2Ae Jaergang. HET ARRONDISSEMENT. No 63. Dinsdag toekomende 9° dezer worden de Kamers te Brussel geopend. 'T zal kurieus zyn de aenzichten te be schouwen der ministers en der geavan ceerde liberalen wanneer zy malkaer zullen ontmoeten. De jonge knorrepotten willen dat het ministerie vooren uit ga in den weg die leiden moet tot de verbreking der Grond wet, tot de regeringsloosheid. De ministers wetende wat zy aen die mannen verschuldigd zyn, durven hun niet misdoen noch ook hunnen wil vol brengen; zy zitten tusschen twee vueren; en men weet niet hoe zy er zullen uit geraken. 'T is stellig dat de liberalen verdeeld zyn in oude en in jonge liberalen. De oude knorrepotten, zoo als minister Rogier die noemde, zyn M. Verhaegen en deze die aen den steert der francma^ons logien han gende, nog zeggen dat men niet openlyk mag werken legen de religie, maer wel in het donker, achter de gordynen en de muren der logien. De jonge liberalen, 't zyn die brandende jongelingen, opge kweekt in scholen, daer de religie niet alleen uitgebannen is, maer ook voorge steld wordt als iels dat vyandig is; 't zyn die jongelingen die noch godsdienst noch zeden meer en hebben en willen dat al de menscheu aen hun gelyk worden. Dit gebroedselopgekweekt door de oude liberalenzullen die allengskens verslinden. Zy stellen reeds voor hunne meesters wettenzy gebieden aen de minis ters, aen welke zy van nu af een brevet van onbekwaemheid jonnen. Zy hebben baes Verhaegen aen de deur van hunne verga dering gesteld, zy hebben den republikaen Defré doen kiezen, zy geven de wet aen de brusselsche liberalen en trachten in de provintien aenhangers onder de plaets- visschers te rekruteren. De tyd zal komen, en hy is niet verre van ons, dat de oude liberalen overal zoodanig zullen versleten zyn dat zy zullen verklaerd worden als onbekwaem om eenige bedie ning te bekleeden. De jonge noemen hun van nu af de Perruiken, en de nieuwe generatie zal aen de oude toonen wat zy kan. Gy hebt het gewild, oude liberalen! het is uw werk, geniet er de vruchten van! De jonge liberalen hebben geen ander programma als regeringsloosheid, voldoe ning aller driften, vernieling van den godsdiensthunne leeringen zyn op geene gronden gestaefd; zy kennen noch wetten, noch overheidnoch goddelyke noch menschelyke grondstellingen. Hunne stel sels bestaen in te doen hetgene iedereen van hun in het byzonder opvat en goed vindt en alle beletsel dat hun in het voldoen hunner driften kan hinderen, met geweld te verbrvzelen. YYy kénnen deftige mannen onzer stad die verre zyn van aen de katholyke party toe te behooren, en nochtans denken zoo als wy het komen te zeggen; die sedert eenige weken zich daer over opentlyk uiten voor al dengenen die het hooren wilt. Wy kennen overdrevene liberalen die de zaken beschouwen zoo als wy, maer uit partygeest hunne aenhangers trachten te verblinden tegen onze gezegden opstaen en in de herbergen declameren; hoe meer zy schreeuwen, hoe meer de waerheid zich vertoontde gekwetste schreeuwt nooit meer dan wanneer men zyne wonde aen- raekt; zoo is het ook met hun. Liberael zyndat is vo'gens M. De Poller, vry zyn in zyne gezindheid en zich bezig houden, uitsluilelyk bezig houden met stolfelyke belangen. Indien onze liberalen liberael waren in dezen zin, zy zouden iedereen vry laten in zyne geloofsgezindheid, in zyne gezindheid om zyne kinders te onderwyzen gelyk hy het wilt en verstaet. Indien onze ministers alzoo liberael waren zy zouden hunne magt niet gebrui ken om de eene party boven de andere te stellen, om de kalholyken te verwyderen van alle openbare ambten zy zouden bet onderwys niet doen dienen om de driften op te hitsen, om miljoenen te verkwisten zouder nut en voordeel, om het land te verdeelen in partyen en al het levendige van het vaderland de doodsteek te geven en den weg te banen tot regeringsloosheid of tot de geweldenary van vreeraden. Wanneer men onze Grondwet stemde, men dacht dat alle Belgen zouden gelyk zyn, allen dezelfde voorregten genieten; de vryheden waren wederzyds gewaerborgd met eed bekragtigd door Koning, door ministers en door alle ambtenaren van den Slaet. Waer zyn wy nu gekomen met al die plegtige beloften? Hoe verre zyn niet afgeweken van de Grondwet die mannen zelve, zoo als een Rogier, die ze hebben helpen maken! Zie rond u wat er zonder ophouden geschiedt. Mannen die den naem van liberalen hebben aengenomen, stellen zich als op pergezaghebbers; die niet doet gelyk zy, worden buiten de wet gesteld, onbekwaem geoordeeld om eenige plaets te bekomen; het zyn paria's, slaven, die kruipen moeten voor eénen liberalen minister, gouverneur of arrondissement kommissaris. Indien hel gouvernement zyne pligt wil kvvyten volgens de Grondwet, dan moet het alle zyne onderdanen aenzien als gelyk regt hebbende, niet als kalholyk of protestant of ongeloovig maer alleen als loebehoorende aen dezelve familie die den naem draegt van België; het moet de vryheden toepassen niet met twee schalen en twee gewigten, maer met dezelve gelyk- heid en dezelve regtveerdigheidhel moet de voorregten gewaerborgd door de Con stitutie van 1831 breed toepassen en dezelve ten voordeele van allen, wie zy ook zyn, verdedigen en staende houden. Handelt ons ministerie in dezen zin? belaes! wy weten wat ons liberael ministe rie is, wy kennen zynen oorsprong, zyne pogingen, zyne partydigheid zyne onder drukkingen en zyne voornemens. De vryraetselaers aenzien onze Grond wet als een gebouw dat bouwvallig gewor den is; zy zitten er op met houweelen en beitels om ze te vernielen. De pionniers ontbreken niet om ze te ondermynen; de Frère's, de Grisar's, de Bourlard's, de Verhaegen's, de Quinel's, de Defré's en andere tutti quanli van de logiën hebben ons staelkens gegeven van hunne truweel- kunde. In de francma^ons logiën opge voed, hebben zy door hunne schriften en door hunne woorden bewezen wat zy zyn en wat zy willen. Doch al die knapen, hoe misachtelyk die ook zynworden verduisterd door eenen anderen truweelbaes, door Mons Goffin, van Verviers, die wel al gekend was als francmagon, maer die nu al de andere overtreft. Wy zullen eenige zyner woorden aen onze lezers voorenhouden op dat ze kennen zouden wat het liberael geworden is. Deze, zegt Goffin, die een verstand hebbende versierd met kennissen en begaefd met edele zielkrachten, eenen anderen gids neemtom den moeijely- ken weg des levens te doorgaen, als zyne eigene consciëntie, indien hij de roomsch katholyke religie oefent, is een Geene religie te hebben, dat is dan opregl liberael zyn! verstaet gy het lezers? Verder zegt M. Goffin Ik zeg stellig- lyk dat de liberalen geene principeu hebben. Geene! dat is veel gezeid. Zoo dan geene godsdienstige, geene zedelyke, geene vaderlandse he princiepen. 'T is kurieus dal Goffin dat zegt. Zeiden wy het, wy zouden door de liberale gazet ten naer den bliksem gezonden worden, met wat vervloekingen naer het hoofd. Wy zouden nog andere schoonheden door M. Goffin geschreven aenhalen, in dien het niet vruchteloos en ware. Alles GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschyut den Zaterdag ▼•u iedere week Prys van iuschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4-oo. Voor de provinciën. Fr. 4*5°» De Jaergang begint met den iea September. en van GODSDIENST EK VADERLAND. BEKENDMAKINGEN zeventien centiemen den drukregel Brieveu, Bekendmakingen eu Geld moeten aen den uitgever Frachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. hoe hetgene wy zoo d1kwyls zeggen, bevestigd wordt. dwazen of een deügeniet.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1