Gazette van Yperen. om hun te leeren klappen en handelen op zyn liberaelsch. Indien de heereboeren konden de pach ten doen verminderen; indien zy hunne wel voorziene beurs openden aen eenen sukkelaer aen wie geld ontbreekt om vette te koopen, a, la bonne heure! dat ware voor- deelig voor eenige landbouwers! Maer zich vergenoegen met woorden, en de menschen paeijen met beloften; hun de kunst en de wyze afvragen om wel te boeren en dan klappen hetgene de boer hun heeft geleerd, dat is toch te dwaes om denken. Elk in zyne fonctie; de heer in zynen salon en de landbouwer op zynen akker. Om wel te boeren is er gezond oordeel, ondervinding en geld noodig. Die deze hoedanigheden bezit en als het baefmis is, zynen proprietaris betaelt, is een boer die zal geluk hebben en fortuin maken. Hy zal in den vuist lagchen met de heere boeren die op het veld de groene rogge uit de tarwe niet kennen, gelyk het over eenige dagen nog gebeurde met eenen ge ruchte maker die lid is van het landbouws- komiteit. Al de nieuwe uitvindingen zyn betwist- baer en de tyd leert of zy goed of slecht zyn. De tyd heeft geleerd dat het politiek meester is van de landbouwers vergade ringen voorgezeten door de liberalen; en dit is het byzonderste dat uit de landsbouw komiteiten is gesproten! Is het voordeelig? dat is eene andere kwestie! DE WYNOOGST YAN 1858. De wynoogst is overal geëindigd. Vol gens genomene onderrigtingen is de hoe danigheid zoo goed als men die eisschen kan. De Bordeaux druiven hebben twee derden van eenen goeden wynoogst opge- bragt. Nooit zal hun kleur en hunne sterkte zoo groot zyn als dit jaer. De pryzen zyn aen 't ryzen sedert dat de wynen in vaten getrokken zyn. De vaten ontbraken by de boeren die den gewonen Bordeaux op doen, en alsdan kon men een stuk wyn koopen voor 20 en 25 francs, mits hel vat zelve te leveren. De wynen der gekende goede crus zullen hoe later hoe duerder worden; men heeft hun den naem gegeven van wyn der zeven kometen. De wynen van Bourgonje hebben in evenredigheid meer voortgebragt als die van Bordeauxzy hebben veel corps, zoo als men in de streek zegt, en de bouquet is allerfynst. De pryzen zyn in ryzing. De Rhynsche wynen hebben ook alle hoedanigheid om na lange jaren gezocht te worden. Wat betreft de witte Tours- wynen, sedert 1811 heeft men ze nooit beter zien rypen. Vauvray zal buitenge woon vele stukken leveren voor het ge bruik. België neemt een groot aendeel der fransche witte wynen welke veel duerder zyn als de spaensche, die nochtans niet wyken moeten voor die van Frankryk. De goede Vauvray kost ten minsten, alle reglen betaeld, fr. 1-50 c. de liter, daer de Pacarette geleverd in onze kelders maer fr. 1-18 c. kost. Allen die de Pacarette kennen, verlaten de fransche witte wynen, en ons dunkens doen zy wel. Over eenige dagen trad een zwynen slagter in het kabinet van eenen advokaet. Mynheer, zegt hy, ik zou geerne weten of ik het regt heb om schadeloos stelling te vragen aen den eigenaer van eenen hond die my schade veroorzaekt heeft? Zeker, antwoordde de advokaet, gy hebt dit regt! In dit geval, Mynheer, zult gy my twaelf franken betalen; want uw hond heeft myne saucissen opgeëlen. De advokaet betaelde die som zander spreken. Eenige uren later, trad de klerk van den advokaet in den winken van den zwynen- slagter, en eischte 12 fr. 50 voor den raed die hy 's morgens ontvangen had. De 50 centiemen waren voor den klerk. Wacht u van met advokaten en dierge- lyken den slimmen te willen spelen. Een vos zal altyd middel vinden om uit het net te geraken. Een pachter, lust hebbende om een stuk wild in den pot te steken, was met zyn geweer uitgegaen en was gelukkig, of beter ongelukkig genoeg, eenen haes te schieten. Hy nam het beestje op, maer jammer voor hem! de wildstroopery was door den veldwachter en wel door tien andere per- soonen gezien geweest. Een proces-verbael wierdt gemaekt en de pachter moest voor de reglbank komen. Op het gehoor, loochende de jager regt uit dat hy den haes geschoten had. De getuigen wierden geroepen en allen verklaerden met hardnekkigheid, dat de beschuldigde pligtig was. De boer bleef niettemin in zyn loochenen voortgaen. De voorzitter, over zulke styfhoofdigheid wat gestoord, zegde Maer hoe wilt gy toch de zaek nu nog loochenen? Gy hoort tien verschillige ge tuigen verklaren dat zy het feit gezien hebben M. de president, antwoordde de boer, dat is geene reden! als gy wilt, ik zal wel tienmael zoo veel menschen brengen die het niet gezien hebben.... En de meerder heid moet gelyk hebben. By deze zonderlinge verdediging, schoot al wat in de gehoorzael was, de regters niet uitgezonderd, in eenen luidruchligen lach...., maer niettemin heeft, tot groote verwondering van den boer, de meerder heid die de zaek niet gezien had, verloren, en de pachter is tot de boet etc... veroor deeld geworden. YPEREN. T 11.»-O-SHfcK. OFFICIEELE AKTEN. Een koninglyk beeluit fan x in October keurt het besluit goed van de bestendige deputatie van West-Flaenderen, in date van 27" mei x858, dat het ontwerp goedkeurt van eenen steenweg beschikt om de gemeente van W ercken, op de plaels gezegd Roggeveld met den Staetsweg van Dixmude naer Rousselaere te verbinden. Een koninglyk besluit van 16™ dezer verleent de volgende hulpsommen voor het onderhouden en verbetering der gebouwen dienende tot doorganghuizen 700 fr. aen de gemeente Blankenberghe 1,800 fr. aen de gemeente Avelghem5oo fr. aen de gemeente Waeslen en 260 fr. aen de gemeente Oostende. By koninglyk besluit van 2 2n October zyn de volgende pensioenen toegeslaen Fr. 4g4 aen M. P. Delrnolle gewezen pastoor te Houcke; fr. 1,365 aen M. Annocquégewezen pastoor te Nevele. REGTBANKEN. Hel hof van kassalie, heeft, in zyn gehoor van dinsdag, het beroep verworpen van den genoemden Cornelis Fan Tyghemgezegd Hubertus Fan Tyghem, oud 36 jaren, geboren en woonende te Zanlvoordedoor het hof van assisen dezer provintie lot de doodstraf ver oordeeld, voor moord en dief te begaen te Ma- riakerke den i8n april 1858, op den persoon van Hendrik Goes. 'T was oogstfeest; er was leute en plezier men kan nie meer wanneer ze nu geeldig ge tapt en gekokkeruld haên, staken zy 't hoofd by malkaer en kregen in 't zin pêchen en abrikots te smullen. Maer waer die gekregenzonder zeggen of spreken gingen er eenige makkers uit om ze te gaen zoeken Maer ongelukkig heer Bacchus is geen wyze raedgever onze gasten braken in de hoven door den tuin om de pêchen en abrikots te plukken, die ze aen de vrolyke vrienden al lachen te proeven bragten. Ja maer! die brake komt aen de ooren van de Justitie,enonze geesligaerds zyn, donderdag 25° dezer, voor den korreklionelen Iieglbank van Yperen verschenen, waer zy zich hebben hooren zeggen dat zy, boven de betaling der onkosten van 't proces, zullen gedurig veertien dagen in t drooge mogen overwegen hoe zoet de half rype pêchen en abrikots hun en geheel de kornpagnie gesmaekt hebben! Dat waer nog hel minste; maer jammer is het dat een dezer gasten een getrouwde man is, die vrouw en negen kinders heeft en ze moet gedurende die nen tyd verlaten, zonder door zyn werk hun te konnen den kost verschaffen. Hadde de leute toch niet zoo eenen achter- smaeken konden deze die meêgedaen hebben, toch wat de bitterheid 'er van voor die onnoo- zelen verzoeten Uit het verslag der zittingen van den gemeente raed dezer stad, in dagteekening van den 16° en 20° October laetst, nemen wy de volgende punten over, daerby eenige bemerkingen van onzen trant voegende. De onfangsten van den budget der gemeente lagere school Looijevoor i85g, zyn berekend op fr. 5,55o, waeronder fr. 3,484 gegeven door de Stad en fr. i,64i-7g c. door de Provincie en den Staet. De onkosten zyn berekend op dezelfde som van fr. 5,55o waeronder fr. 3oo voor de aenveerde lagere school voor meisjes van jouffrouw Rioux. Wy weten zoo veel niet wegens het Kommunael Kollegie; men bevredigt zich aen te duiden dat het aen de Stad alle'e'u het sommeken kost vau veertien duizend franken; men zegt niet hoe groot de toelaeg van de Provincie en van den Staet is; waerom dit zwygen? Is het misschien om de rekening te beletten hoeveel ieder jongen van het Kollegie en van de Middenschool aen de coo- tribuabelen kost? Men bemerke van eenen anderen kant dat het Bisschoppelyk Kollegie, geen e'éneu duit noch aen de Stad, noch aen de Provincie of den Staet en kost, terwyl het nogtans by duizenden franken aen de neringdoeners onzer stad verschaft. Hoe onregtveerdig, hoe ougegrond zyn dan de schreeuweryen, de tegenkantingen waerniêe dit

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2