in't kot te steken en voor den regtbank te brengen; 't was dan de mode de semina risten die den apostaet niet wilden spelen naer hel leger te zenden, 't was dan ook de mode M. Defoêre en andere priesters te Vilvoorde te huisvestigen, omdat zy durf den den godsdienst en 't vaderland ver dedigen. Dan was het de mode van in den straf wetboek artikels te stellen loepasselyk aen de priesters die zoo stout zouden zyn van te spreken tegen de ministers of eenige hunner supposten; van de bisschoppen die mandementen uitgaven welke aen 't gou vernement niet behaegden, te vervolgen. Het gouvernement provisoire en het kongres van 1830 hebben die moden afge schaft; het waren misbruiken van een ander tydslip. Maer weg met die misbruikenM. Devaux heeft het geschreven, de honorabele Ver- haegen en compie hebben het gestemd, weg daer mêe! De belgische lucht moet zuiver zyn van alle dwinglandy, weg met de misbruiken van den straf wetboek; zy rieken naer een ander tydstip! M Tesch zal die doen branden door den beuls handen. Nu mag men schryven en peizen gelyk men het peist, want wy leven onder de stelsels van het vry onderzoek. De bis schoppen en de priesters aenveerden het vry onderzoek niet; zy alleen mogen niet vry peizen, niet vry schryven, noch vry spreken. Die alleen zyn achterkruipers naer een ander tydslip volgens M. Devaux 's babbeling; die alleen moeten eenen byzonderen strafwetboek hebben; zy ook rieken naer een al te oud tydstip; hunne religie is oud, ouder als de slrael; zy laet alles niet toe dat de liberalen willen en dus is hetWeg met de priesters! weg met de misbruiken van dit oud tydstip! Daer is de liberale vryheid; de vryheid gepredikt door fransquillons, door oude hollandsch gezinden die nu het land mees ter zyn. Hun spel zal duren tot dat het de poolen breekt. Alles heeft zynen tyd. HET GEDWONGENE ONDERWYS. Wilt gy weten waerom de liberalen alle ouders willen pramen hunne kinders te doen onderwyzen? Daer voor hebben zy twee redens. Hun school winkel springtop krukken. In weer wil van al den invloed dien zy gebruiken, in weerwil van de duizende en duizende franksjes die zy besteden om hunne kolle- gien en scholen te doen bloeijen, weet het volk wel dat men daer geen religie kent en dat de zeden mank gaen; de burgers weten door ondervinding, dat de knaepjes die in de warme serren van het liberael opgekweekt zyn, veel weedom en droefheid aen hunne ouders door hun gedrag ver oorzaken. Daerom zenden zy hunne kinders naer die scholen niet, zoo lang zy zich kunnen aen het liberael bedwang onttrek ken, dat op de huisgezinnen en op de byzondere belangen weegt en perst. Eene tweede reden waerom de liberalen alle kinders willen verpligten tot hunne scholen te gaen, is, dat zy hun geern zouden slaen op den liberalen leest, om er menschen van te maken die noch van God, noch van zyn gebod en welen. Gazette van Yperen. Wanneer de tateen-pot van zulke ge stichten zich toelaet de sermoenen door vermaerde predikanten gedaen te beknib belen, niet in het donker, maer in het openbaer voor zyne tafeliers, wanneer de pion durft, tot in de herbergen toe, God en zyne heiligen lasteren, by zoo verre dat men hein toeroepta la porte! Wat moet men verwachten van de leerlingen die uit zulke opvoedingshuizen zullen komen? Wacht nog een beetje, ouders! het on- derwys zal er lief uitzien als men u, tegen wille en dank, zal bedwingen uwe kinders te zenden naer de scholen waer men noch hemel noch helle en kent. Hoor hoe het gaet in Pruissen alwaer dusdanig gedwon- gene onderwys bestaelOp 30" november lestleden, zyn te Dusseldorf negentig bur gers voor het tribunael gedaegd geweest, omdat hunne kinders niet regelmatig de school niet bywoonden. Verscheide betiglen hebben bewezen dat hunne kinders ter school gingen, maer naer andere scholen als die door het pro- testansch-pruissisch-gouvernement aenge- wezen. Men heeft genoodzaekt geweest de betig- ten onschuldig naer huis te zenden. Andere die voor het tribunael niet hebben willen verschynen zyn veroordeeld geweest tot eene boete van vyf silbergrossen. Het kot en boeten, dat willen de libera len in België brengen, als men niet doet wat zy willen! en dat noemt men: bel gische vryheid! M. Ducpétiaux wist en had bet voorzeid in zyn werk dat de liberalen zouden tegen hem opstaen en hunne gal tegen hem uitspouwen. De opzigter der weldadigheids gestichten van België had nochtans gerekend zonder de ministers en afzonderlyk zonder den minister der justitie, zonder papa Tesch, aen welken M. Ducpétiaux onderhoorig is en aen wie hy moet rekening geven van zyne bediening. Papa Tesch is in eene groote colere geschoten en hy heeft by zich den kleri- kalen Ducpétiaux geroepen, om hem te berispen over zyne groote stoutheid van te durven de waerheid schryven voor allen die ze willen kennen, zoo in België, als in andere landen. De minister voelde zyn bloed ten toppe van zyn hair ryzen en hy schreef op het boekje bevattende Ducpé- tiaux's diensten Dat hy hem berispt had! Welke schrikkelyke vlek! Eene beris ping van papa Tesch moeten onderstaen! Men zou er by krysschen.... van lachen. M. Dncpétiaux heeft aen de berisping beantwoord door eene tweede uitgave van zyn werk, in afwachting eener tweede be risping, die eene derde uifgave zal weerdig zyn. EENE KROON VOOR MONS ROGIER. In onze provintie stelden eenige nieuw gedecoreerde voor eene medailje te doen slaen met Rogier's kop daer op, om dienen grooten man te bedanken omdat hy Vlaen deren op nieuw heeft gered. In Oost Vlaenderen heeft heer Rogier ook al wat schepsels met kruiskens vereerd en haest u, haest u! om den milden minis ter dank te wyten! men loopt rond kluiten te vergaren onder de verslaefden aen het liberael, om eene burgerlyke kroon aen Rogier op te dragen. Er was kwestie of die kroon in goud, in zilver, in brons, of gelyk by de Romeinen in gars vodden zou zyn; men moest overeenkomen waer de Redder van Vlaenderen ging gekroond worden en men kwam niet over een in al die toebe- reidsels. Zekere schepens teekenaer in eene school te Gent, stelt dan voor een gasthuis op te regten ter eere van den redder en het den naem te geven van hospice rogier! Bravo! dat is eene eerste uitvinding! klakt op uwe handen Gentenaers! de oude byloke gaet verwezen worden, zy gaet plaets maken aen een gesticht met naem Rogiers-hospitael, bestierd doornonnekens en door byzondere bestierders, gekozen door het liberael. Dat zal mooi zyn! Dan zal Rogier's naem in zegening tot het nageslacht overgaen. Wy ontvangen van onzen brusselschen correspondent den volgenden brief Ouf! de kiezingen zyn geëindigd en de liberale lucht is ontlast voor eenen tyd, van al de stinkende dampen die door alle slach van 's lands vyanden worden uitge- waessemd. De poppen gaen nu nog maer aen het dansen gaen. De oude knotteraers met Verhaegen en de ministers aen het hoofd gaen een nieuw blad uitgeven met naem Le vrai Libéral. De oude schryver van den Observateur, Tyderaans, zal de directie nemen van dit blad. Wat staet er nu te doen aen Vader den Observateur en aen Mama de Indépendance? Zy schynen le moeten verlaten zyn. Men zegt dat de oude Observateur van spyt zal de moord steken en dat zyne asch zal dienen om de wortels te vetten van den warmen liberael. Wat zal de National en de jonge knotte raers, die aen zynen steert hangen daer van zeggen? Zy lagchen zoo hertelyk, zy lagchen dat zy schakkenbyzonderlyk sedert dat zy gisteren eene buis van tien voeten lang aen de perruik van den ouden Verhaegen hebben gehangen. Te Brussel zyn de republikanen meester; Rogier en zynen aenhang zyn versleten, gelyk eene oude munt. Zy weten niet meer aen welken heiligen zich bevelen. Het ministerie heeft eenen geweldigen klop gekregen van wegens M. Ducpétiaux. De mannen zyn met hunne geborduerde kazakken by een geloopen en hebben be slist van aen M. Ducpétiaux zyne demissie te geven. Dan zyn zy gaen tuiten by den Koning; maer Zyne Majesteit is doof op die oor; dan hebben zy vastgesteld aen M. Ducpétiaux met eene savonade zyne bolle te wasschen. De onnoozelaers! weten zy dan niet hoe meer dat zy doen, hoe spytiger zy zich toonen, hoe meer men met hun den spot dryft. M. Ducpétiaux aenziet de berisping van meerder weerde dan een m. ducpétiaux bekeven door papa tesch. -^l o i Brussel, i4,n december i858. Mynheer,

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2