HET ARRONDISSEMENT. 2de Jaergang. Zaterdag 30en October 1858. No 62. Ons Vaderland ondergael tegenwoordig de nederigste slaverny. De laetste regterly ke benoemingen zyn een uitwerksel der vuige heerschappy van de liberaters en van de republikanen die drukken op het ministe rie. Nooit is de magistratuer meer onleerd geweest als zy het is door de laetste benoemingen. Het ministerie luistert naer alles dat hein opgelegd werdt door de regeringsloosheid gezinden; het verwydert, sluit uit de ambten al wie nog vastgekleefd is aen grondwet en aen gezonde stelsels van samenleving. Het is genoeg dat iemand verdacht zy van niet genoeg liberael te zyn, opdat hy geene regterlyke plaets noch eenige andere verkryge. Daer is de tegenwoordige toestand van het regtersarabt! wie zal dan niet met droef heid moeten zeggen dat wy rasselyk tot den ondergang van onze instellingen snel len? Hoe! de magt der regeeringsloosheid drukt op hetgene wy heiligst hebben, op het regt dat God en de wet der natueraen allen waerborgen! De onlaerde magt der klubsen praemt eenen minister om op den regterstoel te plaetsen mannen die zullen oordeelen in eenen politieken zin! zy noemt niet volgens hoedanigheid en ver diensten, maer uit inzigt der verslaefdheid van dienenofdienen kandidaet; dit is eene wyze van handelen weerdig van Turken. 'T is gekend, 't is stellig dat er in ons land sociëteiten anders gezeid klubsen bestaen, samengesteld uit fransche banne lingen die de revolutie voorenstaen uit mannen die geenen duit te waerborgen hebben, uit gasten betaeld door de overste der francmagons logiën door het gerugt dat zy maken in de liberale gazetten, door hunne bedreigingen tegen het ministerie, door hunne openbare byeenkomstenin welke zy hunne verwaende stelsels aen den dag brengen, leggen zy het aen 't werk om het gouvernement te overweldigen en het te doen dansen gelyk zy schuiffelen; die klubs mannen doen nu reeds België geweld aen en houden het yzer in den nek van het ministerie. Men ziet dat wy allen zoo veel als wy zyn en aen welke politieke party wy toe- behooren eene vervolging onderstaen die regtstreeks strydt tegen onze politieke instellingen en waerborgen. Moeten wy ons bukken voor die man nen der omwenteling die ministers en al wat het hoog bestaen betreft, meê slepen? Neen, neen! wy zullen protesteeren tegen het aengedane geweld; onze vryheden zul len wy verdedigen tegen de geweldenary; en indien de ministers geen moed genoeg hebben om zich te trekken uit de handen der revolutiounairen, wy zullen voor God en voor de menschen verklaren dat de regeeringsloosheid die ons heeft ten onde ren g^bragt, het werk der liberalen is. Nooit zullen wy achteruit wyken; indien het liberael de hand uitreikt tot de party der revolutie, wy zullen ze bevegten tot op de puinen onzer Grondwet, en betoonen dat, indien Belgenland kon gered zyn, het alleen was door de getrouwheid der Katholyken. Eiken keer dat de liberalen aen het roer onzer staetszaken gekomen zyn, hebben zy ons land begiftigd met nieuwe schulden. Om maer een enkel voorbeeld te geven van hetgene de ministers Rogier, Frère en Tesch, nu wederom ministers sedert de vermaerde mei dagen, deden toen zy aen het ministerie geraekten in 1847, is het genoeg te zeggen dat van 1847 tot 1852, deze liberale heeren eene schuld nage laten hebben van 18 miljoenen franken. De aenstaende ziltyd onzer Kamers, die beginnen moet by veertien dagen, zal ryk zyn in wetsontwerpen waervoor het minis terie geld zal vragen aen de wetgevers; wel te verstaen dat dit geld door ons con- tribuabelen zal betaeld worden, wanneer de liberale volksvertegenwoordigers het zullen toegestaen hebben aen de ministers. Onder andere verkwistingen zal het ministerie eenige miljoenen vragen om Antwerpen te versterken. Want alhoewel de Kamer, in hare voorige zitting, zich gesteld heeft tegen het Camp retranché, laten de ministers den moed niet vallen om wat miljoenen te verkwisten in de Ant- werpsche bolwerken. Dit is geld in de zee werpen, om het plaisier te hebben van te verkwisten. De waelsche minister Frère zal wederom komen een paer miljoenen vragen om Luik te trekken uit den drek en vuiligheid waerin het steekt sedert dat men miljoenen verkwist heeft om de Maes al eenen anderen kant te geleiden. Dat de schatpligtigen het oog hebben op- de aeuvragen van geld door het ministerie gedaen in de aenstaende zitting; zy zullen overtuigd zyn dat het ministerie een ver kwisters ministerie is en dat de kiezingen van 1859 moeten regt doen met het libe rael boeltje, dat ons land opeet, van kante te stellen. Kiezers waekt! Het hoog onderwys van den Staet wordt op eene wondere wyze gegeven in België. Men moet liberael zyn van de fynste soort om te kunnen eene plaets van leeraer ver- krygen in de Universiteiten die staenonder bet gebied van M. Rogier; en nochtans docht het dezen ministerdie eertyds waelsche schoolmeester wasgeene be kwame leeraers te konnen vinden in ons land om te beantwoorden aen de eisschen van het liberael. De Belgen moeten waer- achtig redelyk dwaes zyn in Rogier's oogen aengezien deze naer Duitschland loopt om er eenen leeraer te halen voor de Universiteit van Gent. Hy is naer Heidelberg eenen Duitschman gaen zoeken, genaemd Kékuléom de scheikunde te onderwyzen te Gent. De heer Kékulé, al hoewel vreemdeling zal een jaerlyksch pensioen ontvangen van 9,000 franken en wy zullen de eer hebben van M. Rogier's zotheid jaerlyks te betalen. Bravo! 't is een nieuwe middel om het geld der Bel gen te verspelen. Dochdeze handel moet niemand ver wonderen M. Rogier is zelve geen Belg; hy is een Wael van Arras en hy trekt een pensioentje van 21,000 franken per jare. Voor 1830 waren het de Hollanders die Belgien exploiteerden, nu zyn het Frans- quillons die de plaetsen en het geld aen vreemden geven. Kiest dan liberalen om ze naer de Kamers te zenden? Gy stemt uw geld uit uwen zak en gy verkoopt uw Vaderland met uwe eigene oordjes. Alle middels zyn goed voor de liberalen om te kunnen het land bestieren; ook maken zy zich van alles meester om invloed te hebben op de kiezers. Men weet dat de liberale heeren der steden, aengepord door de liberale mi nisters,overal landbouwkomiteiten hebben ingerigt om de boeren te leeren op zyn liberaelsch boeren. Men vergadert somtyds onder het toezigt van de liberale distrikt kommissarissen en onder den invloed van andere liberale geleiders. Men groet de landbouwers vriendelyk, men geeft hun eene poignée de main, men eet met hun en men doet hun verstaen dat de heeren al het verstand alleen hebben om te boeren zoo hel behoort. Dan komt eene keuring van hengsten, van stieren, van ossen, van kalveren of van zwynen; 't zyn de heeren die regters zyn over de weerde en de schoonheid van die beesten. Men geeft eenige medailjen aen dezen die meest rieken naer het libe rael; dan denkt men fortuin te hebben gemaekt omdat Mynheer lievelyk heeft gesproken en verzekerd dat een jaerling eene drie jaersche koe is. 'T is kurieus otn die heeren te hooren handelen over de beesten, welke zy zoo veel kennen als iemand die nooit geen beesten heeft gekweekt. Wilt gy weten wat er uit al die feesten en exposilien steekt? Een liberale steert, om de landslieden te doen liberael worden, GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschyut den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4-oo Voor de provinciën. Fr. 4*5o. De Jaergang begint met den icn September. EN VAN GODSDIENST EN VADEIULAND. BEKENDMAKINGEN zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten deQ Donderdag, toegezonden worden. SCHULDEN GEMAEKT DOOK DE LIBERALE MINISTERS. DE LANDBOUW KOMITEITEN ZYN POLITIEKE VERGADERINGEN GEWORDEN.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1