Gazette van Yperen. kruiske. Hy heeft een exeraplair van zyn nieuw werk gezonden aen M. Rogier en er op geschreven Souvenir de nos communs principes de 1830. Dit is Geheugen der gelykheid onzer stelsels in 1830. Rogier zal achter zyne oor geschrabt hebben op het lezen van dienen souvenir. De 2° uitgaef van M. Ducpétiaux's werk staet te verschynen en het zal gekroond worden in het konkoers te Frankfort geopend op deze sloffe. Wel! Wel! moeten de ministers nog M. Ducpétiaux zien beloonen en kroonen in Duitschland. Wat pak voor hun herteü H De verhandelingen in de granen zyn onbeduidend. De graenmarkten zyn om zoo te zeggen gelyk gebleven als voorle- dene week. Men mag het zelve zeggen van de pryzen der beesten. De prys van het koolzaed is zonder verandering; het lynzaed wordt meer aengeboden; deszelfs pryzen zyn een weinig gerezen. De koolzaed olie wordt veel ge- vraegd aen de pryzen van voorledene week. De koolzaed koeken worden zeer getrok ken en blyven hunne pryzen vast houden. De pryzen der granen, der olie en der koeken staen leeger in Frankryk dan in ons land. Te Kortryk waren ter veemarkt gebragt 180 koeijen, waervan verkocht 168; 98 veerzen, waervan 90 verkocht; 12 stieren waervan 10 verkocht, en 28 ossen waer van er 20 verkocht zyn. 76 van die beesten zyn verkocht voor Frankryk. De pryzen waren le klas fr. 0-95 tot fr. 1-00; 2d0 klas fr. 0-65 tot fr. 0-75; 3d° klas fr. 0-55 tot fr. 0 60 den kilo. Op 138 stukken linwaed te Kortryk te koop gesteld zyn er maer 75 verkocht. Het vlas in booten wordt met voortdeur veel gevraegd en de pryzen zyn aen- houdende. Wy vernemen uit Parys dat de graen pryzen op de markten van Frankryk 50 centiemen den hektoliter gezonken zyn. De haver is aldaer ook gedaeld op eenige markten. Te Londen zyn de graen pryzen gedaeld van 2 sliellings (omtrent 2 franks). YPEREN. M. Vanderstichele de Maubus burgmees ter dezer stad heeft dezer dagen zyn ontslag aen den Koning gezonden. Men verzekert dat Z. M. de Koning het ontslag door M. Vanderstichele de Maubus, burgemeester dezer stad, aenveerd heeft. Alle treffelyke en verstandige burgers zyn overtuigd dat M. de schepen Alph. Vanden Peereboom tot opvolger aen M. Vanderstichele de Maubus, zal beuaemd worden. Donderdag 16° dezer is in S' Martens kerk, ten 11 uren, onder het by wezen der regterlyke, burgerlyke en militaire over heden, de Te Deum gezongen geweest ter gelegenheid van den 68" verjaerdag der geboorte van Z. M. Koning Leopold. ARRONDISSEMENT YPEREN. B1NNENLANDSCII. Nieuwe maen, zondag 5°. Eerste kwartier, maendag 13°. Volle maen, maendag 20°. Laetste kwartier, maendag 27°. BUITENLADNSCII. Een advokaten-raed. Een advokaet van New-Hamsphire, wierd over eenigen tyd van ambtswege benoemd, om voor het hof van Portsmouth eenen armen duivel van eenen dief, die door zyn stiel niet ryk geworden was, te verdedigen. De regter verzoekt den advokaet, dat by met zynen cliënt in eene naburige kamer zou gaen, om heth den besten raed te geven. Na verloop van eêne halve uer, opent de advokaet de deur van het tribunael, treedt in de zael en gaet zeer gerustelyk op de bank der verdediging plaets nemen. Welnu! en de gevangenen, waer is hy? Vraegt de regter. Hy is gevlugt antwoordt de slimme regtsgeleorde; uwe hoogheid heeft my gezegd dat ik hem den besten raed moest geven; en daer hy my bekend heeft dat hy pligtig was, heb ik gedacht dat hy niets beter kon doen als te vlugten; ik heb hem uit goeder hert dien raed gegeven en hy heeft denzelven vol strekt gevolgd. BURGERSTAND DER STAD YPEREN koophandel en landbouw nieuws. ;ho-smk sterfgeval. M. Stragier, onderpastor te Bulscamp, is er deo i in dezer niaend overleden, in den ouderdom van 54 jaren. Poperinghe. Vremde Hoppe - Markten. Belle (Frankryk) 7° december. De houding der markt was zonder grooten handel. Nogtans eenige partieo zyn verkocht geweest aen i4o tot 15o fr. de 5o kilo. Londen, 8° december. De pryzen zyn zeer vasten de vragen zeer levendig voor alleslach. Aelst, iin december. 68-00 h 70-00 de 5o kilo. Bergen, io" december. y5 fr. de 5o kilo. Namen, nn december. 80 fr. de 5o kilo. Brugge. Men komt te Assebronck eenen pot vol munten van Karel-de-Kale te ontdekken op de eene leest men Bruggce, op de andere Bruggce en S. Donatianus. Deze laetste wordt door de liefhebbers geschat op 80 franks het stuk. Destukken van den gebroken potgelden reeds tot vyf franks de brok. Karel-de-Kale bestierde van 84o tot 878. Op de veemarkt van dinsdag telde men i5o hoornbeesten. De goede hoedanigheid werd ge zocht, maer was zeldzaem. Oostende, 12" december. De matroos Pieter De Clerck, de laetste overlevende der nood lottige schipbreuk van den belgischen drymaster Leopold, kapitein Cousseroent, is gisteren avond van Londen te Oostende, met den stoomboot Belgium, aeogekomen. Men weet dat De Clerck, onlangs van Callao naer Cowes met het hollandsch schip Samarang gestevend is. Antwerpen. Da genoemde Van den Bos sche, werkman by den yzeren weg, is zoudag ietterlyk in twee gereden door eene lokomotief in de statie van den hollandsch-belgischen spoorweg. .-. Zoodag avood wandelde alhier op de vestin gen zekere Van Dyck, beeohouwersgast, met de weduwe Breton, oud 62 jaren. De schildwacht had ze bemerkt eo eenige oogeoblikken later hoorde hy een geschreeuw en daer na een gerucht als of van iemand die in hel water viel. Het alarm werd gegeven; de mannen van de wacht kwamen toegesneld, en men sprong in eene soort van boot, welke aldaer ligt voor in het yisscheo behulpzaem te zyn, en, voorzien van eene lanteern, deed men een onderzoek. Welhaest zag men de kleêren en seffens nadien haelde men het lyk der weduwe Breton op, die daer in het slyk versmoord was. Op het gezegde der schildwacht, dat er zich een manspersoon by die vrouw bevouden bad, gingen eenige soldaten der wacht het Plein op en ont moetten eenen persoon die zy aenhielden. Het was de genaemde Van Dyck. Men verzekert ons dat de kleêren van het slag toffer gescheurd waren. Is er geweld gepleegd, of wel is de vrouw door onvoorzigtigheid in 't water gesukkeld? Is er spraek van eene moord, willens en wetens of wel by onvoorzigtigheid begaen? Wy zullen of kuunen daer over niet beslissen en laten het geregt zyn onderzoek doeu. ma en'loop voor december. Frankryk. Men vermeent in 't algemeen dat het hof van appel het proces van M. de Mon talembert zal overzien als of er hem geene genade gedaen ware geweest. Het regt van in beroep te gaeo kon overigens aen M. de Montalembert niet betwist worden. Doch, welkdanige de uitslag van het proces ook zy, vermeent men algemeenlyk dat M. de Mon talembert geene straf zal moeten ondergaen, de Keizer zal de verleende genade staende houden. Spanje. Het gouvernement heeft voor goed besloten den omheinings-muer van Barcelona af te brekeo. Egypten. De onderkoning komt eene nienwe proef te geven van zynen verlichten geest van ver- draegzaemheid met aen de Broeders der kristelyke leering eeu huis in den Caire toe te staen. Mo- hammed-Saïd heeft zich by deze gift niet bepaeld, hy heeft eene som van 3o,ooo franks in gelde bygevoegd om aen het gebouw de noodige her stellingen te doen. Voortyds bewoonden de Broeders der kristelyke leering buiten de stad een huis, 't welk op verre na zulk eene belangrykhied niet opleverde. Van llfn tot l?rn December. n Mannelyk geslacht jo) Geboorten; xr Jl t samen 1*. Vrouwelyk 4 Huwelyk. De Roone, Petrus-Joannes, dagloner, en Pieters, Joanna-Theresia, kante werkster. Sterfgevallen 5. Vermeulen, Fran- cisca, oud 58 jaren, dagloonster, echtgenoote van Joannes Gisquikre, Aerdestraet. Jonck- heere, Juliana, oud 16 jaren, kantewerkster, ongehuwd Sint-Nicolaus buiten. Monsel, Sabina, oud 53 jaren, zonder beroep, echtge noote van Constant HennionSint-Pieters builen. Calmein, Virginia, oud 5i jaren, kanlewerksterechtgenoote van Napoleon Groolers, Vleeschhouwersstraet. De Ghelcke, Felicia oud 47 jaren gronde.igenaerster echtgenoote van Karolus Hynderick, Hondstraet. kinderen beneden de 7 jaren. Mannelyk geslacht 3 f g Vrouwelyk

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3