No 66. HET ARRONDISSEMENT. 2(Ie Jaergang. HET TOEKOMENDE. Wanneer men eenen oogslag werpt op gansch Europa moet men erkennen dat er overal eene worsteling bestaet tusschen den geest van revolutie en den Godsdienst. De leeringen van het meeste deel der hoogescholen zyn tegenstrydig aen de katholyke leering; men verwekt de oude ketleryen; de jongheden opgehitst door de hoop van groot te worden, opgemaekt door de meesters zelve die hen bet hert vergiftigen en het hoofd met hoogmoed volblazen met hun te zeggen dat zy de wereldsche misbruiken moeten doen ver- dwynen, dat zy de militie zyn van het toekomende, gaen trolsch en verwaend voor uit, in den weg van het kwaed. Hoe veel advokaetjes in de groote ste den bevinden zich zonder werk? Zy moeten nochtans munte slaen om hunne schulden te betalen. Hoe vele jongelingen die op 's lands beurze gestudeerd hebben, bevin den zich zonder plaets? Zy moeten pok een stuk brood verkrygen. Hé wel! die gasten worden schryvelaers ju de liberale, in de republikaènsche gazetten; zy hopen dat hunne pen de middel zal zyn vpor hun tegenwoordig bestaen en dal zy gelyk eenen Defré en anderenmet liberael ge rucht te makenmisschien Pok eens zullen tot in de Kamer zelf, of ten minsten tot een postje geraken waerin zy zullen aen't schuttelken zitten. Aldus ziet men, by voorbeeld, in de voorsteden van Brussel advokaetjes zon der werk, vlasbaerden die nauwelyksi de scholen ontsnapt zyn, zitten met wat fran- sche gebannenen met wat luijaerds die niet wéten van welk hout pylen makenzy geven van .verrede wet aen het ministerie en baes Rogier zit te klappertanden van benaeuwdheid, omdat de joDge knorre potten hem de wet willen geven; hy weet genoeg dat die vlasbaerden hem eens zullen onderkruipen, wanneer zy het volk zullen hebben opgemaekt in hunne klubsen. Die jongelingen zyn de steert der liberale perruiken. Zy bereiden in ons land, hetgene in de jafen tachentig de jonge goddelooze schryvers bereidden aen geheel Frankryk, wanneer zy de Commune van Parys op- raaekten tegen het Staetsbesluer en tegen hel Hof. De verblindheid komt vroeg of later over aen de staetsmannen, aen de ministers die vrywillig de oogen toedoen om het kwaed niet te zien. Die oogluiking ver- gaet in eene ware verblindheid des geests. Onze ministers nypen de oogen toe; zy laten de jonge knapen vroelen in de voor* steden en in de klubsen die geheel het land door, reeds bestaen. Als de tyd zal gekomen zyn, zullen deze zeggen aen den franschman Rogier Ole toi de la que je m'y melte! Dan zal heer Rogier vergelen en versle ten niet meer mogen zeggen dat hy België gered heeft. Hy zal zien, als het te laet is, dal men in de wereld elk zynen toer heeft om het liberael pollichinelle spel te spelen. Als de driften ten hoogsten gekomen zyn dan is de raensch door dezelfde ver blind. Zoo gaet het met onze hevigste liberalenzy zyn zoo verre gekomen dat zy niet meer en zien hoe zy, door hunnen handel het land ten onderen geleiden. De Kamers zyn geopend te Brussel, en zy zyn het ook in de klubsen. De liberale mannen houden vergaderingen in groote en kleine steden, om de wet te geven aen het Gouvernement. Heer Rogier zal niets meer mogen ver- rigten ten zy hy de permissie er over bekome van de heeren Haeck, Goffin, Tunck, Boniface en hunne aenhangers, die overal vergaderingen openen, in de welke men nieuwe stelsels van staetsbe- besluer bepleit. 'T zyn de jonge knorre potten die aen helwerkzyn. Het ministerie, samengesteld uil oude knotleraers zwygt, het durft niets zeggen, uit vreeze dat de jongens zouden landen en vuisten toonen. in Frankryk was minister Guizot, in 1848, in dezelve gesteltenis als baes Rogier in ons land het nu is; by had ook eene liberale meerderheid in defransche Kamer; de jonge liberalen gingen ook vooren uit; zy hielden vergaderingen op voorwendsel van banquetten de revolutie wind blaest, hetGouvernementmetKoningen ministers vliegt om zeep en de Republiek stael regl, zonder dat er ooit iemand had aengedachl! Baes Rogier zou wel doen van Guizot's handel en wandel te studeeren, indien hy dusdanige gevaren op ons land niet en wilt trekken. Rogier steunt op de meerderheid der Kamer; De Decker had ook de meer derheid, en zonder kiezingen wordt hy die ontnomen door 't geweld der tnuilmakers; de revolutie van mei heeft De Decker's meerderheid vernield. Denken de oude liberalen dat zy vaster zitten als Guizot en De Decker met hunne meerderheid? Zy bedriegen zich op de tegenwoordige gesteltenis. De revolutie regt zich tegen het tegenwoordige minis terie en de ministers denken dat zy sterk zyn; zy slapen op den afgrond. Zy verboo- pen de jonge misnoegde te zullen dempen, en waerop steunen zy hun gevoelen? Op eene bedriegelyke veiligheid welke in hunne hoofden alleen bestaet. De ISational, de Broedermin en meer andere revolutionnaire gazetten duiken hunne inzigten niet; zy willen in België eenen anderen staet van zaken. Zy willen de verdelging van den godsdienst, den ondergang der zeden; zy willen eene vol- komene verwarring in gansch het mensch- dom, eene revolutie gelyk aen die der zestiende eeuw en daerom verheffen zy den brandstichter, den geus Marnix. Ah! liberale mannen, nu zyt gy verblind! de partydriften overmeesteren uw verstand! let wel op, dal de wind de liberale knorre potten, op zekeren keer u niet naer den donder doel vliegen! Welke ook de uitval zy van de worsteling der partijen die Belgien verdeejen het slegste lot dat hel vaderland kan over komen, is de revolutie te zien ondersteunen door het gouvernement zelve, door het ministerie. Wat doen onze ministers, ten zy de klubsen ondersleunen uit vreeze van er door niet om verre geworpen te worden. Te vergeefsch zullen zy ze slreelen! Al op eénen keer zullen zy er den klop van krygen... en dan?? God weel welk lot ons land zal beschoren zyn! Mogte toch onze vrees niet ver wezen tl yk worden. De liberalen in het algemeen,de ministers in het byzonder en vooral hunne gazetten raeskallen zonder ophouden over de onaf- hangelykheid der burgerlyke magt. Zy zyn verschrikt dat men de hand slage aen de wereldlyke magt en die zou overleveren aen de geestelyken. Daer uit bestaet dat monster met duizend hoofden dat zy, gelyk Don Quichotte met alle hunne magt en kracht beveglen en dat nochtans maer een spook is 't welk in hunne holle koppen alléén en nooit inderdaed heeft bestaen of bestaen kan. Er bestaen in de wereld twee magten, de eene, de geestelyke, valt onder het beheer der geestelykheid, aen wie God zelve ze toevertrouwd heeftde andere, onderhoorig aen de magistraten en de wereldlyke overheden wordt door deze bestierd; deze is de burgerlyke magt. Deze, om reglstreeks goed te zyn, moet geschikt worden volgens de goddelyke en de natuerlyke wettenanderzins gaet zy bare zending te huilen. Het is de mode geworden dat men onder het liberael zonder ophouden schreeuwt en tiert legen de geestelyken, van welken rang die ook zyn, omdat ze, zeggen de heeren liberalenwillen de burgerlyke magt overweldigen. Welnu wy vragen aen aen allen die nog eene once gezond ver stand bezitten Is het met regt dat de liberalen deze overweldiging aen de gees telyken beschuldigen? GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschyut den Zaterdag V8n iedere week. Pry8 van ioschryving by jaer Voor de stad. Fr. Voor de provinciën. Fr. 4*5o, De Jaergang begint met den ien September. EN VAN GODSDIENST EN VADERLAND. BEKENDMAKINGEN zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen eu Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegetooden worden. MOGTEN WY VALSCHE PROFETEN ZYfi! DE ONAFHANGELYKHEID DER BURGERLYKE MAGT.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1