door eenen al te verraaerden discipel van Esculapius. Deze mannen zyn gedreven door eene razende koorts welke ontsteken wordt door de hevige begeerte van eens te konnen zich nederzetten in eenen zetel op de popering- sche Schepenkamer; zy raeskallen en door hunnen vuigen klap hewyzen zy wat zy zyn; het spreekwoord zegt van zulke gas ten Vuile pot, vuile pollepel. De olie markten der voorledene week zyn als volgt voor de koolzaedolie. Brussel 55 guldens; Leuven 74guld. den hektoliter; Ryssel fr. 82,50 den hektoliter; Amsterdam guld. 34 1/2; Gent de 100 kilos, guld 43 3/4; Kortryk guld. 44,05 de 103kannen. Meche- len fr. 80 de 100 liters. Dendermonde 137 liters guld. 55. Het koolzaed wordt op de verschillige markten verkocht van fr. 20 tot fr. 23,50 den hektoliter volgens hoedanigheid. De tarwe is te Antwerpen gelyk gebleven, met vraeg voor de slyting. Sedert acht dagen wordt de rogge veel gevraegd met guld. t/s tot guld. 1/4 opslag. De geerst blyft onveranderlyk. De vette zaden blyven gesloten in prys. Men heeft eenige honderden tonnen riga's zaeilinzaed verkocht aen pryzen van voorledene week. De markt van Mechelen was voorzien van 67 duizend kilos graende tarwe is 50 cent. en de rogge 7 cent. opgeslegen. Te Aelst is de markt gelyk gebleven, de tarwe siael aen fr. 20,88 en de rogge aen fr. 14,37. Te Leuven zyn de pryzen gelyk gebleven. Op de vee markt van Meclielen waren er 150 inlandsche beesten verkocht van fr. 130 tol fr. 360 en 430 holiandsche van fr. 200 tot fr. 700. Te Arras verkoopt men de witte tarwe van fr. 19 tot fr. 21 en de roode van fr. 15 tot fr. 20,50. Op de markt van Kortryk is de tarwe 25 cent. per hektoliter opgeslagen, de kool zaedolie is in daling, met goede vraeg voor den uitvoer. Er waren 350 beesten ter markt. Zy zyn door een verkocht met 10 fr. afslag per hoofde. 96 zyn verkocht voor Frankryk. Op de markt van Antwerpen zyn ver kocht 40 balen aelslersche hoppe van 1857 aen fr. 21 de 50 kilos. Men heeft ook verkocht 70 balen hoppe van Aelst aen fr. 33 de 50 kilos. Nu wilt men aen dezen prys niet meer afzetten, men vraegt fr. 35. Te Poperinghe is de vraeg wat merkweer- diger en de pryzen zyn ernomen tot fr. 60 de 50 kilos. De markt van Aelst is weinig voorzien; men rekende 4,000 kilos te koop gesteld. De eerste kwaliteit ontbrak. De pryzen veranderlyk van fr. 30 tot fr. 53 de 50 kilos. De kweekers zetten niet gemakkelyk af; de eisschen verhoogen. Duitschlaud vraegt en men rekent dat de 5/4 van den oogst reeds verkocht zyn. Dit voorspelt dat de hoppe te Poperinghe zal hoogen in prys. Te Lelie is de handel levendiger, men betaelt van fr. 60 lot fr. 66 de 50 kilos. Te Hazebrouck blyft de handel in stand. De pryzen zyn van fr. 60 tot fr 64 de 50 kilos, volgens kwaliteit. In Uuilscliland blyven de pryzen zeer gesloten en te Londen is er zeer groote beweging in den hoppe handel. De eerste kwaliteit wordt zonder ophouden gekocht met verhooging in de pryzen. Deze maren zyn goed voor Poperinghe wy zullen de pryzen allengskens zien ryzen. De pryzen te Namen zyn fr. 66 en te Mons fr. 74. De voorledene week stonden de ver scheidene markten als volgt Midd en East Kent. fr. 405,00 tot 187,50. YVeald of Kent. 75,00 lot 95,00. Sussex62,50 tot 87,50. Poperinghe fr. 60,00 tot 00,00. Aelst. 50.00 lot 55,00. Mons.80,00 tot 00,00. Namen30,00 tot 00,00. Rambervillersfr. 80 tot 00. Bischeviller180 lot 200. Strasburg200 lot 250. Hazebrouck60 tot 64. Belle60 tot 65. Bousies38 tot 40. Busigny80 lot 00. Le Havre, (oude hoppe) 70 tot 80. (nieuwe) 102 lot 120. Spalt, 1" kwaliteit. fr. 400 tot 430. Spalt, 2e kwaliteit. 220 tot 260. Molnzach en Auë190 tot 192. In de lyst der juréen die zullen oordeelen over de zaken gebragt voor het Hof van assisen van West-Vlaenderen, in de twee de serie van het vierde kwartael 1859, welke zal geopend worden donderdag 24° november, onder het voorzitterschap van den raedsheer Vuylsteke, bemerken wy de volgende namen By koninglyk besluit van 5" november is M. Van Bellinghen, prokureur des Konings te Verviers, prokureur des Konings by de regtbank van lsle aenleg van Kortryk be noemd in vervanging van wylen M. Van Cutsem. In zyn verhoor van zaterdag, heeft het Hof van Appel van Brussel zyn arrest uit- gebragt in zake van den heer Coppin, uitgever en drukker van Den Belg, te Leuven, door de korreklionnele regtbank dezer laetste stad veroordeeld tot 50 fr. boete en de kosten, en, in geval van niet- betaling, tot 15 dagen gevang, uit hoofde van beleediging jegens de politie-agenten die den 13c" juny II., daegs voor de kiezin gen, gelast waren met t'zynent eene huis zoeking le doen, bevolen door het parket van Leuven. Het Hof heeft dit vonnis be krachtigd en M. Coppin tot de kosten van beide regtsgedingen verwezen. M. Coppin heeft zich, in 'l belang der drukpers-vry- heid, in kassatie voorzien. Het magistraet komt een zyner uitste- kendste leden te verliezen. M. Joban- Leonard-IIendrik Ganser, prokureur-gene- rael by het Hof van Appel van Gent kommandeur der Leopoldsorde, is zondag avond overleden in den ouderdom van 68 jaren. Een oud spreekwoord op den buiten zegt dat het tusschen Allerheiligen en Kersdag niet genoeg kan regenen of waei- jen. Het weder dat wy thans hebben, hoewel de sledenaers hoogt onaengenaem, moet evenwel eerder gunstig dan nadeelig voor de werken van den landbouw en het opkomen van het gezaeide koorn aen- schouwd worden. Kortryk. De ontslagen in het korps der burgerwacht zyn zeer menigvuldigd. Buiten een groot getal officieren, hebben er een dertigtal sergeanten, vier fourriers en meer dan zestig kaporaels ook hun ontslag gegeven. Wy hebben eene lyst onder oogen van meer dan 200 garden, die LANDBOUW EN KOOPHANDEL. eenige ruiters overtrekken, waervau sommige ver- drouken. Middelertyd wierd de alarm geklipt en het garnisoen van Nieupoort trok uit om den vyand te wederstaen. De oostendsche bevelhebber ziende dat zyne ruitery niet kon overtrekken, om zich met het ontscheept volk te vervoegen, gebood aen zyn volk achter nil te trekken. Het volk dat te Adin- kerke geland was stak eenige hofsteden in brand langs de Duinen, om teeken te geven aen de oostendenaets dat zy aen land gekomen waren. Deze brand ontwekte de inwoooers der Kasselry, die kwamen toegetaeld otn de Hollanders op het lyf te vellen. Deze trokken op de Vloemarkt onder het geschut hunner schepen. Doch de keurlingen tasteden huu heviglyk aen en doodigden een dertigtal mannen van den vyand. Het magistraet van Veurneambacht zond 's an- derendags gedeputeerde naer Nieupoort, om met den Gouverneur dezer stad in oogenschouw te nemen de plaets waer 's nachts te vooren de vyand gepoogd had over te trekken, om alzoo te voorzien HOPPE-II AND EI,. ENGELAND. BELG1E. VRANKRYK. in het verstooten van diergelyken aenval. Men kwam overeen nopens het maken eenen water schans om de have tusschen Nieupoort en de zee te beschermen gedurende het leeg water. Het magistraet deed koopen twee binlanders, welke men te midden de haven plaetste om te dienen voor Schans; waerop men stelde vier stukken kanon meteenige mannen en bootsgezellen,om de schepen te bestieren. Na dat de waterschans aldaer vyf manden hadt gelegen en dat men zag dat hy onnut tig was, deed het magistraet deuzelveo afbrekeo. De vyf kasselrijen, Veurne, Belle, Bergen, Kas sei en Burburg hadden by bevel van het hof opgenomen eene kompagny ruiters, groot vyftig mannen, daeraf kapitein was Jonkheer Francois Demamez, heer van Salques, om benevens eene kompagny keurlingen van den heer van Swynlande de wacht le houden langs de kalsyde van Yperen op Waesten. Een raaend later wierd dit volk afgedankt, omdat het Staetsbestuer aldaer regel matige troepen stelde. Wordt voortgezet.) DGITSCHLAND. MM. H. Hamelrath, geneesheer te Yperen, (overleden). H. Ruysseu, gr.ffier te Rousbrugghe-Haringhe. Van deu Bussche, heelmr. te Rousbrugghe-Haringhe. De Florisouue, grondeigenaer te Brielen. S. Baeckeroot, grondeigenaer te Poperinghe. P. Ghequiere, landbouwer te Moorslede. Ch. Boudery, koophaiidelaer te Rousbi ugghe-Haringhe. E. Van den Berghe, brouwer te Reninghe. F. Van Ra es, landbowuer, te Wervicq. A. Hyudrick, grondeigenaer te Vlamerlingbe. L. Taupe-Cuvelier, koophandelaer te Wervicq. OFFICIEELÊ AKT. - REGTBANKEN. STERFGEVAL. BINNENLANDSE II. f

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1859 | | pagina 2