uitleggen, zonder dat gemeld onderzoek gedaen zy. Het gene zy wilden in 1857, willen zy in 1858 niet meer. Het wettig onderzoek moet, volgens den schryver, op eenen breeden voet geschie den. Zware beschuldigingen zyn gedaen geweest (door de liberalen); het is noodig dat men kenne of die gegrond zyn. De byzondere gestichten hebben de grootste belangen dat de waerheid voor gansch het land gekend worde. Maer op dat dit onderzoek geregtigd zy, moet men vooraf van hetzelve verwyderen aWengeesf van party en het piet verandereu in eene politieke daed. Men zal zich in .dit onderzoek niet vergenoegen met de mis bruiken die kunnen bestaen kenbaer te maken, maer men moet nog 4® ver diende hulde bewyzen aen de wereldlyke of geestelyke gestichten die op.eenen goe den voet zyn ingerigt. M. Ducpéliaux bekent dat de geschillen die bestaen over de weldadagheid zonder ophouden verbitterd worden; zoodanig dat men de zuiverste meeningen,t;de verhe- venste en de onbaelzuchtigste diensten miskent die aen hel menschdom bewezen Juin tt&mójfad el hbnsd Men valt, zegt hy, den invloed aen van den godsdienst, daer waer hy noodig is en waer hy, zonder het minste gevaer, zich kan doen gevoelen. Men beschuldigt niet alleen de nuttigste goede werken, maer men beschuldigt zelve de getrouwste dienaers die de liefdadig heid uitoelïenen, Hier uit besluft de schryver het vol gende Ik verklare dan, zonder twyffelen, dat het noodzakelyk is de byzondere liefda- digheids gestichten vooren te staen otndat de goede rede my lieert en dal de ondervinding my overtuigt- dat de wet- lige oeflening der liefdadigheid, niet kan voldoen oin alle noodwendigheid by te staen en dat men zich moet zwichten van deze (wettige liefdadigheid) uit te breiden, omdat dezer uitbreiding zou geleiden tot het stelsel der tax der armen en tot de erkentenis van het regt om geholpen te worden. llc verdedigde, voegt hy er by, de geeste- lylie vergaderingen en zelve de kloosters, omdat in een katholyk land de broeders en zusiers van liefde de noodzakelijke hulpen zyn, niet alleen van de byzondere, maer oöli van de openbare liefdadigheid. Wat maekt het kleed! Wahneer er kwestie is van hulpe hand ie bieden aen o het ongeluk, van tranen af te droegen, van ollenden te verzagteó? is het niet 'aen de edelmoedige herten, aen de zielen ontechl van alle wereldsche belangen, dat men deze godvruchtige p'ligt ovèr- laet? wie dan zal houden staen dat de priester, de religieus zich niet kunnen verheffen, zoo zéér en meer als alle an- deren lot die verhevene ontechting in welke de mensch zich vergeet om een ander bestaen aen te nemen in het by- staen van den even mensch. Van dit alles, zegt M. Ducpéliaux, wat zullen de liberalen er van zeggen? zy zullen nooit gebaren dat M. Ducpéliaux heeft ge schreven en altyd voort gaen in hunne Gazette Tan '1 peren. -*• aenvallen tegen de religie, tegen den Paus, de priesters en de kloosters. De ministeriele verkwistingen komen voor den dag: Rogier en zyne medemak kers die aen het schotelken zitten, zyn „yerpligt den stael dea schatkist aen de -Kamér uit een te doen. Hy is verre vau voldoande te zyn. De minister van finantien bewyst eenen defi cit van twaelf miljoenen - zes - honderd zeven en zeventig duizend - twee honderd zeven en negentig franks. Men schalde te korthede der rekeningen van 4857 op zes honderd-acht en zestig duizend en drié en negentig franks en die van het ioopende jaer op by twee miljoenen. De schulden van ons land beloopen te- genwoordiglyk óp 2es - honderd - vyf - mil - joenen, zeven honderd drie en veertig -duizend, zeven honderd tachtig franks 605,743,780 fr. Wanneer zullen die schulden ooit be- taeld worden? Schatpligtigen doet uwe oogan open; men leidt ons naer den afgrond, naer de bankeroeteü De minister stelt voor, om de betaling dier schulden te beginnen dat men de goe deren aen het land toebehoorende zoude verkoopen. Deze beloopen tot omtrent de negen miljoenen; de Kamer heeft toege stemd in deszelfs verkooping. De minister vraegt nog twintig miljoenen om yzeren wegen te maken, of anders gezeid, om ods geld met yzere hamers te breken. Altyd nieü!we';schulden, nooit geen geld genoeg! Ongelukkig voorbreogse! van den libera len handel» De oude babhelaer en uitvinder van liberael en katholyk, M. Paül Devaux komt eenen langen rim ram te zenden aen den Moniteur. In dienen brief tracht meester Devaux te doën gelooven dat hy en zyne moortelbroers, de fraeiste menschen zyn die onder de kappe der hemel leven. Al het kwaed dat sedert eenige jaren de liberalen in ons land gepleegd hebben is niets anders volgens hem als eene geheele mande leugens. De kalholyken alleen, hebben 't kwaed gedaen. Op zulken ellendigen kouls antwoordden wy met deze vraeg: Is 't niet bekend van over ouds dat toen het beslykt is, een zeker krulsteert een ander zoekt te beslyken? De Moniteur behelst eenen merkweer- digen brief van M. den graef de Liedekerke de Beaufort, lid van de Kamer der Volks vertegenwoordigers, in antwoord aen de grove aenranding van M. Devaux. Wy zullen onze lezers met den brief vaft M. de Liedekerke bekend maken. LANDBOUW-N1EUWS. Volgens eene statistiek, door het staets- bestuer uitgegeven, zyn er gedurende de zes eerste maenden van dees jaer voor eene weefde van twee miljoenen een hon derd zeven en twintig duizend franken min beeslialen uit ons land vertrokken als gedurende de zes eerste maenden der voorledene jaren. Er is in tegendeel gedu rende dien tyd voor omtrent een miljoen franken meer eikenen schors uitgevoerd. Dit bewyst dat de eikenen schors wel zal gevraegd worden jn het'begin der lente. De pryzen der graenmarklen zyn gedu rende de voorledene week in geheel het land byna gelyk gebleven. De koolzaed olie is te Kortryk eenen gulden opgeslegen. Het koolzaed is daer door min gevraegd. De koeken worden veel gevraegd en met eenige verhooging van pryzen.,"rM1 f Het vlas wordt altyd meer en meer gevraegd. De pryzen der beesten Z.yrl deze week gelyk gebleven. Te Kortryk bevonden zich ter merkt 314 hoorn beesten van goede kwaliteit. De pryzen waren I' kwaliteit van fr. I tot fr. 1,05, 2' kwaliteit fr. 0,70 tot fr. 0,80 en 3° kwaliteit fr. 0,00 tot fr. 0,65. De boter wordt verkocht van fr. 1,04 tot fr. 1,41 den halven kilo en de èijers van fr. 2 tot fr. 2,53 de 25. De regen, dié gelukkiglyk gekomen is, zal van het grootste nu zyn voor den De laetste gezaeide granen zullen vasten wortel schieten en door het sluiten van den grond die te ligt lag, zullen de vruch ten in het algemeen vastigheid verkrygen. Wy hebben in onze statie plaets nieuw Riga's zaei linzaed zien aenkomen. De landbouwers zullen voorziglig handelen met zich vroegtydig te voorzien. Er is weinig zaed in ons land aengekomen en de Schaersheid zal de pryzen doen ryzen. hlSiittibildV/uOOn jiBU DOT 1 By het aenkoinen der gestrengheden van het winter weder is hel niet ongepast hier een eenvoudig middel te doen kennen dat kan gebruikt worden om de eijeren gedurende maenden, ja zelfs jaren te be houden tegen de bederving. Dit middel beslaet in het inleggen van de eijeren in een zeer ligten pekel, samengesteld uit epn deel keukenzout met water, by voorbeeld, een kilog. zout op 10 liters water. (wordt voortgezet ):7 i! UU—ti |j|i|ipjoqqBbiOC 9P ir.\> npiej ob ui recept voor het bewaren der eijeren. regtbanken. De korrektionnele regtbank van Gent beeft zich, in baer verhoor van zaterdag, alweer met eene beklagelyke zaek moeten bezig houden. Een aental fabriekwerkers, namelyk, zyn betigt van samenspanning: de ongelukkigen willen der zondags niet meer werken. Met leed ziet men nog eenige fabriekanten z>o weinig eerbied voor de gewetens-vryheid hnt/ier werklieden betooneo. De werkman die zich afgezonderd gevkelt vermag ongelukkig weinig of niets tegen den meesier. Vroeger maekten sommige nyveratrs een verergerend misbruik van bon gezag op hunne onderhoorigen.wy moeten bekennen, dal er nu veel verbetering in den toestand der werkers is gekomen, en wy hopen dat weldra het zondegs- werk, welk volstrekt niet door de qoodzakeljkheid opgelegd wordt, in onze gestichten geheel zal ophouden te bestaen. De luchtraed der burgerwacht van Brugje heeft zich gisteren vereenigd om de deftige kw.rs'ie te onderzoeken van te weten of men het reg' hen/lt zich naer de wapenschouwing van gezegde wacht te begeven, op eenenezel gezeten. Men weet dat een onzer goede medeburgers dien ver-

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2