goêkoope mannen zyn en dat zy gemak- kelyk knouwen aen den budjet voor niet te doen. Kies dan liberale opeters! Het Senaet heeft schoone lesjes gegeven aen de ministersin zyne antwoord aen het ministeriele factum. Sprekende van de jongens expositie, welke Rogier vergaderd heeft in de laetste september feesten, zegt het Senaetdat het toejuicht aen de gevoe lens welke de kinders geput hebben in hunne famitien en welke zy hebben bewe zen in de tegenwoordigheid van Zyne Majesteit den Koning. Zoo dan! het is in hunne familien en niet in de Staetsscholen dat de kinders die gevoelens hebben ge put. Wat dunkt u daer van, heeren pro fessors, vettelyk betaeld met ons geld? T zyn de oudersgy zyt het niet, die de gevoelens inboezemt. Wat doet gy dan?... Baes Rogier had geschreven in de Troonrede dat de geld en koophandel krisis in ons land niet was gevoeld geweest gelyk in andere landen. De baes minister wilde de eer aen zich en aen zyne minis teriele confraters töeschryven. De Sena- teurs zeggen aen den Koning dat het de Goddelyke Voorzienigheid is die deze krisis van ons land heeft afgeweerd. Welken neus voor Rogier, die zich alles wilt toe schryven! Hy heeft den hongersnood uit het land gebannen, Vlaenderen gered, het geld doen vloeijen in de zakken, hy alleen kan dat! God heeft niets meer te doen. Wanneer zal hy doen de contributien verminderen? Dat ware beter voor de Belgen. Wy moeten onze lezers aenkon- digen dat baes Rogier 8 of 9 miljoenjes dit jaer zal vragen om nog wat yzere wegen te maken. Daer over zwygt hy gelyk eenen visch, in zyne Troonrede. Onthoudt dit schatpligtigen! by twee of dry maenden zal Rogier die aen de Kamers vragen en de liberale meerderheid zal hem de mil- joentjes toestaen. De meerderheid van de Kamer der Volkstegenwoordigers is liberaelzy is de zelfde als in den laetsten zittyd. Het is dan niet te verwonderen dat zy de vrymet- selaer Verbaegen gekozen heeft tot haren voorzitter en wy verwachten ons dat die meerderheid, gesproten uit de kasseijen van mei 1857* de zelve vruchten zal voort brengen gelyk 't voorledene jaer. De voorzitter eener Kamer is de uit drukking der gevoelens van de meerder heid harer leden! 'T is zeker daerom dat baes metselaer Verhaegen aengekondigd heeft in zyne bezitneming van den voor zitterszetel, dat hy nu is, gelyk by was voor- dezen, gelyk hy zal zyn in het toekomende. Wy twyffelden geenzins aen Verhaegen's gevoelens; doch hy wordt oud; de oude roramelaer tuit geern zynen eigenen lof en daerom heeft hy gesproken van zich zeiven en van niets anders. Het bureel der Kamer is uitsluitelyk samengesteld uit liberale mannen, 'tis een gevolg dat niemand verwondert, want hel vlaemscb spreekwoord zegtsoort met soort en duivels met koolbranders. Wal dej aensiaende werkingen onzer wetgevers betreftwy mogen die van nu af aenduiden de zittyd zal kort en onbe> Gazette van Yperen. duidend zyn. Wat eten en drinken gelyk men te Brussel doet; wat meer t'huis blyven als in Kamer zitten, en nochtans de twee honderd vette guldens te maende trekken, gelyk 't voorleden jaer de liberale representanten hebben gedaen; daer by eene dozyne wetten stemmen waervan zy niet veel verstaen en die voor de regters dikmaels nog veel onverstaenbaerder en duisterder zyn; dat zal de bezigheid zyn voorden tegenwoordigen zittyd der Kamer. Wy vergeten nochtans iets. Baes Rogier heeft den Koning in de Troonreden doen zeggen dat de kwestien die verbonden zyn met de uitoefening der openbare welda digheid, zullen opgelost worden na een onderzoek nopens den toestand der be hoeftige klassen en de krachtdadigheid der middelen aengewend om ze te helpen. In andere woorden moet men lezen Het gouvernement zal zich meester maken van alle gestichten van weldadigheid, van alle aelmoessen, van alle testamenten en de ministers alléén zullen schikken over de goede werken volgens den toestand der armen en de krachtdadigheid van de middelen aengewend door den redder van België, den groote, den doorlucbtigen Rogier, den eenigen man bekwaein om de armoede uit het land te roeijen! Zoo dan men zal in de Kamer geven de tweede representatie van het komedie spel gespeeld in mei 1857, welkers uitslag was de meerderheid der Kamer op straet te werpen en de revolutie meester te laten in de stralen van Brussel. Het ware te wenschen dat, wanneer men de liberale wet op de liefdadigheid in de Kamer zal bepleiten, er niet eenen representant der bewarende party tegen woordig ware. Slegt voor slegt de wet kan maer slegt zyn, en die zal ook haren tyd hebben gelyk andere wellen. Napoleon I» vader Willem 1 hebben de liefdadigheid vry gelaten, omdat een ieder doch meester is met zyn goed te doen wat by wilt; een nieuw ras van liberalen vindt dat Napolepn's en Willem's vryheid te groot was; zy zullen die dempen en beteu gelen onder het voorwendsel van liberael te zyn. Roep dan nog Leve de vry heid! als de dwingelandy het land meester is! Dat hebben wy te verwagten van de Kamer, die gedeeltelyk voor de pin der kiezers zal komen in juny 1859. Kiezers weest op uwe hoede, en overweegt wat uwe representanten voor den dag brengen. Er ligt in de ministerieele wieg een weljongsken op de liefdadigheid. De minis ters hebben in de troonrede aengekondigd datzoohaesthetjongskenzalgrootgegroeid zyn, zy het aen de Kamer zullen aenbieden op dal ze het meerderjarig verklaren. Papa Tesch is vader van het kindeken en Rogier zal peter zyn. Opgekweekt onder de scha- duwe der logien en der klubsen het kleu terken zal francmaQons spreken. Wy ver wachten zyne verschyning voor de Kamer om ons gedacht te uitten over zyn karakter en hoedanighedenwy welen nogtans van nu af dat het geensins zal katholyk zyn. Immers Tesch's kinders worden niet ge doopt. Toen minister Nolhomb zyne liefdadig- heidswet de Kamer had aengeboden, waren de liberalen vroed; zy wierpen de Kamer op straet; de kasseijen vloogen door de vensters der kloosters en men brandde eenen broeder van liefde te Jemmapes. Het ministeriedat nu 's landszaken bestiert, is gesproten uit die kasseijen, uit dit liberael vuer; het gaet de Kamer eene nieuwe liefdadigheidswet aenbieden. Zal deze wet de plunderaers voldoen? Indien het zoo is, wy zeggen vooraf, dat de wet niet zal deugen, omdat zy voldoeningzal geven aen de vyanden onzer Konstitutie, aen de vyanden van Staet en van Kerk. Indien de plundeïaers, de menschpnbranders niet voldaen zyn door de nieuwe wet, wat zal er dan geschieden? Zullen de revolution- nairen wederom kasseijen uit doen om die te werpen tegen de ministers en tegen de liberale meerderheid? Er is uit die wet niet goeds te verwagten; wy zeggen van nu dat het liefdadigheids kindje van Tesch en Rogier, een bastaerd is, en dat in weer wil der ministerieele poogingen men het zelve nooit wettig zal kunnen voor de Grondwet doen verklaren. Iets dat het grootste getal der menschen niet en bemerkt, en dat de liberalen trach ten met vlyt en zorg te beduiken voor de oogen van iedereen, 't is dat er in ons land geene grootere vyanden der vryheid te vinden zyn als de liberalen zelve. In onze Grondwet is er geschreven Vryheid van onderwijs. Eh! wel, de libera len willen van die vryheid niet meer. Weg met de schooien die aen den Staet niet loebehooren dat is hunne roep! Maer schooien waervan zy meester zyn, die wy allen moeten met ons geld onder steunen, dat is hetgene er moet zyn; en niemand zal voorlaen meer mogen zyne kinderen onderwyzen, ten zy in die schoo ien; dat willen de liberalen; zy zullen het zelfs met geweld te wege brengen, en niettemin zeggen dat wy vry zyn. ^jryheid van liefdadigheid! Wat gaen de liberalen daer meê doen? Voortaen zal het u niet meer toegelaten zyn uw geld en uw goed aen den armen te geven na uwe dood, ten zy gy het in de handen van de liberalen stelle, die er over zullen beschik ken niet volgensuwen maer volgens hunnen zin; door hunne wetten zullen zy palen aen uwen wille zetten, en zeggen dat gy noch tans vry zyt van te doen wat gy begeert. Schynheilige liberalen! nergens zyn er grootere dwinglanden te vinden geweest dan gy! en gy zoude willen nog aenzien worden als de verdedigers der vryheid! gy kent maer eene Yryheid, deze van mees ter te spelen. En wie zyn die mannen? Eenige kop stukken die alles willen geleiden volgens hunne heersch en baetzucht; de overige, die zich ook al liberael noemen, zyn hunne verblinde werktuigen en verslaefde dienst knechten die om een plaetsken te verkry- gen, om eene pratiek of pacht van den disch of het stadhuis te behouden, blyde zyn te mogen zeggen dat zy liberael zyn! Dwaes- hoofden, die niet voorder en zien dan I hunne neus lang en is. BE KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. DE AENSTAENDE LIEFDADIGIIEIDSWET. jegge»—

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2