2de Jaergaiig. No 69 HET ARRONDISSEMENT. DE OORLOG TEGEH DE PRIESTERS. Eiken keer dat de zon opstaet zy ziet in België ten minsten een dertigtal gazetten, wel voorzien van beschuldigingen en scheldwoorden legen de priesters ver- schynen. Indien wy de priesters niet ken den wy zouden ten hunnen opzigte een allerslechste oordeel moeten stryken. Gelyk M. Ducpétiaux zegtGy beschul digt de priesters, omdat gy die niet kent, indien gy hun van by kendel, gy zou hun zoo niet oordeelen. Heer Rogier overtyd en M. Devaux onlangs klaegden dat de katholyke gazet ten de liberalen uitgeven voor hetgene zy nietzyn. Die heeren gevoelen dat gazetten bylen en dat zy, bezonderlyk wanneer zy de waerheid zeggen, schrikkelyke wapens zyn, die de dwinglandy en de schynheilig- heid verbryzelen. Waerom de ministers en al de fonctionnarissen die van hen af hangen ondersteunen zy de liberale bladjes die den naem van gazette niet verdienen? Is het niet om hunne zoo ge- zeide party te ondersteunen? In België bestaet de vrylieid der pers in alle volheid; waerom zouden wy de mis bruiken der pers niet mogen kenbaer maken? Hare vryheid wordt ten hoogsten mis bruikt door die schryvelaers wier hert door eenen ingeboren haet verkankerd is tegen den godsdienst, dien zy durven den eerloozen noemen. Dat die bladen den Paus, de Bisschoppen en de Priesters aen- vallen, dat is niet wouderlyk, vermits zy geschreven en betaeld worden om den eerloozen te bevechten en om hem ten onderen te brengen. Hetgene meer te verwonderen is't is dat staetsmannen, welkers zending bestaen moet in alle slach van menschen te be schermen en hunne regien te verdedigen, dat die mannen, gesteld aen het hoofd der samenleving, zich medepligtig maken in de dienaren van den godsdienst te ver volgen. Hoor ze spreken in 't openbaer, zy roe pen tot het volk dat de religie en hare zedeleer noodig is, dat zy zyne voorstaen- ders zyn; in andere omstandigheden zeg gen zy dat de priesters moeten zwygen, dat zy zich moeten bemoeijen in hunne kerk. Inderdaed de priesters bemoeijen zich in hunne kerken, zy leggen het Evangelie uit aen hunne kudde; maer ziet! al op eenen uchteud staet meester Tesch op met een rattennest in den kop hy maekt eene wet waermede hy allen bisschop, "Men priester die in de kerk zou te vry volgens de goesting der liberalen sppeken, achter de grendels zou kunnen doen draeijen. Ja maer, heer Minister, indien gy wet ten uitgeeft die tegenstrydig zyn aen de Religie, indien de bisschoppen spreken om dat by voorbeeld een onderwys, krach tens uwe wellen en besluiten gegeven, goddeloos jsmoeten de bisschoppen,* moeten de priesters dan zwygen? Ja, zegt gy, de burgerlyke magt is onafhangeiyk. En de geestelyke raagt is zy het ook niet? Wy hebben daer mede niet te doen, wy erkennen die niet, zegt gy. Erkent gy de vryheid van godsdienst, geschreven in de Grondwet? Erkent gy de vryheid van denken? van zyn gedacht te uilten in alle omstandigheidin alle plaet- sen? gelyk de Grondwet het ons leert. Oh! de Grondwet, zegt gy, die is oud én versleten! Ah! wy weten het wel, de Grondwet is in uwen weg, en daerom zult gy ze verbasteren of door eene revolutie naer den weerlicht zenden. Maer nu nog zeggen wy u, dat uwe handelwys ten opzigte van den godsdienst eene schynheilige handelwys isdat gy, liberalen erger handelt als koning Willem, als Napoleon Idat gy onder het masker van vryheid eene tergende dwinglandy uitoelfent. DE KIEZING N' AN BRUSSEL. Maendag was het kiezing te Brussel, om M. De Perceval, die naer Frankryk is gaen wandelen, in de Kamer te'vervangen. De National, een blad door fransche bannelingen opgesteld en dat zoo rood is als de mutse van Robespierre, had M. Goblet zoon tot kandidaet voorgesteld. Het fransch blad zeide in het gezigt van grootheeren Rogier, Verhaegen en andere van den liberalen club, dat de kandidaet welken het voorstelde zou gekozen worden. Het is zoo geschied M. Goblet is geko zen met 1,202 stemmen. 'T is de derde keer dal de National eenen kandidaet voorstelt te Brussel en 't is de derde keer dat de republikaensche kandi daet wordt gekozen die kandidaten zyn De Perceval, Defré en Goblet. Wat beleekent dusdanige kiezing? Niels anders als dat de fransche repu- blikanen, van de ergste soort, meester zyn te Brusseldat het ministerie daer geene magt meer heeft iu de kiezingen en dat het staet om geleid te worden gelyk de heeren met eenen ring in den neus door de republikanen anders genaemd de jonge knorre potten. Wel, baes Rogier, wat zyl gy blind, jongen! Gy wordt geleid en gy leidt België tot den afgrond. En dit al om uwen liberalen kop uit te werken en het kleri- kael, die schim die nergens elders als in uwe heersens zit, te vervolgen en te ver nielen! Maendag II. heeft te Brussel de kiezing plaets gehad van eenen volksvertegen woordiger, in vervanging van M. De Perceval. Mi Goblet zoon is gekozen geworden met 1212 stemmen tegen 87 gegeven aen M. Watteeu, 'T is de derde nederlaeg sedert january laetstleden die het ministerie ondergaet MM. De Perceval, Defré en Goblel zyn tegenzynen wil en dank gekozen geworden. Waerachtig! de katkolyken zyn wat gauw gestoord! M. De Theux aen het hoofd en de andere leden zyner party, leggen uit op hunne wyze en betigten die eenvoudige zinspeling van M. Devaux op een ander tydstip! M. Devaux en de liberale heeren van de Kamer verstaen dit zoo niet en M. Devaux heeft hel gezeid in den Moniieur dat men hetalzoo niet moet verstaen,en dit in zynen ouden stiel van flan, flan. Wil gy welen wat misbruiken zyn van een ander tydstip? ik ga hel u zeggen en ik twyffel geenzins of M. Devaux en alle de honorabele liberalen van de Kamer ver staen hel ook alzoo. Te Brussel loopen vele fransche ratten, die, in hunne tale, de groote gazetten schryven. (Deze gazellen in 't fransch en door fransche geschreven zyn het evangelie der liberalen). Die fransche knoeijers heb ben meest allen voor de tribunalen van hun land moeten dansen en hebben kennis gemaekt met mynheer den Cipier. Te Brlissel, te Gent en ook te Yperen en elders loopen ook nogal wat kaesgezinden, troetelkinders van Vader Willem. M. De vaux weet dat het die mannen zyn, die heden zich uitgeven voor de ware patriotten van ons land en wanneer hy zinspeling maekt op de misbruiken van een ander tydstip, hy spreekt van niets anders als van de misbruiken in ons land gebragt, ten tyde dat de fransche luizen en de holland- sche kaesboeren ons exploiteerden. 'T was in die gelukzalige tyden de mode van de bisschoppen die durfden spreeken, in ballingschap te zenden (getuigen hier van de bisschoppen van Gent en van Doornyk); 't was dan de mode de bisschop pen die zich stelden tegen eenen godde- loozen eed in portrait ten toon te stellen; 't was dan de mode de vikarissen-generael GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verscbyut den Zaterdag Van iedere week. Prys van iuschryving by jaer Voor de stad Fr. 4~°°* Voor de provinciën. Fr. 4""5o, De Jaergang begint met den iea September. EN VAN - GO»§DIEX8T EM VADERLAND. BEKENDMAKINGEN zeventien centiemen den druknpge Brieven, Bekeudraakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegeiouden worden. DE MISBRUIKEN VAN EEN ANDER TYDSTIP.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1