HET ARRONDISSEMENT. 2de Jaergang. No 59. Ingeschrevene aen de Gazette tas Yperen die thans den verloopenen jaergang niet foetaelcl hebbenworden vriendelyk op zyn vlaemseh verzocht die zaek in het Bureel van den Uitgever te willen zoo eerst mogelyk vereffenen. jEen feit welk niemand betwisten zalis dat, sedert de aenkomst van het ministerie, al wat te stede en te lande ondeugend isden bovenzang neemt en de slechtste werken met eene ongeloofelyke schaemleloosheid daerslelt. Men schreeuwt tegen de priesters men liegt, men lastert zonder uteêrga men legt hunne meeningen en hunne werken verkeerdelijk uiten wanneer men de helden van die libe rale kruisvaert naspeurt en zich hunnen levensloop herinnertziet men dal het meest altijd kerels zijn wier zedeloosheid te regt den tvalg van alle treffelyke menschen veroorzaekt. In elke stad en in byna elke gemeente vindt men van die voorstaenders des kwaedsdie al wat godsdienstig is met hunnen zeever bekladden zy die nooit geen het minste goed werk gedaèn hebben. Bij het lezen van ons artikel, zal menigeen in zyn gedacht den knaep zijner gemeente aemvyzen welken wij in de bovenstaende regelen bedoelen. Het zyn noglaris die mannen welke in de goede gratie der ministers staen zy zijn het die te Brussel geliefkoosd en begunstigd worden; zy zijn het die men aenhoort in hunne valsche aenklagingen tegen al wat in het land treffelgk en achlingsweerdig is. Welke de gevolgen moeten zyn van eenen dergelyken staet van zakenkan eenieder gemakkelijk afmeten. De zedelijkheid van het land gaet er door te niet. De woede der slechte, de benauwdheid der goede, de onver schilligheid van velen, brengen groole verwoes tingen bij en onbeschrijfelijk is de voortgang dien liet kwaed sedert november in België gedaen heeft. Eene der groote plagendie onze samenleving ondermynen, is zonder twyf- fel de geldzucht en de begeerlykheid der moederen. Waer men ook het oog slaet men ziet niets anders als poogingen gedaen om groote fortuin te vergaderen. Men gaet zaken aen boven zyne magt, men speelt in de publieke fondsen, men waegt het- gene men bezit op voorwendsel van ryk man te worden. Voegt daer by de pracht die builen maten groot is in alle klassen der samenleving, de pracht in de tafel, de prachtindekleeding,de pracht in de meu bels, de pracht in alles dat de mensch dagelyks bezigt, en daer is een kleen tafereel van den ondergang van vele huis gezinnen. Eene andere plaeg, spruitende uit de voorgaende is de begeerte om de steden te gaen bewonen. De landslieden moeten in de stad wonen, zy moeten er fortuin komen maken door koophandel te dryven en het meesten deel dier onervarene baet- zuchligen verspelen hetgene zy hebben zonder ondervinding van den koophandel, zonder kennis van ouderhandeling met de menschen, worden zy bedrogen en zy be driegen hun zeiven. Zyne Eminentie de kardinael van Bor deaux sprak, in de landsbouw vergadering van S' Savin over eenige dagen eene wouderlyke redevoering uit, betrekkelyk hetgene wy daer komen aen te halen. Op dat de les hare vruchten drage in ons land, waer de plaeg van te willen stadsin- woner zyn, ook beslaet, laten wy hier eenige zinsneden van gemelde redevoering volgen. De landsman denkt dikwyls dat men in de steden alléén de aengenaem- heden des levens vindt. Verwittigen wy hem over bedriegelyke inbeeldingen, die maer eenen kant der waerheid voorstellen. Wien zyn onbekend de bittere bedriege- lykheden, de gevaren, de mistellingen die hem zullen overvallen in 't midden der groote bevolkingen aen welke hy fortuin en geluk gaet vragen! Wy willen u die gevaren aenduiden met u te betoonen door menigvuldige voorbeelden, dat indien een landsman lukt, twintig van dusdanige uitwykelingen ten onderen gaen met ziel en ligchaem in dien brandenden damp kring. De builen man brengt mee naer de stad kristene gewoonten, zuivere zeden en het genoegen eener goede consciëntie maer welhaest hy verlaet zyne kristene pligten, by wordt wysgeer en redenaer, hy is vermoeid van het dagelyks werk; hy wordt afjonstig over de rykdommen der grooten en hy zegt luid op dat by niet weet waerom hy veroordeeld is tot het harde werk, daer zoo vele andere zyner geburen verslonden zyn in den overvloed zonder die verkregen te hebben in het zweet huns aenschyns. Wanneer die verachtelyke gevoelens ge- daeld zyn van zynen geest lot in zyn hert, men mag zeggen dat hy verloren is. Dik- maels blyfl hem maer over, om te ont snappen aen de ellende, of om te voldoen aen de bederfenis zyner ziel, dat hy zich overgeve tot het spel, dat hy deel make van slechte gezelschappen of zich overle- vere tot hel stelen. Hoe dikwyls hebben wy onder onze oogen deze droevige geschiedenis zien vernieuwen? Voegen wy by dit droevig tafereel an dere ongelukken niet min waer dan de eerste. Een ryke landbouwer inwoner eener bevolkte gemeente, waer hy geëerd en geacht wierd, man vol verstand en ge trouw aen de leeringen zyner voorvaderen, vol van kristelyke zeden, verkreeg eene fortuin door zyn werk en zyne gespaer- zaemheid De gezellin zyner oude dagen was weerdig van dusdanigen man. Zy hadden eenen zoon welkers hoedanigheden nog niet stellig en gegrond waren. Deze, verleid door hoogmoedige gedachten en door de ongestadigheid die zyn onbe dachte hoofd doorkruistvindt dal de landswerken verdrietig zyn en dat de for tuin niet genoeg beantwoordt aen zyne begeerlykheid hy denkt dat de fabrikant en de koopman duizend malen gelukkiger zyn als de landsman het is in zyne pacht hoeve. Voor zyn ongeluk hy heeft getrouwd eene ryke dochter, die, gelyk vele andere, zich hoven haren slaet verheft; vervolgens zy was ydel, grillig, ligt, beminnende de pracht en de verkwistingen; zy toonde eenen afkeer voor alles dat het buiten leven betreft; zy doet hem dusdanig be- staen aenschouwen als een last waervan men zich spoediglyk moet ontmaken. Het voornemen is welhaest genomen en het huisgezin verlaet het gemeente waer zy geboren waren om zich te stellen aen het hoofd van eenen koophandel die, volgens hun,groote hoop van goeden uitval belooft. Deoudevaderhad zyne lange ondervinding doen gelden raed, gebeden, tranen, hy heeft alles doen gelden; alles is mislukt. Zyn zoon, zyne schoondochter zyn ver trokken. Eenige maenden later, zyne jongste dochter gaet wonen by de nieuwe inwoners der stad, met hoop van deel te nemen in eenen koophandel welken men haer afgeschilderd heeft met kleuren be- kwaem om hare inbeelding te verblinden. Alles lukt, of schynt te lukken in dit nieuw bestaen; maer de ongelukken ver- schynen welhaest. De jonge dochter, welke men niet bewaekt, wordt verleid; zy volgt eenen man, die lui en bedorven is en die verteert in uitzinnige vermaken het gene zyne vrouw hem ten huwelyke heeft mede gebragt; hy verkeert met alles dat slecht is en ziet welhaest de deuren van het gevang toesluiten op de oneer die hy heeft ge-' zocht. 'T was de grootste dienst, welke hy kon bewyzen aen het ongelukkig slagtoffer, dat uitgeput door het werk en de mishan- GAZETTE VAN YPEREN BEKENDMAKINGEN zeventien centiemen d n drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. Dit blad verschynt den Zaterdag van iedere week. Prys van iuschryving by jaer Voor de stad Fr. \-oo. Voor de provinciën. Fr. 4"5o. De Jaergang begint met den iea September. EN VAN GODSDIENST EN VADERLAND.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1