Gazette Tan Yperen. daer in zyn geschreven door eenen libe- rael van 1850 de veroordeeling der ver basterde, der vaderlands hatende libe ralen, die het land sedert een tiental jaren overmeesterd hebben, en die het zullen ten onderen brengen indien er geene genoege verdedigers op en staen, om het vaendel van 1830 te zuiveren van het modder waermée de vermomde liberalen het hebben beslykt. LANDBOU W-NIEUWS. Voorledene week zyn de pryzen der hoorn beesten vyf centiemen per kilo afgeslegen. De tarwe en de rogge hebben op de markten eene ligte daling ondergaen. De pryzen der aerdappelen zyn gelyk gebleven. De koolzaed olie is zonder verandering. Het koolzaed wordt gevraegd, doch de landbouwers zetten niet geraakkelyk af. Het is te Kortryk verkocht geweest aen 28 franks den hectoliter. De koolzaed koeken worden veel gevraegd. Zy staen aen fr. 19,50 tot fr. 20 het 100 kilos. De pryzen der beesten verkocht op de merkt van Kortryk zyn1" klas fr. 1 tot fr. 1,05; 2" klas, fr. 0,65 cent. tot fr. 0,75 cent.; 3' klas, fr. 0,53 cent. tot fr. 0,60 cent. den kilo. De eijers gaen aen 10 centiemen het stuk. De versche boter is een weinig afgeslegen. Men meldt uit Frankryk dat de pryzen der graen markten in het algemeen afge slegen zyn van 35 tot 40 centiemen per hectoliter. De provisien zyn overal in overvloed en voorspellen nog eene ver mindering in de pryzen. Het gezwingeld vlas wordt altyd voort gevraegd. YPEREN. ARRONDISSEMENT YPEREN. Nieuwe raaen, zondag 5". Eersle kwartier, maendag 13". Volle maen, maendag 20°. Laetste kwartier, maendag 27°. BUITENLADNSCH. BURGERSTAND DER STAD TPEREN ►HH- regtbanken. In het gehoor vao den 25" november van het hof vau assisen, te Brugge zitting houdende, de genaemde Jan Van de Weghe, inuerschilder, geboren en woooende te Brugge, bescholdigd van moord, is door den jury pligtig verklaerd geweest, en het hof heeft hem veroordeeld tot eeuwig durende dwangarbeid, de tentoonstelling en de onkosten. Io het gehoor van den 26" november van betzelfde hof, is verschenen de genoemde Emma nuel Thournout, oud 48 jaren, schoenmaker, fceboreo en woonende te Brugge, beschuldigd van moordpooging op den persooo van Coleta Colette, b&bergierster te Brugge. Thournout is door den jur; pligtig verklaerd geweest en het hof heeft hem veroordeeld tot de straf des doods en de onkosten van Let proces. Het arrest behelst dat Je halsregting op eene der publieke plaetsen der stad Brugge moet geschieden. M. Cm De Patiu Prokureur des Koniogs by het hof van eerste aenleg in onze stad, is door koning- lyk besluit benoemd geworden als Officier van het Leopold's Orde. De gansche stad juicht met ter herten toe aen de eer waermede de dienstvolle en achtbare mao nu bekroond wordt, en wenscht dat hy nog lange jaren moge het voorwerp der algemeene eerbied en vertrouwen bewaerd worden. poferinghe. Men schryft uit Londen Groote vraeg is er op de eerste kwaliteit der hoppe en de pryzen der laetste week behouden zich; de mindere soort is flauw. Nieuw Midden en Oost Kent fr. 73-5o tot i5o-oi de 5o kil. n Wealde 65-oo tot 85-oo Sussex 5?-5o lot 75-00 BINNEN.LANDSCH* Brugge. Op de veemarkt van dinsdag telde men 125 hoornbeesten; de goede hoedanigheid Werd geraakkelyk verhandeld. Oostende. Zondag morgend heeft men het lyk van den genoemde E. Godart, oud 29 jaren, verkeuslagter, uit de waters van de kom dezer stad getrokken. Nieuport. Verledene week is het kiod van den landbouwer Pauwels, io een ziedenden pot water gevallen, en zeer verbrand. Geheel onze vloot, is de verledene week naer de noordvisschery gevaren. .-. Zaterdag namiddag is onder algemeen vreug degeroep het eerste zeevaertuig zyn de de Eendragt N° 1, van de onlangs nieuwgebouwde scheeps timmerwerf alhier afgeloopeo. Veurne. Donderdag, 23n dezer, zal ten stadhuize alhier, de aenbestediog plaets hebben van het leggen eener kalsyde van het Roggeveld, op Eessen, naer Wercken-plaetse. Rousselaere. Den 2n dezer maend is alhier schielyk overleden, den heer J.-L. Lenoir, gewezen lid van den stedelyken raed, voorzitter van den raed der werkregters, lid van de koop- haudelkamer en voorzitter der toonkundige mael- schappy aldaer, in den ouderdom van 70 jaren en xi maendeu. Lichterveldb. Zaterdag voormiddag, de genoemde Vauden Bussche, dienstknecht by den molenaer Maeseele, den wagen van zynen meester geleidende, is onder de wielen van het rytuig gevallen en heeft zware wonden bekomen. Men vreest voor zyn leven. Snaeskerke. In den avond van 2cn dezer maend is er eene diefte vau 37 franks gepleegd geweest, ten nadeele der dienstboden van sieur P. Kindt, landbouwer; de dader dezer diefte is nog niet gekend. Pervyse. De genoemde Isabella De Neeve, oud 60 jaren, echtgeooote van J. Vanden Bussche, heeft heimelyk en in eenen aenval van ylhoofdig- heid, bare wooning verlaten, en men heeft ze 's aude.endaegs levenloos uit eenen grachtniet ver van daer, gehaeld. Antwerpen. De doktors dezer stad hebben eene vereeniging gehad, om, te begionen met nieuwjaer, het honorarium te verhoogeu. Goed doch als de doktors samenspannen voor eene geldelyke reden, waerom veroordeeld men dan de werklieden, die uiets anders vragen dan wat regt en billyk is, namelyk van eenen vryen dag op de week te hebben Arlon. De jaermarkt van donderdag 5,n dezer, leverde maer eene kleine bevoorrading in vee op. Er waren maer weinig peerden en de goede zeer zeldzaem. Degenen dezer viervoetige dieren daegs te voren met den yzeren weg aenge- komen, zyn rasschelyk verkocht geweest en dit aen voordeelige pryzen. Deze peerden zyn gekocht geweest voor rekening van de ondernemers van den yzeren weg Willem-Luxemburg. De gebroe ders Waring gebruiken niet min dan 180 peerden aen deze werken. De andere voortbrengsels, be halve de melkkoeijen, zyn aen de pryzen van verledene jaermarkt gebleven. Deprys der granen is nog gerezen, in weerwil eene bevoorrading van 2,200 hektoliters graen van alle slach. Er wordt veel opgekocht voor de steden van Namen Hoei en Luik. maenloop voor december. Conchinchina. Ziet hiervolgens den Univers, de lyst der missionnarissen die, van 1853 tot i858 de dood in Conchinchina gevonden hebben 1833. M. Gagelin, franschman, lid van de kongregatie der vreemde Missiën, wordt verworgd. i834. Pater Odorico, spaensche predikheer, wordt tot de verbanning veroordeeld en sterft in 'l gevang. 1835. M. Marchand, franschman, lid van de kongregatie der vreemde Missiënwordt met gloeijende tangen gepynigd en daerna levend in stukken gehakt. 18.37. M. Cornays, franschman, gelyk M. Marchand en Gagelin, een lid van de zelfde kon gregatie, wordt onthoofd. 1858. Mgr. Ignatius Belgailo, predikheer, bisschop van Mellipotamie en apostolyke vikaris vau den westerscben Tonquio, sterft in 't gevang. Twee andere leden van het orden van den H. Dominicus, spanjaerds gelyk Mgr. Belgailo, Mgr. Henarez, zynen coadjutor, en P. Fernandez, worden onthoofd. Na deze dry spaensche martelaers volgen nog dry fransche martelaers, uit het semioarie der vreemde Missiën getreden. i838. M. Jaccard wordt verworgd na vyf jaren gevangzittiog. Mgr. Borie, bisschop van Acanthe gekozen en apostolyke vikaris van den westerscben Tonkin, wordt onthoofd. 1839. M. Delamotte wordt gepynigd en sterft in '1 gevang. i84i. Aenhouding en gevangzetting van MM. Galz en Berneux. Zy worden op den pynbank gelegd. i842. Aenhouding van M. Charlier. Hy on- dergaet de rottingstraf en wordt in T gevang geworpen. MM. Miche en Duclos zyn eenige maenden na M. Charlier aengehouden en aen de hardste behandelingen onderworpen. De vyf missionnarissen waren reeds ter dood veroordeeld, en de sfraf zou ten uitvoer gebragt geweest zynzonder de tusscheokomst van M. Lévêquehet bevel over de fransche korvet Héroïne voerende. Dit alles gebeurde onder Minh Mang en onder Thieu-Tri, zynen opvolger, die geen hoegenaem- den missioonaris deed onthoofden. Maer Tu-Duc, veel stouter io zynen haet, heelt 4 missionnarissen doen onthoofden M. Schceffler den i*amei 1851 M. Bonnard den ien mei i853; Mgr. Diaz in 1857 en eindelyk Mgr. Melchior, opvolger van den voorgaende. Van al deze missionnarissenvier waren Spanjaerds, de anderen Fraoschmans en leden van de kongregatie der vreemde Missiën. Tan 4tn tot December. n f Mannelvk geslacht 3 Geboorten) T, J. ,D t samen 7. Vrouwelyk 4 Huwelyken 2. De Vleeschauwer, Petrus, zager, en Devos, Rosalia, dagloonster. Vanlede, Karolus, en Jonckbeere, Matbilde, klêermaekster. Sterfgevallen 5. De Keerle, Rosa, 68 j., kantewerkster, ongehuwd, Rysselstraet. De- grauwe, Angelina, 81 j., kantewerkster, onge huwdKleine Markt. Demey, Petrus, 16 j., zonder beroep, Meenenstraet. kinderen beneden de 7 jaren. Mannelyk geslacht 1 Vrouwelyk 3 j «men 4.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3