Gazette van Yperen. delingen, kwynt en sterft. Zy laet achter twee weezen in de wieg, die door de open bare liefdadigheid zullen onderhouden worden, indien de grootvader hun niet ter hulpe komt. De eerste vrees van den ongelukkigen vader is reeds volbragt zyn schoonzoon zit in een duister kot. De oudste zoon, op welken hy zyne hoop had gevestigd, zal hem niet troosten over die verliezen, over dieschande.Zyne vrouw, die prachtig was, hieldt zich bezig met vermaken en ver- bergde aen haren man al de verliezen van eenen koophandel, die ten onderen ging. De ongelukkige, die reisde om zynen handel meer uit te breeden hoort in een vreemd land dat men de hand geslagen heeft aen zyne goederen en dat hy niets meer bezit. De zelfsmoord is het wapen van den goddeloozen, van den uitzinnigen en van den lafhertigen; de gewezene land bouwer ontneemt zich het leven zoo haest hel woord bankeroet in zynehoorenklinkt. In tusschen lyd, de oorsprong van al die ongelukken, verlaet haren prachtigen win kel; zy heeft gefaeld door hooverdy, de straf valt op haer naer verdiensten. Zy is vervallen in den nederigsten staet der samenleving en als of het niet genoeg ware met helgene is geschied, de oude vader valt ziek door het overdenken zyner ongelukken. Hy sterft in de armen van den ouden pastor der gemeente, beklagende zyne te groote slapheid. Hy zegt dat hy pligliger is als al die ongelukkigen. 'T is hy die heeft toegelaten dat zy hunnen eersten staet verlieten! Hy is den oorspong van al die schipbreuken! Hy wilt dat deze lessen voordeelig zyn voor anderen! Op zyn sterfbed hy vereenigt zyne krachten om deze woorden toe te stueren aen de menigvuldige bystaenders die hem omringenVrienden, dat myne voorbeeld u voordeelig zy! weest niet uitzinniggelyk ik het geweest ben; behoudt uwe kinders ter plaets waer de voorzienigheid hun heeft doen geboren worden, want Gods wille is dat zy daer leven en sterven. Ik had hel altyd gezeid: de groote sleden zullen u verslinden en myne vrees is ver- wezentlykt stelt u legen de begeerte die de kinders sleept naer de sleden en hun eenen afkeer doet hebben van den lands- bouw. 'T is beter dat men min winne en den godsdienst en de eenvoudigheid behoude, als dat men veel winne al goddeloos en trotsch te zyn. Landbouwers, hlyf in uwen staet. Hy is niet alleen de stilste, de eer- lykste, de godsdiensligste, maer ook de bekwaemsle om u het tydelyk en het eeuwig geluk te verschaffen. DE PARTYEN IN BELGENLAND. Hoe is het gekomen dat de Demokratieke party, zoo als wy hel klaer hebben doen zien, thans wel en duidelyk in ons land bestaet, van nu af zoo sterk geworden is, dagelyk aenwint en bedreigt in 't- kort alleen te heerschen en alle konslilution- nele instellingen te vernietigen? Hier op antwoorden wy, dat de demo kratieke party hare schielyke verschyning en haren snellen voortgang in Belgie, verschuldigd is aen twee oorzaken aen eene algemeene of Europeesche oorzaek, en aen eene byzondere of Belgische oorzaek. Wy zullen heden de eerste wal breeder voor den dag leggen. Alwie den algemeenen staet van Europa inziet en overdenkt, is niet verwonderd dat de demokratieke, radikale of revolu- tionnaire beweging die men overal ont- waert, hier ook ingedrongen is en thans zich spoedig voortzet. Inderdaed, zyn de revolutiemakers, die men in 1848 als over wonnen aenzag, niet overal dadelyk werk- zaetn? Is de ltaliaensche bodem overal niet bedekt met hei melykegenootschappen, die hunne inoordenaers hebben en betalen, op dat zy alle slach van euveldaden zouden bedryven? Is de voortgang der revolulion- naire denkbeelden in Engeland niet biyk- baer voor iedereen? Het mistrouwen en de vrees, zyn zy, by de Franscben, de plaets niet komen nemen van de gerustheid en het vertrouwen die het keizerryk van Napoleon III ingeboezemd had? Zyn de gouvernementen niet hoe langer hoe meer verdeeld en verzwakt? Is de liberale bur- gery overal niet dwaes genoeg om pnder- stand te geven aen de demokralipke of revolutionnaire party? Als de Burgery ongodsdienstig wordt en het ongeloof door hare lessen en hare voorbeelden voortzet en uitbreidt, en ook uitroept weg met de klerikalenweg met de geestelyke overheid! leve de Staet! leve het progres! wat doet zy anders als den weg banen aen de revo- lulionnairen en de overheersching van de demokratie verhaesten en verzekeren? En ziet men niet de stadsbesturen zelve daer aen de hand geven? Engeland stookt overal het vuer der revolutie aen in Italië, het lacht de revolutie vriendelyk toe; het doet het zelfde in Frankryk en waer ook de revolutionnairen zich vertoonen. Frankryk heeft wel l' zynent de revolutie verplet, ten minste voor eenen tyd, maer het koes tert ze te Napels en in Piëmont; het wendt poogingen aen om Oostenryk te verflau wen, üoslenryk die het meest van al door de revolutie bedreigd wordt. Rusland speelt de zelfde rol opzigtens Oostenryk en En geland. De verdeeldheid is in alle rangen ingedrongen, zoo wel in de gouverne menten als in de monarchieke stads partijen. De Demokralen alléén vereenigen zich en trachtten hun gemeen programma te doen aenveerden en uit te voeren. Hebben zy het niet schoon, en moeten zy er niet spoedig in gelukken, als de liberale burgery, door hare in godsdienst onver schillige gevoelens en haer ongodsdienstig gedrag, en de gouvernementen zelve even als de stadspartijen door hunne verdeeld heden, hun overal zoo krachtig helpen? De National, gazette der republikanen van België, welke de leeringen van Robes pierre verspreidt, had gezeid dat de jongens der scholen en der werkhuizen, naer Brus sel gezonden ter gelegendheid der Septem ber feesten, er niet zouden van weder komen gelyk zy er naer toe gegaen waren. Het revolutionnaire blad wist dat er look in den meersch lag en dat het onkruid zou de jongens toegeworpen worden wanneer zy te Brussel waren. Wat hebben de klubs gasten gedaen om de jongens te veranderen? Men heeft een liedeken in overvloed uitgedeeld, gemaekt legen de religie en tegen de priesters. Men houdt den spot inel den Godsdienst en men schildert den priester af als eenen vyand der samenleving, als eenen baetzuchtigen mensch, wiens zending min als mensche- lyk is. Het was niet veel noodig dusdanige lessen te spellen aen zekere jongelingen, die alreeds beginnen te stamelen helgene zy hooren van hunne leeraers en die wel- haest deze zullen overtreffen in haet en nyd tegen de leering van den katholyken Godsdienst. Daer was dan het doel dat gy hadt, schynheilige klubsmannen! toen gy onze kinderen naer Brussel aenlokte en hun de hoofdstad der beschaefdheid van België te doen aenschouwen! De militie jongens van het toekomende hebben eenen grooten slap gedaen en het zal zeldzaem zyn hun te hooren tusschen de tanden fluiten het lied dat zy van Brus sel hebben medegebragt. Dat riekt naer de liberale civilisatie. De ouders die kinders toevertrouwd hebben aen dusdanige mees ters zullen later lieve jongentjes hebben zonder religie en zonder zeden. Wat zal er van geworden?? YPEREN. Elkeen bewondert thans de verbazend schoone komeet van Donati, die, naer het zeggen der persoonen van den tyd, de komeet van 181 i overtreft, en die wy als veel schitterender aenzien dan die van 1842. De reusachtige groote stralen welke de ster achter zich sleept, maken ook een der heerlykste schouwtooneelen uit die zich aen 's menschen oogen kunnen voor doen. M. Hind sterrekundige van het observatorium van Greenwichkondigt aen dat de komeet harengeringslen afstand van de aerde zal bereiken op zondag eerst komende, 10° October, omtrent midder- nacht wy zullen er alsdan maer 51 miljoen mylen van verwyderd zyn. Haren grootsten glans zal bereik wezen op zater dag 9° October. Dan zal de hevigheid haers lichts verdubbeld zyn. In het afwezen van het manelicht gedurende tien dagen of meer, zal de komeet in 't westen des hemels blinken. Het is niet waerschynlyk dal de komeet by ons zal zigtbaer blyven na den 24° dezer. Ziet hier een eenvoudig en krachtda dig middel om de schrabben en de kneu zingen te genezen die het vryven der strengen of gareelen somtyds veroorzaekt aen de trekdieren, peerden of ossen. Hier uit spruit nu en dan smertelyke wonden, die al onstekende, in zweeren kunnen ontaerden. Dit middelbestaet in ze elke mael met eene kompres te bedekken, in verkensgal gedopt; hoe ouder de gal is, hoe meer kracht zy heeft. Een koninglyk besluit van den 2en october behelst als volgt De kerkfabriek van Vinchera is bemagtigd de onroerende goederen te aenveerden haer door den wel edelen heer Ch. de Moucheron overleden by testament gegeven, op voorwaerde van aen het IV. OFFICIEELE AKTEN.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2