2 de bestendigheid van voorheên te geven. Zulkdanige poogingen verdienen inderdaed door den besten uitslag bekroond te wor den ook de waerborg van het gelukken in deze onderneming ligt daerin dat alle verbrui kers kloek ën schoon goed begeeren. Volgens ontvangene berigten is het getal werklieden van wylent den heer Faucon- nier onmiddelyk, als eene onverbrokene opvolging, lot die nieuwe slichting over- gegaen men zegt daerenboven dat eerlang geheel dat oude gebouw, in al zyne zalen en plaetsen, tot het bedryf dier nyverheid zal gebruikt worden. Hier is aen te merken dat het een onzer medeburgers, een inboorling der stad is, dié door vernuft en werkzaemheid bewyst voorgeene vreem den te zwichtendie zulk eene zaek op zyn gevaervoor zyne rekening en kosten onderneemt, en dezelve aengevangen heeft op het doodste tydslip des jaers, toen meest overal elders, zoo als men zegt; de werklieden uitgevrozen waren, toen men, zoo niet eene krisis, toch eene merkelyke verslapping in de handelzaken gevoelt; dat het een Yperling is die dus het zyne bydraegt om, door het aenschaffen van werk, de armoede te stutten. Moge hy dan binnen en buiten de stad een spoedig vertier van zyne fabriekgoederen vinden! het is de nieuwjaers-wensch van allen rechlschapenen inwoner nopens die groot- sche nuttige, belangryke onderneming met het nieuwe jaer aengevangen. Den 25CD january laetst, liet de vrouw De Bruynealhier, haer kind alléén ten huize en toen zy terug kwam vond zy het geheel in brand en geen teekens van leven meer gevende. Hoe veel dergelyke onge- vooraleer de moeders voorzigtiger zullen worden. BINNENLANDSCII. De politie te Korlryk heeft dynsdag avond eene zekere Colela Claeys aengebouden, die door cenen zeer behendigen middel, den zak ontnomen had van eenen reiziger in de statie, by het vertrek van 6 ure. De zak behelsde verscheidene kleederstukken voor eene weerde van omtrent 150 franks. Deze vrouw die te Gent woontwas reeds in een der wagons en schikte zich om de statie te verlaten ten onwele van den eigenaer van den reiszak, M. Sprockhove, duilschman. Thourout. -t- Een groot ongeluk is den 23°january laetst, in onze stad gebeurd. De genaemde Roels, van Ruddervoorde, op eenen boom geklommen zynde, viel er eensklaps van, om niet meer op te staen. De dood was oogenblikkelyk. Brugge. Eene tweede kist behelzende voorwerpen ten dienste der gekwetsten en zieken van Gaela, komt uit onze stad ge zonden te zyn, dank aen de medehulp van verscheidene liefdadige damen en jouf- vrouwen, die de grootste bedankingen verdienen, voor de ieverigheid die zy aen den dag geleid hebben om de lofbare inzigten van M. en Mevr. Moles-Lebailly Dhonl te ondersteunen. De genaemde Desiré Duyvers, timmer man, oud 32 jaren, is woensdag namiddag van het in aenbouw zynde schoollokael der Broeders van Liefde, in den Ouden- Gentweg alhier, van eene tamelyke hoogte gevallen en in bedenkelyken toestand op genomen. Men heeft den ongelukkige in het gezegde gesticht spoedig verzorgd en naer S'-Jans-Hospitael gedragen. Vrydag is er builen de Gentpoort alhier, op een stuk land gelegen zeer digt den Jongen Haes, eene struikroovery gepleegd bestaende in hel ontweeren van omtrent 300 roode kooien, ten nadeele van eenen hovenier. Vrydag avond, rond 10 ure en half, vonden eenige persoonen een man, dien zy niet herkenden, beweegloos en bebloed liggen naby het zoogenaemde Boogsken alhier. Men berigtle de politie, en deze herkende in hem den genaemde Adriaen Valckenaere, oud 53 j?ren, gewezen disch- knaep in de O. L. Vrouwe kerk. Men ver moedt dat de ongelukkige uitgeslibberd en met het hoofd op den grond gestooten is, waerdoor hy slokdood ter plaels bleef lig gen. Het lyk van Valckenaere is ten 11 ure naer het S' Jans Hospilael gedragen. Ter veemarkt van 29 II. telde men 122 hoornbeesten, die aen middelmatige pryzen verkocht zyn. De scheepvaert komt gelukkiglyk hersteld te zynde eerste schepen zyn in onze stad gekomen. Een krankzinnige inwooner onzer stad heeft zich dynsdag avond op de spooren van den yzeren weg van West- Vlaenderen geleid, op de gemeente S'- Michiels, toen het konvooi voorby trok. Hy is in dry stukken gereden en zyne over- blyfsels zyn naer het hospitael gebragt. Staliullë. ^^B^dag avond is een SHj!KIÜÉÜ'^WMII^^!Wrc''SSfïBluelrrtaT?^^" bouwer Claeys algebrand; om 8 ure borst de brand uil, en om 10 ure was de molen gansch vernield. Wy hebben niet verno men door wat oorzaek den brand out- staen is. ZuYEPiKERKE. Het wild heeft veel te lyden gehad gedurende het streng saizoen dat wy komen te doorgaen. De roofvogels hebben talryke slagtoiïers gemaekt onder de patrysen.Moglanseenige hunner hebben met hun leven hunne misdaden bekocht. Het is aldus dat wy vernemen dal de veldwachter Hubert Willem, alhier 10 sperwerren waeronder twee brouwiers gevangen heeft op den top der staken die men in al de voeders vindt. Sint-Michiels. Eene bende van zeven dieven heeft zich, in den nacht van 22° tot 25" dezer, op eene hofstede alhier begeven, en beeft er eene groole hoeveelheid aerd- appels gestolen. Een huiszoeking gedaen door de politie dezer stad in de Meersch- slraet, heeft de aenhouding teweeggehragt van dry der schuldigen en hel ontdekken van een deel der gestolene voorwerpen. Gent. Wy hebben verscheidene dei- brieven gelezen welke eenige der dappere vrywilligers die uit onze stad naer het pauzelyk leger vertrokken zyn, aen hunne vrienden hebben geschreven. Allen boeze men de zuiverste begeestering uil voor de zaek die zy omhelsd hebben en den diep- slen eerbied voor den zachlzinnigen en grootmoedigen Opperpriester dien zy de eer hebben te dienen. Maer ookwat vriendelykheid, wat goedaerdigheid van wege den Heiligen Vader! De volgende trek levert daervan een nieuw bewys op. Eenige dagen geleden, schryft een onzer P'ranco-Belgen zyn wy gedryen naer het Vatikaen gegaen met het inzigt van onze nieuwjaerwenschen den H. Vader aen te bieden. Eerst weigerden de wachten ons den ingang van het paleis. Wy drongen aen en loonden ons vast heraden om aen den Paus te spreken. Door onze dringende aenhoudendheid overwonnenging een hunner Pius IX waerschuwen; zoohaest de Heilige Vader vernomen had dat dry zouaven hem wenschten te zien deed hy ons in zyne vertrekken binnenleiden. Daer gaf hy ons elk eene medalie der Onbe vlekte Ontvangenis, nam ons by de hand welke hy met volle uitstorting des herten in de zyrie drukte; daerna vernomen heb bende dat wy Belgen waren De Belgen zijn dappere soldaten, zegde hy, en na tien minuten onderhouds, liet hy ons heengaen, na ons zyne zegening gegeven te hebben. De goedheid en zachtmoedigheid van den gemeenen Vader der geloovigen zul len aen onze lezers'nog hertroerender schynen, wanneer zy weten zullen dat die dry zouaven die hy zoo vaderlyk onthalde, arme wevers onzer stad zvn, doch uitmun tende christen, en die, nog maer zes weken geleden, in een onzer nyverheidsgestichten nog aen hun getouw stonden. Men leest in het Journal d'Anvers Het belgisch gouvernement komt te be sluiten dat te rekenen met 1". february 1861 de formaliteit der paspoorten aen de grenzen zal afgeschaft zyn. Brussel. De Koning en de graaf van - 'Vlaenderen zyn zondag namiddag in het kasteel van Laeken weder gekomen, terug uit het uitstapje dat Z. M. en Z. K. H. in het domein van Ardennen gedaen hebben. De sektien der Vertegenwoordigers- Kamer zyn den 26° dezer byeen geweest om het krediet van 15,561,000 fr. te onder zoeken, voor het materieel van de artillerie en de genie. Menigvuldige vragen zyn in alle de sektien aen M. den minister van oorlog gedaen geweest. Wat de stemming hetreft, de eerste sektie heeft zich gansch onthouden; er waren 11 leden tegenwoordig; M. De Gollal is verslaggever benoemd. De tweede heeft M. David totverslaggeveraengewezen, ondervoorbehoudinghel wetsontwerp aen- nemende met 2 stemmen en 1 onthouding. De derde heeft het ontwerp aenveerd met 4 stemmen en 3 onthoudingen en M. 11. Dumorlier tot verslaggever benoemd. De vierde, verslaggever M. Guillery, neemt het ook aen met 8 stemmen legen 6 onthoudingen. De vyfde sektie heeft haer onderzoek nog niet geëindigd en is uileen gescheiden tot dat zy de betrachte inlichtingen van het gouvernement zal ontvangen hebben. Ein- delyk de zesde, verslaggever M. Grand- gagnage, heeft zich ten gunsten des wets- onlwerps verklaerd. De Universel dringt aen op eene sterke beteugeling der misdaden, welke hel Walenland sedert eenigen tyd in verslagenheid dompelen. Tegen de benden

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1861 | | pagina 2