HET ARRONDISSEMENT. 2de Jaergang. No CO. sDe Ingeschrevene aen de Gazette van Yperen die thans den verloopenen jaergang niet betaeld hebbenworden vriendelyk op zyn vlaemsch verzocht die zaek in het Bureel van den Uitgever te willen zoo eerst mogelyk vereffenen. België is ziek; de kwael groeit aen en niemand weet waer zy zal eindigen. Voor iemand, die den loop onzer staetszaken sedert dertig jaren gevolgd heeft, schynt het stellig dat wy ras tot eene ontbinding hellen welkers gevolgen het onmogelyk is te voorzien en uit te drukken. Er heerscht over ons land eene ongods dienstige drukking die aengroeit in al de stammen der samenleving; de zedelooze poogingen verdubbelen gedurig en niets wederhoudt den stroom die ons mede- sleept. Het staetsbestuer is gansch stoffelyk; het houdt zich niet aengelegen voor de gevolgen van het geestelyk welzyn zyner onderzaten. Wat zeg ik? In plaets van het geestelyk en zedelyk welzyn vooren te staen, het maekt zich allezins medepligtig aen het kwaed gedaen door diegenen die den oorlog voeren tegen Godsdienst en ze den. Neme het onderwys tot voorbeeld van ons gezegde. Wat doet het ministerie om le beantwoorden aen de verwagting der ouders die katholyk zyn en die willen dat hunne kinderen katholyk worden opge voed De Godsdienst is gebannen uit het onderwys: men laet toe dat professors der Universiteit van Gent opentlyk kelteryën leeren aen hunne leerlingen. Men zegt koningin eïdovica-maria. 'T was maendag laetst de achtste verjaerdag van de dood onzer welbeminde koningin. Ter dier gelegendheid offeren wv aen onze lezers eene Rouwklagt die van over lang gemaekt tot nu nog in druk niet is gegeven geweest. dat hel Gouvernement zyn onderwys moet hebben, hetwelk moet aengemoedigd en betaeld worden door den Staet. Dat het zoo zy, maer dat de Staet indachtig zy dat het onderwys moet gegeven worden aen katholyken, dat het katholyken beurzen zyn die betalen en dat wy regt hebben om alle borgstelling le vereischen opdat onze kinders onderwezen worden zonder dat hun geloof en zeden er door lyden. Men sprak ons over eenige dagen van een geslicht van onderwys alwaer op elf leeraersniet eenen zynen paesschen houdt. Waer na toe met dusdanig onderwys? 'T is niet dat de Staet niet genoeg belaelt om de kinders te doen onderwyzen. Wy weten wat het officieel onderwys kost in onze stad; wy weten ook dat acht leerlingen der gentsche universiteit onderwezen worden door elf professors, die te samen ontvangen een sommeken van vier en veertig duizend franken of vyf duizend vyf honderd fran ken per student. Is dat verkwisting of niet van het geld der schatpligtigen? Eh wel! de ouders die nog een weinig godsdienst hebben doen meer en meer hunne oogen open; zy zyn verschrikt van het officieel onderwys en zy wederhouden zich van hunne kinders te zenden naer den slagtbank der goddeloos en onzedigheid. Om de ouders te verblinden men werpt hun stof in de oogen; men belooft onder stand van beurzenmen leert de kinders voor niet; men zendt ze naer Brussel met denyzeren weg ten koste van onze beurzen, men trakteert ze daer, ten koste van den staet;en dit alles geschiedt om jongens aen te trekken in de slaetsschoolen, om hun le onttrekken, gelyk de liberalen zeggen aen het klerikael. Hel klerikael weegt zwaer op het hert der liberalen, omdat het hunne handel- wyze niet goedkeurt. Waerom keurt het ze niet goed? omdat de godsdienst tegen- strydig is aen de goddeloosheid. 'T is dan niet te verwonderen dat de liberalen alles aenwenden om de priesters, die de voor- staenders en de verdedigers zyn van den godsdienst, belagchelyk te maken zelfs by de kinders. De wending der liberalen be- staet in den mensch te doen leven, al ware hy maer een dier, terwyl die der klerikalen voor oogwit heeft den mensch te doen leven gelyk een beeld, eene ge- lykenis van God. De worsteling die bestaet in ons land is vervolgens een stryd tusschen het kwaed en het goed; hy is heviger by ons dan hy ooit is geweest, omdat de staetsmannen zich schikken langs den kant der kwaden, omdat geld en goed in hunne magt is en dat zy niets sparen om lot hunne inzigten te komen. De godsdienst in tegendeel heeft maer hare leering om zich te verdedigen; zy is sterker dan hare vyanden; zy lydt maer bezwykt nooit; zy wordt vervolgd maer zal niet vergaen. De slechte zullen doengelyk de wolven, zy zullen eikanderen opeten en hetgene de liberalen noemen het klerikael, 't is te zeggen de religie met haredienaers,deze zullen regt blyven staen op de puinhoopen der samenleving toen zy zal ten onderen gegaen zyn door de schuld van 't liberael. De zaek is zeker, by het openen van den aenstaenden zittyd, zal het ministerie een wetsontwerp op de liefdadigheid aen de Kamer der Volksvertegenwoordigers aen- bieden. Wat dit ontwerp zal zyn, kan men gemakkelyk raden; om er den inhoud van te kennen, moet men slechts zien wie er Belgie bestuerthet zyn de mannen die vroeger den wil der stervenden schonden, die de testamenten verbraken, de legaten van hunne bestemming afkeerden en den armen van talryke weldaden beroofden. Het zyn nog de zelfde mannen die aen eenen verstandigen schryver deden zeggen dat het in Frankryk gemakkelyker was zyn GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschynt den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4~00* Voor de provinciën. Fr. 4*5o. De Jaergang begint met den ieQ September. EN VAN GODSDIENST EN VADERLAND. BEKENDMAKINGEN zeventien centiemen den drukregel BrievenBekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrcichtvry toegezonden wordeu. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. O Belgen laet een vloed van bittre tranen vloeijen O d'alderschoonste bloem waer gy uw vreugcl-m nam, Die in des IConings hof zoo lieflyk stond te bloeijen, Is door de band der dood gescheurd van haren stam!" Die waerde Koningin die wy zoo zeer beminden, Wiers deugden strekten tot ons IConing's vreugd en eer, Wiers wederga niet meer op 't aerdryk is te vinden >T geluk van 't vaderland helaes! Zy is niet meer! Uit koniuglyken stam, uit edei bloed geboren, Die kostelyke telg, dien engel op dees'aerd Wordt van een'grooten prins tot medepaer verkoren, Tot vreugd van Belgenlaud aen Konings heil gepaerd. Nu zag men hare deugd in vollen luister glansen; Zy leefde eenvoudig in zoo boog verheven stand Men zag hare eene deugd hare andre deugd verschansen, En haer'godvruchtigheid bewondercPheel het land. Naest God zy schonk haer hert aen onzen dierbren Koning, Zy was gehoorzaem, Zy bewees hem liefde en eer Dit levendig sieraed van onzer Prinsen woning, Die nooit volprezen vrouw, helaes! zy is niet meer! Geen seraphys tongen zyu bekwaem om uit te spreken Wat groote liefde- zy tot hare kindren droeg; Haer edel herte wierd door 's kinders liefde ontsteken; Die goede moeder, ach! helaes! zy stierf te vroeg! In d'armen by te staen vond zy een groot behagen, Zy weigerde geen spraek aen arme vrouw of man Zy voegde er somtyds by, vreest niet van wat te vragen, 'AT zal geven, zeide zy, zoolang ik geven kan. Verduldig in 't verlies van zuster en van broeder, Zy gaf zich over aen den wil van haren God, Haer eenig zoontjen sterfthoe hang is 't hert van moeder Z'erkent Gods wil, en z'is te vreclen met haer lot. Een heilryk huisgezin verstrekte haer lot geuuchten; Maer ligte blydschap word gevolgd van zware smert De fransche omwenteling doet al haer maegschap vluchten; Een zweerd van angst en wee doorboordt haer edel hert. Dit droevig ballingschap verbittert haer gedachten De slaep vlucht van haer oog, zy vindt geen rusle meer; Welhaest een' slechte maer, waeraen zy zich niet wagtte Klonk in hare edele oor.... Uw vader is niet meer!.. Dces tyding velt haer neer, doet haren sterfdag nadien: Zy ziet met kloeken moed haer' laetste stonden aen; Zy spreekt haer biecht... ontvangt den besten aller vadreu En wagt den oogeublik om haren loon t'ontvaen. Zy slaet een' laetsten wenk op onzen waerden Koning Zegt stillekens vaerwel:.. en kust zyne edel' hand, Zy bidt nog... heft haer oog lot Godes lieve woning, Haer zuivere ziele vliegt naer 't eeuwig Vaderland!

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1