YPEREN. ARRONDISSEMENT YPEREN. Gazette van Yperen. 22. Moerbeke j. 23. Oostende j. en p. Cassel 27. Dixmude v. Nieuwe maen den 5% 5 ure 18 min. s'avonds. Eerste kwartier den 13°, 8 ure 52 min. s'avonds. Volle maen den 21", 2 ure 34 min. s'morgens. Laetste kwartier den 27", 5 ure 44 min. s'avonds. SENAET. Zitting van den ia". Ten 12 uren eti half (reden de leden der kom missie van het Adres in de zittingzael. M. de Voorzitter geeft mededeeliog der ant woord van Z. M. aen het Adres, in dezer voege opgesteld Mvnheeren Ik bewys eer aen den iever welken hetSenaet voor de openbare belangen bezieltik beo getroffen en ik bedank bet over de gevoelens die gy my in zyueo naem uitdrukt, en met dank- baerbeid aeuveerd ik de verzekering van den werkzamen en getrouwen bystand, welken gy aen myn gouvernement zult verleeoen om de belangryke kwestien op te lossen die in den loop van dezen zittyd aen de Wetgevende Vergadering zullen onderworpen worden. Deze mededeeliog gedaen zyodegaet bet Senael onbepaeldelyk uiteen. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zitting van den i6". Wy hebben hier boven er van genoeg gesproken. Zitting van den 17". De Kamer beeft mededeeliog ontvangen van s'Konings antwoord op baer Adres. (Ziet hier vooren.) De beraedslaging is begonnen op bet wetsont werp wegens de gevangneming (contrainte par corps); korte bemerkingen zyn gedaen geweest; de algemeeoe betwisting is gesloten en deze der artikels verzoodeu tot de volgende zitting. 'T is bemerkingsweerdig dat men tot 1791 moet wederklimmenom den Paescbdag te vinden op den zeiven dag op welken hy vallen zal in 1859, te weteo den 24" April. Men beeft ook bemerkt dat in 1859, H. Sakra- meutsdag vallen zal op Sint Jan's avond (23° Juny), die vroeger Vasteodag was in Fraokryk. Die saraenvalling. heeft eeriyds gelegendheid gegeven aen een fransch spreekwoord Quand Jean jait jeuner Dieu, Abondance de biens en tout lieu. T welk in 't vlaemsch luiden kao Wanneer Sint Jan eens God doet vasten Danis'er overvloed, zelfs ookvoor arme gasten. Moge deze voorzegging waer zyn Door koniuglyk besluit van den i4n dezer, Mynheer Ferdinand De Stuers, legaetschapvolger, wordt Legaetschapsekretaris genoemd van tweede klas. Een koniuglyk besluit van 9° november staet aen de proviotie van West- Vlaenderen eene eerste hulpsom toe van 5,000 franks, om ze te helpen in het uitvoeren der verdiepingswerken in het leeg bed der vaert van Yper naer den Yser. Poperinghe. Wy vernemen den verkoop van den hoppe-oogst van i858, beloopende tot ongeveer 2000 ponden, in de heiden van Putteen Calmphout, ten pryze van 100 fr. de 5o kilos. B1NNENLANDSCH. Dixmude. Een lange liberale doktor alhier, ziende over eenige dagen, eenen onderpastor van klein gestalte voor by gaen, zeide Zie dat koor dendanserkenIn dit geval, heer doktor, zeide de priester, zyt gy myn balansier. De balansier heeft sedert dien, zynen naem behouden en is nu onder geenen anderen meer bekend. Op de Sint-Maertens-peerdenfeest alhier gehouden, waren veel jonge en schoone peerden te koop gesteld. Ofschoon de verkoop maer traeg was, zyn de goede peerden toch aen redelyke pryzen verkocht geworden. Slechts de afgeredene en de oude achttienmaenders werden verkocht tegen zeer leege pryzen, waeronder eeu dertigtal aen i5 eo 20 franks bet stuk. Rousbruguhe-Haringhe. Degendarmery komt de genoemden J. Van Kakelberghe, bode op Poperinghe, woonende te Rousbruggbe, en Nalha- lia Verhelst, dienstmeid te Beveren, aen te houden en ter beschikking vau M. den prokureur des Konings te Yeurne te stellen, als verdacht van ontvreemding van zes zak-uerwerken, waer van twee in gouden vier in zilver; deze uerwerken waren door de genoemde Huersel, borlogiemaker te Poperinghe, aen Van Kakelberghe toevertrouwd geworden, om ze aen den broeder van den horlo- giemaker, te Beveren, te bebandigen. Brugge. Zyne Eminentie de Kardinael Wiseman, is zaterdag morgend te Oostènde ont scheept van Douvers komende. Na eenige oogen- blikken te Oostende rost genomen te hebben, is Z. Era. naer deze stad gekomen. Een nog al groot getal persoonen, de komst van den doorluchtigen kerkvoogd kennende, bevonden zich aen de statie van den yzereo weg, en hebben hem met al de bewyzen van den diepsten eerbied ontvangen. De twee vikarissen generael van ons bisdom hebben Mgr. Wiseman naer het bisschoppelyk paleis geleid. Zyne Eminentie heeft zondag in officieel ge- waed de diensten der Kalhedrael bygewoond, door Mgr. den bisschop van Brugge gecelebreerd. Maendag heeft Z. Ern. de voornaemste gebouwen der stad bezocht. Dinsdag heeft zich Z. Em. naer Mecbelen begeven, om Z. Em. den Kardinael Sterckx een bezoek af te leggen. Daerna zal de engelscbe kerkvader het klein seminarie van Rousselaere gaen zien en het kollegie van Siut- Louis te Brugge. De jaerlyksche peerdenfeest, maendag en dinsdag in deze stad gehoudenwas zeer wel bevoorraeJ; meu telde 789 peerden van allen ouderdom. Hei gebrek aen voeder geuoodzaekt de landbouwers vao te verkoopen, en dit is de reden dat er een zoo groot getal peerden te koop aeoge- boden zyo. De pryzen hebben hunne vastheid niet behouden; nieltemio zyn er nog al veel verhan delingen gebeurd aen goede pryzen. Men be merkte maer weinig vreemde koopliedeo. Maendag werdt alhier voor de wet het huwe- lyk voltrokken en dinsdag door dè kerk ingezegend tnsschen M. de Necker, advokaet te Rousselaere, eo mejoufvrouw Celestine Jooris, dochter van wylen den heer onder president Jooris. De huwe- lyks zegen zal aen het paer gegeven worden door Mgr. de Necker, kamerling van Zyne H. den Paus, die zich voor het oogenblik alhier in vakaotie bevindt. Mgr. de Necker beeft zaterdag insgelyks van de zuster der jonge bruidmejoufvrouw Pauline Jooris, in het klooster van het U. Hert, te Jette- S'-Pierre, by Brussel, de religieuze beloften ont vangen en als zoodauig geprofest. Wilskerke. Tusscheu den nacht van 6° en 7° dezer, zyn de beuken der nieuw opbouwende kerk alhier, ingestort. Men gelooft dit ongeval te moeteo toewyden aen het te vroeg lossen der boogsteilingeu. Brussel. M. de minister van justitie komt officieelyk de nuttigheid te erkennen van eene kerk in het Louise-Kwartier, alhier. Indien onze inlich tingen nauwkeurig zyn, zou men niet lang wachten er de bouwing van te beginnen. Aerseele. Den i4" dezer, s'avonds, is er een haverschelf, behelzende 5ooo schoven en toe- behóorendeaen Fr. Van Overbeke, landman alhier, door de vlammen verslonden. De schade wordt op 5oo franks. De oorzaek wordt aen kwaedwilligheid toegeschreven. Rousselaere. Wy ontvangen uit deze stad eenen brief die de bezonderheden behelst van het onthael gisteren aldaer aen Zyne Em. den kardinael Wisemau gedaen. 'T was een bezoek dat de door luchtige prelaet wilde doen aeo het Klein Semina rie, maer de gausche stad heeft er deel in genomen eo de straten versierd met den grootsten iever. Aen de statie is Zyne Em. ontvangen geworden door de overheden en door al de leerlingen van het Klein Seminarie, muziek aen het hoofd, die hem naer hunne kerk hebben geleid. Na eenige lofzangen, heeft Mgr. Wiseman, die vergezeld was door Mgr Malou, de overheden, persoonagien en priesters ontvangen, die de feest waren komen by woonen. Later zyn er in verschei dene talen, redevoeringen, door de leerlingen van het klein seminarie, den geleerden prins der kerk toegestuerd; Mgr Wiseman heeft zelve het woord genomen en zich zoo welsprekende getoond dat meerraaels de toejuichingen zyner talryke aenhoor- ders hem onderbroken hebben. Mgr Malou heeft weerdiglyk aen Zyne Eminentie geantwoord. Op het banket die daerna plaets greep, zyn de gezondheden van beide prelaten gedronken en op de levendigste wyze toegejuicht. Voor aleer de stad te verlaten, heeft de Kardi nael zich naer de kerk en naer het stadhuis begeven, om de bevolking en de overheden te bedanken over hem zoo schoon aengedane verbael. -1llju-ts»— regtbanken. Vyf kruideniers van Brussel worden thans voor de korrektionnele regtbank vervolgd om hunne koopwaren te vervalschen, en voornamelyk den peper en detuikeryen. De strengheid met dewelke de plaetselyke overheid dit slach van misdryven vervolgt, heeft reeds tol goed gevolgd gehad van het getal derzelve op eene aenmerkelyke wyze te doen verminderen. JAER-, PEERDE- EN VEEMARKTEN. november. J. beteekent jaerP. peerde-, en V. veemarkt. maenloop voor november. BDITENLADNSCH. Holland. De Paus Pius IX beeft eene bulle van excommunikatie uitgebragt tegen M. Hendrik Loos, jansenistsche aerlsbisschop van Utrecht, en tegen alle degenen die deel genomen hebben aen zyne kiezing, of aen zyne wyding, op welkdanige wyze het ook wezen moge, door hunne daden, door hunne raedgevingen of door hunne goedkeuring. M. Hendrik Loos had zyne gehoorzaemheid aen den Paus betuigd en hem zynen apostolyken zegen gevraegd. De Tyd kondigt iu zyn nummer van 8° november eene vertaling der bulle van excommu nikatie af. Zweden. In dees land wordt er magtig veel brandewyn gedronken. De stookerijen,in Zweden alleen zonder Noordwegen mede te rekenen hebben van den in jannarius tot den 3i° october voortgebragt37 millioen, honderd duizend liteqs brandewyn waervan de regten betoopen hebben, ten voordeele der schatkist, op 22 millioen, zes honderd duizend franken. Madrid, i6° november. Deaerdbeving die i zich op verschillige punten van Spanje heeft doen

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3