het koolzaed meer gevraegd, doch is het niet geraekt aen de pryzen welke men betaelde na den koolzaed oogst. Indien Duitschland veel olie blyft voort vragen, dan zullen de pryzen ryzen. In Frankryk heeft men veel koolzaed geplant, omdat de granen gedurig dalen. Te Gent, te Brussel en ook by ons betaelt men het koolzaed tegen 30 en 31 franks den hektoliter. Te Ryssel 28 fr. den hektoliter. De pryzen der vette beesten verminderen; de zwyns worden gevraegd met merkelyke verhooging der pryzen. Hetgezwingeld vlas wordtzeer gevraegd; overal koopt men alle kwaliteiten voor het gebruik der fabrieken. De landbouwers kunnen gemakkelyk en aen voordeelige pryzen de slegste kwaliteiten afzetten. De fransche graenmerkten zynin daling; de invoer der granen met schepen gebragt uit de Zwarte Zee zyn er de oorzaek van. Die granen zyn in het algemeen maer van slegte hoedanigheid en worden aen leege pryzen verkocht. De invoer uit het Oosten zal van nu voortaen vertragen, want wy naderen het tydstip waerop de zee ophoudt voor koophandel schepen bevaerbaer te zyn in verscheidene gewesten. Antwerpen's granenkoophandel is byna onbelangend; dit is grootendeel toe te schryven aen de twee overvloedige graen- oogsten die wy hebben opgedaen. De koolzaedkoeken worden te Ryssel verkocht aen fr. 16, de ceillettekoeken fr, 14 50 c. de koeken van inlandsch linzaed fr. 25 en van uitlandsch fr. 22 tot 24, de cameline koeken fr. 15, alle het honderd kilos. Wy denken de landbouwers dienst te doen met hun kenbaer te maken dat er Guano verkoopers zyn, die in den Guano gemalene ryspeelen mengelen Deze men gelstof is bruin en zwaer, maer behoudt in zich geen de minste vette. De pryzen der olie merkt van Brussel zyn gemaekt op voorwaerde tot february aenstaende; zy zyn comptant. Gids 65, december 66, january 67 en february67t/a, dit bewyst dat het inlandsch koolzaed niet veel kan dalen, maer wel verhoogen in prys. YPEREN. Gazette van Yperen. ARRONDISSEMENT YPEREN. JAER-, F EER DE- EN VEEMARKTEN. Woensdag 1. Thourout p. en v. Lokeren j. en p. Nieuwe maen, zondag 5". Eerste kwartier, maendag 13". Volle maen, maendag 20". Laetsle kwartier, maendag 27". B1NNENLANDSGH. officieele akten. By konioglyke besluiten van den tg" dezer zyn beuoetnd burgemeesters van de gemeente Hólle- beke den heer P. Vermeersch, van de gemeente Locre, den beer D. Driessens en van de gemeente Sint-Jan deu heer M. Markeyen schepen den heer J. Parrel. By koninglyk besluit van ign november, is de kerkfabriek van S' Nikolaes, te Yper, bemagtigd de gift te aen veerden, haer gedaen door Mevrouw M.- Huughe,weduwe van M. L.-P. Cardiuael, eigenaer in dezelfde stad. STERFGEVAL. De Eerw. Heer J. Vergote Pastor van S'-Bertens parochie te Poperiughe en Deken van het distrikt is aldaer den 24" dezer, schielyk overleden. (Zie voorderPoperinghe.) De vroegtydige vorst maekt het gebrek aen water zoo veel te gevoeliger; nu meer dan ooit wordt onze bevolking gewaer wat het is, het zoo noodzakelyk water te moeten, door koude, verre uit 'l huis, by hal enmen ziet de dienstboden, den dag door, al klippertaoden, in groot getal tot de stadsvesten gaeo, om zich te bevoorraden; en daer zy verre moeten gaen, verliezen zy byna de helft van het geputte water, waervan een deel aen hunne kleederen vervriest. Daer waer de pómpen staeo eo met peerden en ezels het water in tonnen wordt afgehaeld, is het eeue klare ysbaen geworden, zoo wel voor meo- schen als voor dieren gevaerlyk. 'T is eene ware miserie; indien de droogte met de vorst vervoegd blyft voortduren, zal de toestand nog nypender wordenmen kan niet voorzien waer toe zy leiden zal. Zorg en bewaking is er vao wegens de overheid noodig; wel is Waer,'t ware oncegt haer veraot- woordelyk Ie maken over hetgene van 's meoschen wil niet afhangt; nogtans is het hare pligt zoo als de algemeene weusch, dat zy vau haren kant doe wat in haer is; onder auder moet zy maetregelen nemen om ongelukken te vermyden, die te vreezen zyu op die plaetsen waer bet water gehaeld wordt, door de vorst eo de gladde; kon men daer niet zand of asschen strooijen? Zoo wy het vernemen, zal na den winter, de hand gelegd worden aen hel bouwen van een slagthuis dat zal opgemaekt worden op het einde der Koeijemarkt boven de vout van de Yperlée. Deze maetregel verdient zeker de goedkeuring van allen regtzinnigen burger aeogeziea men aldus zal zien verdwyneu diebyzondereslagthuizen, welke in iedere street ontmoet vttordeu. Aeogezien wy spreken van hetgene de been houwers aeogael, beroepen wy wederom de een dacht der bevoegde overheid op den boogen prys van het vleesch diegaosch buiten evenredigheid is met den leegen prys der beesten; wy vragen wederomof er geen middel zou konneo in 't werk gelegd worden, om dien staet van zaken, teo voordeeie der burgery en der werklieden, te verbeteren? Te Antwerpen, onder andere, zullen vleeschhuizeo geopend worden om concu- renlie te doen aen de reeds bestaende; in tusschen tyd,hebben,een dezer dageo, tien burgers eenen os geslagt die zy onder hen hebben verdeeld. Men verzekert dat de schoonsteen de beste stukken van de beest niet meer hebben gekost dan tachentig centiemen den kilo, welken men hier te Yperen benen frank en half betaelt. Poperinghe. Men schryft ons in datum van den ai"" dezer Onze stad is in droefheid! Omtrent den middag verspreidt zich het gerucht dat de Eerweerde Heer Deken sobietlyk in de sakristy van S'-Bertens overleden is. Iedereen is verbaesd en allen, de koelste zelf, storten tranen, én beweenen dal die deugryk, waeken minzame, ievervolle Herder ons plotselings ootrukt is, daer gaosch de bevolkiog verhoopte hem nog lange jaren te konnen behouden. De Eerw. Heer Deken, had nog dezen voormid dag biecht gehoord eb de zieken bezocht in het Hospitaeldaerna was hy ten tien uren tot S'-Bertens gegaen om een jaergetyde te zingen en het H. Sacrificie op te offeren; na zyne dankzeg ging gedaeu en een klein oubyt genomen te heb ben, was by tot het altaer wedergekeerd om het H. Sakrament des Huwelyks te bedienen; nauw- lyks heeft hy eenige woorden gesprokenhy gevoelt zich kwalyk en keert met haest in de sakristy weder; hy doet den Eerw. Heer Debien, die by geval zich in de kerk bevond, by hem roe pen, die hem vindt reeds nedergezonken in de ermen van den koster. Welhaest is te samen met dry doktoors bygekomen de Eerw. Heer Thevelin, ouderpastoor van S'-Bertens, die M. den Deken hel H. Olyssel heeft bediend. De eenige woorden die men heeft konnen verstaen, waren Haest u. De goede priester voelde met presentie van geestde dood naderenin min dan een halve oer was by in den Heer ontslapen, subietlyk voor ons, maer niet voor Hem; want sedert merkelyken tyd was by aen de dood bereid; by bedriegde zich zelven niet; hy wist dat hy eéné hertziekte had, en daerom drukte by dikwils oit het voorgevoelen vao eene schietyke dood. De Eerw. Heer Joannes Vergote te Thouront geboren in fygt, was Pastor van S' Bertens alhier, en Deken van het distrikt sedert september a 834. Hy was een van die jonge Levieten dewelke om hoooe getrouwrgheid aen hunne geeSlelyke Over sten, op het iaetste van Napoleon's tyd, verpligt zyn geweest soldaten te worden eo naer Wezel zyn overgevoerd geweest. Zoo het schynt heeft M. Vergote aldaer de oötzsek van zyne heftziek gevonden. De plegtige lykdienst zal plaets hebben maendag 2g° dezer ten 10 uren voormiddag. ft vii la' it nin)'""' Lyst der juréen van het arrondissement Yperen die tullen oordee/en over de zaten gebragt voor het Hof van assisen van fVest-Flaen- deren, in de tweede serie van het vierde kwaertael t858, welke te Brugge zal begin nen den i3" december MM. 8. Lebbe, landbouwer te Poperinghe. D. Busschóp, geneesheer te Langemarck. J.-F. Demade, burgmeester te Comen. E. Hennion, ontvanger te Yper. A. Lambin, sékretaris der hospicen te Yper. V. Van Isacker, raedsheer te Hooglede. B. Delbecque, grondeigenaer te Wèst- Niéuwkerke. L. Bouckenaere, koopman te Yper. Locre. Men schryft ons 22,d dezer 'T is met algemeene voldoening dal men alhier verno men heeft de benaming van M. D. Driessens als burgmeester onzer gemeente in vervanging van M. G. Del beke, over eenige maenden aen de genegendbeid zyner ooderdanigen door eene schiclyke dood onttrokken. De benaming van M. Driessens was met betrouwen verwacht en is met behagen door al de inwooners aenveerd. S'-Jan. Nauwelyks was de benaming van den Heer Markey als burgraester dezer gemeente bekend, of men zag op het gelaet van al de inwo ners ware vreugde blyken, en al de treffelykste tot zyn huis suellen om hunne hulde aen den nieuw benaemden te bewyzen. DECEMBER. J. betèekent jaer Ppeerde-, en V. veemarkt MAENLOOP VOOR DECEMBER. Brugge. Zaterdag Iaetst, kogt eene dame eenen grooten vetten haes, voor de kleine prul van tWee franken; zy roept eeu matje om deö haes te dragen tot aen harë woonst; met ware voldoe ning ging zy er nevens en scheen aen iedereen te zeggen Welken scboonen haes ik hehbe gékogt 'T huis gekomen roept zy de meid Trientje, zie' ne keer mynen haesaen 't werk meisje! vlaed het beestje. Trien laet het zich geen twee mael zeggen; den haes vastgebonden en bet vel opengesneen! O wondér! Madame! roept Trientje, kom hier 'ne keer! Och Gotte tog! in plaets van vleesch bad het haze vel niet anders in dart klytte aerde, en de pootjes waren met werk,

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3