'T is geen men overal iu de verhoorzael uitriep die veel oneerbiediger is geweest dan de betigte, want in weerwil de verwittigingen van den Vtorzitter en de tegenwoordigheid van den politie— ktmmissaris, hebben de aenhoorders niet opge houden van den verdediger toe te juichen eo den offiiier-verslaggever te onderbreken. YPEREN. Gazette van, Yperen. ARRONDISSEMENT YPEREN. Poperinghe. Men^schryft ons iu dagteeke- ning van den 29*° november Wytschaete. Den 25" november laetst, beeft eenen brand een kléin gebouw met al wat er in was vernield, dienende voor werkplaels aen J. Callens klompkapper alhier; het verlies wordt geschat op omtrent 5oo franks en niets was tegen brandgevaer verzekerd. Langhemarck. Men schryft ons: Zondag avond, terwyl L. Courtens, gemeente raedslid, met geheel zyn huisgezin, zich in de herberg verzettede, zyn er dieven in zyn huis gebroken en hebben eenen koffer mede genomen waerin de kostelyksle voorwerpen van het buis zich bevonden. Maendag morgen heeft men den koffer gevonden in een bosch. Alles wat hy irtbieldl wes verdwenen. Rousselaere. De tydingen ontvangen nopens den staét van M. Alexander Rodenbacb, Zyn veel beter. M. de Lacoste is insgelyks in volle beternis. Wacken. In den morgend van vrydag Gent. Men heeft zaterdag nacht albier aen- gehouden den genoemden Florimoud Desemblanc, oud tg jaren, geboren te Elsene, by Brussel, sumutneraris by het bestuer van den yzeren weg van den Stael, betigt van eene som van 5,ooo fr. gestolen te hebben ten uadeele van M. Boulez, te Gent. Brugce. Dinsdag heeft een herbergier uit de Oudenzakstraet eenen val, gedaen en de heup gebroken, al de meubels zyfier estaminet kuis- schende; men is genoodzaekt geweest hem onmid- delyk naer bet bospitael te dragen. Wulpen Uit hoofde van dringende her- Watervliet. In den nacht van zondag tot maendag zyn er dieven gedrongen in bet huis der echtgenoolen Van Daele waer zy eene som van i5,ooo fr. gestolen hebben. Van Daele was in zyn bed gebonden geworden, en wanneer de gebueren op het geschreeuw zyner echtgenoote kwamen voermiddel heeft gebruikt om zich tot de acnge- weze plaets te begeven, van het langoorig dier is afgestapt, en aen het appel beantwoord heeft. In dit feit, heeft inert het misdryf van weder spannigheid gezien, en 'lis onder dit voorwendsel dat ooze medeburger voor den tuchiraed is ge- daegd geweest. 'T is moeijelyk om te gelooyeu nogtans liet is zoo. Eene groote menigte heeft zich naer het gehoor begeven 't welk zeer onstuimig is geweest. Er is lezing van het verslag gegeven geweest; daerna heeft tnen de getuigen aënhoord, onder andere den kapitein der koropanie in dewelke den betichte dient. Uit zyne verklaring is er gebleken dat, dezen laetste hebbende zien toekomen, op eenen ezel gezeten, hy hem bevolen heeft van er af te komen, 't geen op staende voet is uitgevoerd geweest. 'T is dus daer in niet dat men het misdryf van wederspannigheid heeft kunnen vinden. Waer donders mag het zitten dan? De verdediger van den &schuldigdeMtar Kesteloot, beeft het overal gaen zoeken, maer nergens gevonden. De wetgeverin al zyne bezorgdheid voor de welvoegelykheid der burger wacht, is nimmer op het gedacht gekomen dat men ze koo kwetsen al zich naer de krygskundige lessen van de garde civiek begevende op een hoegenaemd langoorig dier gezeten. En bad by, in zyne ondoorgrondelyke wysbeid, her geval voorzien, hy zou zich met geen feit bemoeid hebben die plaets heeft gehad voor dal den dienst begon. M'" Kesteloot heeft gezegd dat een officier van de burgerwacht, die te Coolkerke woont, regel- matiglyk naer de exercitien komt op eenen ezel gezeten, eu dal geen een zyner oversten er op spreekt. Waeroui dus aenspraek maken op den lust van onzen medeburgervyand van alle wederspannigheid, in geender manier lawytmaker, alhoewel wulf. De bepleiting van Mtef Kesteloot is menigmael onderbroken geweest door de bravos eo de toe juichingen van de aenhoorders. De officier-verslaggever heeft bet op zich ge nomen deo betigte van pligtigheid te overtuigen tnaer by is er geenszins iu gelukt van te bewyzen dat eenen ezel hoe koppig hy ook ntoge zyn, door zyn zeiven eenen akt van wederspannigheid \n materie van hurgerwacht daerslelt. Kortom, hy heeft besloten dat de overtreder zou veroordeeld worden tot vyf dagen gevang en tot 5o franks boete.'!! De drommel, Mynheer, waerom niet lot eeuwigdurenden dwangarbeid? Bindelyk, heeft de raed, na eeue uer overlegging de betigte tot 3o franks boete veroordeeld. Vat alle kanten wènscht men dat de gestraft» garde ö'viek in kassatie zon gaen. -i «Tiia" OOHl Het gouvernement komt, door de (usschenkomst van de gemeente besturen, aen de openbare en byzondere weldadigheidsgestichten eene reeks van vraegstukken te doen, waer van de antwoorden moeten dienen tot het ontworpen onderzoek. Deze vraegstukken hebben lot oogwit van het getal onderhoudeue kostgangers of van de door ieder gesticht geholpene aruten, zyne gewoone en bui— tengewoone inkomsten, zyne uitgaven, enz., enz., te hestangen. De kwestie der pryzen van het vleesch wordt in Frankryk gélyk in België nagezocht, en wy Per 1 in gen hebben er ook groot belangen in. Immers de pryzen van bet vleesch zyn niet in evenredigheid met dien der beesten. De beenhouwers hebben gedurende de duere jaren het vleesch gesteld volgens den dueren prys van den inkoop; nu, da! de beesten zyn afgeslegen, behouden zy de duerte der pryzen. Dit doen ook eeoige bakkers te lande met de pryzen van het brood. In verscheide gemeenten waer de pryzett, het gewigt en de hoedanigheid van het brood niet bepaeld zyn, door een reglement, maken de bakkers hunne brooden nog zoo klein als wanneer de tarwe 4o franks den zak kostte. De kleine lieden worden alzoo zonder ophouden te kort gedaen, omdat de bakkers overeengekomen zyn voor het zetten van hunne pryzen. Indien de bezondereof de bestuerders der gemeenten handelden gelyk komt te doen de maire van La Cbatre, in Frankryk, zou het mono polie der vleeschhouwers en der bakkers wel- haest ten onderen gaen. Die maire, M. Delvau, geholpen door zynen gemeente raed, heeft eenige beesten doen koopen en heeft die verkocht aen zyne geadministreerde. Alzoó heeft hy kunnen béwyzen, hoe veel de vleeschhouwers winnen. Deze zyn genoodzaekt geweest de pryzen van het vleesch te verminderen. Kon dit voorbeeld hier en elders toch naervol- gers vinden; het bestaen, de gezondheid der kleine burgery en der werklieden zou er toch door win nen. Immers de geneesheeren getuigen dat de menscheu waerlyk te flauw onderhouden zyn. Ziet hier eert krachtig middel om de koorn- myten te bewaren tegen de ratten Een landbouwer uit de omstreken van Lyon heeft hel sedert jaren met het grootste voordeel gebruikt; het bestaet hier in Mèn legt in de koorn- of hooimyten eenige planten van wilde nieothe, die voor de ratten een hevig vergift is. Heden, om 10 uren s'morgeus, is alhier iu S'-Bertens kerk de plegtige en treurvolle begra- vingdiensl gedaeu geweest van onzen Eerw. Heer Deken over eenige dagen zoo scbielyk;door de Éood aen de liefde zyn.er parochianen ontrukt. In de kerk varf S'-Bertens, met rouwgewaed behangen, wareo de gelovigen' reeds vroeg verga derd; tot aen het sterfhuis prangde zich eene menigte van menschen die door ingekeerde hou ding en tranen hunne innige gevoelens uitdrokteo. De stoet voorgegaen door het muziekkorps der Pompiers dat door treurige toonen de beweging der herten vermeerderde, begaf zich tot de kerk daer zag nten al de burgerlyke en regterlyke over heden onzer stad, vervoegd met de HH. ketk- meestersbet bureel van weldadigheid en de leden der overige besturen; de Eerw. Heer Faict, vikaris-generaelbygest^eu van vier pastors der dekeny, ging de lykbaer vooren dewelke omringd en gevolgd was door (alryke priesters uit de dekeuv en andere geestelyken dewelke aen de gedachtenis van bunnen beminden vriend eene laetste eerbetuiging wilden geven. De heer Van Reninghe, Burgmeester en dry HH. Kerkmeesters hielden de hoeken der pelder. Wanneer de lykbaer naderde alle hoofden ont dekten zich en menige tranen rolden uit de oogen der omstaenders. Na het H. Evangelie is de Heer vikaris-generael den predikstoel opgestegenen heeftin den deugdryken en ievervollen levensloop van den Eerw. Heer Deken niet deftige woorden af te schilderen, beloond dat Hy een regtveerdige was, en bygevolg, zoo het H. Schrift spreekt, hy alhoe wel door de dood overrast, nogtans in ruste was. Deze overweging was troostvol voor al deze die den overledenen tederlyk bemiodden, als ook eene zedeles voor al de tegeuwoordigen. Wanneer de Heer predikant het tydslip aenhaelde in hetwelk de Heer Deken, in 1813, ontrukt aen het seminarie leven gedwongen geweest was soldaat te worden en naer Wezel te vertrekken v verwekte hy in geheel het gehoor eene stille maer diepe aendoe- niug. Op de herinnering der liefde die de Heer Deken zyne geestelyke onderdanen toedroeg, op het afschilderen zyrier zorg voor zyne schapen, op het geheugen zyuer evangelische vryheid en min zame rondborstigheid inet dewelke hy aen allen, welkdanige zy ook waren, vaderlyke vermaningen en woorden van zaligheid toestuerde, zyn er op verscheide reizen tranen aen de toehoorigen ont botsten die den redenaer onderbroken hebben. Na de plegtige dienst in de kerkis de stoet hervormd geweest en heeft hy zich begeven langs de Markt en de Yperenstraet naer bel kerkhof. Hetzelve statige tooneel van droefheid vertoonde zich wederom iedereen wilde bet lichaem van den Goeden Herder lot zyne laetste rustplaets vergezellen; daer is alles in stilte en iogekeerdheid Tolbragtsommige verwachtten zich aen lykre- denen, maer zy namen geen eendacht dal eene diepe droefheid zich niet uitdrukt door woorden maer dat eene lydenvolle stilzwygenheid veel welsprekender en in dusdanige gevallen belame- lyker is. --s.|.0'l BINNENLANDSCII. laetst, de genaemde Nat hal ia De Backer, oud 25 jaren, spinster in de fabriek van sieur F. Bonte, in deze gemeente is in eene der wielen genomen geweest en beeft den arm letterlyk afesneden gehad. stellings-werkeu,zal de passagie gestremd worden, tot den 12° december aenstaende, op de ophael- brug gezegd van Wulpen, daergesteld op 't kanael van Nieuport naer Veurne.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3