2de Jaergang. No 64. HET ARRONDISSEMENT. OPENING DER KAMERS. Zaterdag 13en November 1858. REDEVOERING VAN DEN KONING. De Koning heeft zich dinsdag om 2 ure. naer hel Paieis der Natie begeven, al.waer Z. M. met de levendigste vreugdegeroepen aenveerd is geworden. De Vorst heeft plaels genomen op den troon en de vol gende redevoering uilgesprokeu Mynheer en, lk achte my gelukkig ray terug te be vinden te uiiddeu der nationale volksver tegenwoordigers, in voor ons land gunstige omstandigheden, onder bet dubbele oog. punt van zynen inwetidigen toestand en; zyne betrekkingen met vreemde lauden. Deze betrekkingen, gegrond op gevoe lens van wederzydscb vertrouwen, worden sterker by de ontwikkeling. Verscheidene traktaten zullen u medegedeeld worden. Een dezer zal voor uitwerksel hebben de letterkundige voortbrengselen der beide contracterende landen, aen de grenzen van alle belemmeringen te bevryden. Wy zullen bovendien trachten, door eene nieuwe wet, op eene meer stellige wyze de regten der scbryvers en der knnstenaers te waer- borgen. Doordrongen van de pligten welke hem zyn opgelegd, voor de zedelyke en verstandelyke ontwikkeling des lands, zal helgouvememental zyne zorgen toewyden aen den voorspoed van het operbaer onderwys. De lagere schoolmeesters hebben een duidelyk bewys bekomen van zyne be zorgdheid, in uwen laetsten zittyd, en de jeugd onzer scholen, vereenigd met hare leeraren, heeft my, in eene onlangsche plegtigheid, gevoelens betuigd waervan ik hel geheugen zal bewaren. De primaire schoollokalen, in een groot getal gemeenten onvoldoende her kend zynde, zal er een nieuw krediet worden gevraegd om de gemeentebesturen te helpen voorzien in die behoefte des volks. t> De kwestien die verbonden zyn met de uitoefening der openbare weldadigheid, zullen opgelost worden na een onderzoek nopens den toestand der behoeftige klassen en de krachtdadigheid der middelen aen- gewend om ze te helpen. Myn gouverne ment heeft gemeend de voordragt niet te moeten uitstellen van een wetsontwerp ten doel hebbende de verschillige gevoelens ie doen eindigen, waertoe het opstel van art. 84 der gemeentewet aenleiding gegeven heeft. Ondanks eene handelskrisis die vele streken zwaer heeft beproefd, hebben de sloffelyke belangen des lands zich voort durend ontwikkeld meteene merkweerdige krachtdadigheid. Onze nationale spoorweg, die sedert weldra vyf-en twintig jaren, groolelyks lol die verbetering medewerkt, komt vermeerderd en, om zoo te zeggen, volledigd te worden door de linie van Luxemburg, die op ons grondgebied, eenen nieuwen gewigtigen doorvoerweg opent en aen het land eene belangryke provintie Verbindt, terwyl zy voor deze nieuwe bronnen van welvaerl opent. De bevolking heeft het levendig gevoeld; ik ben gelukkig geweest my, door inyne tegenwoordigheid evenalsdoor mynegevoelens, te vereenigen met hare voldoening en verwachting. De vooruitgang van den openbaren rykdomoefeuleenen gelukkigen invloed uit op den toestand der schatkist. De gewoone out vangsten besialigen neirekkelyk met de uilgaven, een overschot dat gediend heeft om de vlottende schuld te verminderen. Üe taxs van hei schippers-paienieregt heeft sedert lang aenleiding gegeven tot gegronde klagieu. Een wetsontwerp zal u voorgedragen worden om die belasting te verminderen. Een wetsontwerp zal u insgelyks aen- geboden wordenom eene betere verdeeling dei' grondbelasting te verzekeren. - Myn gouvernement zal uwe aendacht inroepen op maetregelen bestemd óm den handelen de nyverbeidheid te begunstigen, met de leeningen op goederen en den ver koop der waren en der grondstoffen die den zeebandel byzonderlyk voedsel geven, te vergemakkelyken. Middelenbekwaera om de werkende klassen vooruitzigt in te boezemen, moeten het voorwerp zyn der bekommeringen van de openbare magt. Er zullen u voorstellen worden gedaeu om in de stichting der peusioeukas de verbeteringen in te voeren, die door de ondervinding zyn aeugewezen, en om op breede grondvesten een goed stelstel van spaeikassen in te rigleu. Üe verbetering der beurlwegen voor de openbare gezondheid zal door uwe medewerking eene nieuwe dryfkrachl ver- krygen. Gy zult hebben uitspraek te doen, van in het begin des zittyds, over de wet, betrekkelyk den lyfsdwang, en de hervor ming van het strafwetboek, die de Kamer het zich tot eer zal rekenen te bewerk stelligen. Eene wet op de regterlyke inrigting zal aen uwe beraedslagingen worden voor gelegd. Myn gouvernement houdt zich bezig met de hervormingen die in de wetgeving op de militie in te voeren zyn. De lezing der troonrede geëindigd zynde, heeft Z. M. de Kamer verlaten, begroet door nieuwe vreugderoepen. De hertogin van Drahand woonde de koninglyke zitting by. De prinsen verge zelden den Koning en namen plaels in zetels op den troon geplaetst. GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschyut dm Zaterdag ▼•n iedere werk Prys van inschryviug by jarr Voor de .stad Fr ^-oo. Voor dr provinciën. Fr. /j-5o. De Jaergaug begint met den i*«* Septrmber. EN VAN godsdienst en vaderland. - BEKENDMAKINGEN zeventien cutienieii «Pu drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Frachtvfy toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. b De burgerwacht en hel leger blyven zich weerdig loonen van onze gemeene bezorgdheid en zyn met denzelfden vader- landscheu geest bezield. b De laetste tienjarige volksoptelling heeft eene vermeerdering van bevolking bestaligd, waervan een der gevolgen moet wezen de vermeerdering van het getal der leden van de nationale wetgeving. b Ziedaer, Mynheeren, het geheele der werkzaemheden die u zullen moeten bezig houden in den loop van dezen zittyd. Ik ben overtuigd dat uwe vaderlandsliefde niet zal terugdeinzen voor de voltrekking dezer zware laek, en dal ik van de nationale wetgeving een trouwhertigen en werk- zamen steun mag verwachten, die myn gouvernement zal toelaten aen de publieke zaken een levens regelmaligen en vrucht baren gang te geven. EENIGE BEMERKINGEN. De punten die bezonderlyk de aendacht opwekken in de Troonrede, zyn betrekkelyk op het onderwys en op de liefdadigheid. Onbeduidende woorden op de kinderfeest den 25" september te Brussel gespeeld, nieuwe onkosten om schooien te bouwen, die zoo het schynt van zeven tot negen miljoenen zullen beloopen, geen één woordje over de vryheid van het onderwysziet daer al wat het minis terie wegens die belangryke zaek weet te praten. Doordrongen van de pligten welke hem zyn opgelegd voor de zedelyke en verstande- lyke ontwikkeling des lands zal het Gouver- nement al zyne zorgen toewyden aen den voorspoed van het openbaer onderwys. Fader IVillem van koppige en schynhèilige memoriehad hetzelfde in de vermaerde Grondwet in andere woorden gezeid; art. 226 luidde Het openbaer onderwys is een allyd- b durend voorwerp der zorgen van het Gouver- nement. Alwie de historie kent, u>eet hoe dit artikel een werktuig wierdt in de handen van Jan Kaes, om het onderwys in protestanlsche kete nen te binden. Wie zou ooit gepeisd hebben dat Rogier, de groote patriot van i83o, in i858 de gedachten en woorden van den Hollander zou vernieuwen De Ypersche Oranje-liberalen moeten toch nu te vreden zyn of zy en zullen het nooit zyn ook weten wy dat zy in hunne handen vryven. Wegens de liefdadigheid spreekt de Troon rede van verschillige gevoelens waertoe hel opstel van art. Ühder gemeentewei aenleiding heeft gegeven. Wie heeft die verschillige gevoelens voor den dag gebragt? zyn het niet de francmafons

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1