond en in de onmogelykheid was zynen luchtbal nog langer te besturen,

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3